Smart TV - 1. díl: Proč jsou už i televize chytré?

5. 9. 2017 - Jaroslav Filgas - Rádce
Chytrá elektronika značí, že umí a hlavně může umět něco víc, než její předchůdci z 20. století. Vztah hloupých a chytrých telefonů zná asi každý, u televizí je situace analogická.

Proč ale chytré televize vznikly? Copak už nestačí zvednout ovladač a vybrat si nejzábavnější kanál? Spousta lidí si pořád takto program vybírá, ale většinou končí u odevzdaného: „Mám 40 stanic a všechny stojí za pendrek.“ Pak si zapnou počítač a do vyhledávání napíšou YouTube. Ale co kdybyste notebook vůbec nepotřebovali? Smart TV je zkratka k filmům, které chcete a objížďka okolo videa, které vás obtěžuje. Neexistuje důvod, proč byste se měli omezovat nabídkou televizního vysílání, když si filmy a seriály můžete namixovat sami.

Jak se to ovládá?

Máme rádi jednoduchost. Vstávat z pohodlí gauče, zapínat počítač (ideálně ještě hledat notebook kdesi v tašce do práce), čekat, než nastartuje, pak shánět myš… Takový proces zkrátka zdržuje.

Právě to řeší chytré televize, které spojují jednoduchost s rozšířeným obsahem. Zapnete je, naladíte si internetové televize a prolistujete uložené weby. Bez zdržování. Mezi Českou televizí a Netflixem se pak přenesete jedním tlačítkem, pokaždé máte k dispozici vše, abyste našli zajímavý obsah.

Ještě pohodlnější je ovládání Smart TV, pokud zainvestujete do bezdrátové klávesnice s touchpadem nebo využijete dálkového ovládání simulujícího počítačovou myš. Pak už se z televize stává skutečný počítač – vždyť ve webovém prohlížeči můžete psát, číst dokumenty i psát e-maily.

V čem je lepší chytrá televize oproti té klasické?

Každý výrobce se pochlubí svými unikátními funkcemi. Pod jejich názvy se však často schovají ty zásadní přínosy, které platí pro všechny chytré televize:

  • Personalizace: obsah si volíte sami. Můžete si nainstalovat aplikace, které využijete, ostatní vás nebudou obtěžovat. Na klasické televizi pracujete vždy s tím, co vám výrobce připravil.
  • Životnost: chytré televize vydrží déle. Pokud YouTube vydá zpětně nekompatibilní aktualizaci, budete odkázáni na výrobce, až dodá novější verzi i na vaši televizi. Na chytré televizi si aktualizaci stáhnete a nainstalujete sami.
  • Kontext: často v televizi zachytíme útržek něčeho, co nás zaujme. Můžete sice začít hledat související informace na telefonu, ale co když ho máte odložený stranou? Malý displej je navíc omezující, stále existuje dost webů, které se na smartphone zobrazují špatně.
Neexistuje důvod, proč byste se měli omezovat nabídkou televizního vysílání, když si filmy a seriály můžete namixovat sami.

Tím ale schopnosti Smart TV nekončí. I po stránce hardware umí něco víc. Třeba se připojit k bezdrátové síti, kterou používají chytré telefony. Wi-Fi vytvoří neviditelné propojení, které mé bohaté využití. Co třeba si na telefonu vybrat video, na které chcete koukat a pustit si ho na velké obrazovce? Co třeba promítání fotek z tabletu na televizi?

I tohle Smart TV dokáže. A ještě zahlásí počasí, přečte zprávy, přehraje hudbu ze Spotify nebo nahradí webový prohlížeč. Dokáže vám aktuality předat rychleji a v přehlednější podobě.

 
Zajímají vás chytré televize? Přečtěte si o nich víc v našem miniseriálu:
1. díl: Proč jsou už i televize chytré?
2. díl: Může být ovládání YouTube snazší, než na Smart TV?
3. díl: Obrázky a video z mobilu na Smart TV

Autor článku

Jaroslav Filgas

Od malička mě přitahovalo umění a moderní technologie. Zpívat mě ovšem neuslyšíte, při pokusu o brnkání na kytaru se všichni klidí z doslechu a rukama jsem toho víc zničil, než vytvořil. Psaní mi jde mnohem líp, taky proto jsem se vždy ze všeho vypsal – z rozchodu i z průšvihu. Přenést emoci do textu je totiž umění, ať už píšete o SUHD televizi za půl milionu nebo o sáčku do vysavače.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

Nejprodávanější produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů