basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

MÁME OTEVŘENO! Všechny naše prodejny jsou znovu otevřeny. Přijďte si vybrat nebo objednejte online a do 60 minut připravíme vaši objednávku k bezpečnému vyzvednutí.

Jak vybrat paměťovou kartu?

20. 5. 2040 - Zdeněk Císař - Rádce
Paměťová karta je nejjednodušším a nejlevnějším způsobem, jak zvětšit mobilnímu telefonu úložiště na písničky nebo fotky. Za pár set korun tak dokážete do elektroniky dostat hodiny filmů. Jenže jakou kartu vybrat? Na výběr je několik typů, a ne všechny jsou vzájemně kompatibilní – naštěstí se ale situace během posledních let podstatně zpřehlednila.


V dnešním článku vám poradíme s výběrem paměťové karty. Rovnou vás můžeme uklidnit – je to vcelku jednoduché a přímočaré. Věnovat se budeme v podstatě jen kartám typu SD (microSD), a sledovat vlastně stačí jen dva tři parametry.

Pomocí paměťové karty pak kupříkladu snadno rozšíříte interní paměť svého mobilního telefonu, a to i několikanásobně. Využívají se také v digitálních fotoaparátech, a i když to není úplně běžné, můžete je samozřejmě používat místo USB flashdisku – pokud se tedy pohybujete mezi zařízeními, jež mají zabudovanou čtečku.

Dnes už je to snadné, ale dřív…

Čtečka paměťových karet Hama USB 3.0 All in One
Univerzální čtečky karet si dodnes poradí
i s formáty, na které ale už moc nenarazíte.

Začátek 21. století byl ve světě elektroniky symbolizovaný překotným vývojem. První smartphony se klubaly na svět a digitální fotoaparáty začaly dominovat starým kinofilmům. Na co ale data ukládat?

Standardy ještě žádné neexistovaly, a tak si výrobci řekli, že vymyslí vlastní formát paměťovky, který se ostatním tak zalíbí, že na svůj vlastní produkt rovnou zapomenou. Vznikly karty xD, Smart Media, MMC, Memory Stick minimálně v pěti variantách a další typy, které už odvál čas.

Po roce 2010 se setkáváme prakticky jen se dvěma typy: SD (v různých velikostech) a CF (případně CFast 2.0).

Secure Digital alias „SD“ – ten nejdůležitější hráč

Paměťové karty SD jsou v současnosti ty nejrozšířenější. Používají je smartphony, tablety, digitální fotoaparáty a videokamery, outdoorové kamery, navigace i některé MP3/MP4 přehrávače. Co stojí za jejich popularitou? Částečně kompaktní rozměry, částečně mechanická odolnost, a velký vliv na jejich rozšíření měly i značky spojené v SD Association, tzn. Panasonic, SanDisk a Toshiba.

Slíbili jsme snadný výběr, ale přece jen musíte pár věcí rozlišovat: označení typu podle možné kapacity a rychlosti, označení velikosti samotné karty a označení pro konkrétnější hodnoty rychlosti. A samozřejmě kapacitu, ale s tou je to snadné.

Jak vybrat paměťovou kartu?
S příslušným adaptérem, který navíc často bývá součástí balení, můžete kartu hravě vložit do většiny notebooků.

Malá, velká, největší SD karta

Jak jsme nadnesli v předchozím odstavci, mluvíme o velikosti jak kapacity, tak samotné karty.

Pokud se podíváte na současnou nabídku SD karet, objevíte v jejich názvech i zkratky jako SDXC nebo SDHC. Nejde jen o kapacitu, ale také o rychlosti. Původní rychlost čtení a zápisu by už na natáčení ve Full HD nedostačovala (natož na 4K Ultra HD), stejně jako maximální kapacita omezená formátem nejstarších SD karet.

Stručně řečeno, řešení spočítalo v inovaci. SDHC zdvojnásobilo rychlosti na teoretických 25 MB/s a navýšilo maximální kapacitu až na 32 GB. To už by na nahrání krátkého videa v rozlišení 1080p stačit mělo, ale bohužel nemusí, což dokládá i vznik formátu SDXC. Ten znamenal dvě věci: Vznik karet s teoretickou velikostí až 2 TB a rozdělení klasifikace přenosových rychlostí, ke kterým se dostaneme vzápětí.

Jak je to s kompatibilitou? Jinak než u USB. Možná víte, že i nejnovější USB flashdisky můžete zapojit do starého konektoru. Budou pomalejší, ale funkční. U SD karet platí, že starší karty lze používat v novějších zařízeních (tedy SD kartu lze použít v zařízení s kompatibilitou SDXC), ale naopak už to možné není.

Co se fyzické velikosti týče, stále se používá i plná velikost SD, například ve fotoaparátech. Na tuto velikost jsou také obvykle připravené laptopy. Častěji už ale potkáte miniaturizované podoby microSD, microSDHC a microSDXC – hlavně v mobilních telefonech. Pokud je to pro vás relevantní, pořiďte si takové balení karty, kam výrobce přidal i adaptér. Existuje mimochodem také velikost miniSD, ale na tu prakticky nenarazíte.

Stručně a jasně: SDXC je lepší než SDHC, které je lepší než SD. Nejčastější velikost je microSDXC.

Jakou kapacitu a rychlost má karta být?

Sandisk Micro SDHC Ultra Android 32GB UHS-I U1
Karta Sandisk microSDHC, Class 10, UHS-I U1.

Nejdůležitějším parametrem u paměťových karet je samozřejmě kapacita. Více je lépe, což se snadno chápe i vysvětluje. S rychlostí už je situace komplikovanější, protože výrobci používají dvojí značení.

Tím jednodušším je řazení do tříd. Na kartách najdete fyzicky napsáno např. Class 4 nebo Class 6. Číslo udává, kolik megabytů je karta schopná zapsat za jednu vteřinu. Oba uvedené typy budou stačit na nahrávání v HD rozlišení, ale Full HD nebo 4K už stíhat nebudou – na to je třeba minimálně Class 10.

Není však výjimkou spatřit na kartě více označení. Najdete tam zároveň desítku v kroužku – symbol třídy 10 – a jedničku vepsanou do písmene U jako označení třídy Ultra High Speed (UHS) Class 1, které ještě detailnější rozlišuje přenosové rychlosti.

Naštěstí je i tady číslování logické a UHS 3 je rychlejší než UHS 1. Tyto rychlosti jsou potřeba hlavně při sekvenčním focení do formátu RAW, kdy krátkodobě může datový tok dosahovat i 90 MB/s, a vyšší třídy jsou potřeba při natáčení v extrémních rozlišeních, jako je 8K, při pořizování 360° videí apod.

Stručně a jasně: Vyšší číselné označení třídy je lepší. U kapacity to samozřejmě platí také.

Vezměme si to hezky popořadě

Značení SD karet logika nechybí, ale na nákup abyste si brali encyklopedii, nebo alespoň náš článek uložený v telefonu. Pro jistotu tedy nabízíme pár jednoduchých doporučení z praxe:

Potřebujete kartu do mobilního telefonu? S největší pravděpodobností se bude jednat o formát microSD, respektive tedy microSDHC nebo microSDXC. Kapacita záleží na vás, ale pokud není hlavním kritériem cena, berte karty větší než 32 GB s rychlostí UHS 1 a vyšší – nikdy nevíte, kdy se v budoucnu bude vysoká rychlost hodit na nahrávání ve Full HD nebo 4K. Třeba i v jiném zařízení. Doporučujeme se i podívat, jestli je v balení adaptér z formátu microSD na plnou velikost.

Jak vybrat paměťovou kartu?
Nejčastěji asi budete paměťovou kartu pořizovat do svého mobilního telefonu. Půjde o velikost microSD.
 

Sháníte kartu do fotoaparátu? Pokud používáte klasický digitální kompakt, velmi dobře si vystačíte s podobnými parametry jako v telefonu. Pokud ale vlastníte zrcadlovku s vysokým rozlišením, měli byste už investovat do rychlostní třídy UHS 3, abyste si ušetřili dlouhé prodlevy mezi nasnímanými sekvencemi nebo mohli natáčet ve 4K rozlišení.

Co MP3/MP4 přehrávače a navigace? Zde stačí i menší velikosti, 16 GB je i tak obrovská porce dat, a ještě ušetříte za nižší přenosové rychlosti – Class 6 bude bohatě stačit. Pamatujte však, že ač s rostoucí velikostí stoupá i cena, jednotková taxa za 1 GB se mění, takže 32 GB nemusí nutně stát dvojnásobek 16 GB. Možná se tedy vyplatí jen minimálně připlatit za třeba dvojnásobnou kapacitu.

Spočítejte si, co se na kartu vejde: 8 GB odpovídá cca 45 minutám videa ve Full HD, na 1 GB se vejde přibližně 200 fotek.

CF/CFast jsou pro profíky


Karty CompactFlash, SD a microSD.
 

Ačkoli pole formátů paměťových karet po urputném boji drasticky prořídlo, nejsou SD karty (včetně velikosti micro) jediným používaným typem: CompactFlash karty jsou trošku nezmarem, i přes větší rozměry se totiž používají už od roku 1994. Své místo si našly primárně v profesionálních fotoaparátech, kde se na ušetřené milimetry nehraje, zatímco špičková kvalita je alfou a omegou.

CompactFlash se prodává většinou v tenčí modifikaci Typ I široké 3,3 mm, starší 5mm varianta byla postupně opuštěna. Pokud ale vlastníte zařízení s širším slotem, tenčí karty jsou kompatibilní i s ním. CF karty jsou díky větší velikosti odolnější, hlavní je však jejich extrémní rychlost, již vyzdvihují všichni fotografové, kteří přešli na formát RAW.

Karty nabízejí luxusní přenosové rychlosti, klidně i 120 nebo 160 MB/s. Při velikosti převyšující 128 GB je to skoro nutnost, hlavní však je, že takové zařízení je schopné vstřebat i snímky o objemu desítek megabytů. Ignorovat se nedá ani fakt, že se datová propustnost je uváděna přímo na obalu karty, aniž by se schovávala za různé třídy a standardy. Specialitou jsou pak karty CFast 2.0, které umějí pracovat s rychlostí zápisu i 450 MB/s a přečtou až 525 MB za sekundu. Těmto superschopnostem ale odpovídá i cena, jež v případě těchto extrémních karet může narůst třeba desetinásobně, hravě překročí 10 000 Kč (oproti stokorunám až jednotkám tisíc u běžných microSD karet).

Poslední rada na závěr

Konkrétní příklad – karta do telefonu
Ve většině případů neuděláte chybu s 32GB nebo 64GB
microSD kartou s adaptérem o rychlosti UHS 1. Pokud víte,
že máte kvalitní telefon, chcete kartu používat i jinde
a prostě a jednoduše potřebujete víc, zvažte rychlé karty
UHS 3, jež umožňují nahrávání ve 4K, případně nákup
extrémně objemné karty s kapacitou 512 GB a vyšší.
Levné kousky se hodí do starých telefonů nebo empétrojek.

Berte nákup paměťové karty jako investici do budoucna. I kdyby vám na dovolenou stačila paměťovka malá a levná, ani ne za rok můžete potřebovat druhou, větší, rychlejší… Je proto chytřejší sáhnout rovnou po úložišti s optimálním poměrem ceny k dalším parametrům.

Nebojte se ani „zbytečně“ velké velikosti. U mobilů už je dnes natáčení ve 4K standard, a pokud budete chtít vždy maximální kvalitu, zaplníte gigabajty hravě. To samé platí v případě, že chcete nosit v kapse celou svou hudební knihovnu, pár dílů seriálu nebo filmy, které si pak pustíte večer na dovolené.
 

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů