Nejčastější televizní zkratky a technologie

21. 4. 2021 - Veronika Kožíková - Rádce
S nákupem nové televize je spojena spousta otázek a vyznat se v neustále nových funkcích a vychytávkách není nic jednoduchého. Věděli jste třeba, co znamená Local Dimming nebo k čemu slouží Twin Tuner? Vše důležité se vám teď pokusíme ozřejmit v následujícím článku.

nejcastejsi_televizni_zkratky_a_technologie

4K UHD / 4K Ultra HD (Ultra High Definition)

4K UHD je označení pro televizor s rozlišením 4K (konkrétně 3840 × 2160 pixelů). Oproti základnímu Full HD rozlišení je to 4násobný počet pixelů, takže si rozdílu všimnete pouhým okem. Pokud porovnáte stejně velkou Full HD televizi se 4K přístrojem, zjistíte, že díky větší hustotě pixelů je obraz detailnější a živější.

Zajímavost: Písmeno „K“ je zkratka pro „kilo“ (1 000), která označuje, že horizontální rozlišení TV je cca 8 000 pixelů.

8K UHD / 8K Ultra HD (Ultra High Definition)

8K televize má obrazovku s rozlišením 7680 × 4320 pixelů, což je aktuálně nejjemnější rozlišení UHD televizorů. 8K TV mají 4× více pixelů než 4K a 16× více než televizory s rozlišením Full HD. Pixely jsou tak malé, že je nerozlišíte ani zblízka, takže vás scéna probíhající na obrazovce dokonale pohltí.

nejcastejsi_televizni_zkratky_a_technologie

AI (Artificial Intelligence) / Umělá inteligence

Součástí umělé inteligence je strojové učení, jež na základě obsáhlé databáze obrázků vyhodnocuje, co zrovna sledujete (například příroda, zvířata, lesy, moře). Podle této databáze se pak systém snaží daný snímek co nejlépe vylepšit.

Ambient mode / Ambient režim

Díky režimu Ambient televizor stylově splyne se stěnou vašeho obývacího pokoje či ložnice. Dokonce si můžete nastavit i promítání svých oblíbených fotek v prezentaci nebo vytvořit vlastní koláž.

nejcastejsi_televizni_zkratky_a_technologie

Ambilight

Dynamické osvětlení Ambilight kopíruje každý pohyb na televizní obrazovce. Opticky tak rozšíří probíhající scénu daleko za hranice rámečků televizoru, takže obrazovka vypadá větší. Pokud chcete Ambilight využít na maximum, zkuste si zahrát nějakou napínavou hru.

Více o technologii Ambilight, kterou jako první představila značka Philips, najdete v tomto článku.

Android TV

Označení pro televizory s operačním systémem Android používané např. výrobci Sony, TCL a JVC. Tento systém je oblíbený pro širokou nabídku aplikací v Google Play i přehledné uživatelské prostředí. Android TV dostává aktualizaci a novinky od roku 2021 budou mít upgrade na Google TV.

Antireflexní vrstva Ultra Black / Anti-Glare Screen

Speciální vrstva obrazovky spolehlivě eliminuje nežádoucí odlesky na obrazovce, ať už ty od slunečních paprsků, nebo interiérového osvětlení. Díky tomu budou pro diváky zřetelné i ty nejmenší detaily.

Crystal Display

Inteligentní čip Crystal Processor 4K řídí a optimalizuje nastavení barev, kontrastu a HDR. Tím dosahuje té nejpůsobivější obrazové kvality, kterou jste kdy ve 4K rozlišení zažili.

nejcastejsi_televizni_zkratky_a_technologie

Direct LED

Televizory s podsvícením Direct LED mají pod celým displejem umístěné LED diody, nebo miniLED diody, takže nabízí rovnoměrnější intenzitu jasu než u panelu Edge LED, vyšší kontrast a ostrost. Navíc tato technologie skrývá potenciál např. pro použití funkce lokálního stmívání.

Dolby Atmos

Technologie Dolby Atmos zajišťuje dechberoucí zvuk, který se bude linout celým pokojem, jako byste sami byli na místě, kde se odehrává děj filmu. Ve výsledku je tak audio přesnější, lépe vybalancované a realističtější.

Dolby Vision

Pokročilá HDR technologie inspirovaná technologiemi používanými v kině. S Dolby Vision si užijete kvalitní obraz s bohatými barvami, který je až 40× jasnější a 10× tmavší než standardní obraz.

nejcastejsi_televizni_zkratky_a_technologie

Dual LED podsvícení

Tato sofistikovaná technologie se přizpůsobuje potřebám sledovaného obsahu. V bočním LED Edge podsvícení se v určitém poměru střídají bílé a žluté LED diody tak, aby poskytly co nejrealističtější obraz.

Edge LED

Edge LED je technologie podsvícení, při které svítí diody z krajů displeje do středu a pak se odráží směrem k divákovi. Nabízí ohromující barevný rozsah, rovnoměrnost podsvícení už je však trochu horší než u Direct LED. Ideální je kombinace Edge LED podsvícení s technologií Local Dimming.

Full HD (FHD)

Full HD televize mají standardizované rozlišení 1920 × 1080 a nabízí vyšší kvalitu obrazu než HD ready televizory. Detailnější a jemnější obraz oceníte nejen při sledování filmů, ale také u čtení textů na internetu.

nejcastejsi_televizni_zkratky_a_technologie

Full Array LED / Full Array Local Dimming (Pro) / FALD

FALD TV spojují Direct LED podsvícení s Local Dimming dohromady. Tyto televizory zachytí plný rozsah tmavých a světlých odstínů. Podsvícení LED světly je na obrazovce rozděleno do několika zón, jejichž intenzitu lze nastavit v závislosti na scéně. Tato pokročilá technologie vám tak nabídne mnohem přesvědčivější dynamický zážitek ze sledování než například televizory s okrajovým podsvícením.

Hi-View Engine

Hi-View Engine je patentovaná technologie televizorů Hisense využívající umělou inteligenci (AI) pro ještě vyšší kvalitu obrazu. Její úlohou je optimalizovat nastavení každé scény v reálném čase tak, aby byl sledovaný obraz plynulejší i jasnější.

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband) alias červené tlačítko

HbbTV je pojmenování technologie pro propojení klasického TV vysílání s internetem. Za pomoci červeného tlačítka se na určitém kanálu prokliknete do hybridního prostoru (aplikace), která vám umožní např. vstoupit do archivu dalších pořadů nebo si přetočit obsah na začátek vysílání.

nejcastejsi_televizni_zkratky_a_technologie

HD Ready

Televize s rozlišením HD Ready standardně nabízí 1280 × 720 px. Jedná se o nejnižší rozlišení na trhu, tato zařízení jsou však cenově dostupná, proto zůstávají častou volbou třeba na chatu.

HDR

Televizory s podporou HDR technologie (High Dynamic Range) jsou schopné zobrazit širokou škálu zářivých realistických barev a odhalí mnohem více detailů ve velmi tmavých i světlých částech obrazu.

Chytrý ovladač

Chytré ovladače = pokročilý způsob ovládání vaší TV. Jednoduchá gesta slouží k vybrání či přetahování zvolených položek v nabídce menu televizoru. Pro dokonalé ovládání vám poslouží také vestavěný mikrofon, takže můžete televizi ovládat hlasovými pokyny.

nejcastejsi_televizni_zkratky_a_technologie

IPS panel

Technologie IPS zvětšuje pozorovací úhel a poskytuje rovnoměrnější reprodukci barev u LCD a LED panelů v televizoru. Vynikají výborným podáním barev, oproti VA panelu však mají nižší maximální jas.

LASER TV

Laserové televize najdete u značky Hisense a Samsung. V balení jsou dodávány s laserovým světlem (projektorem), které zajišťuje nadstandardní světelný výkon známý z profesionálních kinosálů. Dopřejte si i vy přirozené barvy s vysokou čistotou a nasyceností a věrnější divácký zážitek!

LED (Light Emitting Diode)

Televizory s technologií LED podsvícení jsou v kategorii TV těmi nejrozšířenějšími. Vychází z běžných LCD televizorů, vynikají však jasnými barvami, vysokým kontrastem i pozorovacími úhly.

LED podsvícení

Local Dimming (Lokální stmívání)

Televizory s funkcí Local Dimming umožňují řídit podsvícení LED diod v místech, kde je potřeba dosáhnout sytější černé. Výsledkem je pak výraznější a kontrastnější obraz s mnoha detaily.

MEMC (Motion Estimate and Motion Compensation)

MEMC je technologie, která napomáhá snižovat tzv. stopy pohybu. Televize s technologií MEMC vynikají lepším a rychlejším přechodem mezi jednotlivými scénami. Nejvíc ji oceníte při sledování sportovních utkání nebo akčních filmů.

Mini LED

Mini LED televize posouvá kontrast, věrnost obrazu a HDR na nový level. Dokonalejší prožitek si vám nabídne mnohonásobně více podsvicovacích zón.

Multimediální centrum

Malé zařízení s velkým potenciálem – multimediální centrum vám umožní využít možnosti televize naplno. S jeho pomocí se vám otevřou dveře do světa online aplikací jako třeba YouTube, Netflix či Google Play.

NanoCell

Obraz NanoCell televizí od LG je nejen jemnější, ale také dokáže vykreslit mnohem více barev. Zásluhu na tom má speciální vrstva teček z nanomateriálu, která čistí světlo z podsvícení TV obrazovky, a tak umožňuje zobrazit přesnější a živější barvy. Více se o této technologii dočtete v našem článku NanoCell TV aneb když barvy hrají prim.

Neo QLED

Zapomeňte na přesvětlené, nebo naopak nezřetelně tmavé scény! Neo QLED televize mají podsvícení miniLED, které posouvá kontrast LED televizí na novou úroveň.

OLED (Organic Light Emitting Diode)

OLED televizory nepotřebují žádné podsvícení, každý bod totiž svítí sám o sobě, takže dokážou měnit intenzitu podsvícení na každém pixelu. Vynikají maximální kvalitou obrazu, nejvyšším kontrastem a nejlepším zobrazením černé barvy na trhu televizorů.

Obnovovací frekvence

Obnovovací frekvence TV znázorňuje počet snímků vykreslených za jednu vteřinu. Udává se v hertzích (Hz) – čím vyšší číslo, tím plynulejší obraz. Vysokou frekvenci nejvíc oceníte při sledování sportovních utkání a akčních filmů.

nejcastejsi_televizni_zkratky_a_technologie

PVR – nahrávání TV vysílání

Televize s možností PVR umožňují nahrávat vysílání na připojený USB flash disk nebo externí HDD, abyste si mohli záznam pustit později. Pořízenou nahrávku však můžete přehrát zase jen na vašem televizoru.

Pozorovací vzdálenost

Abyste si vychutnali kvalitní zážitek, je důležité nejen rozlišení vaší TV a zobrazovací technologie, ale také vzdálenost od televize. Tu by měla ovlivňovat úhlopříčka TV i typ televizoru. Jakou konkrétní vzdálenost byste měli zvolit, vám rádi poradíme v článku Jak vybrat televizi.

QLED (Quantum Dot Light Emitting Diode)

QLED televizory používají speciální vrstvu kvantových teček a unikátní modrá LED světla, která vytváří to nejčistší možné bílé světlo. Při sledování filmů vám tak bude k dispozici nejbohatší paleta barev s více než miliardou odstínů při jakémkoliv jasu.

nejcastejsi_televizni_zkratky_a_technologie

QNED

V nové generaci televizorů se snoubí technologie nové miniLED a NanoCell. Výsledkem je špičková kvalita HDR obrazu s vyšším maximálním jasem a lepším kontrastem.

Quantum Dot

Technologie kvantových bodů vyskytující se u QLED televizí dokáže jako jediná zobrazit 100% objem barev. Užijete si tak přesné barvy i v těch nejjasnějších scénách.

Rozlišení

Čím vyšší je počet pixelů, které mohou být zobrazeny na obrazovce, tím vyšší je její rozlišení. Počet pixelů pak určuje kvalitu obrazu a množství detailů, jež je televize schopná přenést.

TV rozlišení

Smart TV

Smart TV neboli chytré televize mají kromě klasického vysílání k dispozici internet a často umožňují také instalaci aplikací. Staly se skvělým interaktivním nástrojem, protože na nich můžete prohlížet internetové stránky, hrát hry nebo sledovat online videa.

Subwoofer

Tento nízkorozsahový basový reproduktor je důležitou součástí v sestavě domácího kina, dodává totiž zvuku „grády“. Při sledování filmů či pořadů zajišťuje subwoofer větší šíři a lepší přenos zvuku.

nejcastejsi_televizni_zkratky_a_technologie

Twin Tuner

Televize vybavené Twin Tunerem mají schopnost pracovat se signálem ze dvou tunerů najednou. Můžete tak jeden kanál sledovat, zatímco druhý se vám bude nahrávat. Teď už vám nic důležitého neunikne!

ULED / Ultra LED (Ultra Light Emitting Diode)

ULED televizory jsou specialitou značky Hisense. Vynikají ultra kvalitním zobrazením barev s lepším jasem, rozlišením i zobrazením pohybu. Ukrývají v sobě špičkové technologie jako např. Hi-view, Full Array Local Dimming, Wide Color Gamut a další.

Upscaling

Upscaling je proces, při kterém televize přepočítává obraz a mění původní vstupní rozlišení na vyšší (např. Full HD na 4K, nebo 4K na 8K kvalitu).

VA panel

Hledáte skvělý poměr ceny a kvality? Pak jste na správné adrese! Jednotlivé body VA panelů jsou obvykle rozděleny na více domén či zón, díky čemuž zvládají lepší kontrast a podání barev. Hráče rovněž potěší výborná doba odezvy. Nevýhodou VA panelů jsou pak horší pozorovací úhly.

nejcastejsi_televizni_zkratky_a_technologie

VESA

Klíčový parametr VESA by vás měl při výběru držáku televize určitě zajímat, určuje totiž normu vzdálenosti děr na zadní straně televize. Hodnota této rozteče bývá udávána na zadní straně TV nebo v návodu. Jeden držák navíc obvykle podporuje několik VESA standardů, při jeho výběru vám pak může pomoci náš článek Jak vybrat držák televize.

Zvuk sledující pohyb (OTS, OTS+, OTS+ Pro)

S touto funkcí se ocitnete přímo ve středu dění. Zvuk sledující pohyb zajistí, že se bude audio aktivně přizpůsobovat jednotlivým scénám na obrazovce, takže vám dopřeje kvalitní divácký zážitek.
 

Nová televize

Autor článku

Veronika Kožíková

Ta, která sype rady, tipy i recenze jako esa z rukávu. Milovnice všeho dlouhosrstého a čtyřnohého, ale taky kuchyňských a jiných vychytávek, které usnadňují život. Jen v elektronice vás totiž čeká každou chvilku něco nového a pořád je co objevovat. A když to objevujete třeba z takové elektrokoloběžky, to je teprve něco!
 

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

Nejprodávanější produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů