basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Vážení zákazníci, od 16.3.2020 máme dle nařízení vlády uzavřené všechny prodejny DATART. Proměnili jsme ale pro vás stovku našich prodejen na internetové výdejny, ve kterých trvale držíme tisícovky pečlivě vybraných modelů skladem a ve kterých platí přísné hygienické zásady.

Úsporné spotřebiče šetří vaše peníze i přírodu

11. 2. 2020 - Veronika Kožíková - Rádce
Stojíte před rozhodnutím, jestli zainvestovat do nového spotřebiče? Rozumíme, že takové pořízení může vyjít na tisíce korun a chcete pořádně zvážit, zda se vám investice vyplatí. Pojďme si tedy představit, co konkrétně můžete koupí úsporného elektrospotřebiče získat a jestli už nastal ten správný čas na změnu! Jste připraveni?

usporne_spotrebice

6 důvodů, proč si pořídit úsporné spotřebiče

1) Úspora peněz

Vyúčtování energií bývá někdy celkem “mastné” a u většiny domácností tvoří podstatnou část rozpočtu. Chcete ušetřit? Novější výrobky, které jsou úspornější, vám pomohou ušetřit za rok tisíce! Pořízení takového úsporného spotřebiče sice není zadarmo, ale jeho provoz je mnohem méně nákladný.

Zajímá vás, kolik “žere” zrovna váš spotřebič? S měřičem spotřeby budete hned vědět, na čem jste!

usporne_spotrebice

Jak poznat úsporný spotřebič?

Dřív byly ty nejúspornější spotřebiče na trhu označovány přelepkou „Áčka“, dnes už je to A+++. Tento údaj se nachází na tzv. energetickém štítku spolu s roční spotřebou energie, užitným objemem, hlučností… Moderní spotřebiče už jsou zpravidla samy o sobě úspornější, pokud si ale vyberete elektro ze třídy A+++, máte vyhráno. A že je z čeho vybírat! Jen v našem sortimentu je úsporných chladniček s tímto označením více než sto.

Pozor! Je zbytečné, abyste hledali velkou lednici s označením A+++, pokud ji nebudete mít čím zaplnit. Podobně to platí i u pračky či myčky nádobí, zde se kapacita také odvíjí od počtu členů v domácnosti (2členné rodině bude stačit 45 cm úzká myčka). V první řadě tedy zvažte objem či kapacitu nového elektrospotřebiče.

Za jak dlouho se vám investice vrátí?

Asi vás teď napadá otázka, kdy se takové náklady vyplatí. Pomůžeme si tedy s příkladem nákupu nové chladničky. Pro 4člennou rodinu je ideální lednice s objemem od 200 l v chladicí části (plus mrazicí část cca 20 l/osobu). Tento typ lednice s mrazákem v energetické třídě A+++ seženete zhruba od 10 tisíc Kč. Její roční spotřeba se přitom pohybuje okolo 149 kwh, což by vás vyšlo na cca 745 Kč/rok (při průměrné ceně elektřiny 5,-/kWh).

usporne_spotrebice

Méně úsporné modely (A++, A+) spotřebují za rok klidně až dvojnásobek energie = až 1 400 Kč!
 

Pořízení A+++ chladniček je sice o něco dražší, ale do pár let se vám náklady zaručeně vrátí! Zvlášť, když cena za elektřinu pořád stoupá. A to nemluvíme o chladničkách starých třeba 10 let - tam je spotřeba oproti té nejúspornější lednici až čtyřnásobná.

Určitě není na škodu se podívat “na zoubek” spotřebě i ostatních elektrospotřebičů, které máte doma, jako je třeba myčka či pračka. U chladniček jsou ale rozdíly znát nejvíc, protože jedou nonstop.

2) Ekologie

S nákupem úsporného spotřebiče ale nešetříte jen vlastní kapsu. Ruku v ruce s úsporou peněz jde i úspora energie, vody… Vezměme si třeba takovou beznámrazovou chladničku. Kolik vás každé odmrazování stálo energie. Jak vyskočila spotřeba, sotva jste dovnitř zase naskládali potraviny. Kolik času jste nad tím strávili…

A co třeba parní pračka? Ušetří vám hodně žehlení, může vám doporučit správný program, vypočítá a odměří potřebnou dávku vody, a dokonce i pracího prostředku. 

usporne_spotrebice

Myslete na to, že s každou ušetřenou kilowatthodinou šetříte životní prostředí.


Recyklace

Správně recyklovat veškerý odpad není jen tak. Rozeznat kontejner na papír od toho na plast, dnes zvládne asi každý. Co ale se starými spotřebiči? A jak poznat, které vysloužilé elektro můžete vyhodit do směsného odpadu?

usporne_spotrebice

Symbol přeškrtnuté popelnice

Tento symbol upozorňuje uživatele, že výrobek rozhodně nepatří do běžné popelnice na směsný odpad. Podívejte se proto před vyhozením na obal výrobku či návod, jestli na něm symbol nenajdete. Jakmile mu pak skončí životnost, je ideální jej odevzdat do místa zpětného odběru. Tam se postarají o jeho ekologickou likvidaci.

usporne_spotrebice


DATART myslí ekologicky

I my snažíme přispět k ochraně přírody, proto vám společně s Elektrowin pomáháme s vysloužilými spotřebiči. Do každé prodejny DATART můžete kdykoliv bezplatně odevzdat jak malé elektro (mixéry, fény, smartphony, počítače, rádia, vysavače), tak baterie, akumulátory či žárovky. Přispějte k ochraně životního prostředí i VY!

Velké spotřebiče (chladničku, myčku, pračku, sušičku, troubu), ale i televize vám rádi odvezeme k recyklaci v rámci prémiové DATART dopravy. Nemusíte se s nimi nikam tahat, ani je složitě převážet. O tuto službu můžete zažádat jak při online objednávce, tak při objednání v kamenné prodejně.
 
Věděli jste, že roční spotřeba elektřiny plazmové televize se rovná spotřebě 8 moderních LED obrazovek?

3) Moderní funkce

Udržet krok v tak rychlé době není snadné. Výrobci nás totiž neustále překvapují s novými technologiemi, které nám péči o domácnost maximálně usnadňují a/nebo nám přináší novou škálu zábavy. Zde vám ukážeme přehled těch nejoblíbenějších výhod, které si můžete u chytrého elektra dopřát:

usporne_spotrebice

Moderní chladničky

  • udrží potraviny déle čerstvé
  • nevytváří se v nich námraza
  • rychle zmrazí každou potravinu
  • jsou tiché

Nové televize

  • připraveny na vysílání DVB-T2
  • mají zabudovaný internetový prohlížeč
  • 100% objem barev, dokonalá světla i stíny, minimalistický design…

Úsporné pračky

  • šetrná péče i o jemné látky
  • síla páry usnadní žehlení
  • komunikují s mobilním telefonem

4) Bezpečnost

K dalším důvodům, proč vyměnit starý spotřebič za nový, pak patří určitě bezpečnost. Okamžitá výměna je na místě, pokud elektro např. jiskří, jde z něj nadměrný dým či zápach, je uvnitř uvolněná součástka atd. V takových případech není na co čekat. Se zdravím ale hazardujete i tehdy, pokud doma skladujete tzv. elektroodpad, jako třeba nefunkční ohřívač nebo počítač.

Pokažená mikrovlnka

Vyhýbejte se jedovatým látkám a vysloužilé elektro raději odevzdejte na místech zpětného odběru!

5) Opravitelnost výrobků

Věděli jste, že Evropská komise vydala nové nařízení ohledně opravitelnosti výrobků? Výrobci praček, chladniček, myček a televizorů budou tak nuceni zajistit náhradní díly i 10 let po prodeji výrobku! Nařízení vejde v platnost už od roku 2021. Důvod je jasný – snížit produkci zbytečných odpadů.

Některé značky se pro tento ekologický krok rozhodly už nyní, patří k nim třeba Tefal, Krups nebo Rowenta. Bojují tak proti znečišťování životního prostředí.

usporne_spotrebice

6) Design

Ne nadarmo se říká, že nové je vždycky lepší. Platí to i o těch oblíbených elektrospotřebičích. Zatímco dominantou kuchyně tak bývá lednička, prim v koupelně hraje většinou pračka. A jejich vzhled se mění, prostor dostávají nové prvky, barvy i zajímavé detaily. Pokud vám tedy odchází třeba chladnička, zkuste nějakou novou barvu a uvidíte, jak celá kuchyň prokoukne! Americký model dodá místnosti punc luxusu, nerezové provedení zase ocení klasici.


Kdy už to má staré elektro spočítané?

Jsou případy, kdy se nákupu nového spotřebiče opravdu nevyhnete. Patří k nim např. přechod na nové vysílání – DVB-T2. Pokud se to teda nerozhodnete vyřešit nákupem potřebného set-top boxu, nezbude vám než si pořídit novou televizi, která už je na nové vysílání připravena.

usporne_spotrebice

Pár rad na závěr

usporne_spotrebice1) Většina domácích elektrospotřebičů něco málo „žere“ i tehdy, když je vypnutá. Patří k nim hlavně elektronika – televize, notebooky, tiskárny… Vypínejte je ze zásuvky!

2) Správné používání chladničky vám může také pár korun ušetřit. Na co si dávat pozor se dozvíte v našem samostatném článku.

3) Posviťte si i na úsporu! Pokud svítíte několik hodin denně klasickými žárovkami, v několika místnostech,  peníze vám mizí přímo pod rukama. S LED žárovkami můžete skutečně ušetřit víc jak v nějaké bance, jsou totiž až 7násobně úspornější! Více informací ke správnému výběru najdete zde.

4) Uklízejte efektivně. Myčka, pračka i sušička patří už k poměrně běžným domácím spotřebičům a jejich používání šetří značné množství času. Šetřete i energii! Myčku zapínejte pokud možno jen plnou, totéž platí při používání pračky.

Autor článku

Vyhledat v článcích

Články a recenze

Recenze Ničeho: To jste ještě neviděli…

Recenze Ničeho: To jste ještě neviděli…

- Produkty

28. 3.Většinou se o produktech určených k testování dozvím s předstihem. Tentokrát to bylo jinak. Na stole mi přistála taška...Celý článek

Recenze Samsung Galaxy S10 Lite: Víc, než jen odlehčená S10

Recenze Samsung Galaxy S10 Lite: Víc, než jen odlehčená S10

- Recenze

27. 3.Pod označením Lite si obvykle představujeme menší a hůře vybavenou verzi „mateřského“ telefonu. U Samsungu Galaxy S10...Celý článek

Jak vybrat domácí pekárnu?

Jak vybrat domácí pekárnu?

- Rádce

26. 3.Milujete vůni čerstvého chleba? U toho kupovaného to ale není úplně ono, že? Bochníky jsou často jen rozmrazené, nevydrží tak...Celý článek

6 rad pro efektivní práci z domova

6 rad pro efektivní práci z domova

- Rádce

25. 3.Mnoho lidí dostalo v dnešní výjimečné době možnost vyměnit klasickou kancelář za tu domácí. Nicméně práce z domu není...Celý článek

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů