Jak vybrat mobilní telefon?

20.04.2021
Nabídky jednotlivých výrobců se rozšiřují, dokonce přibývají nové značky a jednotlivé telefony se od sebe mnohdy liší jen maličkostmi, které však právě mohou být tím, co rozhoduje o vašem komfortu. Podíváme se nejen na smartphony, ale i telefony na stavby, klasiku s tlačítky a ještě více. A cíl? Vybrat telefon, který bude právě pro vás tím nejlepším!

Jak vybrat mobilní telefon?

Chcete nebo potřebujete nový mobilní telefon, ale když v e-shopu vidíte nabídku (doslova) stovek modelů, připadáte si jako Alenka v Říši divů? Vybrat mobil není tak těžké, jak se na první pohled může zdát. V našem rádci vás seznámíme se základním rozdělením i s parametry, které byste měli při výběru zohlednit.

Obsah článku:

Provedení: Smartphone, tlačítka, nebo ohebné tělo?

Popravdě by vás to už možná ani nenapadlo, protože smartphony s dotykovou obrazovkou absolutně ovládly trh… Pořád ale existují i jiné konstrukce, od starších tlačítkových přes speciální odolné po nejnovější ohebné. Pojďme si je stručně představit.

Smartphone

Chytrý telefon alias smartphone poznáte podle velkého dotykového displeje, který využíváte v podstatě k veškerému ovládání (fyzická tlačítka po stranách obvykle slouží zpravidla jen k úpravě hlasitosti a odemykání). Jde o nejčastější typ „mobilu“ a to, co si většina z vás představí – proto se také tento článek bude věnovat hlavně výběru smartphonů. Modelů je bezpočet ve všech třídách, takže bez problémů pořídíte smartphone pro školáka, top manažera, seniora…

Abychom definici neodbyli (ale zbytečně ji nenatahovali), můžeme ještě dodat, že „chytrý“ telefon musí mít vždy nějaký operační systém, který mu zajišťuje veškerou funkčnost – největší hráči jsou Android od Googlu a iOS od Applu.

Jak vybrat mobilní telefon?

Tlačítkový telefon

Jak vybrat mobilní telefon?

Klasické neboli tlačítkové telefony ovládáte přes fyzickou klávesnici (zpravidla 12 alfanumerických tlačítek a znaků a sadu ovládacích kláves). Dobrou zprávou pro milovníky retra a originálního designu je fakt, že se do módy vrací „véčka“, tedy rozkládací telefony s drobným vnějším displejem, které můžete rozložit „do Vé“, kdy nahoře získáte větší displej a dole větší klávesnici než u klasického provedení.

Tlačítkové telefony volí lidé, kteří nechtějí nebo nepotřebují funkce smartphonu (i když i „nechytrý“ telefon už často nabízí např. hudební přehrávač nebo jednoduchý fotoaparát), případně starší uživatelé, kteří hůře vidí nebo potřebují při ovládání fyzickou odezvu. Tu dotykový displej nedokáže nahradit.

Může tedy jít o skvělou volbu nejen pro seniory, ale také například u pracovního mobilu do kanceláře, který „neopustí stůl“, respektive u kterého nepotřebujete žádné aplikace a podobné moderní vymoženosti.

Odolný telefon

Jak mezi tlačítkovými telefony, tak smartphony najdete extrémně odolné modely. Ty samozřejmě nejsou určené k tomu, abyste je vyhodili z pátého patra nebo je přejeli tankem, ale ocení je každý, kdo se pohybuje v extrémnějším prostředí, jež elektronice nesvědčí.

Odolný telefon by si měl poradit nejen s vlhkostí a prachem (to mohou i běžné telefony), ale také s pády a nárazy. Využijete je například při výletech do přírody, ale také na staveništích, v dílnách… Při výběru se zaměřte i na funkce navíc, jako může být integrovaná svítilna, možnost ovládání v rukavicích apod.

Jak vybrat mobilní telefon?

Telefony s ohebným displejem

Kdepak, tím nemyslíme výše zmíněná véčka. Novinkou posledních let jsou smartphony, jež mají na pohled „normální“ displeje ze „skla“, které jsou ovšem ohebné. Zpravidla jsou rozevírací (buď jako kniha, nebo opravdu vertikálně jako véčka), takže je můžete mít kompaktně složené a dobře přenosné, ale snadno získat obrovskou zobrazovací plochu.

Měli byste přitom vědět, že na displeji není žádný šev, rýha, výstupek ani nic podobného – rozloží se opravdu v hladkou plochu s dokonalým zobrazením. Protože jde o novou technologii, je nabídka takovýchto modelů omezená. Zpravidla jde o telefony se špičkovou výbavou a vyšší cenovkou, jež odpovídá tomu, že jde o „specialitu“.

Jak vybrat mobilní telefon?

Jakou třídu zvolíte? Základ, nebo top?

Stejně jako jiná spotřební elektronika (nebo třeba automobily) se i mobilní telefony dělí do různých tříd. Liší se výkonem, výbavou, funkcemi i designem… a samozřejmě také cenou, která může začínat na nízkých stovkách korun (u základních tlačítkových modelů) a končit na desetitisících za nejlepší modely nebo speciality, jako jsou smartphony s ohebným displejem.

Není možné řídit se jen podle ceny. Tu může klidně ovlivnit i značka nebo nějaká specifická funkce (např. zvýšená odolnost). Zjednodušeně ale můžeme rozdělit telefony takto (ceny se schválně překrývají):

 

Základní třída

Jak vybrat mobilní telefon?

Mezi nejlevnější mobily patří tlačítkové telefony, jejichž výhody a určení jsme si popsali v úvodu a které jsou cenově dostupné, protože jejich výbava je obvykle opravdu „základní“. Do této kategorie se ale řadí také značné množství smartphonů.

Klíčové přitom je, že už v dnešní době nejde o chytré telefony, které by uživatele štvaly nevhodným chováním nebo „podřadnou“ výbavou. I levný smartphone může nabídnout slušný displej, plynulý chod a všechny základní funkce (Bluetooth, GPS, 4G internet…). Jeho používání by vás nemělo žádným způsobem frustrovat.

Rozdíl je ve kvalitě výbavy oproti vyšším modelům. Fotoaparát pořídí slušné snímky např. během slunečného dne, ale večer kvalita rapidně klesne. Jednoduchou mobilní hru si zahrajete, ale na náročné 3D střílečky ve vysoké kvalitě telefon nestačí. Paměť si poradí s normálním použitím, ale už nemůžete efektivně pracovat s pěti aplikacemi najednou.

Základní tedy neznamená „výběhák“ – jde prostě o dostupný telefon pro méně náročné uživatele.

 

Jak vybrat mobilní telefon?

 

 

Střední třída

Telefony střední třídy jsou určené pro – bez urážky – „normální“ uživatele, kteří nepotřebují superfunkce ani supervýkon, ale telefon je pro ně užitečný pomocník.

Rádi fotíte (ale nepotřebujete fotky třeba tisknout, prostě si uchováváte vzpomínky), používáte mobil při sportování jako tracker, posloucháte na něm hudbu, čtete na něm e-maily, sem tam si zahrajete nějakou hru

Jak napovídá název, telefony střední třídy nemají „top“ výbavu, ale oproti základním modelům by měly nabídnout znatelné zlepšení. Jsou všestranné a všechno, co dělají, dělají v dobrém slova smyslu „dobře“.

 

 

Vyšší třída

Smartphony vyšší třídy jsou určené náročnějším uživatelům, pro které je telefon užitečný nástroj denní potřeby – ať už na práci, nebo na zábavu.

Nejsou nutně „výjimečné“ (k top modelům se dostaneme vzápětí), ale jsou funkčně i výbavou skvělé. Krásně fotí, jejich výkon bohatě stačí i na náročnější úkony, mají „prémiový“ design (např. jsou vyrobené z luxusnějších materiálů), …

Také už často nabízejí přinejmenším část parametrů na nejvyšší nebo aspoň hodně vysoké úrovni; např. kvalitní displej s jemným rozlišením, nadstandardní interní paměť apod.

Jak vybrat mobilní telefon?

Nejvyšší modely, „vlajkové lodě“

Jak vybrat mobilní telefon?

Za co si připlácíte? Za co platíte třeba 25, 30, 35 tisíc?

Nejvyšší modely jsou tím, co posouvá mobilní svět dál. Můžete očekávat, že všechny „normální“ vlastnosti budou nekompromisní, a k tomu dostanete spoustu funkcí navíc.

Např. displej bude nejen krásně kontrastní a jemný, ale také nabídne pokročilou ochranu očí, vysokou obnovovací frekvenci a podporu dotykového pera. Fotoaparát bude skvěle fotit i ve tmě, bude nahrávat video v mimořádném rozlišení a součástí výbavy bude hodně speciální objektiv. Dočkat se také můžete nejlepších materiálů (např. nejnovější a nejodolnější varianty ochranného skla), nejmodernějšího designu…

Tzv. „vlajku“ si může koupit uživatel se specifickými potřebami (např. mobilní fotograf, který vyžaduje nejvyšší možnou kvalitu fotek) nebo například člověk, který telefon používá mimořádně intenzivně. Top manažer na něm může vyřídit korespondenci, připravit prezentaci, propojit si ho s počítačem, dopsat na něm poznámky k důležitým podkladům, nafotit dokumentaci a mnoho dalšího – pohodlně a efektivně. Na to potřebuje jak špičkový výkon, tak dokonale vyladěný software a chytrou funkční výbavu. Cena, která odpovídá notebooku, je pak za kapesní zařízení se stejnými možnostmi adekvátní.

Jak vybrat mobilní telefon?

Pro koho je telefon určený?

Málokterý telefon je specificky cílený na jednu skupinu uživatelů; většina je univerzální a hodí se tak nějak „pro kohokoli“. Přesto je důležité zvážit, jestli v rámci svých zaměstnání či koníčků nepotřebujete (nebo nechcete) specifické funkce. Vybrali jsme několik ukázkových příklad.

Mobil pro sportovce

Dobrá zpráva je, že každý smartphone nabízí GPS (už z definice), takže např. jako navigaci při procházkách nebo k záznamu trasy výletu můžete použít mobil za 5 i za 50 tisíc. Zvažte jen, co konkrétního budete s telefonem dělat.

Pokud jste náruživí cyklisté, které nezastaví ani déšť a bláto, můžete mobil používat jako cyklopočítač a navigaci, takže byste mohli zvážit odolný model, který dáte do držáku na řídítkách i bez pouzdra. Pokud jste horolezci nebo rádi chodíte na túry „za vyhlídkou“, stálo by možná za to připlatit si za lepší fotoaparát.

Jak vybrat mobilní telefon?

Jak vybrat mobilní telefon?

Mobil pro fotografa

Smartphone pochopitelně nenahradí zrcadlovku, ale mobilní fotoaparáty jsou dnes neskutečně kvalitní. Není problém pořídit mobilem krásnou fotku v tiskové kvalitě, a dokonce i noční fotografie (dříve nemyslitelná) se stala realitou.

Zároveň je fotoaparát tou součástí výbavy, na které se snad nejvíc projevuje cena. Mobil za 5 tisíc vám na dovolené pořídí důstojnou, použitelnou fotku, jak stojíte za slunečného dne před Eiffelovou věží. Ale kvalita fotografie z telefonu za 25 nebo 35 tisíc bude nesrovnatelně lepší (nehledě na lepší efekt bokeh, lepší možnosti přiblížení, vylepšení pomocí umělé inteligence a tak dále).

Mobil pro učitele

Učitel je sice na první pohled člověk jako každý jiný (myšleno ve vší úctě), ale při výběru telefonu – pokud ho používá k práci – může mít specifické požadavky.

Důležitá je například vnitřní paměť nebo podpora paměťových karet microSD, protože pokud v telefonu uchováváte fotografie, videa, skeny dokumentů a další učební materiály a podklady, můžete se hravě dostat na spoustu gigabajtů dat. Pokud učíte na dálku, můžete telefon využít k videohovorům, takže oceníte stabilní Wi-Fi (např. podporu Wi-Fi 6) a kvalitní přední kamerku. A na školách v přírodě nebo pokud jste učitel něčeho outdoorového by se vám mohl hodit odolný telefon.

Mobil pro manažera

Manažer je takové hezky nicneříkající slovo – záleží na tom, co konkrétně řídíte a spravujete. Výše jsme popsali pracovníka, který používá mobil místo notebooku, má ho v ruce téměř pořád a vyžaduje top výbavu. Klidně v takovém případě volte mobil za desetitisíce, protože jeho spolehlivost a výkon z něj udělají efektivního pomocníka a každá efektivní minuta se počítá.

Manažer ale může být i člověk, který vlastně nedělá nic „počítačového“, ale jen hodně věcí zařizuje. V tom případě možná nepotřebujete silný procesor, velkou paměť ani špičkový fotoaparát, ale oceníte hlavně dobrou výdrž. Vhodný mobil pro vás se pak cenově hravě vejde do deseti tisíc korun (nebo dokonce můžete zvolit tlačítkový).

Jak vybrat mobilní telefon?

Mobil pro hráče

Videohry jsou neuvěřitelný byznys, momentálně jde o jedno z nejúspěšnějších odvětví na světě. Hráči mají u svého příslušenství rádi kvalitu, což samozřejmě platí i u telefonů.

Zásadní je kvalita zobrazení (velký, jemný, zářivý displej, ideálně s rychlou odezvou a vysokou obnovovací frekvencí), vysoký výkon a velká paměť (hodně GB RAM, prostorná interní paměť a rychlý procesor), baterie s velkou výdrží… A ideální jsou i funkce navíc, jako jsou herní režimy, pokročilé chlazení, řízení spotřeby apod.

Mimochodem, věděli jste, že k některým telefonům můžete připojit gamepad a streamovat na ně moderní konzolové hry z internetu? Z telefonu se pak stává špičková přenosná konzole.

Jak vybrat mobilní telefon?

Jaké jsou základní parametry při výběru?

Technicky vzato můžete přijít k nám do prodejny nebo procházet nabídku e-shopu a nevědět vůbec nic – rádi vám s výběrem poradíme. Rozhodně ale doporučujeme, abyste se před nákupem seznámili alespoň se základními parametry, a případně uvážili, jaké máte priority.

Displej a úhlopříčka

U displeje je samozřejmě na prvním místě důležitosti úhlopříčka. Od té se odvíjí i velikost samotného telefonu (hlavně když jsou dnes v módě téměř bezrámečkové mobily). Měli byste vědět, že trendem je protahování displejů do čím dál širších poměrů stran, takže rostou na výšku, ale šířka se nemění – i telefon s obří úhlopříčkou (např. 6,8") vám díky úzkému poměru stran a designu bez okrajů může skvěle padnout do ruky.

Kvalitnější modely nabízejí lepší panel (oblíbená je například technologie AMOLED s krásnými barvami a vysokým kontrastem, která předčí běžné LCD), vyšší rozlišení (HD by i stačilo, ale rozumnější minimum je Full HD [resp. jeho širokoúhlejší varianty] a luxus je cokoli vyššího). Nejlepší telefony také nabízejí filtry škodlivého modrého světla, vysokou obnovovací frekvenci (např. superplynulých 120 Hz) apod.

Jak vybrat mobilní telefon?

Výkon: RAM, CPU a paměť

O výkonu si může určitou představu udělat i lajk. S procesory (CPU) je to složitější, protože např. samotný počet jader vám nic neřekne (osmijádrový procesor má mobil za 3 000 i za 45 000 Kč).

Jednoduché je to ale s paměťmi. U RAM jednoznačně platí, že více je lépe – mj. si telefon lépe poradí s více otevřenými aplikacemi zároveň a celkově je (viditelně!) plynulejší. Pokud tedy vybíráte mezi např. 6 GB RAM a 8 GB RAM a můžete si dovolit vyšší variantu, určitě ji doporučujeme.

U interní paměti také logicky platí, že tím je větší, tím lépe, ale záleží, jak ji využijete. 32 GB stačí méně náročným uživatelům, 64–128 GB je rozumný standard a 256 a více GB představuje luxus.

Jak vybrat mobilní telefon?

Baterie: Výdrž může být až na druhém místě

Podle kapacity akumulátoru udávané v mAh si můžete udělat určitou hrubou představu o výdrži (opět – čím více, tím lépe), ale v reálném provozu záleží na tolika faktorech, že půjde nanejvýš o odhad. Standardně vydrží smartphone „den“ – tak nějak se počítá s tím, že je uživatelsky v pořádku, když ho přes den používáte dle libosti a večer ho vždy nabijete.

Poslední roky ale přinesly zajímavý trend, který výdrž jako takovou může odsunout na druhou kolej – rychlonabíjení. Ujistěte se, že telefon podporuje nejnovější rychlonabíjecí standard, použijte kompatibilní výkonnou nabíječku a máte po starostech; na 50 % kapacity můžete být třeba za 20 minut. Výhodné je to hlavně pro uživatele, kteří na mobilu například hrají. Žádný smartphone nezvládne 10 hodin hraní mobilní hry, ale pokud vydrží pět, pak se rychle nabije a nabídne dalších pět, tak je to lepší, než kdyby byl dva centimetry tlustý, nabízel obří kapacitu baterie a nabíjel se tři hodiny.

Důležitá je také volba napájecího konektoru. Moderní je oboustranný a rychlý konektor USB-C. Starší micro USB už nemůžeme doporučit, i když to není vyloženě důvod, abyste nekoupili jinak dobrý telefon.

Jak vybrat mobilní telefon?

Jak vybrat mobilní telefon?

Fotoaparáty: Kvantita nemusí znamenat kvalitu

Jak jsme již uvedli, fotoaparát je jedním z parametrů, který hodně ovlivňuje cena. Dnes již neplatí, že levné mobily fotí špatně – v dobrých světelných podmínkách obvykle pořizují hezké snímky. Nejlepší mobily ale excelují i v horším světle a samozřejmě fotí celkově výrazně lépe.

Trendem jsou specializované objektivy; samostatný makrobjektiv, ultraširokoúhlý objektiv, teleobjektiv… U levných modelů může jít spíše o „marketing“, ale u lepších telefonů mohou přinést opravdu zajímavé výsledky.

 

Operační systém: Apple, nebo Google?

Co se operačních systémů týče, máte na výběr v podstatě ze dvou možností. iPhony (a jiná zařízení) od Applu jsou postavené na systému iOS od stejného výrobce. Mobily jiných značek nabídnou systém Android (od Googlu).

Ani jeden ze systémů není špatnou volbou. iOS je výborně odladěný, uživatelsky přívětivý, pravidelně aktualizovaný a celkově výborně fungující systém. Android zase nabízí více možností přizpůsobení, takže i když může být „jednoduchý“, může zároveň zkušeným uživatelům poskytnout více pokročilých možností.

Jak vybrat mobilní telefon?

Možnosti připojení

Nemusíte se obávat, že by telefon nedokázal telefonovat. Zvážit můžete podporu eSIM, tedy elektronické, „virtuální“ SIM karty, jež nahrazuje klasickou plastovou kartičku. Již jsme také zmínili, že každý smartphone určitě nabídne GPS a Bluetooth (u toho je vhodná co nejvyšší verze).

Každá chytrý telefon také musí mít možnost připojit se k internetu. Dostačující standard je podpora 4G (LTE), ale podpora nejnovějších sítí 5G je čím dál běžnější. Z volitelné výbavy můžeme doporučit ještě podporu NFC, které využijete například při bezkontaktních platbách (mobil stačí odemknout a přiložit k platebnímu terminálu „jako kartu“).

Vzhled až na prvním místě?

Ať už se nám to líbí, nebo ne, mobil není jen elektronické zařízení, ale také doplněk. V první řadě byste se měli zaměřit na parametry, na výbavu. Na vzhledu ale záleží.

V celkovém dojmu hrají roli použité materiály, barevné provedení, šířka okrajů kolem displeje, design bloku s fotoaparáty i další detaily. Neméně důležitá je samozřejmě ergonomie. Mobil by měl při používání být jako prodloužení vaší ruky; úchop by měl být jistý a pevný, ale komfortní.

Jak vybrat mobilní telefon?

***

Doufáme, že jsme vám výběr usnadnili. Podívejte se na aktuální nabídku smartphonů u nás v e-shopu DATART.

Chci nový mobil

Další aktuality