Jak vybrat televizi?

16. 4. 2017 - Jaroslav Filgas - Rádce
Vybrat ten správný LED televizor je snazší, než se na první pohled může zdát. Pokud si pozorně přečtete následující článek, nebudete se v prodejně, ani v internetovém obchodě cítit jako naprostý laik, který neví, jakou televizi si do domácnosti pořídit. Je jasné, že nabídka je v současnosti široká, ale věříme, že vám dokážeme pomoci.

Televizor v našich domácnostech bývá středem veškerého dění. V našich obývacích pokojích je umístěn na čestném místě a zvláště večer se kolem něho schází rodina. Moderní televize totiž nejsou už pouhým přijímačem, ale díky novým technologiím se z nich stává rodinné multimediální centrum. Před nákupem televize se zkuste zamyslet, jak a na co budete televizor používat. Od toho se odvíjí parametry, na které je třeba se před nákupem zaměřit.

Tuner: vzduchem, kabelem, nebo přes satelit?

První důležitou věcí je způsob, jakým přijímáte doma televizní signál. Podle toho vybíráme tzv. TV tuner, tedy zařízení, umožňující zobrazit signál na obrazovce. Existují tři základní druhy televizního vysílání – pozemní (DVB-T), kabelové (DVB-C) a satelitní (DVB-S). Tuner pro pozemní a kabelové vysílání dnes obsahuje většina běžně prodávaných přístrojů, některé už jdou dokonce připravené na standard DVB-T2, který se má prosadit jako jediný po roce 2020. Pro připojení kabelem je třeba dekodér, který vám poskytne operátor kabelové televizní společnosti, tzv. CI kartu. Pro příjem satelitního vysílání je vhodné zakoupit satelitní anténu a k ní buď samostatný satelitní přijímač, anebo přímo televizor s již zabudovaným satelitním tunerem – i těch je většina, výběr tak nebude těžký.

Velikost je důležitá

V obchodě by u televizí mělo být šero.

Druhým a nejviditelnějším z parametrů je šířka úhlopříčky, jelikož obří obrazovka neznamená automaticky lepší výsledky. Záleží vždy na velikosti místnosti, kde televizi sledujete. Máte-li menší obývací pokoj, nepřijímáte televizní kanály ve vysokém rozlišení a nemáte ani Blu-ray přehrávač, pravděpodobně televizor s ohromnou úhlopříčkou dostatečně nevyužijete a vaše investice by byla zbytečně vysoká. Velikost obrazovky se udává většinou v palcích (přepočet: 1" = 2,54 cm). Ideální vzdálenost diváka od televizního přístroje s Full HD rozlišením by měla být dvoj- až trojnásobkem úhlopříčky. Pokud je tedy vzdálenost diváka od obrazovky přibližně 2 metry, je vhodné pořídit obrazovku alespoň velikosti 40" (cca 102 cm). Pro UHD displeje nic násobit nemusíte, velikost úhlopříčky odpovídá minimální pozorovací vzdálenosti – u 40" televize se 4K rozlišením proto můžete sedět metr daleko. Klidně se přesvědčte v našich prodejnách!

Čím větší televize bude, tím náročnější bude její umístění. V tu chvíli přijdou vhod montážní otvory pro standardizované VESA držáky.

Jak se televize změnily za deset let?

Rozdíly v televizích se zvětšují každým rokem, sledovat vysílání na starém přijímači oproti novince není ani příjemné a v některých ohledech dokonce ani výhodnější. Jak se televizory změnily během deseti let?

 

Sony Bravia KDL40S3000

Sony Bravia KD-49XE8096

Poznámka

Úhlopříčka

40"

49"

V této ceně jsme menší úhlopříčku nenašli.

Rozlišení

1366×768 px

3840×2160 px

4K rozlišení není výsadou nejdražších televizí.

DVB-T

Ano

Ano

Digitální vysílání už funguje dlouhou dobu, inovace nepřekvapí.

DVB-T2

Ne

Ano

Současná televize proto vydrží pár let i do budoucna.

