Datart.cz > Novinky > Rádce > Jak vybrat televizi?
Televize je často středem domácnosti a určitě ji nekupujete s tím, že byste ji chtěli po roce či dvou měnit. I proto doporučujeme nešetřit, ale vybírat tak, aby TV plnila vaše požadavky i za několik let. Dnes už totiž televize nemusí být pouhým přehrávačem televizního vysílání, ale rovnou i multimediálním centrem, díky kterému můžete sledovat online premiéry filmů a seriálů, komunikovat s přáteli nebo si užívat tolik populární funkci HbbTV. Ale o tom až za chvíli...
Velikost (úhlopříčka) televize je samozřejmě jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru. V případě Full HD televizorů se ideální vzdálenost mezi televizí a vámi rovná 2 až 3násobku úhlopříčky. V případě, že jej tedy sledujete zhruba ze vzdálenosti dvou metrů, doporučujeme televizor o velikosti alespoň 40" (cca 102 cm). U televizorů s rozlišením 4K Ultra HD tomu může být jinak. Aby zůstal obraz pro vaše oči detailní a jeho kvality jste naplno ocenili, dodržte zhruba následující vzdálenosti:
Velikost úhlopříčky |
Doporučená vzdálenost |
32" Full HD |
1,3 m |
32" HD ready |
1,7 m |
1,7 m | |
0,8 m | |
1,9 m |
|
0,9 m |
|
2,2 m |
|
1,2 m |
|
1,3 m |
|
1,5 m | |
1,7 m |
Rozlišení by se mělo odvíjet i od velikosti televizoru, přičemž by mělo platit, že minimem u modelů nad 80 cm je Full HD. U televizorů velikosti 100 cm a více už náročnějším divákům doporučujeme rozlišení 4K Ultra HD. Dříve jste se mohli často doslechnout či dočíst, že tak vysoké rozlišení je zbytečné, když pro něj není obsah. To už však dávno neplatí, neboť dnešní pořady už jsou zpravidla natáčeny právě do 4K rozlišení a není problém je levně či dokonce zadarmo získat v populárních službách jako je HBO GO, Netflix, YouTube a dalších. Samozřejmostí je pak nejvyšší kvalita u filmů na Blu-ray discích.
Atribut, který rovněž ovlivňuje kvalitu obrazu je frekvence obnovování obrazu, kterou si jednotliví výrobci rádi zkrášlují, což detailně popisuje náš dřívější článek. Pokud se totiž bavíme o pravé frekvenci obrazu, ne o indexu, jsou dostupné televizory s 50, 100 a 200 Hz. Přičemž čím vyšší číslo, tím plynulejší obraz, což nejvíce oceníte při sledování sportovních přenosů a akčních filmů. Pokud jste právě jejich milovníky, určitě doporučujeme alespoň 100Hz panel.
Starým a zbytečně spoustu místa zabírajícím CRT televizorům už dávno odzvonilo a stejně tak i kdysi módním plazmovým televizím (PDP – Plasma Display Panel). Nahradily je tenké panely LCD, které zvítězily především nízkou spotřebou, výborným jasem i kontrastem a širokými pozorovacími úhly. Dříve jste se mohli setkat s displeji podsvícenými CCFL trubicemi, dnes už jas produkují LED diody, jejichž svit je rovnoměrný po celé ploše.
V naší nabídce najdete jen modernější a úspornější LED televize a ve všech případech se můžete těšit na jasné barvy, vysoký kontrast i široké pozorovací úhly. Velkou výhodou je pak technologie micro-dimming, neboli lokální ztmavení jasu. Umožňuje totiž navýšit kontrast nad limity dané jednolitým LED podsvícením. V poslední době se módními stávají prohnuté televize udržující rovnoměrnou vzdálenost diváka od všech bodů obrazovky, čímž prohlubují zážitek při sledování. Naopak 3D, před pár lety ještě velký hit, se ve světě televizorů definitivně neuchytilo a u nových televizorů se s ním už nesetkáte.
Špičkou jsou pak televizory s tenkými OLED panely, které ke všem výhodám LED TV přidávají ještě věrnější podání barev, lepší kontrast, jas i úspornost. A podobných výsledků dosahují i QLED televize od Samsungu, jejichž základem je klasický VA panel podsvícený LED diodami. Doplňují ho však tzv. kvantové tečky (quantum dots), schopné měnit svou barvu v závislosti na procházející elektřině. Díky plynulému přechodu mezi barvami pak dokážou zobrazit mnohem více odstínů, a obraz je proto na první pohled živější. Velmi oblíbenou funkcí je promítání barev na zeď za televizí nazvané Ambilight. To umožňuje obrazu „překročit“ hranice dané rámečkem a obraz tím opticky rozšířit ještě o další centimetry. Funkce je konkurenční výhodou televizorů Philips – jinde ji totiž nedostanete.
Mimořádně důležitá je pak i podpora HDR, jež byla dříve výsadnou těch nejdražších televizorů, ale postupně se dostává i do nižších cenových relací. Díky HDR televize pracují se širším barevným prostorem. Dokážou proto v jednom obraze zobrazit jasnější bílou i tmavší černou a obrazovka zvládá prokreslit zároveň detaily ve stínech i na ozářených plochách. Tento efekt dodává obrazu hloubku, zlepšení je viditelné i pouhým okem. Je však nutné, aby i zdroj obrazu HDR podporoval – u nových filmů a seriálů se to už stává standardem.
Dávno už jsou pryč doby, kdy televize sloužila pouze k pasivnímu sledování vysílání. Nástup SmartTV („chytrých televizí“) přinesl do našich domácností nový rozměr televizní zábavy. Stále více se stírají rozdíly mezi špičkově vybavenou televizí a multimediálním počítačem. Chytré televize umožňují připojení k internetu (pokud si nechcete byt hyzdit spoustou kabelů, nezapomeňte na Wi-Fi) nebo mobilnímu telefonu, či využití TV jako multimediálního přehrávače (YouTube, Voyo, Stream.cz apod…). Stále větší oblibě se těší služby jako Netflix nebo HBO GO, které za měsíční předplatné poskytnou přístup k obrovskému množství obsahu (seriálů, filmů) v té nejlepší dostupné kvalitě.
Důležité je dbát také na podporu HbbTV, což je propojení vysílaného obsahu s internetovým, abyste si mohli například pustit oblíbený pořad z digitálního archivu televizních stanic, jako je Česká televize, Nova, Prima a to kdykoliv se vám zrovna bude chtít. Pokud bude vaše televize Hybrid Broadcast Broadband podporovat, máte vyhráno. Stačí totiž jen stisknout červené tlačítko na ovladači a už můžete procházet pořady a nabídky, které v daném televizním kanálu najdete. Ideální pro sledování pořadů, které jste předešlý den nestihli.
Zcela zásadní je způsob, jakým přijímáte televizní signál. Podle toho vybíráme tuner, což je zařízení umožňující zobrazit signál na obrazovce. Existují tři základní druhy televizního vysílání – pozemní (DVB-T), kabelové (DVB-C) a satelitní (DVB-S). Při výběru je už dnes nutné vybírat modely s DVB-T2 a kodekem HEVC (H.265), které se v budoucnu stane jediným způsobem, jak přijímat pozemní vysílání.
Pro připojení kabelem je třeba dekodér, který vám poskytne operátor kabelové televizní společnosti, tzv. CI kartu. Pro příjem satelitního vysílání je vhodné zakoupit satelitní anténu a k ní buď samostatný satelitní přijímač, anebo přímo televizor s již zabudovaným satelitním tunerem, kterých v naší nabídce najdete spoustu.