×

Jak vybrat outdoorovou kameru?

03.01.2022

Ať už jste opravdu extrémní sportovci (kteří skáčou na lyžích z vrtulníku apod.), nebo si jen chcete zvěčnit „obyčejný“ výlet na kole, oceníte akční kameru.

Jak vybrat outdoorovou kameru?

O čem se dočtete:

Kvalita obrazu
Kvalita zvuku
Hardwarová výbava
Fyzické vlastnosti kamery
Pokročilé funkce
Konektivita
• Jakou značku zvolit?

Cenově relativně dostupné přístroje (od několika stokorun po nanejvýš patnáct tisíc korun) si poradí s akčními outdoorovými záběry, na které by nestačil mobil, kompakt ani zrcadlovka. Jsou odolné, jsou výborně stabilizované, natáčejí v dobrém slova smyslu „jinak“ a zachytí vaše dobrodružství tak, že ho při následném prohlížení doma u televize nebo počítače prožijete znovu a znovu.

Nalákali jsme vás? Tak to nám rovnou dovolte, abychom vám poradili, jak takovou outdoorovou kameru vybrat.

Kvalita obrazu (záznamu) v hlavní roli

Nejvíc prostoru budeme samozřejmě věnovat parametrům obrazu. Zopakujeme si nějaká univerzální pravidla a definice a vztáhneme to ke konkrétním parametrům, které byste měli hledat u outdoorové kamery.
 

Rozlišení

Rozlišení udávané v pixelech (respektive v jejich násobku) udává jemnost obrazu. Čím vyšší je, tím detailnější a ostřejší může teoreticky být obraz (pokud máte kvalitní optiku a zbytek hardwaru).

Rozhodně nedoporučujeme nic nižšího než Full HD (1 920 × 1 080 px), standardem je dnes čtyřikrát jemnější 4K / Ultra HD (3 840 × 2 160 px). Stojí ale za zmínku, že některé modely zvládají ještě jemnější záznam (5K, rekordní 8K ještě dostupné není).

Rozlišení ale není všechno, velkou roli hrají i FPS, na které se podíváme hned vzápětí.

Počet snímků za sekundu (FPS)                 

Kolik snímků se v záběru „vymění“ za jednu sekundu? To určuje FPS a lidsky řečeno jde o plynulost záznamu.

Jak vybrat outdoorovou kameru?Z běžného televizního vysílání, běžných YouTube videí atd. atd. jsme zvyklí na 30 FPS. Naše oči je nepovažují za nic zvláštního, ale mimochodem nejde o plynulý záznam. Ten nabízí až dvojnásobná hodnota 60 snímků za sekundu, kterou doporučujeme jako volbu při výběru kamery a následném pořizování záznamu.

V hodně akční scéně volte aspoň Full HD při 60 FPS, u pomalejší si klidně dopřejte 4K při 30 FPS, ideální je samozřejmě 4K při 60 FPS. To je záznam, který je plynulý a jemný zároveň.

A co když kamera podporuje například 120 nebo 240 snímků za sekundu? To pak umí (zpravidla v nižším rozlišení, klidně i jen HD 720p) natáčet zpomalené či „ultrazpomalené“ záběry. Ty jsou velmi stylové, ať už natáčíte partnerku, jak kolem vás prosviští na lyžích, nebo třeba děti, jak skáčou do bazénu, nebo… představivosti se meze nekladou.
 

Světelnost/Citlivost

Trochu abstraktní „fotografické“ parametry jsou nesmírně důležité, protože určují, jak kvalitní jsou fotky a videozáznamy při zhoršených světelných podmínkách. On totiž ve správně osluněném prostředí hezky natáčí i nejlevnější smartphone, ale jakmile se trochu zešeří nebo zatáhne nebe, ukáže se teprve, jaký fotoaparát je kvalitní.
 

Stabilizace obrazu

Natáčí váš smartphone hezká videa? Ani bychom se nedivili, kdyby ano – dokonce opravdu velmi hezká… Ale jak to zvládá za chůze? A co kdybyste ho připnuli na řídítka kola a dovolili si jet po povrchu, který není dokonale hladký?

Sportovní outdoorové kamery jsou určené k natáčení akce – rychlého, „dobrodružného“ pohybu, a je tedy naprostou nutností, aby nabízely pokročilou stabilizaci. Ta je u těchto kamer elektronická, takže je důležité, aby byl hardware (hlavně procesor) dost výkonný a aby výrobce dokonale odladil softwarové „nastavení“ stabilizace.

Elektronická stabilizace dokáže vyrovnat obraz na velmi dobré úrovni, ale natřásání přes kořeny bude stále viditelné. Nemusí to však být na škodu, pokud natáčíte akci. Plynulé stabilizace docílíte až tzv. gimbalem (mechanický stabilizátor), který scéně dodá přehlednost, ale adrenalin z pohybu vyprchá.

Jak vybrat outdoorovou kameru?

Doporučujeme najít například na YouTube video pořízené přímo danou kamerou, jejíž nákup zvažujete. To vám řekne víc než tisíc marketingových názvů…

Podpora HDR

Vysoký dynamický rozsah neboli HDR znamená „barevnější a kontrastnější záznam“. Když to trochu rozvedeme, tak jde o takový záznam, kde jsou nevybledlé/nevyšedlé/rozpoznatelné detaily i barvy jak ve tmavých, tak ve světlých částech obrazu.

HDR podporují moderní televizory, monitory i například mobily a jde o jednu z největších vymožeností ve kvalitě obrazu za posledních dejme tomu deset let. Nejde vyloženě o nutnost, ale berte to tak, že HDR chcete, protože je rozhodně velkým plusem.

​​​​Jak vybrat outdoorovou kameru?

Úhel záběru

Jaká část okolí se vejde do záběru? Čím vyšší úhel záběru, tím více okolí kamera zachytí, ale zároveň je obraz deformovanější (efekt rybího oka), takže ho přístroj musí nějak upravovat, „narovnávat“.

Vhodným kompromisem jsou hodnoty, které přibližně odpovídají tomu, jak svět vnímá naše vlastní oko. To je cca 120–130°.

Menší číslo ale nemusí být nutně na škodu (hollywoodské filmy také nejsou natáčení ve stovkách stupňů, menší úhel záběru je přirozený) a větší můžete také využít ocenit – například když chcete zachytit velká panoramata při seskoku padákem. Dokonce existují i kamery s 360° úhlem záběru, o nich si ale povíme za chvíli.

Jak vybrat outdoorovou kameru?

Celková kvalita optiky

Bohužel i u akčních kamer platí, že „megapixely nejsou všechno“. Jde o záznamové zařízení, takže roli holt hraje i stará dobrá fyzika a všechny běžné fotografické parametry. Jak kvalitní je optika? Co antireflexní vrstvy? Materiál a stavba čočky?

Opět pro vás máme jednodušší řešení, než je studium tisícistránkových publikací pro fotografy. Podívejte se na nějaké skutečné záběry „od lidí“ pořízené kamerou, kterou zvažujete. To vám řekne, jak se v praxi opravdu osvědčila.

Jak vybrat outdoorovou kameru?

Kvalita zvuku není bezvýznamná; naopak

Na zvuk se při výběru akční kamery mnohdy zapomíná – přitom na naše smysly útočí skoro stejně jako samotný obraz.

Pokud víte, že budete k obrazu vždy a za všech okolností přidávat hudební kulisu, nemusíte se o zvuk starat, ale spousta uživatelů ocení záznam audia, ať už jde o zvuky okolí, nebo komentář hlavního aktéra ve videu. Některé kamery nabízejí i vychytávky, jako je vícero fyzických mikrofonů, které pořizují stereozáznam či rovnou zachycují prostorový zvuk.

Jak vybrat outdoorovou kameru?

Co zohlednit u hardwarové výbavy?

Do hardwaru technicky vzato řadíme i některé parametry, kterým věnujeme jiné podkapitoly tohoto článku. Zvláštní pozornost ale budeme věnovat procesoru a také externímu úložišti, tedy podpoře paměťových karet.
 

Na procesoru záleží

Není v možnostech jednoho článku (s rozumným rozsahem), abychom probrali všechny dostupné procesory a porovnali je. Vysvětlíme si alespoň, proč na procesoru enormně záleží a proč byste měli volit moderní a výkonný model.

Stejně jako u počítačů, mobilů či televizorů je procesor mozek celé kamery. Má vliv na kvalitu obrazu – hloubku barev, absenci trhání při ukládání na kartu, lepší stabilizaci i podporu vyšší snímkové frekvence FPS). A má vliv také na „prostý uživatelský komfort“, tedy například na to, jak rychle reaguje kamera na vaše povely.

I když jde tedy o kousek hardwaru, který nutně „není vidět“, jde o jeden z nejdůležitějších parametrů a dobrý důvod, proč jsou lepší kamery dražší.

Jak vybrat outdoorovou kameru?

Podpora paměťových karet

V základu je sice podpora paměťových karet samozřejmostí (standardně jde o velikost microSD – podívejte se na náš článek, jak kartu vybrat), ale hlavně náročnější uživatelé by měli pozorně ověřit, jaké konkrétní parametry karet jsou podporované; hlavně jaká kapacita.

Pokud hodláte natáčet dlouhé video v top kvalitě, možná jste ochotni zainvestovat do špičkové karty s terabajtovou kapacitou… Kamerka, která podporuje patnáctinovou velikost, pak logicky není pro vás.

Fyzické vlastnosti kamery

Jedna věc jsou „vnitřnosti“ kamery, tedy čipy, procesory, senzory apod. Byla by ale chyba ignorovat samotné tělo kamery – ergonomii, kompatibilitu s příslušenstvím, odolnost, možnosti ovládání… I na tom vám bude při každém používání záležet.
 

Odolnost

Jak vybrat outdoorovou kameru?Asi byste čekali, že outdoorová kamera bude už z definice nějakým způsobem odolná. Čekali byste správně. I v odolnosti jsou nicméně rozdíly, které při výběru musíte zohlednit.

Vydrží kamera extrémní teploty, například mráz na vysoko položené sjezdovce nebo parné pouštní slunce? A co odolnost proti vodě? Některé modely vyžadují speciální podvodní pouzdro, které mimo jiné mívá negativní vliv na kvalitu zvuku. Jiné jsou výborně voděodolné a vodotěsné samy o sobě a můžete s nimi prostě z pláže skočit rovnou do hluboké vody.

Nezapomínejme ani na ryze mechanickou odolnost. Jsou displej a čočka kamery kryté odolným sklem, například Gorilla Glass? Žádnou běžnou elektroniku byste sice neměli například vláčet za autem po betonu (samozřejmě), ale outdoorová kamera by ideálně měla odolat kontaktu s pískem, blátem apod., aniž byste zbylé roky používání museli trpět pohledem na hluboké škrábance.

Zkuste si tedy předem rozmyslet, jakému outdoorovému prostředí budete kameru pravidelně vystavovat, ať si používání zbytečně nekomplikujete.

Jak vybrat outdoorovou kameru?

Displej je klíčový

Jak budete kameru ovládat? Standardem jsou samozřejmě alespoň nějaká klasická tlačítka, například hlavní spoušť, ale základem je kvalitní displej.

Některé modely, jako jsou kamery GoPro HERO Black, mají dokonce dva displeje, abyste měli o záběrech přehled i při pořizování selfies. Standardem je ale aspoň jeden displej v zadní části kamery.

Jak velký bude? Je dotykový? Na jaké technologii je postavený (tedy jaké bude mít pozorovací úhly a jak bude čitelný na slunci)?

Jak vybrat outdoorovou kameru?

Pokročilé funkce

U akčních kamer je samozřejmě nejdůležitější, aby uměly dobře tu základní funkci, kterou mají: pořizovat video. Přesto se najdou parametry a funkce „navíc“, bez kterých byste se možná dokázali obejít, ale které také můžete využívat denně nebo díky nim získat mnohem bohatší uživatelský zážitek.
 

Režimy záznamu

​    ​Jak vybrat outdoorovou kameru?Kromě klasického videa v různých rozlišeních a FPS nabízí spousta kamer také další režimy záznamu, z nichž přinejmenším některé bývají velmi zajímavé.

Zaprvé by kamera měla umět fotit, tedy pořizovat statické snímky. Ideální je, pokud z nich dokáže pořídit například působivý časosběrný záznam (timelapse). Populární, obzvlášť u akčních scén, jsou také záběry, které jsou naopak zpomalené, tedy slow-motion alias slow-mo. A co efektní panoramata, kterých si milovníci outdooru užívají spoustu, ale často je nemají jak zvěčnit? Některé kamery, například GoPro, pak například umí samy sestříhat nejzajímavější části záznamu, abyste ho mohli rovnou sdílet…

I režimy a dostupné vychytávky tedy stojí za zohlednění před koupí.
 

GPS

Podpora GPS je užitečnější, než byste možná mysleli. Nejenže můžete u záznamů navždy zachovat přesnou lokaci, kde byly pořízené (editory a prohlížeče multimédií s takovými informacemi umějí velmi dobře pracovat), ale také například můžete zaznamenávat rychlost pohybu.

Netvrdíme tedy, že je GPS absolutní nutnost, ale rozhodně je jeho podpora velké plus.
 

360° natáčení

Kamery, které dokážou vytvořit 360° záznam neustále nabírají na popularitě. Není se čemu divit. Uživateli poskytují množství kreativních možností, jak své zážitky zachytit a zpracovat, například vyrovnávání horizontu, vytváření sférických fotografií a videí, natáčení v režimu neviditelné selfie tyče a mnoho dalšího. Tyto kamery se hodí i na profesionálnější záběry, ale člověk s nimi už musí umět trochu zacházet.

U outdoorových kamer funguje 360stupňové natáčení na dvou objektivech, které snímají oboustranný záznam, čímž zachytí celé své okolí ve všech směrech. To vytváří obrovský datový tok náročný na zpracování. Kamera bude potřebovat opravdu výkonný procesor a kvalitní hardware, aby to "ustála". V tomto případě můžeme doporučit značku Insta360, která prakticky oživila myšlenku 360° natáčení ve světě outdoorových kamer.

Konektivita v novém tisíciletí

Moderní doba s sebou nese nové požadavky na možnosti připojení. Jedna věc je vyjmout z kamery paměťovou kartu, zasunout ji do laptopu a pracovat s videosoubory. V pořádku, to je samozřejmě nutný základ. Ale co třeba využít k přenosu dat bezdrátové sítě nebo video rovnou streamovat?
 

Možnost streamování online

Slaví vaše pečlivě zeditovaná videa úspěchy? Zkuste zaujmout také livestreamem. Některé modely outdoorových kamer umějí přes Wi-Fi živě vysílat na vybrané sociální sítě a platformy (Facebook, Twitch apod.), a to samozřejmě jak zcela veřejně, tak přes soukromé odkazy pro vybrané diváky.

Doba covidová přinesla popularitu videohovorů a živé vysílání už také dávno není výsadou několika málo lidí, jako jsou například profesionální hráči videoher – jde o normální, žádanou věc.

Počítejte s tím, že už jde o relativně sofistikovanou funkci, která vyžaduje kvalitní hardware a mimo jiné obvykle také dobře vyladěnou mobilní aplikaci. Je tedy dostupná spíše u lépe vybavených modelů.

Jak vybrat outdoorovou kameru?

Streamování podruhé: Propojení s telefonem

Slovo „streamování“ označuje nejen vysílání videa online, ale jakýkoli jeho bezdrátový přenos. Častější než podpora „livestreamu“ na Facebook a další sítě je možnost přenášet video v reálném čase („živě“) do vašeho smartphonu a používat ho zároveň jako dálkový ovladač kamery.

Tohle je naopak funkce, kterou vřele doporučujeme a za kterou se i vyplatí mírně připlatit. Jen si ověřte, jestli kamera podporuje vaši verzi mobilního operačního systému (iOS, Android). Logicky platí, že čím lepší a modernější telefon, tím lépe, ale podpora je obvykle relativně velká.

Jak vybrat outdoorovou kameru?

Jakou značku zvolit?

Dobrá zpráva je, že máte na výběr a že i levné modely dnes nabízejí slušnou kvalitu záznamu a slušné funkce. Ty nejdražší jsou naopak – promiňte nám lehce patetický výraz – dechberoucí.

Za ne úplně extrémní částku (leč přes deset tisíc korun) seženete nejlepší kamery GoPro HERO Black, DJI Action nebo Insta360 One R, což jsou tak kvalitní kamery, že je například používají i televizní stanice nebo filmaři. Pokud například sledujete talkshow, kde moderátor natáčel scénku s hostem v autě, je pravděpodobné, že do něj producenti nalepili například GoPro kamerky.

Pak je na trhu spousta, opravdu spousta modelů, které jsou naopak cenově velmi dostupné. Značky jako Niceboy nebo LAMAX si potrpí na skvělý poměr ceny a výkonu (hodně muziky za málo peněz), takže sice nenabídnou nejlepší záznam na světě, ale rozhodně nejde o nějaké podřadné „hračky“.

Při výběru značky můžete zohlednit také to, jaké má mobilní a počítačové aplikace, jaké nabízí příslušenství apod. Každopádně bude hlavně záležet na vašich preferencích ohledně výbavy kamery a kvality záznamu a samozřejmě na finančních možnostech – nabídka je tak jako tak široká.
 

Outdoorové kamery

Další aktuality

Vánoční atmosféra s prosincovými DATART novinkami je tu!

Vánoční atmosféra s prosincovými DATART novinkami je tu!

Vánoční atmosféra k nám naplno proudí ze všech stran. Jak jste na tom s dárky? Máte už představu, čím potěšíte své blízké? Dříve než se pustíte do přemýšlení, inspirujte se našimi prosincovými novinka...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Značka GoGEN před nedávnem představila novou kolekci elektroniky pro děti, která vznikla ve spolupráci s televizní stanicí ČT :D. Nás z této řady zaujal především mikrofon. Slibuje, že kromě funkce ka...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek