Jak ušetřit za elektřinu? | Úspora elektrické energie

28. 9. 2020 - Veronika Kožíková - Úspora
Elektrická energie tvoří 5 až 25 % veškeré spotřeby energie v domácnosti, vyplatí se jí tedy věnovat patřičnou pozornost. Navíc má cena elektřiny spíše stoupající tendenci, takže za ni vynakládáte čím dál větší peníze. Ušetřit energii však můžete celkem snadno a také tím prospějete přírodě.

uspora_spotrebice

Jak ušetřit peníze za elektřinu? Vyměňte starý spotřebič za úspornější!

novy_energeticky_stitek

Každý spotřebič má tzv. energetický štítek, na kterém je uvedena roční spotřeba elektřiny, spotřeba vody na každý mycí, nebo prací cyklus, skladovací kapacitu, vydávaný hluk a další. Nejvíce elektrické energie spotřebuje ohřívač vody, pračka a lednička

Počáteční investice do úsporných spotřebičů mohou být vyšší, bohatě se vám však vrátí na nízké spotřebě vody a elektřiny. Nahrazením třeba takové staré lednice novějším modelem lze ročně ušetřit několik set až tisíc korun!

Věděli jste, že průměrné stáří české ledničky je 15 let? V českých domácnostech je zkrátka obvyklé, že výměna spotřebiče nastává až tehdy, jakmile doslouží. Tyto staré chladničky však mají spotřebu elektrické energie 3–4× vyšší! A to je při nonstop provozu skutečně znát.

Vsadit na úsporné spotřebiče se tedy rozhodně vyplatí a investice do nové chladničky se vám vrátí do pár let. Myslete také na to, že cena elektřiny poměrně pravidelně stoupá.

Od 1. 3. 2021 platí u některých produktů nové značení energetických štítků. Více se dočtete v našem článku o nových energetických štítcích.

nove_spotrebice
A kolik energie tedy ta nejúspornější lednice spotřebuje? Při optimálním provozu a pravidelné údržbě se roční spotřeba chladničky s objemem od 200 l pohybuje okolo 170 kWh (cca 850 Kč/rok při průměrné ceně elektřiny 5 Kč/kWh). Nové lednice jsou vždy úspornější než model starý třeba 10 let, vedle tedy rozhodně nešlápnete. Pokud se však rozhodnete pro méně úspornou chladničku, uvědomte si, že každou sousední energetickou třídou vzniká rozdíl ve spotřebě zhruba 20 %.

Nejvíce sice můžete uspořit při pořízení nové lednice, snížit své náklady však můžete také při koupi nové pračky, myčky nádobí… Jaké další výhody vás s pořízením úsporného spotřebiče čekají? Přečtěte si zde.

Zajímá vás výpočet spotřeby elektřiny? S měřičem spotřeby budete mít za chvíli jasno.

Kdo chytře svítí, má za tři

uspora_zarovka

Extrémně dlouhá životnost (kolem 25 000 hodin, což je 15× více) a více jak 80% úspora oproti klasické žárovce – o čem je řeč? Přece o moderních LED žárovkách! Ty šetří jednak přírodu, jelikož jejich spotřeba je velmi nízká, ale také vaši peněženku. Výměnou žárovky totiž vyděláte víc než v té nejlepší bance.

Pokud je ve vaší domácnosti 10 žárovek a svítíte se všemi průměrně 5 hodin denně, můžete touto výměnou ušetřit víc než 4 tisíce ročně. A jaká je návratnost? Pouhých 5 měsíců!

  Klasická žárovka LED žárovka
Počet žárovek 10 ks 10 ks
Cena za 1 ks 18 Kč 179 Kč
Příkon žárovky 60 W 8 W
Světelný tok 710 lm 710 lm
Celkový příkon 10 ks 600 W 80 W
Průměrná doba svícení 5 h 5 h
Roční spotřeba energie 1 095 kWh 146 kWh
Celkové náklady na pořízení  5 469 Kč (5 289 Kč elektřina/rok + 180 Kč žárovky) 2 495 Kč (705 Kč elektřina/rok + 1790 Kč LED žárovky)
 
ROČNÍ ÚSPORA ELEKTŘINY 4 584 Kč
NÁVRATNOST INVESTICE (KOUPĚ LED ŽÁROVEK) 5 měsíců a 4 dny
 
 
Potřebujete poradit s výběrem úsporné žárovky? Mrkněte do našeho článku. Kompletní nabídku LED žárovek poté najdete zde.

13 tipů, jak ušetřit v domácnosti

1) Pokud kupujete novou chladničku (nebo máte možnost ji přesunout), dejte si pozor na její umístění a postavte ji dál od jakéhokoliv zdroje tepla: sporáku, trouby či topení.

2) Pokud se ve vaší ledničce či mrazáku drží námraza, pryč s ní. Každé 3 mm námrazy mohou zvýšit spotřebu elektřiny až
o 75 %!

3) Správná teplota v lednici je základ, nižší teplota = větší spotřeba energie (optimální teplota v chladicí části je +4 až 6 °C, v mrazáku –18 °C).

4) Nenechávejte lednici dlouho otevřenou (moderní chladničky vás na nedovřená dvířka mohou upozornit).

uspora_lednice

5) Pračku, myčku nebo sušičku zapínejte jen tehdy, když je dostatečně naplněná.

6) Při vaření používejte pokličku, celý proces tím urychlíte.

7) Rychlovarná konvice je v případě, že potřebujete uvařit vodu např. na těstoviny, mnohem efektivnější. Nezapomínejte na to.

8) Pečete velkou dávku cukroví a máte zabráno více plechů? Využijte horkovzdušnou funkci vaší trouby!

9) Zbytkové teplo vám taky může ušetřit pár kaček. Stačí vypnout troubu či sporák několik minut před koncem vaření/pečení.

10) Velikost plotýnky vždy přizpůsobte velikosti hrnce.

11) Pohotovostní režim vám „sežere“ i stovky ročně. Přístroje, které zrovna nepoužíváte (televize, set-top box, tiskárna, mikrovlnka, nabíječka), tedy raději vypněte tlačítkem „off“ nebo je raději odpojte rovnou ze zásuvky. Obzvlášť to platí, když odjíždíte na dovolenou!

12) Odkládáte koupi myčky a umýváte nádobí ve dřezu? Chyba! Moderní myčky dokážou snížit spotřebu energie oproti ručnímu mytí až o 60 %.

13) Zhasínejte!

uspora_zhasinejte

Úspora tepla          Úspora vody          ​Úspora peněz

Autor článku

Veronika Kožíková

Ta, která sype rady, tipy i recenze jako esa z rukávu. Milovnice všeho dlouhosrstého a čtyřnohého, ale taky kuchyňských a jiných vychytávek, které usnadňují život. Jen v elektronice vás totiž čeká každou chvilku něco nového a pořád je co objevovat. A když to objevujete třeba z takové elektrokoloběžky, to je teprve něco!
 

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů