×

Jak vybrat paměťovou kartu? Záleží na kapacitě i rychlosti

08.04.2020
Potřebujete v úložišti pár gigabajtů navíc? Možná je řešením vašich potíží paměťová karta. SD a microSD karty dnes najdete v telefonech, fotoaparátech, kamerách i jiných zařízeních. Jakou kartu ale vybrat, jak se vyznat v na první pohled chaotických značeních? Po přečtení našeho článku budete mít jasno.
 

Jak vybrat paměťovou kartu

Kupujete si parádní zrcadlovku, ale vnitřní paměť nemá a vy váháte, jakou paměťovou kartu do ní pořídit? A co docházející úložiště v chytrém telefonu? Filmů, videí, písniček, fotek i dalších multimédií a dat máme k dispozici čím dál víc – hlavně díky vysokorychlostnímu internetu –, ale najít na ně v telefonu místo může být někdy oříšek. Tady je zase paměťová karta snadný a cenově relativně dostupný způsob, jak rozšířit vnitřní kapacitu úložiště… Ale jak ji vybrat?

Po přečtení našeho článku snad budete mít jasno. Směs znaků a log natištěných už vás nebude mást (SDXC, C10, II, U3, V90, A1?) a poradíme vám také ohledně volby dostačující kapacity. Nemusíte se ale obávat. Sice tu dnes budeme mít trochu víc různých log, čísel a písmen, ale můžeme vás uklidnit – vybrat paměťovku ve výsledku opravdu není těžké.

Dobrá zpráva je, že v dnešní době už pravděpodobně nebudete potřebovat čtečku různých druhů paměťových karet.
V naprosté většině případů se totiž používá jeden druh karet.

Dnes už je výběr snadný: SD a microSD

Pokud si někde v krabici schováváte starší elektroniku, možná najdete „čtečku karet X v jednom“. Na začátku tisíciletí ještě nebyl ustálený standard formátu paměťových karet, takže jste mohli narazit na spoustu typů. Vzpomenete si na xD? MMC? Memory Stick Pro Duo?

Dnes je situace mnohem jednodušší – existuje jeden zcela dominantní formát, a to je Secure Digital neboli „SD“. Konkrétně se pak tyto karty vyrábějí zaprvé v „plné“ velikosti SD a zadruhé jako malinkaté, dobře známé microSD. (Asi bychom měli zmínit, že existovaly i středně velké miniSD karty, ale na ty v podstatě nenarazíte.)

Karty v souboji formátů uspěly mimo jiné díky tomu, že jsou slušně mechanicky odolné a že i největší SD varianta je relativně kompaktní. Postavili se za ně velcí výrobci: Panasonic, SanDisk a Toshiba. Dnes se SD/microSD staly pomalu synonymem pro „paměťovku“ a najdete je ve smartphonech a tabletech, digitálních fotoaparátech, videokamerách či outdoorových kamerých, ale také v navigacích nebo MP3/MP4 přehrávačích a dalších zařízeních.

Jak vybrat paměťovou kartu?
Nejčastěji asi budete paměťovou kartu pořizovat do svého mobilního telefonu. Půjde o velikost microSD.
 

Právě kartám SD/microSD se tedy budeme věnovat v dnešním článku. Abychom ale byli fér, zmíníme ještě velmi stručně tři další formáty, na které můžete i v dnešní době stále narazit. Některé fotoaparáty využívají karty Cfast (dříve se jim říkalo CompactFlash) a některé profesionální modely fotoaparátů Sony používají formát XQD. Občas se také někteří výrobci pokusí dále inovovat nad rámec standardu SD. Aktuálně proto můžete pořídit „nano“ NM kartu značky Huawei, jež je určená pro vybrané smartphony tohoto výrobce. Má velikost jako nano SIM karta, hodí se proto do hybridních slotů v kompatibilních dual SIM modelech.

Zpět ale k SD kartám. Jak jsme říkali, trhu zcela dominují a nejspíš jste tento článek otevřeli právě kvůli nim.

Pokud chcete data přesouvat mezi zařízeními se slotem SD a microSD, pořiďte kartu s adaptérem v balení.

Kapacita: Značení a jakou zvolit

Lidově se stále používá označení „SD karta“, ale reálně už dnes označení doplňují další dvě písmena, která značí možné rozpětí kapacity. Původní SD karty měly nízkou maximální kapacitu, odpovídající své době, ale dnes už je ani nekoupíte. Používají se dvě značení:

  • SDHC & microSDHC jsou karty s kapacitou 4 GB – 32 GB (včetně)
  • SDXC & microSDXC jsou karty s kapacitou 64 GB – 2 TB (zatím)


Na trh mohou dorazit i větší karty, možná se zavede nové označení, ale v době psaní tohoto článku se běžně prodávají nanejvýš 512GB paměťové karty obou velikostí.

Jak vybrat paměťovou kartu?
S příslušným adaptérem, který navíc často bývá součástí balení, můžete kartu hravě vložit do většiny notebooků.
 

Konkrétní výběr kapacity už je na vás – hodně záleží, co na kartu chcete ukládat.

Obecně se dá říct, že fotografie a písničky uložené jako kvalitní MP3 nebývají příliš velké, mluvíme o jednotkách MB (megabajtů). Pokud tedy velikost MP3 zprůměrujeme na 7 MB, tak vězte, že na 256GB microSD uložíte přes 30 000 písniček. Fotky bývají ještě menší, počítejte klidně s dvojnásobným uloženým počtem.

Na hudbu a focení mobilem tedy stačí klidně i 64GB karta.

Proč tedy pořizovat větší kapacitu? Odpověď zní „video“. Standardem se stalo rozlišení 4K (3 840 × 2 160 pixelů), které je ještě čtyřikrát jemnější a kvalitnější než Full HD… takže také zabírá více místa.

U empétrojek a obrázků jsme mluvili o desítkách tisíc kusů, kapacitu na video nejlépe odhadneme v minutách, i když reálná čísla mohou být diametrálně odlišná – záleží na spoustě dalších údajů, jako je snímková frekvence, kódování… Každopádně můžete na 256GB kartu vměstnat cca 300–600 minut (5–10 hodin) běžně kvalitního 4K záznamu. Pokud byste pořídili 64GB kartu, klesne logicky teoretická odhadovaná celková kapacita na čtvrtinu.

Jak vybrat paměťovou kartu?
Jeden z odhadů, kolik různých dat vměstnáte na jak velkou kartu, nabízí SanDisk.
(Všimněte si, že jde vždy o kombinaci obsahu, tedy hudebních alb, fotek a 4K videa dohromady.
Reálně se samozřejmě počty liší, jde jen o odhadované počty na základě průměrných velikostí souborů.)

 

Záleží i na vašich dalších specifických potřebách. Chcete na kartu ukládat filmy nebo několik sezón seriálu? Ty mohou zabrat i desítky gigabajtů. Potřebujete přenášet velké množství dat v rámci zaměstnání (například grafici nebo designéři pracují s velkými soubory)? V tom případě musíte mít karet víc, nebo investovat do větší kapacity.

Karty vyrábějí renomované značky, jako jsou Kingston, SanDisk, Samsung, Transcend, Verbatim a další, stejně jako někteří výrobci mobilních telefonů a fotoaparátů. Nekupujte „noname“ značky, a jinak není pravděpodobné, že uděláte chybu.

Označení na kartě: Přenosová rychlost

Na paměťové kartě najdete celou řadu symbolů, písmenek a čísel. Značení je trochu komplikovanější, ale v pár odstavcích vám ho přehledně vysvětlíme.

Jak vybrat paměťovou kartu?
SD V90 10 XC II 3? Po přečtení následující odstavců budete kartě Kingston Canvas React Plus rozumět.
 

