Kdy a proč přejdeme na DVB-T2?

17.06.2019
V roce 2011 jsme řešili přechod z analogového na digitální televizní vysílání. Hromadně se vyměňovaly televize, nejvyhledávanějším slovem na internetu se stal set-top box. Uteklo sotva pět let a čeká nás další stěhování frekvenčních pásem. Je to dobře, nebo ne?

Roku 2011 byl dokončen projekt digitalizace české televize. Možná si připomenete i tehdejší počátky mobilního internetu: nízké limity FUP, hlemýždí rychlost… Dlouhodobě byla taková situace neudržitelná. Český telekomunikační úřad má však licence pouze na omezená frekvenční pásma, se kterými si musí vystačit a hlad po rychlých datech způsobil, že se kmitočty určené pro televizi uskromňují ve prospěch operátorů.

Základem je kodek H.265 (HEVC)

Příchod DVB-T2 znamená vyklizení pozic z frekvence 700 MHz a jejich postoupení mobilnímu internetu. Televizi zůstane omezený prostor, signál bude proudit stejně, jen v zahuštěnější podobě. O jeho „pěchování“ se stará tzv. kodek. V současnosti používaný MPEG-2 příliš účinný není, moderní HEVC (s kódováním H.265) si vystačí se čtvrtinovým objemem dat při zachování kvality.

Kromě starostí vyvolaných vynucenou změnou však DVB-T2 přináší i příjemnější stránky. Nejčastěji se mluví o vyšší kvalitě příjmu. Ta má své skutečné opodstatnění: vysílání se přesune na stejnou frekvenci, takže televize dokážou přijímat signál z více vysílačů zároveň. Díky tomu se bude výsledný signál sčítat, což za současných podmínek možné není. Přínos nastane i v nabídce kanálů, kdy se zvýšená kapacita rozloží buď mezi větší počet stanic, nebo více kanálů s navýšeným rozlišením.

Velký třesk přišel v březnu 2017

O osudu digitálního vysílání je rozhodnuto, nezodpovězena dlouho zůstala jen otázka kdy. Do začátku roku 2010 jsme byli svědky pouze testovacích provozů, datum spuštění veřejného vysílání v DVB-T2 však bylo několikrát odloženo. Nakonec se stal datem velkého startu 1. březen 2017, kdy začal vysílat Žižkovský televizní vysílač a Cukrák.

Co je to ten multiplex?
K televiznímu vysílání se používají určité komunikační frekvence. Ty pronajímá Český telekomunikační úřad jednotlivým provozovatelům. Na síti 1 provozovatele ČT tak naladíte ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport a 7 stanic Českého rozhlasu, na síti 2 pro České radiokomunikace vysílá Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov. České radiokomunikace provozují i síť 3 s kanály Barrandov Plus, ČT:D a Art, Kino Barrandov, Óčko, Óčko Gold, Prima Love, Prima Max, Prima Zoom, TV Šlágr a rádio Proglas. Síť 4 pak provozuje Digital Broadcasting s vysíláním kanálů Fanda, Smíchov, Telka, Prima Comedy Central, TV Mňam, TV Mňau, TV Relax-Pohoda a TV Rebel. Někdy se síť rovněž označuje jako multiplex.

přechod na DVB-T2

Bude potřeba nová televize?

Vysílání ve formátu DVB-T2 v průběhu roku 2020 zcela nahradí současný typ DVB-T. Abyste tedy mohli přijímat pozemní televizní vysílání, budete potřebovat televizi vybavenou DVB-T2 tunerem, nebo vhodný set-top box. Aby to ale nebylo tak jednoduché. Ne každá TV s DVB-T2 tunerem, si s novým vysíláním poradí. Existuje totiž více způsobů kódování – H.264 a kvalitnější H265/HEVC. V Česku se bude používat druhý jmenovaný – DVB-T2 (H265/HEVC).

Nemusíte se však obávat, že byste při nákupu nevěděli, kterou televizi vybrat. Přístroje kompatibilní s DVB-T2 (H265/HEVC) jsou opatřeny symbolem Certifikace ČRA „ověřeno“. Na webu a prodejnách DATART jsou pak všechny televize, na kterých naladíte nový formát vysílání, označeny logem DVB-T2 a štítkem „připraveno“. Takto označené TV a set-top boxy garantují, že na nich televizní vysílání bez problémů naladíte i po roce 2019.

přechod na DVB-T2

 Na webu a prodejnách DATART jsou pak všechny televize, na kterých naladíte nový formát vysílání, označeny logem DVB-T2 a štítkem „připraveno“

Jak se připravit na DVB-T2/HEVC

V první řadě si zkontrolujte, zda vaše televizní výbava odpovídá požadavkům pro přechod na nový standard. Na trhu existuje mnoho přístrojů, které splňují požadavky pro přechod na DVB-T2. Na webové adrese Českých Radiokomunikací DVB Project zkuste zadat do vyhledávání typ vašeho zařízení a okamžitě se dozvíte, zda jste na změnu připraveni.

Televizi, nebo set-top box?

Set-top box má oproti koupi nové televize jedinou významnou výhodu a tou je nízká cena. To je však jediná výhoda set-top-boxu, ve všech ostatních kritériích vítězí jednoznačně koupě nové televize. V první řadě je to kvalita obrazu. Set-top-boxy, vyjma těch nejdražších, dokáží zpracovat obraz pouze v průměrné kvalitě, což je u nového formátu vysílání rozhodně škoda.

Nižší bude i váš komfort při ovládání televize, budete totiž nuceni používat dva dálkové ovladače – jeden od TV a druhý od set-top boxu. V neposlední řadě pak se set-top boxem přijdete u velkou část moderních vymožeností, které dnešní chytré TV nabízejí. Příkladem za všechny budiž HbbTV. Zatímco na televizi toto hybridní vysílání ČT bez problémů naladíte, drtivá většina set-top boxů vám toto neumožní. Investice do nové televize tak určitě stojí za zvážení.

Jak naladit DVB-T2 vysílání?

Máte správnou televizi nebo set-top box a přemýšlíte, jak DVB-T2 naladit? Pokud máte svou vlastní anténu, je to naprosto snadné. Stačí na vaší televizi zapnout manuální nebo automatické ladění a televizní kanály si znovu naladit. Pokud na domě používáte společnou anténu, je třeba zásah servisní firmy, která musí přeladit tzv. kanálové vložky a nastavit nové nasměrování antény.

Víte, že pozemní televizní vysílání můžete přijímat i prostřednictvím vašeho počítače? Stačí k němu dokoupit DVB-T2 televizní kartu a televizi můžete sledovat na svém monitoru či notebooku.

DATART vám poradí jak na to

Ti, kteří si v současnosti platí TV příjem prostřednictvím satelitu, nebo kabelového operátora mohou být klidní, neboť změny se týkají pouze bezplatného pozemního vysílání DVB-T.

Jste-li vlastníky staršího typu CRT televizoru (to jsou ty velké, „baňaté“ přístroje, které nefungují bez set-top-boxu), zkontrolujte si, zda je váš set-top-box schopen přijímat vysílání v kódování DVB-T2/HEVC. Pro vás máme připravenu celou řadu ověřených přístrojů.

Ani majitelé plochých LCD nebo plazmových televizorů si nemohou být jisti tím, že jejich vestavěné tunery si s novým vysíláním beze zbytku poradí. Bývají totiž osazeny staršími kodeky H.264, případně MPEG2, které na nové vysílání již nebudou stačit. Také těmto divákům doporučujeme koupi nového televizoru, který zaručí kvalitní a bezproblémový televizní přenos i do budoucna. 

Rádi bychom proto doporučili všem, kteří dosud nemají dostatečné technologické vybavení: navštivte nejbližší prodejnu DATART, kde vám naši elektrospecialisté poradí, jaké řešení by bylo nejvhodnější právě pro vás.

Každá změna nemusí být nutně k horšímu, jste-li na ni připraveni. 

Další informace o přechodu na DVB-T2 najdete na této stránce.
 

Další aktuality