Vyčistěte si svůj počítač, potřebuje to

vyčištění počítačeBěžným používáním počítače se operační systém pomalu "zanáší" zbytečnými a odpadními soubory z procházení internetu, ukládání a mazání dat (fotek, dokumentů filmů, atd.), instalováním a odebíráním programů. Pro bezproblémový chod systému je vhodné jednou za čas provést očistu operačního systému od těchto odpadních a zbytečných souborů...

Odinstalace programů

Nejen odinstalováním, ale i samotnou instalací programů, vznikají tzv. odpadní soubory. Jedná se o soubory rozbalené do instalační složky, které se nesmažou běžným odinstalováním programů. Tyto soubory samy o sobě počítači nijak neškodí, ale ve větším množství ho mohou zpomalovat a také zabírají místo.

To může u netbooků a notebooků s menší kapacitou harddisku, či starších počítačů, být i deset procent jejich kapacity. Navíc někdy zůstane v počítači uložena informace o odinstalovaném programu a může se stát, že tato informace způsobí nesprávné fungování jiných programů nebo dokonce jejich naprostou nefunkčnost.

vyčistění počítačeHistorie procházení internetu

Pro správné fungování internetového prohlížeče je dobré občas provést jeho údržbu. Procházením internetu se Vám do počítače ukládají informace o navštívených stránkách a zároveň se Vám tyto stránky stahují do počítače, aby se při příští návštěvě načetly rychleji.

Těmto automaticky uloženým datům se říká cookies. Tyto sice maličké, ale potencionálně nebezpečné soubory, v sobě uchovávají informace o nastavení stránky a o všem co jste na stránce dělali. Tato funkce je užitečná a usnadňuje prohlížení ale např. v případě, že dojde ke změně stránek na serveru, nemusí se tato změna projevit.

Uložené cookies mají také negativní vliv na rychlost počítače, prohlížeče a na volné místo na pevném disku. Další „užitečná" vlastnost prohlížeče je ukládání hesel. V případě napadení počítače je pro útočníka velmi snadné poslat si tyto údaje na svůj počítač a zneužít je. Stránky s vysokým zabezpečením, např. bankovní převody a platby prohlížeči uložení hesla nepovolí.

Registry

Registry počítače jsou vlastně taková velká knihovna, ve které jsou uloženy veškeré informace o počítači, operačním systému a všech nainstalovaných programech. Kdybychom rozdělili informace na jednotlivé knihy, tak bude tato knihovna obsahovat od statisíců po milióny knih.

Je dobré tuto knihovnu udržovat aktuální a čas od času vyhodit knihy, které již nejsou potřeba. Např. programy, které jsme odinstalovali.Pozor, neodborný zásah do registrů může mít pro počítač fatální následky. Při smazání souborů, které jsou potřeba pro chod počítače, dojde s naprostou jistotou k jeho okamžité softwarové zkáze. Jedinou pomocí je reinstalace celého systému.

Úprava nastavení sytému

Úpravou vlastností systému lze docílit jistého zrychlení. Spousty programů se automaticky spouští po startu. Většina jich je zbytečných a na chod počítače nemají žádný vliv, snad jen na zpomalení celého systému.

Navíc si každý program zabere kousek operační paměti, které je např. u netbooků zoufalý nedostatek. Je dobré si toto nastavení čas od času projít a neužitečné programy nespouštět. Pozor ovšem abyste nevypnuli antivirový program nebo jiné důležité části a aplikace, které operační systém potřebuje!

Programy pro vyčištění a úklid systému

Na internetu naleznete bezpočet programů, které Vám vyčistí a uklidí počítač. Většina těchto programů se zabývá problémy, které jsou popsány výše. V rukou laiků se však tento program může stát velmi nebezpečným a to, co mělo být „úklidem počítače", se může stát smazáním celého systému.

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů