×

Jak vybrat rychlovarnou konvici

19.01.2021
Začínáte den voňavým šálkem kávy, nebo dáte přednost povzbuzujícímu čaji? Pokud jste aspoň na jednu možnost odpověděli ano, určitě se ve vaší domácnosti vyskytuje rychlovarná konvice. Přípravou horkého nápoje však její možnosti nekončí a oceníte ji také při vaření. Na co brát ohled při jejím výběru?

jak_vybrat_rychlovarnou_konvici

Obsah článku:

1) Objem a příkon
2) Materiál

4) Designové a retro konvice
5) Co by měla rychlovarná konvice umět?
6) SMART konvice

Objem a příkon

Nejdříve byste si měli ujasnit, jaký objem pro vás/vaši rodinu bude nejvhodnější. Mějte na paměti, že z jednoho litru vody naservírujete 4–5 šálků čaje (nebo instantní kávy). Velký výběr pak najdete u rychlovarných konvic s objemem 1 až 2 l, což vám bude stačit i pro pohoštění návštěvy či rychlé uvaření těstovin. Tak ušetříte nejen čas, ale také elektrickou energii.

jak_vybrat_rychlovarnou_konvici

Standardní objem rychlovarné konvice je 1,5 l.


Pokud si přes den rádi o samotě uděláte druhý šálek čaje, všímejte si při výběru také spodní rysky a minimálního objemu vody, který je možné připravit. Na jeden hrnek vám obvykle stačí 250 ml, takže spodní hranice 0,45 l vás zbytečně připraví o energii.

Spolu s objemem je neméně důležitý také příkon rychlovarné konvice. Určuje spotřebu energie i dobu, za kterou přivede konvice vodu k varu. Platí tedy jednoduchá rovnice: větší příkon = rychleji uvařená voda. V ranním spěchu záleží na každé minutě.

A jak vysokou hodnotu tedy zvolit? Konvice se standardním objemem 1,5 l by měla mít příkon alespoň 2 000 W. Menší konvice (cestovní, s objemem do 1 l) si však vystačí s příkonem do 1 000 W.

jak_vybrat_rychlovarnou_konvici

Materiál

Tak, teď už víte, po jakém objemu sáhnout i jakou hodnotu by měl mít zhruba příkon. Nyní přichází na řadu provedení. A protože varná konvice bude s největší pravděpodobností ve vaší domácnosti zaujímat polohu na kuchyňské lince, určitě se vyplatí věnovat pozornost také materiálu.

Nerezové konvice

Nerezové rychlovarné konvice najdete ve většině domácností. Jsou minimalistické, elegantní a zapadnou téměř do jakéhokoliv interiéru. Chlubí se také řadou praktických funkcí.

jak_vybrat_rychlovarnou_konvici

Plastové konvice

Tyto konvice patří k těm levnějším, proto bývají obvykle první volbou třeba na internát/kolejSkoro nic neváží a jsou k dostání ve všech možných barvách. Jejich nevýhodou je pak ovšem často laciný vzhled.

TIP: Rozhodli jste se pro plast, ale chtěli byste něco elegantnějšího? Pak věřte, že i plastová konvice může vypadat pěkně – důkazem je třeba tento spotřebič značky Concept.

Skleněné konvice

Skleněná rychlovarná konvice ve vašem interiéru nezapadne, naopak se bude krásně vyjímat! V kombinaci s barevným podsvícením můžete přes sklo sledovat celý proces vaření vody. Počítejte však s tím, že jsou tyto konvice náchylnější k tvorbě vodního kamene.

jak_vybrat_rychlovarnou_konvici

Cestovní konvice

Tyto konvice jsou díky nízké hmotnosti a malému objemu (zpravidla do 0,6 l) ideální na cesty. V balení některých modelů navíc najdete přiložené také šálky.

Keramické konvice

Jsou tišší než ostatní typy konvic a svou nabídkou potěší milovníky designových kousků i retra. Drobnou nevýhodou keramických konvic je vyšší hmotnost. Vzhledem ke křehkému provedení je také potřeba zvýšená opatrnost.

Ať už si vyberete jakoukoliv konvici, před prvním použitím ji několikrát vyvařte, ať odstraníte případné nečistoty!

Designové a retro konvice

Nezaujala vás žádná varná konvice z nabídky? Nerezové vám připadají moc všední a skleněné s podsvícením zase až příliš moderní? Pak by vám mohl udělat radost originální model, který jen tak někdo nemá!

Jak vlastně vypadají retro konvice? Připomínají minulé časy a v jejich barvách dominuje červená, krémová, bílá i černá. Mají také designové prvky, jež jinde nenajdete, jako např. kulatý analogový ukazatel teploty nebo malou pokličku místo otevíracího víčka.

jak_vybrat_rychlovarnou_konvici

Velikost konvic na obrázku neodpovídá skutečnosti.

Co by měla rychlovarná konvice umět?

Ukazatel množství vody

Na prvním místě uvádíme rysku, která znázorňuje množství vody. Díky ní budete mít přehled, uvaříte tolik vody, kolik je zrovna potřeba, a nebudete zbytečně čekat a spotřebovávat energii. Ačkoliv se dle našeho názoru jedná o důležitou vychytávku, ne všechny konvice jsou jí vybaveny, proto to nezapomeňte při výběru zohlednit.

jak_vybrat_rychlovarnou_konvici

Automatické vypnutí při dosažení bodu varu

I když s vysokým příkonem je voda na kafe ohřátá třeba za minutu, koho by bavilo stát u konvice a čekat? Proto je většina (ne-li všechny) těchto malých spotřebičů vybavena automatickým vypnutím.

jak_vybrat_rychlovarnou_konviciRegulace teploty vody

Skleněná rychlovarná konvice s regulací teploty – to je čím dál oblíbenější spojení (nejen) pro čajové znalce. Pokud k nim patříte, tak určitě víte, že takový zelený čaj by se rozhodně neměl zalévat vodou s teplotou 100 °C.

A protože teploměr do čaje nepatří k těm nejpraktičtějším pomocníkům, stačí si pořídit konvici s termoregulací a vychutnat si šálek čaje naplno, s ideální teplotou např. 80 °C.

S tímto nastavením jde často ruku v ruce také LED osvětlení, které vám teplotu vody barevně znázorní.

Pokud však dáte přednost nerezu, nevadí. I mezi nerezovými konvicemi najdete varianty s regulací teploty.

jak_vybrat_rychlovarnou_konviciSítko na čaj

A když už jsme u těch čajů… Pokud dáváte přednost těm sypaným, poohlédněte se v naší nabídce po konvici s (vyjímatelným) sítkem na čaj. Jako příklad uvádíme např. konvici značky ETA, Rohnson nebo Sencor.

K dalším oblíbeným funkcím varných konvic patří otočná základna o 360°, automatické otevírání víka nebo funkce udržení teploty (Keep Warm).

SMART konvice

Když může být chytrý kávovar, robotický vysavač nebo žárovka, proč ne také chytrá rychlovarná konvice? Propojte ji přes Bluetooth a na svém telefonu si vyberte třeba to, na kolik stupňů se má voda ohřát.

A protože ani chytrá konvice se bohužel (zatím) sama nevyčistí, připravili jsme pro vás i článek, jak vyčistit rychlovarnou konvici. Najdete jej zde.

jak_vybrat_rychlovarnou_konvici

jak vybrat rychlovarnou konvici

Další aktuality

Velký průvodce Sony sluchátek

Velký průvodce Sony sluchátek

Sony sluchátka již dlouhodobě dobývají svět audia. Vybírat můžete z nejrůznějších typů sluchátek, od sluchátek přes hlavu, špuntů až po skutečně bezdrátová sluchátka, a to ve všech cenových kategoriíc...... Celý článek
Jak vybrat 3D tiskárnu?

Jak vybrat 3D tiskárnu?

3D tiskárnu si můžete pořídit domů i vy – nejenže je to možné, dokonce to ani není drahé. V dnešním článku vám obecně představíme 3D tisk a konkrétně poradíme s výběrem 3D tiskárny. O čem se do...... Celý článek
Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

ETA představila unikátní novinku. Kuchyňský robot ETA Gratus di Vetro, který vznikl ve spolupráci s předním českým designérem a sklářským umělcem Ronym Pleslem. Nás ale především zajímalo, jak mu to p...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Věděli jste, že káva je druhým nejpopulárnějším nápojem na světě? Není divu, její lahodnou chuť, bohatou pěnu, skvělé aroma či účinky si vychutnává nejeden z nás. Ta nejlepší zrnková káva ve vás každý...... Celý článek