×

NFC: To je budoucnost nejen při placení mobilem

26.06.2018
NFC – to je zkratka, kterou můžeme stále častěji vídat u mobilních telefonů. A zároveň platí rovnice, že čím rozšířenější je, tím nabývá na důležitosti. Rozjíždí se totiž vlak s mobilními platbami právě prostřednictvím této technologie a konečně do něj naskakují i české banky. Nicméně NFC má i další využití - a ne zrovna malé.

NFC je konkrétně zkratka pojmu Near Field Communication (komunikace na blízkou vzdálenost) a slouží pro rychlou a bezpečnou komunikaci mezi podporovanými zařízeními umístěnými do cca 5 cm od sebe. Samotný zrod technologie proběhl v roce 2004 a stály za ním společnosti Nokia, Sony a Philips. Výrazně prosazovat se však technologie začala až později – technologii začaly v roce 2011 využívat například platební karty MasterCard a dnes je tento způsob plateb kartou zcela samozřejmý. Technologie se ale prosazuje dále.

K čemu lze NFC v praxi využívat?

  • placení v obchodech
  • superrychlé spárování telefonů/tabletů s Bluetooth příslušenstvím
  • otevírání – domovních dveří, dveří automobilu nebo v hotelu a podobně
  • přenos kontaktů a dalších dat mezi smartphony
  • bohaté možnosti využití s NFC tagy – například stačí telefon položit na stůl pro aktivaci tichého režimu a nastavení budíku
  • rychlé načtení informací o produktu z obchodu

 

Placení mobilem a české banky

V posledních měsících je o NFC slyšet zejména ve spojení s českými bankovními institucemi. Na konci loňského roku jsme se totiž dočkali velkého oznámení o službě Android Pay (dnes už přejmenovaná na Google Pay), kterou využívají zákazníci bank MONETA Money Bank, Komerční banka, mBank a J&T Banka. A připojovat by se měly i další.

K tomu, abyste mohli Google Pay ve svém telefonu používat a platit bezkontaktně mobilem, potřebujete smartphone (nebo chytré hodinky) s NFC technologií a Androidem ve verzi alespoň 4.4.

Jak zprovoznit a používat Google Pay?

  1. Stáhněte si zdarma aplikaci z obchodu Google Play.
  2. V ní vyplňte údaje o vaší kartě z jedné z podporovaných bank (v případě, že máte kartu už spárovanou s obchodem Google Play, vyplní se vše automaticky)
  3. Výběr zabezpečení – v případě, že máte nastaveno zamčení obrazovky, automaticky se nastaví podle telefonu (kód, čtečka otisku prstů, rozpoznání obličeje, grafický obrazec atp.)
  4. V případě transakcí do 500 Kč stačí telefon probudit a přiblížit k běžnému platebnímu terminálu v obchodě a je hotovo. V případě částek nad 500 Kč je třeba ještě platbu autorizovat.

České banky však nespoléhají výhradně na placení skrze Google Pay, ale mnoho z nich má vlastní řešení. Patří mezi ně například Air Bank s aplikací My Air, ČSOB s aplikací NaNákupy a na podzim by se konečně měla přidat i Česká Spořitelna aktuálně silně propagující bankovnictví George Go. A proč některé instituce spoléhají na vlastní řešení – většinou argumentují tím, že nechtějí informace o platbách poskytovat třetí straně (Googlu).

A co Applisté?

Asi jste si všimli, že se stále bavíme o placením mobilními telefony s Androidem. Důvod je jednoduchý – ač iPhony (iPhone 6 a novější) mají zabudovaný čip NFC, Apple hodně omezuje jeho možnosti a například bankovní instituce s vlastními aplikacemi jej tak nemohou využívat. O zpřístupnění služby Apple Pay v ČR, která umožní uživatelům iPhonů platit bezkontaktně, se sice mluví už dlouhé měsíce, ale zdá se, že letos se spuštění ještě nedočkáme.

NFC v pračce?

Jak už jsem nastínili na začátku, technologie NFC však není „jen“ o mobilních platbách. Stále častěji se totiž dostává i do dalších produktů – například do tiskáren, fotoaparátů, reproduktorů nebo sluchátek pro geniálně jednoduché párování s mobilními telefony/tablety, ke kterému stačí jen letmý dotyk a nejsou třeba žádná další nastavení.

S NFC se dá ale setkat i v elektronice, kde byste to pravděpodobně nečekali – například v pračkách. Opět pro snadné spárování, diagnostiku i přidání programů. A dá se čekat, že se s NFC budeme setkávat stále v širším spektru produktů.

Nekončící možnosti s NFC tagy

NFC tagy jsou vlastně přívěšky, nálepky nebo další předměty obsahující NFC čip. Jejich výhodou je možnost naprogramovat je tak, aby například po načtení telefonem poskytly doplňující informace o zboží, otevřely webovou stránku nebo třeba v restauraci ukázaly aktuální menu.

Používat je ale můžete i doma. Například si štítek nalepit na noční stolek, kam na noc odkládáte mobilní telefon a naprogramovat jej jednoduše tak, aby se automaticky zapnul tichý režim. Stejně tak může být v automobilu na držáku telefonu pro automatickou aktivaci Bluetooth a po odejmutí se automaticky vypne. A těch možností je mnohem mnohem více – záleží hlavně na osobních preferencích každého. Pro programování tagů přitom stačí použít aplikace, jako je například NFC Tools, TagWriter a další.

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Co se tyčí mezi běžnými úklidovými pomocníky? Trendem uklizení jsou tyčové vysavače, které dokážou zpříjemnit celý proces uklízení. Jednoduché uskladňování, snadná manipulace a precizní výkon – to jso...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek