×

Dáte si kávu? Vezmeme vás do světa nejoblíbenějšího kofeinového nápoje

15.07.2022
Jak je to s kofeinem? Jsou jeho vlivy blahodárné, nebo musíme být s kávou extra opatrní? A proč je některá káva hořká, jiná kyselá, a proč ji v jedné kavárně připravují lépe než v jiné? Po tomto dílu našeho seriálu získáte základní vzdělání a dostanete chuť experimentovat.

nejlepší káva

O čem se dočtete:

 

Máte právě v ruce šálek kávy? Já jich při přípravě tohoto seriálu vypil bezpočet, ale nelituju – kávu v DATARTu milujeme, její přípravu si vychutnáváme snad stejně jako její popíjení, a nepochybujeme o jejích blahodárných účincích.

Než se vrhneme do víru cappuccin a mletí a skladování zrnek, chceme začít troškou vědy. Jak je to s kofeinem a závislostí na kávě? Proč je některá káva čokoládová, jiná kyselá a další hořká?

Kofein je v rozumné míře prospěšný

kofeinJak dělá lékařská věda pokroky, odborníci občas mění stanoviska. Vajíčka jezte, vajíčka nejezte… U kofeinu ale obecně platí, že je zdraví prospěšný, pokud to s ním nepřeháníte.

Příznivě stimuluje centrální nervový systém – lépe se soustředíte, přemýšlíte, máte lepší náladu a jste méně unavení. Blahodárné účinky má také na váš oběhový dýchací systém. Rozšiřuje tepny a zrychluje tep, zvyšuje obsah mastných kyselin a uvolňuje hladké svalstvo. A dočasně pomáhá s odbouráváním tuků.

S negativními účinky to není nijak hrozné. Pokud zrovna netrpíte na překyselený žaludek nebo prostě přecitlivělostí na kofein jako takový, neměli byste po požití kofeinu nijak trpět – samozřejmě pokud to nepřeháníte a požíváte kávu, Coca-Colu a další zdroje kofeinu s mírou. Na kofeinu si také můžete vytvořit závislost, ale postupným snižováním dávky byste se z ní měli dostat.

zrnková_káva

Průměrný Čech zkonzumuje více než 5 kg kávy ročně

Jsou ovšem situace, kdy byste se měli kofeinu vyhýbat. Často se vyskytuje otázka, zda je vhodná káva v těhotenství. Při nadměrném příjmu kofeinu se totiž zvyšuje riziko, že se dítě narodí s nízkou porodní hmotností. Není ale obvykle nutné kávu úplně vysadit – i když s přesným dávkováním maminkám samozřejmě neporadíme my, ale jejich lékař. Platí tedy taková ta univerzální babská rada. S mírou, rozumně, případně po konzultaci s lékařem… a jinak vás kafíčko nepoloží, spíše naopak.

Kyselá, hořká, zemitá… Co má vliv na chuť kávy?

Šalamounsky můžeme říct, že skoro všechno, ale trochu si to rozvedeme. V první řadě závisí na odrůdě. Robusta bývá hořčejší a zemitější, arabika mívá kyselejší chuť (což je u kávy dobře). Potom hodně závisí na zpracování nasbíraných bobulek, kterému se víc budeme věnovat v jiném dílu našeho seriálu. Vězte ale už teď, že bobule zpracovávané takzvanou suchou metodou mívají výraznější chuť, dooříškova nebo dočokoládova. Mokrá metoda získávání zrn z bobulí produkuje zrna kyselejší, ale ovocnější, svěží. Obě si popíšeme v dalších dílech.

káva_plody

Věděli jste, že káva je ovoce? Plody kávovníku jsou bobule a my pražíme dvě semínka z jejich středu.

Pořád ještě není dokonáno. Kyselost klesá s délkou pražení. Ale aby to nebylo jednoduché, přílišné přepražení zrna spálí a jsou hořká. No a na závěr ovlivňujete chuť kávy i vy nebo barista, který ji pro vás připravuje. Jemně namletá káva je méně kyselá, protože se rychleji louhuje (má větší kontakt s vodou), zatímco nahrubo namletá káva si kyselost uchovává. Pak záleží na délce louhování, teplotě vody, tlaku

Není káva jako káva

 

Kopi Luwak – cibetková káva

Když už jsme u té chuti, nejde nezmínit jednu z nejpozoruhodnějších káv. Bobule, ze kterých se praží tato luxusní a drahá káva, nesbírají sběrači z keřů… ale z trusu indonéské cibetky. Kunovitá šelma sežere bobule a neúplně je stráví, díky čemuž projdou určitým stupněm fermentace a nevyžadují už příliš intenzivní zpracování.

cibetková_káva

Jako nejdražší káva na světě je často označována Kopi Luwak.

Mají proto výjimečně jemnou, unikátní chuť. Podle někoho trochu jako čokoláda, podle jiných karamelovou… Zkuste ji také ochutnat. Zajímavé (a celkem vtipné) je pak to, že cibetky chované v zajetí odmítají kávová zrna pojídat, takže sběrači musí hledat trus divokých cibetek přímo na plantáži. I proto je káva Luwak tak vzácná… a drahá.


Zelená káva

Údajně nejlepší káva na hubnutí je právě ta zelená. Tak se na to pojďme podívat. Zelená káva není žádná zvláštní odrůda. Jde o zcela standardní kávová zrna, která se z bobů získají některou ze dvou běžných metod… ale neupraží se. Jelikož se zelená káva nepraží, zůstávají v ní bez výjimky všechny látky, které by se jinak pražením mohly ztratit. Současně také obsahuje více kofeinu.

Kouzlo tkví v kyselině chlorigenové, jež spolu s kofeinem snižuje množství cukru, který se potom ve výsledku jako tuk ukládá v těle. Teorie tedy vcelku logicky říká, že zelená káva pomůže s hubnutím plus pomáhá přecházet kardiovaskulárním onemocněním, kdy se tuk hromadí v oblasti orgánů a v tepnách. To, že zelená káva obsahuje antioxidanty, je také fakt.

zelená káva na hubnutí

Můžete sehnat zrnkovou kávu, a buď si ji nechat rovnou namlít, nebo si ji zpracovat doma. Protože není suchá, je dost možné, že si s ní mlýnek neporadí. V tom případě ji musíte namočit, rozmačkat, nadrtit… a smířit se s tím, že nebude úplně jemná, což ale nevadí. Každopádně se nelekněte výsledného nápoje. Nebude zdaleka chutnat jako klasická káva, a vypadat bude také trochu… netradičně. Chuť ale rozhodně není žádným způsobem špatná a měli byste si snadno zvyknout. Případně si ji smíchejte s běžnou kávou či jiným nápojem dle chuti.


Fenomén zvaný čekanka

Věděli jste, že existuje také čekanková káva? Tato náhražka kávy se pomalu a jistě stává hitem internetu, a to především díky tomu, že má mnoho přínosných benefitů. Obsahuje velké množství vlákniny a vitamínů jako je například vitamín B6 či mangan, a tak je ideální součástí vyváženého jídelníčku. Navíc má oříškovou dochuť, a proto je stále víc a víc oblíbená.

Součástí tradiční medicíny ajurvéda je ajurvédská káva. Ačkoliv její název může znít jako nějaká bezkofeinová zrnková káva, není tomu tak – jedná se o náhražku kafe bez kofeinu, která se vyrábí z čekanky lékařské a ženšenu. Tento nápoj má údajné blahodárné účinky na lidskou psychiku a působí proti úzkostem, zároveň má protizánětlivé účinky a napomáhá s léčbou ledvinových kamenů.

čekanková káva

Když se řekne bílá káva, někomu se vybaví snídaně v mateřské škole, jinému zase vzpomínky na kávičkování s babičkou, dalšímu nemocniční lůžko. Na všech těchto místech jsme se s bílou kávou mohli setkat, a to především díky tomu, že je tato káva bez kofeinu. Někteří ji možná znají pod pojmem Melta.

Ačkoliv se na ní v době všemožných nápojů typu Cold brew, Batch brew a Flat Waitu možná trochu zapomíná, stále je tu s námi. Tato bezkofeinová káva se dle původní receptury vyrábí z žita, ječmenu, kořenu cukrové řepy a také kořenu čekanky, všechny její složky se upraží a následně pomelou, směs se míchá těsně před balením.


Další zdravé kávové varianty

Zrnková káva bez kofeinu je skvělou alternativou ke klasické kávě, existují ale i další možnosti. Pampelišková káva nebo špaldová káva mohou být dalšími nápoji, které si mohou s klidem dát třeba i těhotné ženy. Oba dva nápoje jsou navíc velice chutnou a zdravou variantou!

bezkofeinová káva

A jak jste na tom vy, ochutnáte kávové alternativy, nebo se raději budete držet zlaté klasiky?

****

V příštím dílu se můžete těšit na mléka, pěny a další části kávových nápojů!
 

chci koupit kávu

O kávě jsme pro vás připravili celý seriál. Další díly si můžete přečíst tady:

2. díl: Příprava kávy

3. díl: Cesta kávy

4. díl: Barista

5. díl: Domácím odborníkem

6. díl: Ledová káva

7. díl: Zrnková káva - speciál

Další aktuality

Jak na údržbu pračky LG

Jak na údržbu pračky LG

Svěřit své prádlo pračce LG je rozhodně dobrý nápad. Vypere ho šetrně a důkladně a navrch z něho odstraní až 99,9 % alergenů. Nicméně, aby pračka odváděla stoprocentní výkon co nejdéle, je potřeba se ...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Značka GoGEN před nedávnem představila novou kolekci elektroniky pro děti, která vznikla ve spolupráci s televizní stanicí ČT :D. Nás z této řady zaujal především mikrofon. Slibuje, že kromě funkce ka...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek