×

Jak vybrat set-top box?

17.06.2020
Nemáte televizor s podporou DVB-T2 HEVC (H.265) a doba přechodu na nový standard se neúprosně blíží? Poradíme vám s výběrem set-top boxu, který i starému přijímači umožní držet krok s požadavky moderního vysílání.

Set-top-box GoGEN
Už jste připraveni na přechod na nový standard vysílání?


Česká republika postupně přechází na digitální vysílání standardu DVB-T2. Už jsme pro vás psali článek, který vysvětluje důvody (a výhody) přechodu, a máme pro vás připravenou i přehlednou stránku s veškerými informacemi.

Dnes si odpustíme teorie a zaměříme se na čistě praktické rady, co dělat v případě, že váš televizor nepodporuje potřebný standard a kodek, tedy DVB-T2 HEVC (H.265). Konkrétně vám poradíme, jak vybrat set-top box.

Obsah článku:

Kvůli kvalitě obrazu se přechod určitě vyplatí.

 

Potřebujete jen dva pojmy

Set-top box (používá se také „nešťastná“ zkratka STB)

„Krabička“, která se postará o příjem a zpracování pozemního digitálního signálu. Vypadá jako klasický satelitní přijímač, DVD přehrávač, videorekordér apod., ale často bývá menší, a to i výrazně. Právě do set-top boxu (takto se správně píše, případně ještě „set top box“) zapojíte anténní kabel „ze zdi“. Ze set-top boxu pak povede do vašeho televizoru kabel, který bude přenášet obraz. První set-top boxy jste kupovali na přelomu minulé dekády, kdy končilo analogové vysílání. Po deseti letech přichází nová verze.

DVB-T2 HEVC (H.265)

DVB-T2 je označení pro celý standard digitálního pozemního vysílání, z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial. Dvojka označuje novou verzi, na kterou právě přecházíme a která nahrazuje DVB-T. Znát také můžete „kabelovku“ (DVB-C) a „satelit“ (DVB-S nebo DVB-S2). Co se HEVC (H.265) týče, nemusíme v tomto článku zabíhat do techničtějších detailů (ty najdete zde) – jde zjednodušeně řečeno o způsob, jakým se obraz přenáší, tedy kodek/kódování.

Potřebujete vůbec nový set-top box?

Jsme samozřejmě rádi, že naše články čtete, ale neškodí upozornit, že pokud máte televizor s podporou DVB-T2 HEVC (H.265), dál číst nemusíte. Máte vyhráno, anténní kabel připojíte přímo do televizoru a nic nemusíte dokupovat. Stejně tak vás set-top-box nemusí zajímat ani v případě, že televizní signál chytáte ze satelitu nebo přes IPTV.

Jak kompatibilitu poznáte? Zaprvé vězte, že za poslední roky je podpora DVB-T2 přímo v televizoru běžná, takže pokud jste kupovali televizor například během minulých pěti let, máte velkou šanci, že je kompatibilní. Upřímně – spíše by nás překvapilo, kdyby nebyl.

Televizory (a set-top boxy a jiná zařízení) s podporou DVB-T2 s HEVC (H.265) jsou označené kulatou samolepkou „DVB-T2 ověřeno“ s logem Českých Radiokomunikací, jež značí, že úspěšně prošly testem pro příjem nového vysílání.

Jak vybrat set-top box

Od ceny se odvíjí i kvalita obrazu

Set-top boxy vždycky byly a stále jsou relativně levným příslušenstvím. Ceny začínají kolem 600 Kč, a hodně dobré a skvěle vybavené modely zpravidla stojí kolem 2 000 Kč.

I ten nejzákladnější model může splňovat vaše požadavky, jen si musíte dát pozor na několik věcí.

Set-top-box GoGEN

Cenově dostupný set-top box GoGEN DVB 132 T2


Určitě doporučujeme, abyste se podívali, jestli vám bude vyhovovat dálkový ovladač, protože dost možná půjde o váš ovladač hlavní. Pokud nejste anglicky hovořící, ověřte si také dostupnost českého menu, které je sice často ve výbavě, ale podmínkou není.

Vyšší modely také nabízejí praktické funkce „navíc“, ke kterým se dostanete o pár odstavců níže.

HDMI

Pozor na možnosti připojení

Už samotná koupě set-top boxu svědčí o tom, že nejspíš máte starší televizor. Podívejte se před koupí, jestli už má moderní konektor HDMI (to by bylo ideální, určitě v takovém případě investujte pár desítek/stovek korun do HDMI kabelu), nebo je nutné pořídit set-top box s konektorem SCART.

HDMI má výhodu nejen v tom, že je kompaktnější, ale hlavně umožňuje přenášet obraz ve vysoké kvalitě (podle verze až v rozlišení 4K). Jde o konektor, který se dnes standardně používá také u monitorů, notebooků a dalších zařízení „s plochou obrazovkou s vysokým rozlišením“.

 

SCARTSCART ale přenáší obraz jen ve výrazně nižší kvalitě; jde o starý typ připojení, který nahradily právě konektory HDMI.

Pokud máte starý CRT televizor, který chcete používat, dokud neodejde do křemíkového nebe, je SCART nutnost a jeho použití „nevadí“ – stejně televizor nenabízí panel s vysokým rozlišením apod.

Využít SCART kabel v případě, že máte plochou HD televizi, by ale byla opravdu chyba. Nejde o nějaké teoretické detaily v obrazu, které byste viděli jen pod mikroskopem – rozdíl ve kvalitě je opravdu enormní.
 

Funkce navíc, které můžete chtít

EPG

Elektronický programový průvodce není nic jiného než digitální televizní program všech naladěných stanic, a to na několik dní dopředu. Vám pak stačí stisknout tlačítko na ovladači, podívat se, co se kde vysílá, a bez otravného hledání rovnou přepnout na kanál se zajímavým obsahem.

Tesla TEH-500 PLUS
Výborně vybavený set-top box Tesla TEH-500 PLUS.

USB vstup (a přenos kvalitního obrazu)

Pokud máte starší televizor, je možné, že nemá USB vstup (nebo si neporadí například s přehráním videa). Konektor bývá u set-top boxů častou výbavou a umožní vám pouštět na velké obrazovce fotky, hudbu i videa. Ověřte si případně, jaké formáty přístroj přehraje. Také se opět vracíme k rozlišení a kvalitě obrazu – televizní stanice možná nevysílají ve 4K (a dlouho nejspíš nebudou), ale to neznamená, že přes set-top box nemůžete přehrávat filmy ve špičkové kvalitě například právě z USB flash disku.

Technisat T2 DVR
Ideální je, když konektorová výbava zahrnuje také USB.

Připojení k internetu a HbbTV

Chytrá televize není žádná komplikovaná vymoženost „pro ajťáky“. Připojení k internetu (bezdrátově přes Wi-Fi nebo kabelově přes ethernetový port) vám kupříkladu zpřístupní bonusový obsah v rámci HbbTV, tedy „červeného tlačítka“, o kterém jsme psali samostatný článek. Získáte tak například (zdarma) přístup k archivům našich velkých televizních stanic. Jedno tlačítko, přehledné menu a oblíbené seriály ve skvělé kvalitě máte na dosah. Jednoduše.

Jako set-top box také mohou fungovat některá multimediální centra s operačním systémem (nejčastěji Android), která připojení k internetu využívají opravdu naplno a nabízejí i chytré aplikace, webový prohlížeč apod. Ta pak z jakékoli televize (resp. klidně i monitoru) udělají plnohodnotnou Smart TV.

HbbTV – Česká televize
„Červené tlačítko“ HbbTV vám zpřístupní online obsah. Můžete ho získat i díky novému set-top boxu.

 

Nahrávání a více tunerů

Některé set-top boxy umožňují nahrávat vysílání, a to zpravidla na externí disk nebo flashdisk. Pokud (a jen pokud) jde o model, který nabízí dvojitý tuner, tak můžete nahrávat i jinou stanici, než na kterou právě koukáte.

Set-top box může technicky vzato klidně umět jen přepínat naladěné programy. Když už ale přístroj pořizujete, zvažte, jestli nechcete něco navíc.

Zvažte i pořízení nového televizoru

Chápeme, že nový televizor není pro každého a že jde samozřejmě o násobně větší investici, než je pořízení set-top boxu. Pokud ale o novém přístroji uvažujete, nebo jste naopak dlouhé roky trh televizorů nesledovali, doporučujeme, abyste si alespoň prohlédli aktuální nabídku – třeba budete příjemně překvapení. Na jednu stranu se totiž objevily superluxusní televizory za stovky tisíc… Ale na druhou stranu šly ceny celkově dolů, a to opravdu výrazně. Za cenu 8–9 tisíc, za kterou jste dřív pořídili jen malou úhlopříčku „dětem do pokojíčku“, dnes klidně seženete 50" (126 cm) chytrou televizi s jemným rozlišením 4K

Pokud však jste se svou televizí dosud plně spokojeni, netřeba ji posílat do šrotu. Vyberte si set-top box z naší bohaté nabídky a vdechněte své TV nový život.
 

Nový set-top box

Další aktuality

Velký průvodce Sony sluchátek

Velký průvodce Sony sluchátek

Sony sluchátka již dlouhodobě dobývají svět audia. Vybírat můžete z nejrůznějších typů sluchátek, od sluchátek přes hlavu, špuntů až po skutečně bezdrátová sluchátka, a to ve všech cenových kategoriíc...... Celý článek
Jak vybrat 3D tiskárnu?

Jak vybrat 3D tiskárnu?

3D tiskárnu si můžete pořídit domů i vy – nejenže je to možné, dokonce to ani není drahé. V dnešním článku vám obecně představíme 3D tisk a konkrétně poradíme s výběrem 3D tiskárny. O čem se do...... Celý článek
Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

ETA představila unikátní novinku. Kuchyňský robot ETA Gratus di Vetro, který vznikl ve spolupráci s předním českým designérem a sklářským umělcem Ronym Pleslem. Nás ale především zajímalo, jak mu to p...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Věděli jste, že káva je druhým nejpopulárnějším nápojem na světě? Není divu, její lahodnou chuť, bohatou pěnu, skvělé aroma či účinky si vychutnává nejeden z nás. Ta nejlepší zrnková káva ve vás každý...... Celý článek