×

Kdo vám vykouzlí dokonalý šálek kávy? No přece barista!

22.08.2022
Barman rozumí míchaným nápojům, barista zase kávě na expertní úrovni. Co se takový barista dozví na baristickém kurzu? Jaké trendy a vychytávky frčí? Jak se tvoří latté art? Nakoukněte s námi pod pokličku světa, který se kávou a jejím poznáváním živí.

barista

O čem se dočtete:

 

Barista není někdo, kdo nasype instantní kávu do hrnku a zalije ji vařící vodou. Profese, která je v posledních letech na vzestupu, láká lidi, kteří kávu milují a chtějí, aby v ní zalíbení našli i ostatní. Znají způsoby přípravy lahodné kávy, sledují trendy a neustále na sobě pracují – třeba na schopnosti vykouzlit na hladině kávy umělecké dílo.

Co vlastně umí baristé?

Jejich revírem je kavárna, jejich tempo je… přesně propočítané… V očích mají moudrost získanou studiem exotických kávových odrůd z různých zemí, o jejichž existenci ví jen pár milovníků kávy. V hlavě jim rotují složité matematické rovnice a fyzikální veličiny, od tlaku vody po doby průtoku a objemy… Jsou baristé!

Teď trochu normálněji: Dobrý barista má samozřejmě kávu rád, jasně, ale také k ní má úctu a respekt. Kromě toho se musí naučit spoustu teorie a zvládnout praktické zkoušky.

příprava kávy

Baristé dále degustují různé druhy kávy a učí se o pražení.

V první řadě se musí naučit pracovat s profesionálními kávovary, a věřte nám, že nejde jen o mačkání tlačítek. Kromě obsluhy, která je sama o sobě náročná, umějí baristé kávovary také seřizovat a studují jejich údržbu. Co se samotné kávy týče, učí se teorii – něco o historii a dělení, tedy detailnější verzi toho, s čím jsme vás seznámili v prvním, druhém a třetím dílu našeho seriálu.

No a v neposlední řadě dojde na samotnou přípravu. I když léta praxe jsou léta praxe, začínající barista také dokáže připravit jak klasické espresso, tak „náročné“ mléčné nápoje, jako je cappuccino. A poslední tečkou bývá instruktáž ohledně servisu – tedy jak se k zákazníkovi chovat.

barista připravuje kávu

Latté art: O stupeň vyšší servírování

Dobrý barista vám pak cappuccino nebo jinou kávu s mléčnou pěnou ozdobí nějakým motivem. Říká se tomu latté art a podmínkou je, aby pěna nebyla bublinkatá, ale krásně krémová – potom se s ní dá na hladinu šálku krásně kreslit.

Máte-li správné vybavení a šikovnou ruku, můžete latté art zkusit i doma s pěniči mléka. Chuť kávy se sice nezmění, ale jíme i očima a stylový šálek kávy je lepší než ten obyčejný. Opravdoví mistři v oboru pak na hladině vykouzlí opravdové divy.

latte art

Na YouTube je spousta videí, jak se obrázky kreslí. Objevíte v nich však i další triky. Třeba když barista „tříská“ konvičkou o pult, nemá záchvat vzteku – to jen pěnu zbavuje bublin, aby byla nádherně vláčná.

Trendy: Čím dál vyšší kvalita

Trendy hovoří jasně: Lidé touží po chutné a kvalitní kávě, proto jsou ochotni si za ni často připlatit.

V domovech jsou sklenice s instantní kávou nahrazovány kávovary, v kavárnách se zase používá domácí šlehačka a obsluha se nediví, když po ní chcete nějaké „makiáto“… I fastfoody, jako je McDonald’s, otevírají vlastní kavárny a nahrazují kafe v kelímku luxusnějšími variantami. Ve Starbucks si ještě dají tu práci s tím, že vám na kelímek napíšou jméno. Kávě se věnují celé coffee festivaly, v každém supermarketu už většinou máte možnost zakoupit i výběrovou kávu. Kafe je prostě in.

trendy přípravy kávy

My doporučujeme, abyste přípravě a hlavně pití kávy obětovali trochu cenného času a obojí si vychutnali. Přetvoříte-li ranní „bezvýznamné kofeinové nakopnutí“ v malý rituál, případně v pravidelný výlet za exotickými chutěmi, uvidíte, že káva má hodně co nabídnout.

 

chci příslušenství

O kávě jsme pro vás připravili celý seriál. Další díly si můžete přečíst tady:

1. díl: Dáte si kávu?

2. díl: Příprava kávy

3. díl: Cesta kávy

5. díl: Domácím odborníkem

6. díl: Ledová káva

7. díl: Zrnková káva - speciál

Další aktuality

Šlehejte a mixujte #Like A Bosch

Šlehejte a mixujte #Like A Bosch

Vánoční svátky jsou za rohem a určitě se vám už sbíhají sliny na všechny ty dobroty, které si doma připravíte pro pohoštění těch nejbližších. Malé domácí spotřebiče od značky Bosch pomůžou s rychlou p...... Celý článek
Jak vybrat RAM?

Jak vybrat RAM?

Víte, k čemu je v počítači operační paměť alias RAM, jestli na ní záleží a jak vybrat tu pravou? V dnešním článku vám vše ohledně RAM vysvětlíme. Prozradíme vám: Co je RAM? Jaké jsou dr...... Celý článek
Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Co se tyčí mezi běžnými úklidovými pomocníky? Trendem uklizení jsou tyčové vysavače, které dokážou zpříjemnit celý proces uklízení. Jednoduché uskladňování, snadná manipulace a precizní výkon – to jso...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek