×

HbbTV: Co je to červené tlačítko?

27.01.2020
Ve filmech většinou „červené tlačítko“ znamená problémy. U digitální televize má význam úplně opačný – přináší nové funkce a obsah, který by se jinak na obrazovku nevešel.

HbbTV úvod

Dříve výběr televizních stanic doplňoval teletext. Z dnešního pohledu už sice zastaral, ale ani dnes si moderní televize nevystačí jen s nabídkou vysílaných kanálů. Snaha předat divákovi „něco navíc“ je pořád aktuální.

I když ale přirovnání k teletextu sedí, příbuzenský vztah mezi starou a novou technologií byste nejspíš nepoznali. Co dříve znamenalo jen vyhledávání televizního programu nebo rychlých zpráv, to je dnes v podobě platformy HbbTV omezeno jen hranicemi připojení k internetu.
 

Využijte domácí internetové připojení naplno. V televizi se nemusíte nutně koukat na to, co je právě v programu.

K čemu je HbbTV dobrá?

I když by asi uživatelé byli nejraději, kdyby získali jen bonusový interaktivní obsah, stalo se červené tlačítko také vyhledávaným místem pro reklamu. Místo abyste sledovali blok spotů, které vás nezajímají, můžete si u jednoho, jenž vás zaujme, zobrazit podrobnější informace nebo rovnou nakoupit.

Existuje ale i zmíněné poutavější využití. Představte si třeba TV program, ve kterém si můžete pustit ukázky filmů – to EPG nedokáže. Nebo zpravodajství, kde si vybíráte reportáže k jednomu tématu.

čt bod

Možnosti jsou obrovské. Co třeba živé vysílání zpráv v proužku překrývajícím aktuální pořad? Ten můžete znát například z ČT24, ale díky HbbTV si ho můžete aktivovat i na dalších kanálech. Konkrétně u naší veřejnoprávní televize je celá nabídka aplikací a pořadů dostupná v menu ČT bod, na kterou upozorňuje logo, které vidíte vpravo. Podobné upozornění se pak zobrazuje i na dalších stanicích, jež HbbTV podporují.

 

Co je HbbTV?

Tato zkratka označuje hybridní televizní
Část dat chytáte z pozemního vysílání
a část z internetu. Televize si oba kanály
spojí a vhodně je doplní. Můžete si teoreticky
během filmu přečíst něco o hercích, rovnou
si koupit produkt z reklamy nebo si pustit
pořady, které má kanál v digitálním archivu.

HbbTV Logo
HbbTV má své logo, ale symbolem se stalo
spíš červené tlačítko.

Jak si aktivovat hybridní televizi?

Vybavit dnešní televizory technologií interaktivní televize není náročné. Většina chytrých televizorů podporuje HbbTV už v základní výbavě, případně umožňuje nainstalovat aplikaci či widget, který přístup ke službě umožní.

A kdyby snad náhodou zrovna váš televizor byl výjimkou, můžete dokoupit a připojit vhodný set-top box. Každopádně je nutností stálé a stabilní připojení k internetu a také příjem správného druhu vysílání – DVB-T2, kabelového nebo satelitního.

HbbTV má být příslibem snadno přístupných informací, zábavy i odpočinku. Proto je spuštění mimořádně jednoduché a přímočaré – stačí na dálkovém ovládání televizoru stisknout červené tlačítko. To, co se stane, závisí na tom, jaký kanál a jaký obsah právě sledujete.

 

Nabídka se rozrůstá

První stanicí, která HbbTV spustila v ostrém televizním vysílání, bylo Óčko. Dnes už je nabídka stanic větší a nabízený obsah mnohdy opravdu luxusní. Hlavní hráče si představíme v následujících odstavcích, ale seznam určitě není vyčerpávající. Nové kompatibilní stanice přibývají, stejně jako možnosti, které v rámci HbbTV nabízejí.
 Česká televize

HbbTV České televize je na špičkové úrovni. Zpřístupňuje například archiv webového videa v rámci iVysílání nebo interaktivní dětské pořady ve formě her a kvízů. K dispozici také máte již zmíněný vylepšený televizní program s fotkami a videoukázkami, moderní verzi teletextu, aplikaci Počasí a další obsah. V archivu jsou některé pořady časově omezené, ale třeba u AZ-kvízu si můžete pouštět stovky archivních i aktuálních dílů.

HbbTV – České televize
Česká televize nabízí v rámci HbbTV bohatý obsah. (Obrázek: Česká televize)
 FTV Prima

Prima je dalším důkazem toho, že HbbTV vás může zabavit „neomezeně dlouho“, i kdyby vás v aktuálním vysílání nic nezaujalo. Stisknutím červeného tlačítka zpřístupníte celý archiv, rozšířenou řadu dokumentů z Prima ZOOM, více než 1 000 pohádek, videohry, aplikací s počasím, přehledný televizní program i další obsah.

 Skupina Nova

I kanály Novy nabízejí plnohodnotné HbbTV. K dispozici máte speciální verzi online zpravodajství a sportovního zpravodajství i aktuální počasí. Bonusový obsah zahrnuje mimo jiné celé díly oblíbených seriálů, jako jsou Ulice nebo Ordinace v růžové zahradě 2.

HbbTV – Nova
HbbTV je dostupná i na kanálech Novy. (Obrázek: Skupina Nova)
 Óčko, Seznam TV, TV Barrandov, Šlágr TV a další stanice

Jak jsme už říkali, Óčko bylo první stanicí, jež HbbTV spustila. Dává to smysl – proč poslouchat jen tu hudbu, která je právě vysílaná? Hybridní televize tak přidala možnost poslouchat playlisty v HD kvalitě dle vašeho výběru.

Seznam TV přes HbbTV dokonce začínala, dnes přes něj například nabízí videoobsah ve špičkové Full HD kvalitě. Nedávno také interaktivní televizi spustily TV Barrandov a Šlágr TV.

 

Pusťte si z archivu promeškaný díl detektivky, podívejte se na počasí, nebo si zahrajte hru.

Jaký je rozdíl mezi Smart TV a HbbTV?

Tyto dva pojmy se často pletou. Podobně zní a jejich význam se částečně překrývá. Největší škoda je, že zatímco o existenci Smart TV většina lidí ví („hloupou“ televizi už koneckonců prakticky nemáte šanci koupit), o existenci HbbTV netuší.

Vy každopádně po přečtení článku budete vědět, že Smart TV je televizor, který umožňuje připojení k internetu a instalaci aplikací. Právě kvůli podobnosti se smartphony, chytrými telefony, se pro něj u nás vžilo označení chytrý televizor.

Naproti tomu hybridní televize je „jen“ standard, jak prezentovat internetový obsah v podobě použitelné na televizi. Platí sice, že Smart TV většinou HbbTV podporují (ať už ve výchozím nastavení, nebo po instalaci aplikace), ale rovnítko mezi oba termíny klást nejde. Rozdíl je také v tom, že o menu a možnosti chytrých televizorů se starají samotní výrobci, zatímco HbbTV je „obsah“ poskytovaný televizní stanicí.

Odpustíte-li nám trochu kostrbatou analogii, tak různé chytré televizory jsou výbavou, možnostmi, designem, prostředím atd. stejně různé jako třeba dva modely notebooků jiných značek. HbbTV je ale jako „webová stránka“ – na všech televizorech vypadá stejně.

HbbTV Samsung Smart TV - widget


Na některých Smart TV je nutné nainstalovat widget, který HbbTV zpřístupní.
 

Chci HbbTV

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Co se tyčí mezi běžnými úklidovými pomocníky? Trendem uklizení jsou tyčové vysavače, které dokážou zpříjemnit celý proces uklízení. Jednoduché uskladňování, snadná manipulace a precizní výkon – to jso...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek