×

Jak se starat o kávovar?

28.02.2020
Pokud patříte mezi opravdové milovníky kávy, patrně k vašim nejoblíbenějším a nejvyužívanějším domácím spotřebičům patří kávovar. Abyste si však mohli lahodnou chuť tohoto povzbuzujícího nápoje pořádně vychutnat, je třeba se o kávovar pravidelně a dobře starat. Správné čištění kávovaru vám navíc zajistí jeho dlouhou životnost.

jak_se_starat_o_kavovar

Základním předpokladem přípravy lahodného espressa nebo cappuccina s nadýchanou mléčnou pěnou je kromě kvalitního kávovaru také dokonalá čistota přístroje. Kávovar nestačí očistit pouze z vnější strany, mnohem více péče potřebuje právě jeho vnitřní prostor. Skrývají se v něm všemožné usazeniny, kterých je nutné se zbavit. Jinak totiž ulpívají na topných spirálách a kvůli tomu dochází ke zpomalení ohřevu vody. Navíc jsou také příčinou množení bakterií.

Pokud vám už káva nechutná tak, jak by měla, kávovar se nenahřívá, chybí mu potřebný tlak nebo nefunguje tryska na mléko, chyba bude nejspíše v nedostatečném či špatném čištění. Nevíte-li, jak kávovar udržovat ve skvělé kondici, přečtěte si nás článek. V něm vás provedeme základními kroky a poradíme, jak na to. I ten nejlepší automatický kávovar totiž potřebuje vaši péči.

jak_se_starat_o_kavovar

Kávovar ve výborné kondici

Tajemství chutného a voňavého šálku se skrývá nejen ve vhodných ingrediencích a správném postupu přípravy, ale záleží také na kvalitě přístroje a jeho čistotě. Každý kávovar je jiný, stejně jako četnost jeho užívání a od toho se také odvíjí pravidelnost čištění. Jinou péči bude vyžadovat domácí kávovar, jinou zase profesionální přístroj používaný v kavárně, který během dne vyrobí desítky až stovky nápojů.

Při zanedbané údržbě však budou oba typy kávovarů trápit stejné problémy. Jak už jsme zmínili, chuť a kvalita kávy se zkrátka odvíjí od čistoty kávovaru. Ničeho se ale neobávejte, nejedná se o žádné složité úkony.  Většina kvalitních kávovarů je navíc nastavena tak, aby vás celým procesem čištění intuitivně provedla. A na jeho konci vás bude čekat už jen dokonale čistý přístroj.

jak_se_starat_o_kavovar

Chuť a kvalitu kávy výrazně ovlivňuje i čistota kávovaru. Pravidelná údržba je proto nutností.

Ten nešťastný vodní kámen

Postrachem všech kávovarů je vodní kámen, který se usazuje ve vnitřním okruhu na topných tělesech. To se pak odrazí na nízké životnosti přístroje, protože dochází ke snížení funkčnosti a kvality kávovaru. Vodní usazeniny také snižují rychlost ohřevu vody, kvůli čemuž přístroj spotřebovává více elektrické energie a zbytečně se také „namáhají“ všechny vnitřní součásti espressa.

Tvorba vodního kamene se dá omezit používáním vodního filtru, který také zlepšuje kvalitu vody. Většina moderních automatických kávovarů vám sama ohlásí, že je nutné provést odvápnění. V takovém případě postačí použít výrobcem doporučený odvápňovací přípravek, vložit ho do nádoby s vodou a stisknout tlačítko. U pákových kávovarů ale na odvápnění musíte myslet vy!

jak_se_starat_o_kavovar

Jak odvápnit kávovar

Kávovary známých značek mají výrobcem doporučené odvápňovací přípravky. Pro odvápnění kávovarů je třeba pročíst návod ke spotřebiči, případně návod k odvápňovacímu přípravku. Nové modely kávovarů jsou přímo vybavené programem na odvápňování, který postačí pouze spustit. Na nutnost odvápnění vás přístroj sám upozorní.

Pokud funkce upozornění chybí, záleží na vás, jak často se k čištění rozhodnete. Závisí to hlavně na četnosti používání kávovaru a také na tvrdosti vody. Platí, že čím tvrdší voda je, tím častěji bude potřeba kávovar odvápňovat (minimálně 1x za měsíc). Pokud si nejste jisti, zda je vhodná doba na čištění, zaměřte se na to, zda nedochází k prodloužení doby potřebné k přípravě kávovaru. Pokud ano, je nutné provést čištění.

jak_se_starat_o_kavovar

Nové modely kávovarů jsou přímo vybaveny programem na odvápňování.


Pokud váš kávovar nemá vlastní program na odvápňování, postupujte následovně. Odvápňovací prostředek nalijte (případně rozpusťte nebo vsypte) do zásobníku na vodu. Vždy se řiďte dávkováním uvedeným na obalu. Zapněte kávovar a po jeho zahřátí nechte část vody protéct. Poté přístroj vypněte a počkejte cca 30 minut, aby mohl přípravek působit. Opět kávovar zapněte a nechte protéci zbylou vodu spolu s odvápňovačem. Na závěr nádrž na vodu vymyjte, naplňte ji čistou vodou a nechejte ji celou protéci kávovarem. Tím se odstraní veškeré zbytky čistícího roztoku.

Čištění automatického kávovaru

Automatické kávovary jsou pro větší uživatelský komfort vybaveny automatickým čisticím programem. Postup čištění se ovšem model od modelu liší, takže je opět nutné držet se instrukcí v manuálu. Použijte vždy pouze ten přípravek, který je doporučován výrobcem, nevhodným čističem byste svůj kávovar mohli poškodit. Speciální přípravky na čištění mohou být ve formě tablet, roztoku nebo prášku.

jak_se_starat_o_kavovar

Do pravidelné každodenní údržby automatického kávovaru patří vyčištění odpadní nádoby na kávovou sedlinu a vyprázdnění a omytí odkapávací misky. Pokud vlastníte přístroj s napěňovačem mléka, je důležité čistit toto příslušenství po každém použití. Vhodné je také vypláchnout nádrž na vodu. Jednou za týden vyjměte, vizuálně zkontrolujte a umyjte spařovací jednotku a očistěte její filtr. Poté ji nechte na vzduchu volně uschnout.

Pohyblivé části lze jednou za čas promazat vazelínou určenou na potravinářské účely, zajistíte tím hladký chod přístroje. Kávovar otřete i zevnitř měkkým navlhčeným hadříkem. Při čištění nepoužívejte žádné agresivní čisticí přípravky!

jak_se_starat_o_kavovar

Nejnáchylnější na čistotu jsou mléčné trysky. Nejen, že se v nich mohou množit bakterie, ale také může dojít k jejich ucpání. U automatických přístrojů proto proplachujte hadičku na mléko každý den horkou vodou. Jednou za měsíc je vhodné odstranit z mléčného okruhu všechny zbytky mléka tím, že použijete speciální přípravek pro čištění mléčných trysek.

Vaši pozornost si zaslouží také zásobník na kávu, který vytírejte čistou utěrkou, případně ho umyjte čisticím prostředkem doporučený výrobcem. Nezapomínejte ani na parní trysku, kterou vždy naprázdno zmáčkněte a tím ji „profouknete“.

jak_se_starat_o_kavovar

Zásobník na kávu je dobré vyčistit utěrkou či umýt vhodným čisticím prostředkem.

Čistění pákového kávovaru

Také pákový kávovar je potřeba udržovat čistý. Ke každodenní péči patří vyčištění hlavy kávovaru, sítka a páky. Využijeme k tomu speciální kartáček, který hlavu kávovaru nepoškrábe a odstraní hrubé zbytky kávy. Čištění hlavy probíhá následovně. Do páky vložíme slepé sítko (záslepku) a pustíme horkou vodu. Opakujeme do doby, kdy v páce nejsou žádné zbytky kávy. Následně ještě mokrým hadříkem očistíme těsnění.

Jednou za čas do slepého sítka umístíme čisticí tabletu či práškový čistič (pro čištění pákových kávovarů se používá nejčastěji) a vrátíme zpět do hlavy kávovaru, který poté zapneme na dobu uvedenou výrobcem čisticího prostředku. Po vyčištění hlavy slepé sítko vyjmeme a důkladně opláchneme. Hadříkem otřeme také výpusť páry a odstříkneme naprázdno. To je koneckonců vhodné dělat vždy před každým použitím. Z výdejníku horké vody odčerpáme její dostatečné množství, což bychom ostatně měli dělat vždy po zapnutí kávovaru.

jak_se_starat_o_kavovar

Čištění parní trysky provádíme vždy před a po jejím použití - trysku profoukneme a tím ji zbavíme zkondenzované vody. Po použití její povrch otřeme vlhkým hadříkem a znova upustíme trochu páry, aby se pročistil i její vnitřek. Jednou za čas necháme trysku po nějakou dobu ponořenou v čističi. Pro údržbu vnějších částí přístroje můžeme využít také baristických vlhčených ubrousků, které celou údržbu usnadní. Nezapomínáme ani na odkapávací plochu.

V rámci týdenní údržby je vhodné vyčistit pákový kávovar pomocí chemického prostředku. Páky kávovaru a sítka vložíme do vody s rozpuštěným čisticím přípravkem, který odstraní všechny kávové usazeniny. Necháme působit cca 30 minut. Pro důkladnější čištění použijeme houbičku, která odstraní usazeniny i ve vnitřní části páky. Na závěr vše důkladně opláchneme pod horkou vodou.

jak_se_starat_o_kavovar

Čištění kapslového kávovaru

I kávovar na kapsle si zaslouží vaši pozornost. Majitelé takových přístrojů mohou pro čištění využít čisticí kapsle, které vloží dovnitř stejně jako kapsli na kávu. Na trhu jsou k dispozici také různé čisticí sady a odvápňovače, které váš kávovar udrží v perfektním stavu a vy si tak budete moci vychutnávat stále stejnou chuť i aroma oblíbené kávy.

Doporučení: Při čištění jakéhokoli kávovaru se držte pokynů od výrobce a postupujte dle návodů na čisticích prostředcích. Vyvarujte se babských rad. Jako odvápňovací přípravek se vůbec nedoporučuje používat ocet nebo kyselina citronová. Citlivý vnitřní prostor kávovaru by se mohl poškodit nebo nevratně zničit. Navíc byste v připravené kávě ještě dlouho poté cítili nepříjemný octový zápach.

jak_se_starat_o_kavovar

Rada na závěr: Naučte se o svůj kávovar správně a pravidelně pečovat a věřte, že se vám vaše snaha vyplatí. Poznáte to na skvělé a lahodné chuti připravovaného nápoje a kromě toho prodloužíte životnost svého přístroje. Že ten správný kávovar teprve hledáte?
S volbou toho ideálního vám poradí článek Jak vybrat kávovar.

chci-novy-kavovar

Další aktuality

Velký průvodce Sony sluchátek

Velký průvodce Sony sluchátek

Sony sluchátka již dlouhodobě dobývají svět audia. Vybírat můžete z nejrůznějších typů sluchátek, od sluchátek přes hlavu, špuntů až po skutečně bezdrátová sluchátka, a to ve všech cenových kategoriíc...... Celý článek
Jak vybrat 3D tiskárnu?

Jak vybrat 3D tiskárnu?

3D tiskárnu si můžete pořídit domů i vy – nejenže je to možné, dokonce to ani není drahé. V dnešním článku vám obecně představíme 3D tisk a konkrétně poradíme s výběrem 3D tiskárny. O čem se do...... Celý článek
Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

ETA představila unikátní novinku. Kuchyňský robot ETA Gratus di Vetro, který vznikl ve spolupráci s předním českým designérem a sklářským umělcem Ronym Pleslem. Nás ale především zajímalo, jak mu to p...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Valachy Tour – Běhej Valachy říjen 2022

Valachy Tour – Běhej Valachy říjen 2022

Desátý ročník unikátního seriálu závodů DATART Valachy tour jde pomalu do finále. Začátkem roku odstartovala sérii závodů Noční stopa Valachy se závodníky na běžkách, následoval červnový závod na hors...... Celý článek