×

Jak vybrat televizi?

21.10.2021
Větší, chytřejší a se stále lepším obrazem – takové jsou dnešní moderní televizory. Nicméně úhlopříčka nebo rozlišení zdaleka nejsou jediné parametry, na které je potřeba při výběru dávat pozor. Proto se podíváme na to, jak vybrat ideální televizi na základě vašich preferencí.

Jak vybrat televizi

Televize je často středem domácnosti a určitě ji nekupujete s tím, že byste ji chtěli po roce či dvou měnit. I proto doporučujeme nešetřit, ale vybírat tak, aby TV plnila vaše požadavky i za několik let.

Současné televize ušly od časů svých předchůdkyň velký kus cesty. Díky technologickému pokroku se z nich staly multimediální centra s výbornými zobrazovacími schopnostmi, které už dávno nejsou závislé pouze na klasickém televizním vysílání dostupných TV stanic. Pokud zvažujete koupi nové televize, doporučujeme se zorientovat v pojmech, které podrobně rozebíráme v následujících řádcích. Je důležité nepodcenit velikost TV, konektivitu či využívání internetového obsahu.

Vyberte si tu správnou velikost TV

Velikost (úhlopříčka) televize je samozřejmě jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru, výrazně totiž ovlivňuje vaše pohodlí při sledování TV. Úhlopříčky se dnes běžně uvádějí v anglických palcích (1" = 2,54 cm).

Do úvahy vezměte především velikost místnosti, ve které bude televize umístěná, a také předpokládanou vzdálenost, z jaké budete televizi sledovat. Je totiž rozdíl, plánujete-li koupit hlavní televizi do většího denního prostoru (typicky obývací pokoj spojený s kuchyní), nebo menší doplňkovou například do dětského pokoje. Drtivou většinu moderních televizí je možné umístit za pomoci vhodného držáku přímo na stěnu. Díky tomu ušetříte místo a nejste limitovaní rozměry vašeho nábytku.

jak_vybrat_televizi

Doporučená pozorovací vzdálenost nesouvisí pouze s úhlopříčkou obrazovky, ale také s rozlišením obrazu. Čím vyšší je rozlišení, tím blíž můžete u televize sedět, aniž byste registrovali jednotlivé pixely a mřížku. Pro televize s úhlopříčkou 43" (109 cm) vysílající v rozlišení Full HD je doporučená vzdálenost 1,7 m. Pro stejnou úhlopříčku, ale s rozlišením 4K Ultra HDH je tato vzdálenost už pouze 1 m.

Nikdo vás nemůže přinutit, abyste seděli přímo před televizí. Avšak už ve vzdálenosti 1 m při 4K Ultra HD rozlišení budete vidět obraz dokonalý, bez rušivých elementů. A stejně tak kvalitní bude i tehdy, pokud se pohodlně usadíte o další 2 m dál na pohovku!

jak_vybrat_televizi

Při volbě doporučené vzdálenosti není rozhodující, jakým maximálním rozlišením televize disponuje, ale jaké rozlišení má signál, který v televizi právě běží. Pokud tedy máte zapnutou 4K televizi, ale díváte se na HD vysílání některé ze stanic (např. Nova HD), pak je doporučená vzdálenost úplně stejná jako u Full HD televize.

Velikost úhlopříčky

Doporučená vzdálenost

32" Full HD

1,3 m

33-43" Full HD

1,7 m

33-43" 4K

0,8 m

44-50" 4K

0,9 m

51-60" 4K

1,2 m

61-70" 4K

1,3 m

71-80 " 4K

1,5 m

> 81" 4K

1,7 m

Rozlišení obrazu

Rozlišení obrazovky se dá vysvětlit poměrně jednoduše. Představte si jistý počet řádků a sloupců, které vaši obrazovku rozdělují na miniaturní obrazové body (pixely). Čím víc obrazových bodů, tím detailnější a ostřejší je zobrazovaný obsah.

Rozlišení se odvíjí i od velikosti televizoru, přičemž by mělo platit, že minimem u modelů nad 80 cm je Full HD. U televizorů velikosti 100 cm a více už doporučujeme rozlišení 4K Ultra HD. Dříve jste se mohli často doslechnout či dočíst, že tak vysoké rozlišení je zbytečné, když pro něj není obsah. To už však dávno neplatí, neboť dnešní pořady už jsou zpravidla natáčeny právě do 4K rozlišení a není problém je levně či dokonce zadarmo získat v populárních službách jako je HBO GO, Netflix, YouTube a dalších.

jak_vybrat_televizi

Pokud váš televizor disponuje technologií upscaling, kvalita obrazu tak bude z nižšího rozlišení vylepšena na vyšší automaticky pro co nejlepší podívanou. V případě, že tedy sledujete svůj oblíbený seriál, který je dostupný pouze v nižší kvalitě, TV dokáže obsah automaticky transformovat do vyššího rozlišení. I signál s nižším rozlišením tak na moderních televizích může vypadat opravdu dobře. Navíc se díky upscalingu vyhnete případným rušivým elementům jako je třeba nesprávné nastavení barev, nevhodné roztažení obrazu atd., ale i zbytečnému zdržování.

V praxi se u rozlišení nejčastěji setkáte s tímto dělením, pokud si chcete vybrat televizi podle velikosti úhlopříčky:

 • HD Ready (1366 × 768): Dnes nejnižší dostupné rozlišení, které najdete téměř výhradně u TV s úhlopříčkou do 30" nebo ještě i úhlopříčkou 32''. Pro tyto menší televize je totiž HD rozlišení dostatečné, tzn. není na úkor kvality obrazu. U televizí s větší úhlopříčkou by vás už rušila slabší kvalita zobrazení.

jak_vybrat_televizi

 • Full HD (1920 × 1080): S tímto rozlišením se dnes nejčastěji setkáte u televizí s úhlopříčkou 33 až 43", u větších přístrojů je už Full HD téměř úplně nahrazené UHD. Ve Full HD můžete sledovat například film na Blu-Ray nebo DVD discích a vysílají v něm mnohé digitální či satelitní TV.
 • Ultra HD (UHD/4K) (3840 × 2160): Nabízejí unikátní rozlišení obrazu, které zobrazí 4krát víc obrazových bodů než Full HD TV. Pokud si chcete vychutnat maximální detaily a dokonale čistý obraz, UHD je nejlepší volbou. Zejména využíváte-li streamovací služby nebo jste-li herními nadšenci. UHD televize se aktuálně těší velké popularitě a patří mezi vůbec nejprodávanější. Často se vyskytují v úhlopříčkách 44 až 50''51 až 60'', 61 až 70'' nebo 71 až 80''.
 • 8K (7680 × 4320): Budoucnost televizí! V porovnání se 4K televizemi (UHD) zobrazí 4krát vyšší rozlišení. Zobrazený obsah je k nerozeznání od reality. Dokonce i při pohledu zblízka je obraz perfektně jemný. Televize s tímto rozlišením představují poměrně drahou technologii, pro kterou se zatím nešíří dostatek obsahu v 8K kvalitě. Některé 4K TV využívají technologii upscalling, která zvýší 4K rozlišení na 8K.

jak_vybrat_televizi

Frekvence obrazu

Atribut, který rovněž ovlivňuje kvalitu obrazu je frekvence obnovování obrazu, kterou si jednotliví výrobci rádi zkrášlují, což detailně popisuje náš dřívější článek. Obnovovací frekvence, uváděná v hertzích (Hz), hovoří o plynulosti obrazu, tedy o počtu snímků za sekundu. Reálná obnovovací frekvence (jako pevně daný hardwarový parametr) je v mnohých případech výrazně nižší, než hodnota frekvence uváděná v popisu televize (např. 600 Hz CMR, 800 Hz PMR, 1200 Hz MotionFlow XR). Proč tomu tak je?

Aby výrobci vylepšili základní parametry panelu, používají dodatečné softwarové upgrady a algoritmy (označené zkratkami za jednotkou Hz), díky kterým se základní hodnota několikanásobně navýší. Za pomoci pokročilých technologií dokáže televize dopočítat chybějící snímky a zvýšit tak plynulost a ostrost výsledného obrazu.

Jak vybrat televizi

Běžně jsou pro náš trh dodávané panely s hodnotami 50 a 100 Hz (typické pro nejvyšší modely). OLED LG dokonce uvádí frekvenci – neomezená. Pokud je frekvence podstatně vyšší než 50 či 100 Hz, jde o softwarové know-how daného výrobce.

Frekvence je pro vás důležitá především v případě, že sledujete relace s rychlými změnami obrazu. Pokud jste fanoušky sportovních přenosů nebo akčních filmů, je dobré volit TV s obnovovací frekvencí alespoň 100 Hz. U levnějších televizí se potom poměrně často potkáte jen s 50Hz frekvencí. U těchto TV hrozí, že se v rychlejších scénách objeví tzv. švenkování obrazu (obraz může být nepříjemně trhaný).

Jak vybrat televizi

OLED, QLED, miniLED a další…

Starým a zbytečně spoustu místa zabírajícím CRT televizorům už dávno odzvonilo a stejně tak i kdysi módním plazmovým televizím (PDP – Plasma Display Panel). Nahradily je tenké panely LCD, které zvítězily především nízkou spotřebou, výborným jasem i kontrastem a širokými pozorovacími úhly. Dříve jste se mohli setkat s displeji podsvícenými CCFL trubicemi, dnes už jas produkují LED diody, jejichž svit je rovnoměrný po celé ploše. 

LED televize patří k nejrozšířenějším a více výrobců se věnuje jejich vylepšení (QLED, NanoCell, miniLED, ULED). Vyšší standard představují OLED televize, které i navzdory třem stejným „písmenkům“ s původní LED technologií nemají mnoho společného a fungují na úplně odlišném principu.

 • LED
 • V současnosti nejrozšířenější typ displeje, který nahradil dřívější LCD TV, nese označení LED (přesný popis LED LCD TV). U „klasického“ LCD se o podsvícení staraly svítící trubice se studenou katodou, dokud nebyly u LED TV nahrazeny LED diodami (light emitting diod). Oproti původním LCD tak mají LEDky výrazně nižší spotřebu, velmi dobrý kontrast, vysokou úroveň jasu a širší spektrum zobrazovaných barev. Konstrukčně umožňují vytvořit mimořádně tenké provedení televize.

jak_vybrat_televizi

OLED

Jedna z nejnovějších technologií, známá pod zkratkou OLED, využívá organické diody, které po zavedení proudu vyzařují své vlastní světlo. Aktivují se podle potřeby a dokážou tak vytvářet maximálně realistický obraz. Jde o úplně jinou technologii, než s jakou pracují LED televize. Na rozdíl od standardních LED televizí, u kterých je zdrojem světla plošné podsvícení obrazovky, u OLED televizích vytváří každý bod světlo samostatně. OLED technologie tak dokáže ovládat každý jeden bod obrazovky, a dokonce ho i úplně vypnout. Černá barva je dokonale černou, což oceníte zejména při sledování napínavých nočních scén. OLED panely jsou součástí vlajkových lodí špičkových výrobců.

Obraz OLED TV má v porovnání s LED lepší barvy, vylepšené detaily, textury i kontrast. Televize mají rychlejší odezvu a nezanedbatelnou výhodou je i jejich nižší hmotnost. Úspěch a téměř dokonalost této technologie chtějí překonat microLED televize s anorganickou stavbou, u kterých je základní prvek mnohonásobně menší než standardní LED dioda. Barvy v jejich podání jsou úchvatné a spotřeba nižší až o 50 % v porovnání s OLED TV. To, že půjde o silného konkurenta, naznačuje i životnost a vysoká stálost microLED panelů.

Rozdily_OLED_QLED

 • QLED, ULED, NanoCell
 • Mimořádně oblíbeným se staly QLED televize (od Samsungu), které představují vylepšení základních LED TV. Do výbavy navíc dostaly Quantum Dot technologii. Kvantové body získají po zasáhnutí světlem optimální teplotu, což ve výsledku znamená krásnější a výraznější barvy (zejména zvýraznění dominantních barev červené a zelené), širší spektrum barev (až miliardu) a vysokou hodnotu jasu. Jistou podobnost je možné vidět i u technologie s názvem ULED, kterou vyvinula značka Hisense. Spojuje až 17 různých patentů pro vylepšení jasu, barev a rozlišení.

S cílem zatraktivnit barvy přichází i NanoCell technologie, na kterou nejčastěji natrefíte u vyšších modelů LED televizí LG. Přináší výborný výsledek zobrazování barev při různých pozorovacích úhlech. I když se většina moderních televizí pyšní pozorovacím úhlem až 178 stupňů, jen málokdo přizná, kolik procent barev při bočním pohledu ztratíte. Nanotechnologie vylepšuje čistotu barev pohlcením rušivých odrazů a při sledování z úhlu 60 stupňů ztratíte jen 5 stupňů z původní barevnosti.

jak_vybrat_televizi

Typ podsvícení

U LED televizí se můžete potkat s dvěma základními druhy podsvícení. U většiny modelů (dokonce i dražších) se vyskytuje podsvícení Edge LED (edge = okraj), kdy jsou diody umístěné pouze po okrajích panelu a světlo z nich se po celé ploše šíří prostřednictvím speciální fotovodivé vrstvy. Konstrukce patří k nejtenčím LEDkám. Mírnou nevýhodou, zejména u levnějších TV, je částečné prosvícení, při kterém se černá na okrajích zobrazuje spíše jako tmavě šedá. U Direct LED podsvícení jsou diody rozmístěné rovnoměrně a přímo osvětlují celou plochu panelu. Výsledný obraz je na pohled krásnější a částečně eliminuje nedostatky Edge LED.

Pro zlepšení byla vyvinutá funkce Local Dimming (lokální stmívání), která dokáže zanalyzovat obraz a snížit intenzitu podsvícení v místech, kde má být zobrazována černá nebo tmavě modrá barva. Vyhodnocuje aktivně celý obraz (Frame Dimming), nebo je zaměřena jen na některé oblasti obrazu (Pseudo Local Dimming) a přímo kontroluje LED zóny. Problém se zobrazováním černé se vyhýbá OLED televizím. Každá organická dioda je sama zdrojem světla a svítí jen ty pixely, které mají svítit. Výsledkem je obraz s perfektním kontrastem a realistickým zobrazením barev.

Novinkou je tovněž technologie mini LED, která umožňuje lépe regulovat jas. Jak už název napovídá, Mini LED funguje na základě zmenšování diod, které podsvěcují obrazovku, umožňující lokálně pracovat se stmíváním. Současně nabízí vysoký kontrast či výraznější barvy, čímž divákům zajistí mimořádnou filmovou podívanou.

Jak vybrat televizi

Smart TV

Dávno už jsou pryč doby, kdy televize sloužila pouze k pasivnímu sledování vysílání. Nástup SmartTV („chytrých televizí“) přinesl do našich domácností nový rozměr televizní zábavy. Většina moderních televizí vám totiž umožní kromě příjmu televizního vysílání využívat také množství zábavných aplikací a získávat bohatý obsah z internetu. Sledovat můžete zajímavá videa, poslouchat oblíbenou hudbu přes aplikaci YouTube nebo využívat internet na surfování po oblíbených stránkách. Smart TV ale můžete používat i na vzdělávání či na tzv. streamování fotek a videí ze svého mobilu či tabletu. K tomu vám skvěle poslouží technologie Wi-Fi, DLNA nebo Bluetooth.

TIP: Podívejte se, jak vypadá revoluční ovládání Smart TV od Samsungu

Jak_vybrat_televizi

Streamování a zrcadlení multimédií podporují digitální zařízení Google Chromecast, která přenáší obsah z telefonu či tabletu ve Full HD rozlišení na obrazovku televize. Pokud jste věrní značce Samsung (vlastníte smartphone/tablet a plánujete zakoupit i televizi značky Samsung), stáhněte si do telefonu aplikaci Samsung Connect a vyhledejte mezi dostupným zařízeními vaši televizi. Prostřednictvím Screen Mirroring hravě zobrazíte cokoli, co si prohlížíte na dotykovém zařízení. Obdobná vychytávka je přítomná i u televizí jiných značek. U LG má název Screen Share a spolupracuje se smartphony s OS Android (iOS nepodporuje).

Nesmíme zapomínat ani na množství videopůjčoven a streamovacích služeb (Netflix, HBO GO, Youtube, Stream.cz, Voyo, O2 TV, T-mobile TV GO, Lepší.TV, SledovaniTV, Apple TV, Skylink Live TV, Voyo, Kuki, Kodi ), které vám zprostředkují hodiny a hodiny oblíbených filmů a seriálů. Tyto služby divákům poskytují například sledování pořadů ve špičkovém 4K Ultra HD rozlišení, pohlcující ozvučení Dolby Atmos, stažení filmů a seriálů i pro offline přehrávání, sdílené účty pro více osob, sledování na různých zařízení od mobilu po herní konzoli a další.

Pro ideální zážitek ze hry jsou speciální herní televize, které jsou rozlišením, obnovovací frekvencí a dalšími parametry uzpůsobené pro požadavky hráčů. Podle typu konzole lze blíže televizi vybrat; například jako televize pro PS 5, televize pro PS 4 nebo televize pro Xbox. K takovým televizím je i speciální příslušenství.

jak_vybrat_televizi

Pokud nastane situace, že si předvolený přehrávač nedokáže poradit s přehráním některých formátů nebo titulků, vyplatí se mít v záloze další přehrávač, např. MX Player, VLC Player.

Kromě videoslužeb nabízení chytré televize i obří množství dalších aplikací. Patříme mezi ně například Spotify pro milovníhy hudby, nejrůzenější zpravodajské aplikace atd.

Operační systémy Smart TV: Co vám nabídnou?

O tom, jak bude vypadat prostředí vaší nové Smart TV, rozhoduje operační systém, který je neoddělitelnou součástí softwarové výbavy. Téměř každý velký výrobce má své vlastní řešení operačního systému, nebo vsází na nejrozšířenější Android TV. Existují dokonce televize s umělou inteligencí. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých operačních systémů?

 • Android TV – nejrozšířenější systém, který přímo na míru televizím ušil Google a který nejčastěji používá například Philips nebo Sony. Nabízí vám široké možnosti stahování aplikací z Google Play, které jsou přizpůsobené TV rozhraní. Prostředí je jednoduché, přehledné, dobře modifikované a umožňuje prohlížení webového obsahu prostřednictvím Google Chrome.
 • Jak vybrat televizi

  Tizen – tento systém najdete výhradně v televizích Samsung. Sice nepodporuje tolik aplikací, snaží se však přilákat zájemce na svou kvalitu. Umožňuje bezproblémový přístup k filmovým databázím (Netflix, HBO GO, Amazon Prime), spolupracuje s poskytovateli IP TV. Hráče osloví služba Steam Link pro streamování her mezi herním počítačem a TV. Výhodou je možnost procházet nabídku během sledování televize.

 • WebOS – je systém, který využívají televize LG. Lze u něj aplikovat podobná slova jako u Tizenu. Oproti Android TV má sice méně aplikací, žádná z důležitých ale nechybí. Jeho výhodou je pak skutečně velmi intuitivní ovládání – možná snad nejpříjemnější ze všech. Nejnovější verze je instalována dokonce už i do levnějších LG televizí.

 • jak_vybrat_televizi

  my Home Screen – je prostředí typické pro televize Panasonic a pomáhala mu s ním společnost Mozilla stojící mimo jiné za prohlížečem Firefox. Vyznačuje se strohostí a přehledností. Vše důležité v něm najdete, nicméně pravdou je, že oproti konkurenci nabízí asi nejméně vychytávek. Jeho silnou stránkou je však rychlost. Podobně jako Android nemá možnost prohlížení nabídky během sledování televize. Podporuje Bluetooth externí sluchátka a reproduktory.

 • Linux – Další jednoduchý systém s dobrou stabilitou, který je součástí základních Smart TV od značek Philips a Sony. Výběr aplikací v obchodě je však značně omezený. Při přehrávání videa z externího zdroje máte k dispozici pouze defaultní přehrávač. Pokud nepodporuje daný formát, na video se nepodíváte.

 • HbbTV versus IPTV: Jaký je mezi nimi rozdíl?

 • Trend IPTV se stále více rozšiřuje. Internet Protocol Television (anebo i internetová televize) umožňuje přijímat televizní vysílání pouze prostřednictvím internetového signálu. Na to, abyste mohli sledovat oblíbené programy, nemusí být obsazený ani jeden tuner, nepotřebujete anténu ani satelit. Vystačíte si se stabilním přístupem k internetovému připojení a předplacením služby u poskytovatele internetu. Součástí IPTV jsou i zajímavé funkce, např. timeshift (sledování relací až několik týdnů zpět), nahrávání, pročítání, pauza, elektronický programový průvodce aj.

jak_vybrat_televizi

Za zmínku však stojí také HbbTV (Hybrid Broadcast Television – tzv. hybridní televize), která základní televizní vysílání rozšiřuje o doplňkové služby (např. videoarchivy). Můžete si tak třeba pustit oblíbený pořad z digitálního archivu televizních stanic, jakými jsou Česká televize, Nova nebo Prima, a to kdykoli se vám bude chtít.

Televize přijímá televizní signál přes tuner a zároveň dokáže prostřednictvím internetového připojení využívat i bezplatné služby navíc. Na obrazovce se objeví červené tlačítko a po jeho stisknutí se dostanete k rozšiřujícímu obsahu, které není součástí standardního vysílání. Na rozdíl od Smart TV fungují interaktivní služby v televizích jakékoli značky, nepotřebujete speciální aplikace navíc. Tuto službu jen povolíte (případně zakážete) v menu nastavení.

Jak vybrat televizi

Pozor na tunery!

Zcela zásadním je způsob, jakým přijímáte televizní signál. Podle toho vybíráte tuner, což je zařízení umožňující zobrazit signál na obrazovce. Existují tři základní druhy televizního vysílání –pozemní (DVB-T), kabelové (DVB-C) a satelitní (DVB-S).

 • DVB-T, DVB-T2 (H.265/HEVC): Slouží pro příjem klasického digitálního vysílání šířeného přes pozemní vysílač. Doporučujeme koupit televizi vybavenou novější verzí tuneru (DVB-T2 H.265/HEVC), který slibuje vyšší kvalitu obrazu.
 • DVB-S (S2): Slouží k příjmu digitálního vysílání ze satelitu. Nepotřebujete žádný satelitní přijímač. Přístupovou kartu poskytovatele satelitního vysílání (např. Skylink) jednoduše vložíte přímo do TV (CI slot). DVB-S2 nabízí oproti původní verzi DVB-S vyšší přenosovou kapacitu, stabilnější signál i nové služby.
 • DVB-C: Umožňuje naladit kabelové digitální vysílání.
 • jak_vybrat_televizi

  Konektory anebo co k čemu slouží a kam co připojit

 • Pro plné využití potencionálu současných televizí věnujte pozornost počtu konektorů a portů. Čím větší rozmanitost, tím lepší a spolehlivější využívání externích zařízení (herní konzole, reproduktory, videokamera, externí disk). Pro Smart TV je nevyhnutelný síťový konektor (LAN), v lepším případě i integrovaný Wi-Fi modul. Velmi důležité jsou také konektory HDMI (ideálně nejmodernější HDMI 2.1) pro připojení vnějšího zdroje (počítač, Blue-ray, herní konzole atd.), USB (ideálně nejrychlejší 3.0, nebo 3.1) případně i další.

  Mějte spotřebu pod kontrolou

  Každá televize dnes musí být vybavená energetickým štítkem. Ten obsahuje nejen informace o spotřebě (u TV v rozsahu A až G), ale také o dalších klíčových parametrech:

  Ovšem pozor! Od března 2021 platí nové energetické štítky schválené Evropskou komisí. Více se o těchto změnách dočtete v nášem článku.

 • jak_vybrat_televizi

  Slovníček pojmů, které se můžou hodit

 • HDR – High Dynamic Range (vysoký dynamický rozsah) je technologie zaměřená na zvýšení kvality obrazu směrem k co nejlepšímu zobrazení s bohatými barvami. Vylepšuje rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem obrazovky (kontrastní poměr). Rozdíl v porovnání s SDR (Standard Dynamic Range) je obrovský!
 • Dolby Atmos – Jde o technologii, která poskytuje výjimečný prostorový zvuk. Trojrozměrný zvuk doslova naplní váš obývací pokoj a vtáhne vás do děje.
 • jak_vybrat_televizi

  Dolby Vision – Jeden z nejoblíbenějších HDR formátů, který je dostupný na streamovacích službách nebo Ultra HD Blu-Ray nosičích. K tomu, abyste si mohli obsah v HDR formátu naplno vychutnat, potřebujete i televizi s technologií HDR.

 • The Frame – Zajímavý estetický počin z dílny Samsung. Televize se v době, kdy na ni nekoukáte, změní na rám s obrazem. K dispozici máte obsáhlou galerii obrazů od světoznámých malířů a fotografů (viz obr. níže).

 • Samsung The Frame

  Ambilight – Technologie od značky Philips osvětluje obvod televize barvami, které odpovídají aktuálnímu dění na obrazovce a mění se společně s vysílaným obrazem. Toto světelné orámování se zobrazuje i na stěnách v blízkosti přístroje, čímž zaniká hranice mezi televizní obrazovkou a okolním interiérem.

 • Laserové televize – Jsou speciální kategorií televizí, které dokáží zachytit obraz s velkým kontrastem a HDR módem, jelikož využívají technologie projekce na krátkou vzdálenost.

 • Mode Ambiente – Interaktivní pozadí, které umožňuje vaší nové televizí dokonale splynout s pozadím (i s tapetou) v době, když se na televizi nedíváte.

 • Ultra Black – Povrchová vrstva na obrazovce, jejíž úlohou je odrážet rušivé odlesky světla během dne. Vylepšuje černou barvu. Je ideální do místností, které jsou extra prosvětlené.

 • PQI/PMI/CMR/PPI – Picture Quality Index / Picture Motion Index / Clear Motion Rate / Picture Performance Index. Popisují výkonnostní zpracování obrazu nebo i plynulost zobrazení rychlých scén. Tyto zkratky (a další) najdete uvedené u frekvence televize.

 • jak_vybrat_televizi

  HDMI – Zkratka pro High-Definition Multimedia Interface. Představuje ideální způsob pro připojení zdroje obrazu a zvuku (například set-top box, Blu-Ray přehrávač atd.) jediným kabelem ve vysoké kvalitě. V současnosti je nejmodernějšm standardem HDMI 2.1, který je nezbytný pro novou generaci herních konzolí, neboť zvládá obnovovací frekvenci 120 Hz při 4K rozlišení.

 • LAN – Zkratka pojmu Local Area Network značí, že televizi můžete připojit k domácí síti prostřednictvím portu RJ-45.

 • WLAN – Wireless Local Area Network budete znát spíše jako Wi-Fi. Značí, že se k internetu lze připojit bezdrátově pomocí integrovaného modulu.

 • Wi-Fi Ready – Televize zvládne bezdrátové připojení po dokoupení speciálního modulu.

 • jak_vybrat_televizi

  DLNA – Digital Living Network Alliance vám umožní jednoduše, a hlavně bez drátů s televizí sdílet například filmy, fotografie nebo hudbu z vašich chytrých zařízení, jakými jsou notebooky, telefony, tablety atd.

 • Chromecast, Miracast, Apple Airplay - zařízení sloužící k bezdrátovému přenosu obrazu do televize (například z mobilu nebo tabletu).

 • Intel WiDi – Intel Wireless Display je šikovná technologie hlavně tehdy, chcete-li například propojit bez kabelů televizi s monitorem.

Chci novou televizi

Související články:

Nejčastější televizní zkratky a technologie

HbbTV: Co je to červené tlačítko?

Jak udělat z normální televize chytrou

Jak vybrat držák na televizi?

QNED televizory od LG

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Co se tyčí mezi běžnými úklidovými pomocníky? Trendem uklizení jsou tyčové vysavače, které dokážou zpříjemnit celý proces uklízení. Jednoduché uskladňování, snadná manipulace a precizní výkon – to jso...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek