×

Jak vybrat držák na televizi?

14.11.2019
Trh je televizními držáky doslova zahlcen. Výběr toho správného však rozhodně nemusí být složitou záležitostí. Stačí se zorientovat v několika málo parametrech. Ukážeme vám, podle jakých kritérií vybírat.
 

Držák televize Samsung

Kritérium: VESA

Možná si kladete otázku, co tato čtyři písmenka znamenají. Není to nic složitého, přesto jde o klíčový parametr, o který byste se měli zajímat jako první. Polopaticky řečeno, VESA označuje normu vzdálenosti děr na zadní straně televize. Ty pochopitelně slouží k uchycení zařízení. Odvíjí se od velikosti úhlopříčky i hmotnosti zařízení. Vybíráte-li tedy z nabídky držáků TV, zjistěte, jakým VESA standardem vaše televize disponuje. Naštěstí nemusíte měřit rozteč ručně. Její hodnota bývá udávána na zadní straně televizoru nebo v návodu.

Jeden držák obvykle podporuje hned několi VESA standardů.

Držáky na TV - VESA

Kritérium: Nosnost Držák televize nosnost

Zjistili jste VESA standard svého televizoru? Tím máte za sebou první krok. Neméně důležitým parametrem držáku na televizi je jeho nosnost. Zde není třeba dlouhých komentářů, přesto je třeba pamatovat na určitá rizika.

Držák s nosností 20 kg by měl skutečně bez problémů udržet televizi o stejné hmotnosti. Obecně vzato je však vždy bezpečnější, aby disponoval vyšší nosností. Nikdy nevíte, zda třeba vaše ratolest nevyzkouší jeho spolehlivost.

Zanedbat nesmíte ani samotnou instalaci držáku. Vybírejte vhodnou zeď s dostatečnou hrubostí. Nekvalitní montáž nevykoupí ani ta nejvyšší nosnost.

Kritérium: Typ

Jakým způsobem chcete, aby byl váš televizor zavěšen na zdi? Na trhu najdete několik typů držáků, každý z nich plní svůj specifický účel. Ten musíte při výběru zohlednit.

Prvním běžným typem, na který narazíte, je pevný (fixní) držák. Zpravidla se může pochlubit vysokou nosností. Vyznačuje se malou vzdáleností od zdi, na což je třeba při koupi pamatovat. Přístup k zadní části televizoru je značně omezený. Jak jeho název napovídá, pevný držák není polohovatelný.

Neumožní vám zařízení naklápět či otáčet do stran. Pokud byste tedy chtěli využít zadní vstupy a výstupy, museli byste povolit šroubky, sejmout zařízení ze stěny a poté ho opět připevnit. Vzdálenost od zdi lze zvětšit pomocí distančních kroužků, nicméně toto řešení nabízí jen menšina výrobců. Fixní držák se tedy hodí v případě, kdy má televize vývody po svých stranách nebo tehdy, když s ní nemáte v plánu dále manipulovat.

Fixní držák televize

Pomocí fixních držáků zavěsíte televizi do těsné blízkosti stěny.


Výklopný držák nabízí alespoň nějakou polohovatelnost oproti pevnému. Umožňuje televizi naklopit obrazovku směrem dolů nebo nahoru. Maximální náklon těchto držáků se pohybuje kolem 20°, ve výjimečných případech i více.

Značnou flexibilitu nabízí kloubový (otočný) držák. V rámci tohoto typu však existují další dva podtypy – s výsuvným ramenem nebo bez něj. Jestliže držák výsuvným ramenem nedisponuje, pak umožní mírný náklon a decentní otáčení do stran – v závislosti na velikosti televizoru. S výsuvným ramenem se vám otevírají dveře ke všem náhledovým úhlům. Díky němu je možné televizi od stěny oddálit a poté natočit do stran až o 90°. Kloubové držáky mají celou řadu podob – existují varianty s jedním i dvěma rameny. Pokud nad tímto typem držáku uvažujete, rozhodně počítejte s větším prostorem mezi zdí a televizí a nižší nosností.

Otočný držák televize

Nejvíce možností nabízí výškově nastavitelný držák. Oplývá všemi vlastnostmi jako kloubový držák, ale kromě toho se stará i o nastavení té nejvhodnější výšky. Manipulace je velmi jednoduchá, není zapotřebí, abyste pokaždé, co měníte výšku televizoru, hledali nářadí. 

V případě, že není možné uchytit televizi na zeď, přichází alternativa v podobě stropního držáku. Ten zaručuje kompletní polohovatelnost – libovolný náklon, výšku či otáčení.

Držák na televizi

Doporučujemedržák pro TV

Možná už jste si ujasnili, jaký držák vlastně hledáte. Nyní se podíváme na konkrétní produkty, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Komplexní řešení nabízí český výrobce GoGEN. Nabízí totiž pestrou škálu televizních držáků. Vybírat můžete z pevných, výklopných i polohovatelných typů, které se liší designem nebo nosností. Uspořádány jsou přehledně podle velikosti televize, pro níž jsou určeny – od S až po XL.

Balení každého televizního držáku navíc obsahuje hmoždinky značky Fischer, které slibují kvalitní a bezpečné upevnění. Jsou vyrobeny z nylonu, díky kterému mají velkou výtažnou sílu, vysoký utahovací moment a značnou odolnost.

Philips SQM9222 – technické parametry
• Pro úhlopříčky: 23" - 42"
• VESA: 100×100, 200×100 a 200×200 mm
• Typ: polohovatelný 
• Nosnost: 25 kg
• Otočný úhel: 180°
• Náklon: 12°

 

Pokud máte vytipovaný otočný televizní držák a vaší hlavní podmínkou je spolehlivost, doporučujeme sáhnout po výrobku z dílny nizozemské společnosti. Philips SQM9222 se pyšní nosností 25 kg a udrží televizory s úhlopříčkou až 42 palců. Pozici si bez problému nastavíte zcela podle svých představ, držák je otočný o 180°, umožňuje náklon o 12° směrem dopředu a o 1° dozadu. V balení najdete vše potřebné k instalaci.

 

Sony SU-WL850 – technické parametry
• Pro úhlopříčky: 55" - 100"
• Typ: polohovatelný 
• Otočný úhel: 20°
• Magnetický zámek

Pro veliké televizory je určen držák Sony SU-WL850, který věhlasný producent elektroniky vytvořil pro své OLED modely AG8 a AG9. Poradí si s úhlopříčkou o velikosti až 100 palců. O stabilitu se stará magnetický zámek, který udrží váš přístroj v rovnoměrné poloze. Díky možnosti otočení až o 20° přizpůsobíte svou televizi potřebám svého oka. Otáčení zajišťuje i další nespornou výhodu – dostanete se k zadní části televize. Sony SU-WL850 však nabízí možnost, aby zařízení od stěny dělila pouze 11mm mezera. Televizor tak splyne s okolím. Kromě praktičnosti vyniká držák svým elegantním a moderním designem.

Držák televize Vogels

Unikátní držák Vogel’s NEXT 7356 je možné ovládat pomocí chytrého telefonu.
Vogel’s NEXT 7356 – technické parametry
• Pro úhlopříčky: 40" - 65"
• VESA: 200x300, 200x100, 200x200, 400x200 mm
• Typ: polohovatelný 
• Nosnost: 30 kg
• Otočný úhel: 60°
• Aplikace pro dálkové ovládání
• 10 programovatelných poloh

Pozoruhodným držákem je i Vogel’s NEXT 7356. Byl navržen speciálně pro LG OLED televizory, jsou však kompatibilní i s přístroji jiných výrobců. Nemá problém s 30 kg ani 65 palci. Nabízí oddálení zařízení od stěny až o 72 cm a otáčení o maximálně 60°.

Skutečnou vychytávkou je aplikace dostupná jak v systému Android, tak iOS. Ta vám umožní držák ovládat svého miláčka dokonce i dálkově. K dispozici je 10 programovatelných poloh. Po zapnutí se váš televizor vrátí do polohy, během které byl naposledy před svým vypnutím. Pro zapojení vašeho zařízení a držáku si vystačíte s jediným síťovým kabelem.

Vogel’s THIN 546 – technické parametry
• Pro úhlopříčky: 40" - 65"
• VESA: 200x300, 100x100, 200x100, 200x200, 400x200 mm
• Typ: polohovatelný 
• Nosnost: 30 kg
• Otočný úhel: 180°
• Doživotní záruka

 

Další možnosti pro vaši OLED televizi přináší další nizozemský výrobce Vogel’s. Model THIN 546 nabízí univerzální řešení pro zařízení s velikostí úhlopříčky 40 – 65 palců a hmotností až 30 kg. Pochopitelně je kompatibilní i s některými typy LCD televizí. Držák nabízí 180° otočení obrazovky a odtažení televizoru od stěny až o 63 cm. Součástí balení je veškerý montážní materiál včetně kvalitních hmoždinek Fischer. Na držák Vogel’s THIN 546 platí doživotní záruka.

Samsung WMN750M/XC – technické parametry
• Pro úhlopříčky: 33" - 65"
• VESA: 400x300, 200x200, 400x400 mm
• Typ: výklopný
• Nosnost: 50 kg

 

Pokud vyznáváte jednoduchost a vlastníte televizor s úhlopříčkou do 65 palců, přijde vhod Samsung WMN750M/XC. Tento výklopný držák si bez problémů poradí s 50 kilogramy. Snadno nastavíte vzdálenost televize od stěny v rozpětí od 17 do 40 mm.
 

 

Samsung WMN-M25EA/XC – technické parametry
• Pro úhlopříčky: 75"
• Typ: výklopný
• Nosnost: 50 kg

Z řady držáků určených pro QLED televize nemůžeme opomenout ani Samsung WMN-M25EA/XC. Umožňuje zařízení připevnit na zeď tak, aniž by vznikla mezera. Televizor se tak stane elegantní součástí vašeho obývacího pokoje. Držák je určen pro modely s úhlopříčkou 75 palců a hmotností do 50 kg
 

 

Držák pro TV

Další aktuality

Luxusní kosmetické přístroje ETA Fenité. S těmito dárky u žen zabodujete

Luxusní kosmetické přístroje ETA Fenité. S těmito dárky u žen zabodujete

Díky nové kolekci ETA Fenité nezestárnete už ani o den! Kosmetické novinky ETA ukrývají pod elegantním a luxusním zevnějškem účinné a bezbolestné ošetření. Vaše pleť bude dokonalá. O čem se d...... Celý článek
Jak vybrat RAM?

Jak vybrat RAM?

Víte, k čemu je v počítači operační paměť alias RAM, jestli na ní záleží a jak vybrat tu pravou? V dnešním článku vám vše ohledně RAM vysvětlíme. Prozradíme vám: Co je RAM? Jaké jsou dr...... Celý článek
Recenze: Panasonic TX-65LZ2000E mění běžné sledování televize na sváteční záležitost

Recenze: Panasonic TX-65LZ2000E mění běžné sledování televize na sváteční záležitost

Do redakce nám připutoval televizor Panasonic TX-65LZ2000E. Na jeho recenzi jsem se těšil jako malý kluk a musím uznat, že mě nezklamal. Bezkonkurenční zvuk, úžasný obraz, skvělé vychytávky a technolo...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek