×

Pár tipů, jak vyčistit troubu bez námahy

04.11.2022

Zapomeňte na pracné, vysilující, zdlouhavé drhnutí a škrábání připálených nečistot jednou pro vždy. Poradíme vám, jak troubu vyčistit snadno a rychle. S naším návodem ruce na špíně rozhodně nenecháte.

jak_snadno_vycistit_troubu

Prozradíme vám:

Nejedna hospodyňka vám potvrdí, že bez práce skutečně nejsou koláče, ba ani krásně propečené kuřátko. Pokud i vy alespoň občas doma pečete, možná máte ještě v živé paměti, jak draze vykoupené mohou tyto lahůdky být. Špinavý rošt, připálené jídlo a usazená mastnota, dvířka, přes které skoro nejde vidět.

Při čištění trouby máte 2 možnosti: buď si vyhrnout rukávy, nachystat si agresivní čisticí prostředek a připravit se na pořádnou makačku (místo posilovny super), nebo na to jít ne silou, ale hlavou – ušetřit si práci a troubu vyleštit za minimum času, námahy a třeba i bez chemie.

Drátěnek a jiných ostrých předmětů se vyvarujte, nebo troubu ozdobíte nehezkými škrábanci.

Jak vyčistit silně zněčistenou troubu

Troubu čistěte ideálně po každém pečení

Pokud si chcete ulehčit práci, troubu čistěte co nejčastěji. Klidně po každém pečení. Protože čím je špína v troubě déle, tím více se připeče a hůře čistí. Ideální je troubu čistit ještě za tepla. V takovém případě vám vystačí jen teplá voda s trochou saponátu, nebo citronu.

Pokud se vám však po každém dobrém jídle troubu drhnout nechce, nezoufejte, ani tak totiž nemusíte použít tu nejagresivnější chemii.

3 babské rady čím vyčistit troubu

Jestli to se špínou není až tak vážné, pomůžou vám na první pohled možná obyčejní, o to však účinnější (a k vaší peněžence i přírodě ohleduplnější) pomocníci, kteří se navíc běžně vyskytují v domácnostech. Použít můžete například ocet, sůl, jedlou sodu nebo prášek do pečiva.


Čištění trouby jedlou sodou ve 3 krocích:

  1. ½ hrnku jedlé sody smíchejte s teplou vodou v takovém poměru, aby vám vznikla pasta.
  2. Troubu předehřejte na 150 °C a vymažte ji pastou (ventilátor a topná tělesa ale vynechejte), použít můžete třeba starý kartáček na zuby. Nezapomeňte si vzít rukavice – soda může až zčernat. Důkladnou péči věnujte zejména mastným skvrnám. Nechejte působit nejlépe 12 hodin, třeba přes noc.
  3. Do rozprašovače nalejte vinný (nebo klidně i obyčejný) ocet a vnitřek trouby vystříkejte. Směs začne reagovat a pěnit. Pěnu setřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Možná budete muset trochu přitlačit, výsledek vás ale velmi mile překvapí.

jak_cistit_troubu

Jak vyčistit sklo u trouby bez chemie raz dva:

  1. V misce smíchejte 1 dcl octa, jeden sáček prášku do pečiva a špetku soli. Počkejte, až prášek vyšumí.
  2. Směs natřete na sklo a nechte asi ¾ hodiny působit. Nakonec houbičkou setřete, omyjte vodou a můžete se radovat z výsledku.

Pokud nemáte jedlou sodu, vystačíte si i s práškem do pečiva. Jeden pytlík smíchejte s litrem teplé vody, pastu naneste na sklo a nechte půl hodiny působit. Poté smyjte a vyleštěte.

Na čerstvé připáleniny a mastnoty zabírá citron

Pokud vaši jinak čistou troubu hyzdí čerstvé připáleniny a mastné cákance, nezoufejte. Nalijte malé množství horké vody do zapékací mísy, vymačkejte do ní šťávu z citronu a přihoďte i vymačkaný zbytek dužiny. (Stejně dobře funguje i koupený citronový koncentrát.) Mísu vložte do trouby předehřáté na 160 °C, zavřete dvířka. Po 15 minutách spotřebič vypněte, ale neotvírejte. Nechte pracovat páru, která mastnotu rozpustí a připečené zbytky jídla uvolní. Troubu ještě za vlažna utřete houbičkou nebo hadříkem.

Jak vyčistit troubu od připálenín

Chemie jen v nejzazších případech – jak vyčistit hodně špinavou troubu

Pokud je vaše trouba opravdu silně zněčistěná a mastnotu jste už několikrát „zapekli”, pak si asi s podomácku vyrobeným čističem nejspíš nevystačíte a babské rady zde budou krátké. V supermarketech a drogeriích najdete spoustu čistících přípravků a vybrat si můžete také z naší nabídky přípravků na čištění trouby. V každém případě při odstraňování mastnoty „hrubou“ chemií myslete na tato základní pravidla:

  1. Přípravky na čištění trub většinou nejsou příroda sama a vašemu zdraví dvakrát neprospějí. Používejte tedy raději rukavice a dávejte si pozor, ať se nenadýcháte výparů. Mohou vám poleptat sliznice, způsobit závrať nebo nepříjemnou alergickou reakci.
  2. Důležité je také vyhnout se aplikaci čisticího prostředku na zadní část kolem ventilátoru. Do něj by se totiž čistící látky neměly vůbec dostat.
  3. Čistění si usnadníte, když přípravek necháte působit přes noc, nebo jej nanesete ještě do teplé trouby (pozor však u přípravků, u kterých to výrobce výslovně zakazuje) a působit necháte alespoň hodinku.
  4. Troubu nakonec nezapomeňte důkladně vymýt mokrou hadrou nebo houbičkou.
  • jak vyčistit hodně špinavou troubu

Samočisticí trouba se vyčistí sama

Pokud vás uklízení trouby výslovně nebaví, a nechcete experimentovat s chemií ani zkoušet babské rady, pořád vám zbývá ještě jedna možnost. Koupit si troubu se samočisticí funkcí. Jakým zázrakem je zajištěno, že drhnout troubu už nikdy nebudete muset? Je to vcelku jednoduché – trouba má nepřilnavý povrch a co se na něm přeci jen přichytí, spálí vysokou teplotou.

​​ Pyrolytické a katalytické čištění

Pyrolytické čištění:

Na konci pečení jednoduše zmáčknete tlačítko, teplota uvnitř trouby stoupne až k 500 °C a nečistoty se rozpadnou na prach, který pak z trouby jen vymetete. Můžete takto vyčistit i pekáče, pánve, rošty a další smaltované součásti.


Katalytické čištění:

Stěny trouby jsou vyrobeny ze speciálního materiálu. Mají v sobě otevřené póry absorbující tuky a další nečistoty. Vždy když pečete na více než 200 °C, nečistoty zoxidují, promění se na vodní páru a prostě zmizí. Krása!

 

Chci samočistící troubu


Související články:

Další aktuality

Šlehejte a mixujte #Like A Bosch

Šlehejte a mixujte #Like A Bosch

Vánoční svátky jsou za rohem a určitě se vám už sbíhají sliny na všechny ty dobroty, které si doma připravíte pro pohoštění těch nejbližších. Malé domácí spotřebiče od značky Bosch pomůžou s rychlou p...... Celý článek
Jak vybrat RAM?

Jak vybrat RAM?

Víte, k čemu je v počítači operační paměť alias RAM, jestli na ní záleží a jak vybrat tu pravou? V dnešním článku vám vše ohledně RAM vysvětlíme. Prozradíme vám: Co je RAM? Jaké jsou dr...... Celý článek
Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Co se tyčí mezi běžnými úklidovými pomocníky? Trendem uklizení jsou tyčové vysavače, které dokážou zpříjemnit celý proces uklízení. Jednoduché uskladňování, snadná manipulace a precizní výkon – to jso...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek