×

Jak vybrat tablet?

11.07.2022

Na cesty, do práce, pro zábavu i volný čas. Dobře vybavený tablet nabízí možnosti, kterými dokáže konkurovat počítačům. Plusové body navíc získává za svoji přehlednost, nízkou hmotnost a šetření prostoru v tašce či kabelce. Jak vybrat tablet, který splní vaše očekávání a zvládne všechny úlohy bez zdlouhavého čekaní?

Jak vybrat tablet

O čem se dočtete:

 

Záleží jen na vás, zda vám víc vyhovují menší kompaktní tablety, anebo hledáte skvělého společníka na sledování filmů a hraní her. Tablet s klávesnicí, s fotoaparátem, na kreslení či s dlouhou výdrží? Stovky rozmanitých modelů od známých i méně známých výrobců vám nabídnou zajímavý tablet pro děti, stejně jako výkonný pracovní nástroj pro náročné.

Multifunkční, dotykový, nejlepší tablet

Tablety velmi elegantně zaplnily místo mezi smartphony a notebooky. Přinášejí optimálně velký dotykový displej, kde máte při surfování po internetu najednou zobrazených víc informací než při prohlížení přes telefon. Můžete se s ním uvelebit v posteli, sledovat oblíbený seriál a nepřekáží vám žádná klávesnice, ani si neničíte zrak díváním se na malý displej.

Současné kvalitní tablety bez zaváhání zobrazují obsah webových stránek, umožňují stahování mnoho aplikací a her, s jejich pomocí zvládnete vyřešit základní pracovní záležitosti, odepíšete na e-maily, zkontrolujete novinky na sociálních sítích a zkrátka – nic z online světa vám neunikne. Můžou se dokonce změnit na navigaci nebo zpříjemnit vašim dětem dlouhý čas během cestování.

Kvalitní tablety

Velikost tabletu podle účelu používání

Úhlopříčka tabletů se pohybuje v intervalu od 7" po 12,9", přičemž nejprodávanější tablety mají úhlopříčku do 10,1". Jeden palec je 2,54 cm, proto jde o rozměry přibližně od 17,7 po 32,7 cm. Téměř 15centimetrový rozdíl dokáže úplně změnit účel používání tabletu!

Menší tablet s úhlopříčkou displeje do 8,5" vyniká nízkou hmotností a je jako stvořený na delší cestování vlakem či autobusem. Můžete ho používat na surfování po netu, čtení knih, chatování s přáteli anebo scrollování sociálních sítí. Menší rozměry jsou vhodné i do dětských rukou.

Tablety s úhlopříčkou od 8,5" do 10,9" mají nejbohatší zastoupení v různých cenových relacích. Využijete je na běžné volnočasové používání, při cestování anebo práci. Displej je už dostatečně velký na to, aby neunavil zrak ani při delším sledování filmu. Do výbavy se k němu výborně hodní praktický držák (především pokud rádi vaříte anebo sledujete různé make-up tutoriály). Budete-li chtít rychleji psát, nezapomeňte na doplňkovou klávesnici.

Zajímavou volbou jsou však i tablety s úhlopříčkou od 11", kde najdete zejména vlajkové lodě renomovaných výrobců. Jejich hardwarová výbava je na úrovni kvalitních notebooků. K tomu navíc vynikají vysokou flexibilitou, perfektními zobrazovacími vlastnostmi a multimediálností. Uživatelům nabízí svobodu dělat kdekoli a cokoli.

Apple iPad Pro 11

Kvalita displeje: Velikost, rozlišení a typ

Velikost displeje tabletu je sice zásadním, ale určitě ne jediným kritériem. Pokud nechcete, aby tablet na poličce zapadl prachem, zajímejte se především o rozlišení a technologii displeje. Důležité je, aby měl tablet detailní a ostrý obraz, věrně zobrazoval barvy a výborně se s ním pracovalo i na přímém slunci. Hodně nároků pohromadě? To, v čem několik let nazpět tablety pokulhávaly, současné technologie poslaly do zapomnění.

Pro základní levné tablety s 8" je typické standardní rozlišení s 1024 × 600 px. Spolu s rostoucí velikostí displeje roste úměrně i jeho rozlišení, jinak byste se museli dívat na neostrý a rozmazaný obraz. V současné nabídce už na trhu dominují zejména tablety s rozlišením HD (1280 × 800 px), Full HD (1920 × 1200 px) i ultravysokým rozlišením QHD (2160 × 1620 px), díky kterým bude obraz na tabletu dostatečně detailní a přesný.

Tablet rozlišení displeje

 Na tablet sa dá zvyknout velmi rychle. Umí toho opravdu hodně a navíc je skladný.

K nejlepším zobrazovacím panelům se zařadily IPS LCD, AMOLED a Retina. AMOLED a Super AMOLED displeje parádně zvládají kontrasty a černá barva je skutečně černá. IPS displeje jsou nejčastěji používanou technologií. Mají realistické zobrazování barev i dobré pozorovací úhly. Pozor však dejte při velmi levných tabletech – jejich čitelnost na ostrém slunci může být nevyhovující. K přednostem tohoto typu panelu patří nižší náročnost na spotřebu energie. Retina displej je ve svém základě IPS displej s větší hustotou pixelů, který zdokonalila a vylepšila společnost Apple.

Chod bez zadrhávání: Procesor a RAM tabletu

Srdcem elektroniky (smartphonů, tabletů i notebooků) je procesor, který se stará o plynulý chod zařízení. Od něho se totiž odvíjí to, zda bude tablet schopný pracovat s více náročnými aplikacemi naráz. Výkon tabletu předurčuje počet jader procesoru. Menší tablety určené na základní činnosti a běžnou online komunikaci si vystačí s 4jádrovým procesorem.

Pokud od tabletu očekáváte rychlé reakce a spolehlivý chod i při vyšším vytížení (hraní her, používání při práci), pátrejte mezi modely s 8jádrovým procesorem (anebo 6jádrovým procesory typickými pro iPad). Získáte jistotu, že tablet bude pracovat stejně rychle jako počítač.

Nejlepší tablet

Potkat se můžete s inovativními procesory (Snapdragon, Kirin, procesory „A“, Exynos, Mediatek), přičemž každá značka tabletů se snaží využívat ve svých zařízeních to nejlepší, co technologický prorok nabízí.

Vyplatí se vybrat tablet s dostatečně velkou operační pamětí (RAM)? Do operační paměti se dočasně ukládají soubory systému i aplikací a jakmile je RAMka nedostatečná, brzo ztratíte trpělivost se zpomaleným tabletem. Všechny části hardwaru by spolu měly ladit a navzájem se doplňovat, proto je přirozené, že menší tablet bude výborně fungovat i s 2GB RAM, zatímco větší už bude vyžadovat RAM od 3 GB výš.

Kam s fotkami a soubory?

Velikost interního úložiště volte především podle předpokládaného využívání. Součástí tabletů je interní flash paměť. Za základní kapacitu se považuje 16 GB, ze které si však hned ukrojí operační systém a poměrně rychle tohle úložiště zaplníte. Pokud tablet podporuje paměťovou kartu (např. microSD, microSDHC, microSDXC), i malé úložiště jednoduše rozšíříte.

Doporučujeme najít kompromis mezi množstvím fotek a souborů, které chcete mít s sebou, a cenou tabletu. Oblíbené jsou kapacity 32 GB, 64 GB, 128 GB, ale dokonce i velikost, která je charakteristická pro kvalitní notebooky a uspokojí zejména náročnější uživatele – 512 GB a 1 TB.

Jak vybrat tablet

Výdrž baterie

Tablety nevznikly proto, aby vás usadily do křesla poblíž elektrické zásuvky! Jednou za čas se dobíjení baterie nevyhnete, i tak ale každý uživatel ocení, aby byla výdrž baterie dostatečná na delší cestování, pohodlné používání kdekoli v domě, na zahradě, ve škole či v práci. Spotřeba energie narůstá spolu s vytížeností tabletu, proto doporučujeme sáhnout po modelech se standardní výdrží. Převážná část nabízí výdrž na jedno nabití od 6 do 10 hodin. Nejlepší tablety disponují nadstandardní kapacitou baterie, která může dosáhnout více než 14 hodin.

Který operační systém bude správnou volbou?

Spolu s vyhlídnutou značkou si vybíráte i operační systém, tedy prostředí, ve kterém budete na tabletu pracovat. K dispozici je otevřený operační systém Android, uzavřený iOS od Apple a minoritně se v tabletech objevuje i OS od Microsoft Windows. V čem jsou jejich výhody a nevýhody?


Tablety s operačním systémem Google Android

Nejpočetnější je zastoupení tabletů značek Huawei, Lenovo, Samsung, aj. Jestli máte zkušenosti se smartphonem s OS Android, na takto vybavený tablet si zvyknete už po pár minutách. V obchodě Google Play máte k dispozici tisíce aplikací a her, kterými si prostředí tabletu můžete přizpůsobit přesně podle svých potřeb. Dejte pozor na to, abyste neohrozili stabilitu systému. Ne každá hardwarová výbava si poradí s náročnými aplikacemi, proto už po instalaci jedné hry může být plynulý chod tabletu ohrožený.

Jak vybrat tablet

Tablety s operační systémem iOS

Systém, který najdete výhradně v tabletech od Apple (iPad). Na rozdíl od Androidu jde o uzavřený a stabilní systém, který si můžete uzpůsobit pouze pomocí aplikací z Apple Store. I když je jejich výběr menší, žádná neohrozí plynulost chodu zařízení. Hardware a software iPadu jsou dokonale synchronní pro podávání vysokého výkonu. Jestli už doma Apple máte, výborně si porozumí i s tabletem této prémiové značky.


Tablety s operačním systémem Windows

Menšinové zastoupení tabletů vhodných zejména pro pracovní využití. Systém je možné rozšířit o aplikace z Microsoft Store (menší výběr). Některým uživatelům vyhovuje důvěrně známé prostředí z notebooku nebo stolního počítače, samozřejmě v úpravě na dotykové ovládání. Výhodou je zejména kompatibilita s kancelářským balíčkem MS Office. Pro jeho plné využívání je vhodné si obstarat tablet s doplňkovou klávesnicí a interaktivním perem.

Tablet s fotoaparátem

Tablet se obyčejně nekupuje pro kvalitu jeho fotoaparátů. Dnes už totiž i smartphonem ze střední cenové třídy dokážete udělat lepší fotky. Určitě však přítomnost zadní a přední kamery nemusí být na škodu. Zejména pokud jde o tablet pro seniora a chcete ho používat na pravidelné videohovory, ze kterých bude mít radost, protože vás uvidí v dostatečném rozlišení. S jakým rozlišením budete spokojeni? Nic nepokazíte, pokud si vyberete tablet s rozlišením 5 Mpx pro přední kameru a minimálně 8 Mpx pro zadní kameru.

Jak vybrat tablet

Další vybavení: Buďte online a ve spojení

  • Wi-Fi – Běžná výbava tabletů pro bezdrátové připojení do internetové sítě (využívané zejména doma anebo v dosahu veřejné Wi-Fi).
  • Tablet na SIM kartu – V tabletu, který je vybavený slotem na SIM kartu můžete využívat i data od poskytovatele služeb. 4G/LTE sítě zvládá poměrně slušně přenosovou rychlost, výjimečně se musíte obrnit trpělivostí při sekání videa nebo horším rozlišení obrázků. 5G síť zabezpečuje vysokorychlostní přenos dat (download i upload). Stránky se načítají automaticky se všemi grafickými detaily. Online filmy i hry běží plynule, bez náznaku sekání.
  • Konektory USB – Univerzální konektory pro přenos obrazu, zvuku a médií. Vhodné například na propojení s televizí, smartphonem, notebookem. Micro USB a USB-C jsou zase určené například i pro nabíjení.
  • Konektor na sluchátka – Obyčejně jde o standardní 3,5mm Jack. V případě Apple zařízení je přítomný jejich vlastní sluchátkový konektor.
  • GPS přijímač – Šikovná aplikace, aktuální mapy a přítomnost GPS přijímače přemění váš tablet na spolehlivou navigaci na cesty

Tablet na SIM kartu

Jak vybrat dětský tablet?

Není tajemstvím, že už tříleté děti dokážou s tabletem pracovat rychleji než někteří dospělí. Děti si velmi rychle osvojí náležitosti dotykového ovládání a je jen na rodičích, aby našli ten správný poměr mezi časem, který dítě na tabletu stráví, či aktivitami spojenými s tímto zařízením, které můžou zároveň přispět k jeho rozvoji.

Ujasněte si, jestli chcete tablet pro sebe a dítěti ho pouze občas půjčovat, anebo hledáte tablet pro děti s posílenou konstrukční odolností vůči pádu a operačním systémem, který je přizpůsobený na používání pro malé děti. Dítě by se nemělo dostat k obsahu, který je určený pro dospělé. Nejde přitom jen o nevhodný obsah, pokud si neochráníte přístup k e-mailům či uloženým souborům, za pár minut může vzniknout malá katastrofa.

Jak vybrat dětský tablet

Jestli jde o menší dítě, pátrejte po tabletu s úhlopříčkou do 8,5 palců – bude se mu lépe držet v rukou a ovládat. Dostupné je množství aplikací, které slouží na rozvoj myšlení, logiky, jazykových i numerických schopností nebo tréninku pozornosti. K dispozici jsou v obchodech Google Play a Apple Store.

Pro zvýšení životnosti tabletu uvažujte o koupi ochranného pouzdra nebo fólie na sklo. Zamezí škrábancům, které jenom zbytečně uberou na kvalitě sledovaného obsahu. Na delší cestování autem se bude hodit držák na sedadlo a stejně tak i paměťová karta s množstvím oblíbených pohádek.

Jak vybrat tablet pro dítě

Praktické příslušenství k tabletům

Každý, kdo má v plánu koupit tablet s větší úhlopříčkou, dřív nebo později ocení externí klávesnicí (zejména na delší práci s tabletem). Může být samostatná – drátová anebo bezdrátová nebo můžete zvolit i přímo pouzdro na tablet s klávesnicí. Kryty a pouzdra na tablet splňují nejen ochrannou funkci před škrábanci a nárazy, ty lepší mají i režim vícepolohového stojanu.

Pro bezpečné používání tabletu v autě sáhněte po praktickém držáku, díky kterému je tablet pevně fixovaný na místě a můžete ho jednoduše otáčet či naklánět, abyste na něj dobře viděli. Láká vás tablet, ke kterému můžete používat i dotykové pero – stylus? Jde o výjimečnou doplňující výbavu pro každého, kdo potřebuje přesnější ovládání než pomocí prstu (grafici, designéři, milovníci kreslení).
 

Chci nový tablet

Další aktuality

Velký průvodce Sony reproduktorů

Velký průvodce Sony reproduktorů

Pokud jde o audio, s produkty Sony nešlápnete nikdy vedle. Má skutečně širokou nabídku reproduktorů, od těch nejmenších, které se vám vejdou do ruky, až po výkonné party reproduktory. Zorientovat se v...... Celý článek
Poznejte cestu kávy z keře až do sáčku a naučte se o ni správně starat

Poznejte cestu kávy z keře až do sáčku a naučte se o ni správně starat

Většinou si kávu koupíme namletou v obchodě a celý proces poznávání končí u zalití horkou vodou. Věděli jste ale, že už po pár dnech na vzduchu začíná káva žluknout, jak ztrácí těkavé látky a oleje? V...... Celý článek
Recenze: Novinka Nothing Phone (1) určitě není k zahození

Recenze: Novinka Nothing Phone (1) určitě není k zahození

Doposud nevídaný vzhled, který může být převratný a změnit přístup ostatních výrobců telefonů. Dočkáme se podobného designu, jaký právě nastínila nová společnost Nothing, i od ostatních firem? Než se ...... Celý článek
Sledujte to – streamovací služby vás vtáhnou do děje!

Sledujte to – streamovací služby vás vtáhnou do děje!

Pokud nejste zrovna někde na pláži či u bazénu, můžete si vychutnat nějaký ten napínavý film nebo komedii v chládku svého obýváku. Co když ale zrovna v televizi nic nedávají? Přesně proto jsou tu stre...... Celý článek
10 aplikací pro děti, které zabaví nejmenší i starší ratolesti

10 aplikací pro děti, které zabaví nejmenší i starší ratolesti

Přemýšlíte, čím děti zabavit v dlouhých chvílích? Hledáte zajímavé aplikace, které přinesou zábavu a do určité míry budou vaše ratolesti také vzdělávat? Inspirujte se naším seznamem 10 aplikací, mezi ...... Celý článek