Wi-Fi

Ne

Ano

Wi-Fi nahradí i jinak zaplněné konektory HDMI apod.

Spotřeba

169 W

85 W

Větší displej a lepší barvy neznamenají automaticky vyšší spotřebu.

Připojení k počítači

VGA

HDMI, Wi-Fi, USB

Více není automaticky lépe, ale VGA má značná omezení.

Cena

36 000 Kč v roce 2007

37 149 Kč v roce 2017

Starší televize patří kvůli inflaci dokonce k vyšší třídě, než nováček.

Technologie a rozlišení

Připravte se na HDR
HDR televize pracují s širším barevným prostorem. Dokážou proto
v jednom obraze zobrazit jasnější bílou i tmavší černou. Díky tomu
umí obrazovka prokreslit zároveň detaily ve stínech i na ozářených
plochách. Tento efekt dodává obrazu hloubku, zlepšení je viditelné
i pouhým okem. Je však nutné, aby i zdroj obrazu HDR podporoval.

Starým, rozměrným CRT televizním přístrojům již odzvonilo a stejně tak i kdysi módním plazmovým televizím (PDP - Plasma Display Panel). Nahradily je tenké panely LCD, které zvítězily především nízkou spotřebou, výborným jasem i kontrastem a širokými pozorovacími úhly. Dříve jste se mohli setkat s displeji podsvícenými CCFL trubicemi, dnes už jas produkují LED diody, jejichž svit je rovnoměrný na celé ploše.

Pojmy LCD a LED se sice pořád míchají, v naší nabídce už však najdete jen modernější a úspornější LED televize - ve všech případech se můžete těšit na jasné barvy, vysoký kontrast i široké pozorovací úhly. Podstatné je využití tzv. micro-dimmingu, neboli lokálního ztmavení jasu. Právě ten umožňuje navýšit kontrast nad limity dané jednolitým LED podsvícením. Nejnovější designovou inovací v oblasti TV jsou prohnuté televize. Ty udržují relativně rovnoměrnou vzdálenost diváka od všech bodů obrazovky, čímž prohlubují zážitek při sledování.

Kromě toho se na trhu objevují televize s neuvěřitelně tenkými OLED displeji, které ke všem výhodám LED TV přidávají ještě věrnější podání barev, lepší kontrast, jas i úspornost. Podobné výsledky dokážou zobrazit i tzv. QLED televizeJejich základem je klasický VA panel podsvícený LED diodami. Doplňují ho však tzv. kvantové tečky (quantum dots), schopné měnit svou barvu v závislosti na procházející elektřině. Díky plynulému přechodu mezi barvami pak dokážou zobrazit mnohem více odstínů a obraz je proto na první pohled živější.

Velikosti televize by mělo odpovídat i rozlišení. Za minimum se považuje Full HD, neboli obraz složený z 1920×1080 pixelů. V tomto rozlišení se dnes nachází většina moderního videoobsahu. Postupně se rozšířilo rozlišení UHD (respektive 4K, neboli 3840×2160 px), které cca od roku 2017 chápeme jako standard. Zatímco dříve neexistovalo mnoho obsahu v takto detailní kvalitě, více a více telefonů dokáže v tomto rozlišení nahrávat a 4K se pomalu, ale jistě stává normou – třeba u streamovací služby Netflix. Vysoké rozlišení se rovněž hodí na prohlížení fotografií.

Obraz v HDR (vpravo) je očividně atraktivnější, než klasické SDR.

Co je to chytrá televize?

Pryč je doba, kdy televize sloužila pouze k pasivnímu sledování vybraných programů. Nástup SmartTV („chytrých televizí“) přinesl do našich domácností nový rozměr televizní zábavy. Pomalu, ale jistě se stírají rozdíly mezi špičkově vybavenou televizí a multimediálním počítačem. Chytré televize umožňují připojení k internetu nebo mobilnímu telefonu, přehrávání videa či hudby z USB, prohlížení fotografií, využití TV jako webového multimediálního přehrávače (YouTube, Voyo apod…) nebo třeba pořízení záznamu vysílání na přenosný disk a následné přehrávání. Zde se často setkáte s tzv. HbbTV, neboli propojením vysílaného obsahu s internetovým - díky němu můžete z reklamy přejít rovnou do obchodu nebo si pustit pořad z digitálního archivu televizní stanice. Pokud bude vaše televize Hybrid Broadcast Broadband podporovat, máte vyhráno. Stačí totiž jen stisknout červené tlačítko na ovladači a už můžete procházet pořady a nabídky, které v daném televizním kanálu najdete. Ideální pro sledování pořadů, které jste předešlý den nestihli.

Tip: zajímají vás Smart TV? Přečtěte si o nich více!

 

Jiná kritéria by měla splňovat televize pro milovníky filmů. Měla by mít rozhodně větší úhlopříčku, rychlou odezvu, možnost připojení periferií (například soundbarů pro špičkový zvuk) a především vysoké rozlišení (minimálně Full HD, nejlépe 4K), které umožňuje ostré zobrazení pohyblivých scén. Důležitý je i vysoký kontrast barev. Specialitkou je pak promítání barev na zeď za televizí nazvané Ambilight, které umožňuje obrazu jakoby překročit hranice dané rámečkem.

Vysoké rozlišení je ostatně využívané také řadou videoher, což bylo pro nejednoho hráče hlavním důvodem ke koupi nové televize. Některé televizory se širokou výbavou obsahují i možnost zobrazovat filmy a vysílání ve 3D, ačkoli se od této technologie spíše upouští.

Standardní výbavou chytrých televizí je i Wi-Fi, jejíž přítomnost rozšiřuje už tak bohaté možnosti. Díky ní je velmi jednoduché během vteřiny přesunout film z displeje telefonu nebo tabletu na velkou úhlopříčku televize.

Pár tipů pro rychlý výběr
• není důvod zůstávat na Full HD, i obraz v nižším rozlišení se  na 4K zobrazí dobře
• podání barev vybírejte očima, kvalitativně jsou už současné TV na výši
• na funkce chytré televize si rychle zvyknete, přínos mají obrovský
• výrobci rádi zveličují čísla u obnovovací frekvence, u nás ale najdete oba údaje
• nezapomeňte na kvalitu reproduktorů televize
• u 3D televize si zkuste, jestli vám je sledování příjemné
• vyzkoušejte si ovladač SmartTV, je hodně důležitý
• HDMI je současným standardem pro přenos zvuku i obrazu kabelem

DATART nabízí 3D televizory využívající dvě různé technologie trojrozměrného zobrazení – aktivní a pasivní. Každá z nich vyžaduje použití jiných 3D brýlí. Tzv. aktivní 3D technologie funguje tak, že na obrazovce se střídají snímky pro levé a pravé oko rychlostí, kterou lidský zrak není schopen zaznamenat. Divák má nasazeny bateriemi napájené brýle, které jsou bezdrátově synchronizované s televizorem a obrazy pro levé a pravé oko se skládají v 3D efektu.

Pasivní 3D systém využívá brýle polarizační – bez napájení, založené na efektu střídání sudých a lichých řádků obrazovky televizoru. Polarizační filtry brýlí řádky rozdělují, takže pravé oko vidí například jen liché a levé oko jen sudé řádky. Výhodou tohoto systému jsou nižší pořizovací náklady, brýle se nemusí nabíjet, ani synchronizovat s televizorem, obraz však vidíte v polovičním rozlišení.

Chytrá televize už je v podstatě počítač.

Autor článku

Jaroslav Filgas

Od malička mě přitahovalo umění a moderní technologie. Zpívat mě ovšem neuslyšíte, při pokusu o brnkání na kytaru se všichni klidí z doslechu a rukama jsem toho víc zničil, než vytvořil. Psaní mi jde mnohem líp, taky proto jsem se vždy ze všeho vypsal – z rozchodu i z průšvihu. Přenést emoci do textu je totiž umění, ať už píšete o SUHD televizi za půl milionu nebo o sáčku do vysavače.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

Nejprodávanější produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů