×

Staňte se domácím odborníkem na kávu!

12.09.2022
Expertem chce být každý, ale nikdo nechce kávě věnovat veškerý volný čas. Naštěstí proto vznikla spousta vychytávek, které umožňují triky baristů aplikovat i v domácím prostředí. Existují napěňovače mléka, ohřívače hrnků nebo různé mlýnky a šlehače. V tomto dílu se proto dozvíte, jak připravit doma kávu, na kterou budou přátelé chodit raději než do kavárny.

příprava kávy

O čem se dočtete:

 

Nechte se v kavárnách hýčkat profesionálními baristy, ale vězte, že i vy sami můžete doma v kuchyni odvést skvělý výkon a připravit lahodný šálek dokonalé kávy. Sice nás také potěší, když si odpoledne skočíte s přáteli do kavárny, poprvé v životě ochutnáte macchiato a pochlubíte se nově nabytou znalostí o kávě luwak (více najdete v prvním dílu našeho seriálu. 

Nicméně produkty, které jsme pro vás níže vybrali na ukázku, vás mají přesvědčit, že můžete posedět i doma, aniž byste slevovali ze svých standardů. Každý totiž může koupit dobrou kávu, správně ji uchovat a správně připravit, aniž by musel kvůli nákupu pomůcek prodat ledvinu a kvůli jejich obsluze absolvovat náročné kurzy.

konvička na mléko

Meleme a vážíme jako profíci


Mlýnek pro každého kafaře

Už jsme říkali, ale rádi to zopakujeme, že kávu je nejlepší namlít těsně před použitím. Takže domů potřebujete mlýnek. Někdo má rád historické dřevěné ruční, někdo sáhne po moderní elektronické kombinaci nerezu a plastu. Každopádně by mělo být možné nastavit stupeň hrubosti mletí kávy – na tom záleží. Jestli je pro vás mletí rituál, nebo pouhý mezikrok bez emocí, to je jen na vás.

kávomlýnek

Kvalitní zrnková káva si zaslouží správné uchovávání a kvalitní zpracování. O vakuové dóze, která prodlouží její živnost, jsme mluvili ve třetím díle.

Přesná odměrka jako levný pomocník

Každý má v zásuvce lžičky, a my v článku plýtváme místem na nějakou odměrku? Ano, protože téměř nic nestojí, nezabere žádné místo, a přitom je nedocenitelná odměří přesně „espressových“ 7 gramů mleté kávy.


Přesnou váhu využijete pokaždé

Čas při přípravě ohlídají třeba stopky na mobilu, ale přesnou váhu nic nenahradí. Profíci nesypou směs do hrnků na „lžičky“ – u kávy pracujete při přípravě s gramy, takže každých pár zrníček je znát. Váhy pro baristy si poradí s různými jednotkami a obvykle lákají na přesnost v desetinách gramu.

váha na kávu

Pěna jak od italského kavárníka

Jestli je něco opravdová věda, tak je to příprava mléka, respektive mléčné pěny. I to ale můžete udělat doma, a to překvapivě snadno pomocí pěniče mléka.


Konvička je lepší než hrnek

Nemusíte mléko šlehat nutně v konvičce, ale uvážíme-li, že má správnou velikost, praktický zobáček na nalévání, dobře si poradí s požadovanými teplotami, snadno se čistí… tak její pořízení stojí za zvážení, přinejmenším pokud mléčné kávové nápoje připravujete častěji.


Frapovač, pěnič mléka

I když máme úctu k tradičním metodám, doporučujeme na přípravu mléka elektrický pěnič, který ušetří spoustu času a námahy. Bývají opravdu velmi levné, mohou stát i méně než 200 korun, a přitom jsou při přípravě latté nebo cappuccina úžasným pomocníkem.

frapovač

Teploměr na mléko

Řekli jsme si, že mléko má mít kupříkladu nanejvýš 65 °C. Jak správnou teplotu poznat? Kompaktní teploměr ponoříte do mléka a hned víte, kdy je vhodná doba na to, abyste ho sundali z plotýnky a začali šlehat.

 

chci příslušenství

O kávě jsme pro vás připravili celý seriál. Další díly si můžete přečíst tady:

1. díl: Dáte si kávu?

2. díl: Příprava kávy

3. díl: Cesta kávy

4. díl: Barista

6. díl: Ledová káva

7. díl: Zrnková káva - speciál

Další aktuality

Trouby Bosch přináší radost z pečení

Trouby Bosch přináší radost z pečení

Na dobrém jídle si každý rád pochutná. S vestavnými troubami Bosch se pečení stane vášní. Spousta užitečných funkcí usnadní přípravu jídla a trouba bude vaší pravou rukou v kuchyni. Přečtěte si, co vš...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Rowenta Optiliss II SF321LF0 Karl Lagerfeld pro zářivý účes

Recenze: Rowenta Optiliss II SF321LF0 Karl Lagerfeld pro zářivý účes

Spolupráce značky Rowenta s módní ikonou Karl Lagerfeld není ojedinělá. V minulé recenzi jsme si otestovali fén, dnes vám blíže ukážeme výhody žehličky na vlasy, která je vyvedená ve stejném designu. ...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek