Jak ušetřit za elektřinu? | Úspora elektrické energie

28. 9. 2020 - Veronika Kožíková - Úspora
Elektrická energie tvoří 5 až 25 % veškeré spotřeby energie v domácnosti, vyplatí se jí tedy věnovat patřičnou pozornost. Navíc má cena elektřiny spíše stoupající tendenci, takže za ni vynakládáte čím dál větší peníze. Ušetřit energii však můžete celkem snadno a také tím prospějete přírodě.

uspora_spotrebice

 

Jak ušetřit peníze za elektřinu? Vyměňte starý spotřebič za úspornější!

uspora_energeticky_stitek

Každý spotřebič má tzv. energetický štítek, na kterém je uvedena roční spotřeba elektřiny, vody nebo např. hlučnost. Nejvíce elektrické energie spotřebuje ohřívač vody, pračka a lednička. Zároveň se k němu váže i energetická třída, přičemž třída A+++ je tou nejúspornější.

Počáteční investice do těchto spotřebičů mohou být vyšší, bohatě se vám však vrátí na nízké spotřebě vody a elektřiny. Nahrazením třeba takové staré lednice novějším modelem lze ročně ušetřit několik set až tisíc korun!

Věděli jste, že průměrné stáří české ledničky je 15 let? V českých domácnostech je zkrátka obvyklé, že výměna spotřebiče nastává až tehdy, jakmile doslouží. Tyto staré chladničky však mají spotřebu elektrické energie 3–4× vyšší! A to je při nonstop provozu skutečně znát.

 

Vsadit na úsporné spotřebiče se tedy rozhodně vyplatí a investice do nové chladničky se vám vrátí do pár let. Myslete také na to, že cena elektřiny poměrně pravidelně stoupá.

nove_spotrebice
A kolik energie tedy ta nejúspornější A+++ lednice spotřebuje? Při optimálním provozu a pravidelné údržbě se roční spotřeba chladničky s objemem od 200 l pohybuje okolo 149 kWh (cca 745 Kč/rok při průměrné ceně elektřiny 5 Kč/kWh). Nové lednice jsou vždy úspornější než model starý třeba 10 let, vedle tedy rozhodně nešlápnete. Pokud se však rozhodnete pro chladničku z třídy A++, nebo A+, uvědomte si, že každou sousední energetickou třídou vzniká rozdíl ve spotřebě zhruba 20 %.

Nejvíce sice můžete uspořit při pořízení nové lednice, snížit své náklady však můžete také při koupi nové pračky, myčky nádobí… Jaké další výhody vás s pořízením úsporného spotřebiče čekají? Přečtěte si zde.

Zajímá vás výpočet spotřeby elektřiny? S měřičem spotřeby budete mít za chvíli jasno.

Kdo chytře svítí, má za tři.

uspora_zarovka

Extrémně dlouhá životnost (kolem 25 000 hodin, což je 15× více) a více jak 80% úspora oproti klasické žárovce – o čem je řeč? Přece o moderních LED žárovkách! Ty šetří jednak přírodu, jelikož jejich spotřeba je velmi nízká, ale také vaši peněženku. Výměnou žárovky totiž vyděláte víc než v té nejlepší bance.

Pokud je ve vaší domácnosti 10 žárovek a svítíte se všemi průměrně 5 hodin denně, můžete touto výměnou ušetřit víc než 4 tisíce ročně. A jaká je návratnost? Pouhých 5 měsíců!

  Klasická žárovka LED žárovka
Počet žárovek 10 ks 10 ks
Cena za 1 ks 18 Kč 179 Kč
Příkon žárovky 60 W 8 W
Světelný tok 710 lm 710 lm
Celkový příkon 10 ks 600 W 80 W
Průměrná doba svícení 5 h 5 h
Roční spotřeba energie 1 095 kWh 146 kWh
Celkové náklady na pořízení  5 469 Kč (5 289 Kč elektřina/rok + 180 Kč žárovky) 2 495 Kč (705 Kč elektřina/rok + 1790 Kč LED žárovky)
 
ROČNÍ ÚSPORA ELEKTŘINY 4 584 Kč
NÁVRATNOST INVESTICE (KOUPĚ LED ŽÁROVEK) 5 měsíců a 4 dny
 
 
Potřebujete poradit s výběrem úsporné žárovky? Mrkněte do našeho článku. Kompletní nabídku LED žárovek poté najdete zde.

13 tipů, jak ušetřit v domácnosti

1) Pokud kupujete novou chladničku (nebo máte možnost ji přesunout), dejte si pozor na její umístění a postavte ji dál od jakéhokoliv zdroje tepla: sporáku, trouby či topení.

2) Pokud se ve vaší ledničce či mrazáku drží námraza, pryč s ní. Každé 3 mm námrazy mohou zvýšit spotřebu elektřiny až
o 75 %!

3) Správná teplota v lednici je základ, nižší teplota = větší spotřeba energie (optimální teplota v chladicí části je +4 až 6 °C, v mrazáku –18 °C).

4) Nenechávejte lednici dlouho otevřenou (moderní chladničky vás na nedovřená dvířka mohou upozornit).

uspora_lednice

5) Pračku, myčku nebo sušičku zapínejte jen tehdy, když je dostatečně naplněná.

6) Při vaření používejte pokličku, celý proces tím urychlíte.

7) Rychlovarná konvice je v případě, že potřebujete uvařit vodu např. na těstoviny, mnohem efektivnější. Nezapomínejte na to.

8) Pečete velkou dávku cukroví a máte zabráno více plechů? Využijte horkovzdušnou funkci vaší trouby!

9) Zbytkové teplo vám taky může ušetřit pár kaček. Stačí vypnout troubu či sporák několik minut před koncem vaření/pečení.

10) Velikost plotýnky vždy přizpůsobte velikosti hrnce.

11) Pohotovostní režim vám „sežere“ i stovky ročně. Přístroje, které zrovna nepoužíváte (televize, set-top box, tiskárna, mikrovlnka, nabíječka), tedy raději vypněte tlačítkem „off“ nebo je raději odpojte rovnou ze zásuvky. Obzvlášť to platí, když odjíždíte na dovolenou!

12) Odkládáte koupi myčky a umýváte nádobí ve dřezu? Chyba! Moderní myčky dokážou snížit spotřebu energie oproti ručnímu mytí až o 60 %.

13) Zhasínejte!

uspora_zhasinejte

Úspora tepla          Úspora vody          ​Úspora peněz

Autor článku

Veronika Kožíková

Ta, která sype rady, tipy i recenze jako esa z rukávu. Milovnice všeho dlouhosrstého a čtyřnohého, ale taky kuchyňských a jiných vychytávek, které usnadňují život. Jen v elektronice vás totiž čeká každou chvilku něco nového a pořád je co objevovat. A když to objevujete třeba z takové elektrokoloběžky, to je teprve něco!
 

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů