NFC: To je budoucnost nejen při placení mobilem

26.06.2018
NFC – to je zkratka, kterou můžeme stále častěji vídat u mobilních telefonů. A zároveň platí rovnice, že čím rozšířenější je, tím nabývá na důležitosti. Rozjíždí se totiž vlak s mobilními platbami právě prostřednictvím této technologie a konečně do něj naskakují i české banky. Nicméně NFC má i další využití - a ne zrovna malé.

NFC je konkrétně zkratka pojmu Near Field Communication (komunikace na blízkou vzdálenost) a slouží pro rychlou a bezpečnou komunikaci mezi podporovanými zařízeními umístěnými do cca 5 cm od sebe. Samotný zrod technologie proběhl v roce 2004 a stály za ním společnosti Nokia, Sony a Philips. Výrazně prosazovat se však technologie začala až později – technologii začaly v roce 2011 využívat například platební karty MasterCard a dnes je tento způsob plateb kartou zcela samozřejmý. Technologie se ale prosazuje dále.

K čemu lze NFC v praxi využívat?

  • placení v obchodech
  • superrychlé spárování telefonů/tabletů s Bluetooth příslušenstvím
  • otevírání – domovních dveří, dveří automobilu nebo v hotelu a podobně
  • přenos kontaktů a dalších dat mezi smartphony
  • bohaté možnosti využití s NFC tagy – například stačí telefon položit na stůl pro aktivaci tichého režimu a nastavení budíku
  • rychlé načtení informací o produktu z obchodu

 

Placení mobilem a české banky

V posledních měsících je o NFC slyšet zejména ve spojení s českými bankovními institucemi. Na konci loňského roku jsme se totiž dočkali velkého oznámení o službě Android Pay (dnes už přejmenovaná na Google Pay), kterou využívají zákazníci bank MONETA Money Bank, Komerční banka, mBank a J&T Banka. A připojovat by se měly i další.

K tomu, abyste mohli Google Pay ve svém telefonu používat a platit bezkontaktně mobilem, potřebujete smartphone (nebo chytré hodinky) s NFC technologií a Androidem ve verzi alespoň 4.4.

Jak zprovoznit a používat Google Pay?

  1. Stáhněte si zdarma aplikaci z obchodu Google Play.
  2. V ní vyplňte údaje o vaší kartě z jedné z podporovaných bank (v případě, že máte kartu už spárovanou s obchodem Google Play, vyplní se vše automaticky)
  3. Výběr zabezpečení – v případě, že máte nastaveno zamčení obrazovky, automaticky se nastaví podle telefonu (kód, čtečka otisku prstů, rozpoznání obličeje, grafický obrazec atp.)
  4. V případě transakcí do 500 Kč stačí telefon probudit a přiblížit k běžnému platebnímu terminálu v obchodě a je hotovo. V případě částek nad 500 Kč je třeba ještě platbu autorizovat.

České banky však nespoléhají výhradně na placení skrze Google Pay, ale mnoho z nich má vlastní řešení. Patří mezi ně například Air Bank s aplikací My Air, ČSOB s aplikací NaNákupy a na podzim by se konečně měla přidat i Česká Spořitelna aktuálně silně propagující bankovnictví George Go. A proč některé instituce spoléhají na vlastní řešení – většinou argumentují tím, že nechtějí informace o platbách poskytovat třetí straně (Googlu).

A co Applisté?

Asi jste si všimli, že se stále bavíme o placením mobilními telefony s Androidem. Důvod je jednoduchý – ač iPhony (iPhone 6 a novější) mají zabudovaný čip NFC, Apple hodně omezuje jeho možnosti a například bankovní instituce s vlastními aplikacemi jej tak nemohou využívat.

O zpřístupnění služby Apple Pay v ČR, která umožní uživatelům iPhonů platit bezkontaktně, se sice mluví už dlouhé měsíce, ale zdá se, že letos se spuštění ještě nedočkáme.

NFC v pračce?

Jak už jsem nastínili na začátku, technologie NFC však není „jen“ o mobilních platbách. Stále častěji se totiž dostává i do dalších produktů – například do tiskáren, fotoaparátů, reproduktorů nebo sluchátek pro geniálně jednoduché párování s mobilními telefony/tablety, ke kterému stačí jen letmý dotyk a nejsou třeba žádná další nastavení.

S NFC se dá ale setkat i v elektronice, kde byste to pravděpodobně nečekali – například v pračkách. Opět pro snadné spárování, diagnostiku i přidání programů. A dá se čekat, že se s NFC budeme setkávat stále v širším spektru produktů.

Nekončící možnosti s NFC tagy

NFC tagy jsou vlastně přívěšky, nálepky nebo další předměty obsahující NFC čip. Jejich výhodou je možnost naprogramovat je tak, aby například po načtení telefonem poskytly doplňující informace o zboží, otevřely webovou stránku nebo třeba v restauraci ukázaly aktuální menu.

Používat je ale můžete i doma. Například si štítek nalepit na noční stolek, kam na noc odkládáte mobilní telefon a naprogramovat jej jednoduše tak, aby se automaticky zapnul tichý režim. Stejně tak může být v automobilu na držáku telefonu pro automatickou aktivaci Bluetooth a po odejmutí se automaticky vypne. A těch možností je mnohem mnohem více – záleží hlavně na osobních preferencích každého. Pro programování tagů přitom stačí použít aplikace, jako je například NFC Tools, TagWriter a další.

Další aktuality