Jak vybrat paměťovou kartu?Class

Dříve označovala třída minimální rychlost přenosu v MB, dnes můžete tento parametr ignorovat, všechny karty jsou onačované jako Class 10 (logo tvoří písmeno C s vepsanou desítkou). Důvodem je to, že rychlosti jsou dnes zpravidla vyšší než 10 MB/s.

 

 


UHS

Jak vybrat paměťovou kartu?

Vysokorychlostní paměťové karty rozlišují rychlosti ještě označeními UHS (sběrnice). Čím vyšší je verze UHS, tím vyšší jsou přenosové rychlosti, přičemž teoretiky nejnovější verzí je 3, ale používané jsou stále hlavně verze 1, potažmo 2 (jako logo se používá římská číslice – na kartě tedy hledejte I, II, potažmo III).

Karty UHS-I a UHS-II pak ještě mohou logem znázorňovat minimální rychlost zápisu. Účko s vepsanou jedničkou značí minimálně 10 MB/s, účko s vepsanou trojkou pak 30 MB/s, což je hodnota potřebná pro nahrávání 4K videa.

(U1 tedy odpovídá již zmíněnému, nadále neaktualizovanému označení Class 10.)
 


Jak vybrat paměťovou kartu?


Vxx (kde xx = číslo mezi 6 a 90)

Video konkrétně má vlastní značení rychlostí – existují například 360° kamery, 8K kamery apod., kterým nestačí ani rychlost U3 (30 MB/s). Rychlost sekvenčního zápisu pak musí dosahovat vyšších minimálních hodnot. V megabajtech ji v logu vyjadřuje číslo, které následuje za stylizovaným
písmenem V.

V10 tedy odpovídá U1 a Class 10, a nejlepší současná hodnota je V90 = min. 90 MB/s.

 


Jak vybrat paměťovou kartu?

 

A1 nebo A2

Poslední z údajů, který se na kartě může (ale nemusí) objevovat, je třída aplikačního výkonu, jež měří rychlost (výkon) při náhodném čtení a zápisu (nikoli sekvenčním), jež se uvádí v IOPS (input/output operations per second, tedy vstupní/výstupní operace za sekundu). V tuto chvíli existují buď karty třídy A1 (zápis min. 500 IOPS, čtení min. 1 500 IOPS), nebo A2 (zápis min. 2 000 IOPS, čtení min. 4 000 IOPS).

 

S kapacitou roste pořizovací cena karty, ale gigabajt zpravidla vyjde levněji. Jinak řečeno: Dvojnásobná kapacita zpravidla stojí méně než dvojnásobnou cenu.

Speciální požadavky

Pokud máte pro paměťovou kartu vyloženě specifické, profesionální využití, nejspíš jste IT profesionál a nečtete právě obecný článek „Jak vybrat paměťovou kartu“, který cílíme na běžné uživatele.

Přesto aspoň zmíníme, že paměťové karty – podobně jako například pevné disky a SSD – existují i ve speciálních variantách s parametry uzpůsobenými na míru netypickému prostředí. Konkrétně jde například o karty s vysokou výdrží (odolností), které zpravidla výrobci označují High Endurance nebo jen Endurance. Ty se hodí například do záznamových bezpečnostních kamer a jiných zařízení, kde se data „točí“ nepřetržitě. Existují také fyzicky odolné karty. I běžná microSD toho hodně vydrží, ale seženete i speciální průmyslové varianty, které si například poradí s teplotami -40 až 85 °C.

U takovýchto karet nebývá prioritou nejvyšší rychlost přenosu, ale hlavně spolehlivost.

Samsung microSDXC PRO Endurance
Samsung microSDXC PRO Endurance se hodí například do bezpečnostní kamer, kamer do auta apod.

Obecné tipy na závěr

Různé potřeby různých zařízení
Pokud jste v zásuvce stolu našli starou (funkční)
microSD kartu s nějakou dnes už směšně malou
kapacitou (například 4 GB), nemusíte ji nutně
vyhazovat. Poslouží dětem v MP3 přehrávači
nebo prarodičům v jejich levném mobilu. Pomalá
stará karta ale určitě nepatří do moderního
supersmartphonu ani do digitální zrcadlovky.

