basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Vážení zákazníci, od 16.3.2020 máme dle nařízení vlády uzavřené všechny prodejny DATART. Proměnili jsme ale pro vás stovku našich prodejen na internetové výdejny, ve kterých trvale držíme tisícovky pečlivě vybraných modelů skladem a ve kterých platí přísné hygienické zásady.

Vybíráme kávu a příslušenství

1. 7. 2018 - Rádce
Kávovar je základ, ale sám o sobě nestačí, když do něj nemáte co nasypat. Radíme s výběrem kávy i dalšího příslušenství potřebného k tvorbě dokonalého šálku.

Výběr kávovaru není taková věda, koneckonců můžete použít náš rádcovský článek. Jenže tím nakupování logicky nemůže končit – ještě potřebujete nějaké to kafe, které do sofistikovaného přístroje nasypete. A když koupíte zrnkovou kávu a kávovar nemá vestavěný mlýnek, co pak? A jak připravit mléko, když ne všechny kávovary mají zabudované trysky?

Nezoufejte – příslušenství je spousta, je dostupné (a to i finančně) a s výběrem nebudete mít po přečtení následujících pár odstavců žádný problém. Probereme zrnka i frapovače.

Co si dáte dnes? Velký šálek překapávané kávy, intenzivní espresso, nebo lahodné cappuccino?


Jakou kávu vybrat?

COVIM Granbar ESE pody
Méně známou alternativou
ke kapslám jsou ESE pody.

Nejdřív stručně: Pijte, cokoli vám chutná, klidně na začátku experimentujte… Považujeme za téměř jisté, že najdete značku a „model“ kávy, která vám bude ve všech ohledech vyhovovat. Ale nechceme vás odbýt, takže pokud to s touto problematikou myslíte seriózně, a něco se o kávě chcete dozvědět, nabízíme opět náš šestidílný seriál o kávě.

Každopádně nejspíš budete dříve nebo později čelit otázce: Zrnkovou, mletou, nebo v kapsli?

Zrnková káva má tu výhodu, že do poslední chvíle (při správném skladování) drží svou chuť a aroma. Namelete ji až těsně před použitím a to navíc přesně na takovou hrubost, jakou potřebujete. My samozřejmě hrdě doporučujeme naši vlastní značku NERO (se kterou můžete procestovat celý svět), ale nehodláme lacině kritizovat konkurenci – skvělých druhů zrnkové kávy je bezpočet, zaručeně si vyberete.

Mletá káva vám ušetří starosti s mletím, a pokud ji budete správně skladovat, není to samozřejmě žádná tragédie.
 

Zrnková káva NERO caffé Mletá káva Vergnano Arabica
Zrnková káva NERO caffé Mletá káva Vergnano Arabica


Kapsle (a pody) zpravidla také obsahují namletou kávu a jsou utěsněné, aby v nich vydržela čerstvá a voňavá, takže v profi kavárně je sice nenajdete, ale my je zmíníme rádi. Musíte pořídit správný druh na základě toho, jaký kapslový kávovar máte doma. Kapsle koupíte u nás a snad i v každém druhém supermarketu. Výjimkou je Nespresso, které má vlastní butiky a e-shop – ostatní prodejci včetně nás prodávají kompatibilní, ale „neoriginální“ kapsle.
 

Dolce Gusto Nespresso Tassimo Cremesso Illy
Dolce Gusto Nespresso Tassimo Cremesso Illy


 

Preferujete lehce nasládlou, nebo hořkou chuť či připálenější nádech? Či snad jemnou nakyslost? Experimentujte s odrůdami kávy a různými druhy přípravy.


Poradím si doma se zrnky?

Chválili jsme zrnkovou kávu, ale jak ji namlít? Luxusní kávovary za desítky tisíc to zvládnou samy (a na jedničku), ale pokud preferujete jiné druhy přípravy (například french press), nebo máte levnější kávovar, potřebujete mlýnek na kávu.

Jako obvykle máte na výběr dle svých potřeb a preferencí. Levnější mlýnek svou práci samozřejmě odvede a spoustě z vás bude plně dostačovat. Lepší mlýnky nabízejí klidně desítky stupňů hrubosti mletí, precizní dávkování, kontrolu otáček a teploty apod.

Severin KM 3874 Sage BCG600
Severin KM 3874 Sage BCG600

 

Hrubost mletí, hmotnost kávy, objem a teplota vody, použitý tlak… Všechno hraje roli.


Mléčná pěna jako od baristy

Situace z minulých odstavců se tak trochu opakuje. Do některých luxusních kávovarů prostě nalijete plnotučné mléko a ony samy vykouzlí dokonalé cappuccino. Mléčnou pěnu si ale snadno můžete vyrobit i ručně, pokud samotnou kávu připravujete jiným způsobem. Stačí nějaká vhodná nádoba a frapovač nebo si můžete práci ulehčit a pořídit do své výbavy napěňovač mléka.

Konvička na šlehání Illy Frapovač Severin SM 3590
Konvička na šlehání Illy Frapovač Severin SM 3590


Co se ještě může hodit?

Nemůžeme zmínit veškeré příslušenství, je ho příliš mnoho. I v domácím prostředí se může hodit teploměr na mléko nebo miniaturní baristická váha. Vybrali jsme na ukázku pěchovadlo (dostupné v různých velikostech), odměrku, která nabere přesně 7 gramů mleté kávy, a hlavně velmi praktickou vakuovou dózu, se kterou uchováte citlivá zrna dlouho perfektně čerstvá.

Odměrka na kávu TESCOMA Vakuová dóza De'Longhi Pěchovadlo kávy
Odměrka na kávu TESCOMA Vakuová dóza De'Longhi Pěchovadlo kávyDATART: Příslušenství ke kávovarům

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů