×

Jak vyčistit mikrovlnku krok po kroku?

29.08.2022

Mikrovlnnou troubu je třeba pravidelně zbavovat nečistot. Jak bojovat s mastnotou, připálenými zbytky jídla a zápachem? Přečtěte si, jak při jejím čištění postupovat. 

jak vyčistit mikrovlnku

O čem se dočtete:

Kdy a jak často čistit mikrovlnnou troubu

Mikrovlnná trouba je stejně jako klasická pečicí trouba náchylná k zašpinění. Přece jen v ní dochází k přípravě či ohřevu pokrmů, a proto nelze zcela zabránit ulpívání mastnoty i připálených nečistot. Z tohoto důvodu je třeba mikrovlnnou troubu pravidelně čistit. Obecně lze doporučit zbavit ji základních nečistot po každém použití, důkladnější údržbu poté můžete provádět jednou měsíčně. 

Víko poslouží jako skvělá prevence

Pokud chcete aspoň částečně předejít ulpívání nečistot ve vnitřní části mikrovlnné trouby, je vhodné používat speciální víko. Navíc díky němu nedojde k takovému vysoušení ohřívaných pokrmů. Víko lze zpravidla umístit po použití do myčky nádobí, což vám opět usnadní údržbu.

víko

Jestli vám v mikrovlnné troubě něco vyteče nebo vyprskne, přistupte k jejímu čištění co nejdříve. Díky tomu předejdete zaschnutí špíny, která by se následně odstraňovala mnohem obtížněji.

Jak vyčistit mikrovlnku krok po kroku

Pokud se chcete pustit do důkladného čištění mikrovlnné trouby, můžete postupovat podle následujícího návodu.

  1. Ujistěte se, že je vaše mikrovlnná trouba vypojená ze zásuvky.
  2. Z vnitřní části mikrovlnky vyjměte otočný talíř a umyjte jej. Mytí můžete provést buď ručně, nebo v myčce nádobí.
  3. Následně se pusťte do čištění vnitřní části trouby. Na pomoc si můžete vzít speciální čisticí prostředky pro mikrovlnné trouby. Pokud bojujete s nějakou odolnou nečistotou, zkuste nejprve v troubě nechat vařit trochu vody. Díky vzniklé páře dojde ke změknutí připálených nečistot. Při aplikaci čisticího prostředku se vyhněte stěně s průduchy, do kterých by se tato chemie mohla dostat.
  4. Pusťte se do čištění dvířek a zbavte je veškerých nečistot. Sklo ve dvířkách nezapomeňte vyleštit z obou stran. 
  5. Pozornost věnujte také vnější části spotřebiče. V tomto ohledu skvěle pomůže obyčejný mírně vlhčený hadřík
  6. Jakmile bude mikrovlnná trouba suchá, můžete do ní zpět umístit otočný talíř a připojit ji do zásuvky.

jak vyčistit mikrovlnku

Jak na čištění mikrovlnné trouby s grilem

Pokud máte mikrovlnnou troubu s grilem, základní postup čištění je totožný. Navíc je však třeba odstranit nečistoty z horní stěny trouby nad topným tělesem. Využít můžete obyčejnou houbičku a k tomu určený čisticí prostředek. Samotné topné těleso omývat nemusíte, vysoký žár na něm totiž všechny nečistoty spálí. 

Babské rady na čištění mikrovlnné trouby

Při čištění mikrovlnné trouby můžete vyzkoušet také nejrůznější babské rady. Jejich výhodou je fakt, že zpravidla budete potřebovat pouze základní ingredience, které s největší pravděpodobností máte doma.

jak vyčistit mikrovlnku

Sůl pomůže s mastnotou

První babská rada je opravdu jednoduchá. Do trouby nasypte obyčejnou sůl a nechte ji vypéct do hněda. Sůl pomůže absorbovat mastnotu. Poté ji stačí jen jednoduše vymést a vnitřní část mikrovlnné trouby vytřít vlhkou utěrkou.
 

Voda s citronem zatočí s připálenými zbytky jídla

Pokud potřebujete odstranit připečené zbytky jídla, vezměte si na pomoc citron. Do misky nakrájejte plátky citronu a přidejte vodu. Případně můžete z citronu šťávu vymačkat a smíchat ji s vodou. Následně tuto misku vložte do mikrovlnné trouby a zapněte na plný výkon. Během několika minut by se měla uvolnit mastnota i připečené zbytky jídla. Navíc dojde i k redukci zápachu.

jak vyčistit mikrovlnnou troubu

Voda s octem jako multifunkční pomocník

Podobně lze postupovat také se směsí vody a octa. Do misky smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1. Směs nechte několik minut vařit a poté misku vyjměte. Mělo by opět dojít k redukci mastnoty i zápachu. Ostatně voda s octem se hojně používá také na čištění lednic.

 

chci čisticí prostředky

Další aktuality

Tipy na dárky pro muže

Tipy na dárky pro muže

Nejkrásnější svátky v roce se už nezadržitelně blíží. Spolu s nimi však přichází také tradiční předvánoční stres. Chceme mít pěknou výzdobu, dostatek jídla a k tomu všemu ještě musíme přemýšlet nad dá...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Značka GoGEN před nedávnem představila novou kolekci elektroniky pro děti, která vznikla ve spolupráci s televizní stanicí ČT :D. Nás z této řady zaujal především mikrofon. Slibuje, že kromě funkce ka...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek