basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

HbbTV: Co je to červené tlačítko?

1. 1. 2016 - Technologie
Ve filmech červené tlačítko většinou znamená problémy. U digitální televize má význam úplně opačný – přináší nové funkce a obsah, který by se jinak na obrazovku nevešel.

HbbTV úvodDříve výběr televizních stanic doplňoval teletext a ani dnes si moderní televize nevystačí jen s nabídkou vysílaných kanálů. Z dnešního pohledu už technologie sice zastarala, ale její myšlenka je aktuální pořád: předat divákovi „něco navíc“. Co dříve znamenalo jen vyhledávání televizního programu nebo rychlých zpráv, je dnes v podobě platformy HbbTV omezeno jen hranicemi připojení k internetu.

Co je HbbTV?

Tato zkratka označuje hybridní televizní
vysílání (Hybrid Broadcast Broadband TV).
Část dat chytáte z pozemního vysílání
a část z internetu. Televize si oba kanály
spojí a vhodně je doplní. Můžete si tak
během filmu přečíst něco o hercích, produkt
v reklamě rovnou koupit nebo pouštět
pořady, které má kanál v digitálním archivu.

HbbTV Logo
HbbTV má své logo, ale symbolem se stalo
spíš červené tlačítko.

Jak si zapnout hybridní televizi?

Technologie interaktivní televize není náročná na vybavení. Většina chytrých televizí ho podporuje v základní výbavě, případně umožňuje nainstalovat aplikaci či widget, který přístup k HbbTV umožní. Nemusíte ale naříkat, pokud jste si koupili nedávno nový přijímač a zjistili, že interaktivní služby nepodporuje – stačí připojit vhodný set-top-box.

Televize znamená snadno přístupnou zábavu a odpočinek. Proto je i cesta k HbbTV rychlá. Stačí na dálkovém ovládání televize zmáčknout červené tlačítko. Efekt se pak mění podle toho, co se na obrazovce právě děje.

K čemu je červené tlačítko dobré?

Červené tlačítko se stalo vyhledávaným místem pro kreativní reklamu. Místo, abyste sledovali blok spotů, které vás nezajímají, můžete si u jednoho, co vás zaujme, zobrazit podrobnější informace nebo rovnou nakoupit. Nebo objednat taxík.

 

HbbTV červené tlačítko - dálkové ovládání
Červené tlačítko určitě najdete i na svém ovladači.

Existuje však i poutavější využití. Představte si třeba TV program, ve kterém si můžete pustit ukázky filmů - to EPG nedokáže. Nebo zpravodajství, kde si vybíráte reportáže k jednomu tématu.

Co třeba živé vysílání zpráv v proužku překrývajícím aktuální pořad? Možnosti jsou obrovské: Česká televize třeba zpřístupňuje v rámci iVysílání archiv webového videa nebo interaktivní dětské pořady ve formě her a kvízů. Celá nabídka aplikací a pořadů je dostupná v menu ČT bod, na kterou upozorňuje toto logo:

čt bod

První stanicí, která HbbTV spustila v ostrém televizním vysílání, bylo Óčko. Dává to smysl – proč poslouchat jen tu hudbu, která je právě vysílaná? Hybridní televize tak přidala možnost poslouchat playlisty v HD kvalitě dle vašeho výběru.

Televize Prima zase v hybridním vysílání nabízí pořady z archivu Play, které jsou dostupné i on-line. Nemusíte proto zapínat PC, abyste se podívali na oblíbený seriál. Podobně s HbbTV pracuje i Nova – v její režii můžete sledovat sportovní přenosy, zpravodajství či populární seriály.

Platí sice, že Smart TV většinou HbbTV podporují, ale rovnítko mezi oba termíny klást nejde.

Jaký je rozdíl mezi Smart TV a HbbTV?

Tyto dva pojmy se často pletou. Podobně zní a jejich význam se částečně překrývá. Smart TV je chytrá televize, která umožňuje instalaci aplikací. Podobností ke smartphonům se pro ni vžilo označení chytré televize. Naproti tomu hybridní televize je „jen“ standard, jak prezentovat internetový obsah v podobě použitelné na televizi. Platí sice, že Smart TV většinou HbbTV podporuje (ať už ve výchozím nastavení, nebo po instalaci aplikace), ale rovnítko mezi oba termíny klást nejde.

HbbTV Samsung Smart TV - widget


Na starších Smart TV Samsung je třeba nainstalovat HBB TV Widget.

FAQ:

Které televize HbbTV podporují?

Jejich aktualizovaný seznam najdete na stránkách České televize nebo v naší kategorii televizí s podporou HbbTV.

Můžu HbbTV vypnout?

Ano, většina televizí to umožňuje.

Není lepší se podívat na internet?

Jak kdy. HbbTV hodně pracuje s kontextem k aktuálnímu vysílání, na webu si musíte najít informace sami.

Televize s podporou HbbTV

Vyhledat v článcích

Nejprodávanější produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů
Zadáte-li číslo své iBOD karty, uvidíte u produktů, jakou slevu můžete získat. Za jakýkoliv nákup vám ibody na tuto kartu také přičteme:    
_______