Samozřejmě logicky platí, že větší a rychlejší/výkonnější karta = lepší karta. Pokud máte pořádný telefon a aktivně jej využíváte, neměli byste zrovna na paměťovce šetřit. Moderní smartphony například natáčejí právě zmíněná videa v superjemném rozlišení 4K nebo 8K, kde při delším záznamu naskakují gigabajty jako divé.

Podobně by byla chyba šetřit u karty, která je určená do kvalitního fotoaparátu. Zrcadlovky také natáčejí a fotí ve vysokých rozlišeních a v ještě mnohem větší kvalitě než mobily, takže tam obzvlášť záleží nejen na kapacitě, ale také na přenosových rychlostech, které jsme si vysvětlovali o několik odstavců výše (a které pak oceníte i při rychlejším ukládání snímků a při práci s nimi).

Nebudeme vám ale samozřejmě vnucovat nejdražší karty za každou cenu. Pokud například máte starší MP3 přehrávač nebo „nechytrý“ telefon, můžete si pořídit prakticky jakoukoli kartu – klidně i pomalejší a s malou kapacitou. I empétrojek v nejlepší kvalitě na ni vměstnáte stovky až tisíce a výkon v tomto případě při provozu nehraje roli. Jenom už pak takovou kartu nevyužijete, až si za rok místo MP3 přehrávače koupíte smartphone za 20 tisíc korun… To už budete muset kupovat novou.

Stručně řečeno – myslete vždy na to, kam je karta určená a jestli bude „navždy“ a výhradně používána v daném přístroji.
 

Chci paměťovou kartu

Související články:

SSD vs. HDD: Zvolíte rychlost, kapacitu, nebo snad obojí?

Jak vybrat outdoorovou kameru?

Jak vybrat mobilní telefon?

Jak vybrat tablet?

Další aktuality

Užijte si slunečné dny s červencovými DATART novinkami

Užijte si slunečné dny s červencovými DATART novinkami

Vysvědčení rozdané a dovolená naplánovaná? Mnozí z nás už se těší na pár dní oddychu a nové zážitky. Ani s DATART novinkami nuda nehrozí. O jaké zajímavé produkty se naše nabídka tentokrát rozroste? ...... Celý článek
Karpální tunel: Prevence, příznaky a léčba syndromu

Karpální tunel: Prevence, příznaky a léčba syndromu

Karpální tunel nebo přesněji také syndrom karpálního tunelu je aktuálně nejčastějším onemocněním horní končetiny. Projevuje se brněním prstů a bolestí zápěstí a pokud není včas zahájena léčba, je nutn...... Celý článek
Recenze: Sony WH-1000XM5 – nová vlajková sluchátka s nejlepším ANC na trhu?

Recenze: Sony WH-1000XM5 – nová vlajková sluchátka s nejlepším ANC na trhu?

Několik posledních let si na poli sluchátek získávají čím dál větší pozornost produkty od společnosti Sony. Doteď na pomyslném trůnu kralovala vlajková sluchátka WH-1000XM4, která se po dvou letech ko...... Celý článek
Disney+ a HBO Max: Další streamovací služby dobývají Českou republiku

Disney+ a HBO Max: Další streamovací služby dobývají Českou republiku

Během pouhých tří let se v České republice objevily hned tři celosvětově rozšířené streamovací služby – online videotéky. Pojďte se s námi podívat na nejnovější přírůstky v podobě HBO Max a Disney+. ...... Celý článek
Vydejte se za dobrodružstvím bez starostí s aplikacemi pro cestovatele

Vydejte se za dobrodružstvím bez starostí s aplikacemi pro cestovatele

Pomalu ale jistě přichází léto a s ním konečně další pořádná dávka výletů či zasloužená dovolená. Pro všechny nadšené cestovatele jsme proto připravili pár tipů, jak si tu svou užít v pohodě a chytře....... Celý článek