DVB-T2

CELÁ ČR JE JIŽ POKRYTA VYSÍLÁNÍM DVB-T2

Současné naladěné stanice jsou na konečných frekvencích a jejich pořadí se nebude měnit.
Své oblíbené pořady si tak můžete seřadit dle libosti.

Hlavním důvodem, proč ke změně dochází, je nutnost uvolnit stávající vysílací frekvence potřebám vysokorychlostního mobilního internetu. Díky novému kodeku HEVC zabere televizní signál méně frekvenčního prostoru, aniž by došlo ke ztrátě kvality. Navrch přináší novinka spoustu zlepšení.

Díky sjednocení vysílacích frekvencí budou televize schopny přijímat signál z více vysílačů současně, což zajistí vyšší kvalitu příjmu. Těšit se můžete na přesnější barvy a celkově vyšší kvalitu obrazu. Díky vyšší hustotě signálu se do budoucna můžete těšit na větší množství televizních kanálů a také více televizních stanic s vysokým rozlišením. Kvalitnější bude i přenos zvuku.

Pokud má vaše televize certifikát ČRA „DVB-T2 ověřeno“, nebo je-li u nás označena logem DVB-T2 HEVC (H.265) a štítkem "podporuje", máte vyhráno. Vás se změna v podstatě nedotkne a můžete se těšit na výhody plynoucí z nového formátu vysílání. Pokud však vlastníte starší přístroj nebo vaše telka DVB-T2 HEVC (H.265) nepodporuje, budete si muset poradit jinak. Ale žádný strach, řešení je jednoduché.

Pokud přijímáte vysílání přes INDIVIDUÁLNÍ ANTÉNU, stiskněte tlačítko na svém ovladači a programy v novém standardu se naladí automaticky. V případě potíží se obraťte na servisní společnost.

U SPOLEČNÝCH TELEVIZNÍCH ANTÉN (STA) musí servisní firma vyměnit nebo přeladit tzv. kanálové vložky. Pro každou vysílací síť je třeba samostatná kanálová vložka. V případě, že bude třeba přejít na příjem televizního signálu z jiného vysílače, firma zajistí i nové nasměrování příjmové antény (nebo antén, pokud jich STA využívá několik pro příjem z různých směrů), případně její výměnu.

Více informací o novém vysílání

Jak přijímat DVB-T2

Nejlepším řešením, jak se vyhnout problémům při přechodu na DVB-T2 formát pozemního digitálního vysílání, je koupě nové televize. S ní nejenže naladíte nový formát vysílání, ale zároveň si budete moci užívat spoustu dalších vymožeností moderních TV. Další možností je koupě DVB-T2 set-top boxu, který se svou stávající TV propojíte. Variantou je také televizní DVB-T2 karta, díky níž budete moci sledovat televizní programy prostřednictvím počítače.

KUPUJTE PŘIJÍMAČE PODPORUJÍCÍ DVB-T2

Mějte jistotu, že nové zařízení dokáže správně zpracovat signál všech vysílacích sítí.
Vybírejte zařízení označená těmito symboly.

Harmonogram přechodu

Hlavní město Praha
a Středočeský kraj
VYPÍNÁNÍ DVB-T: JIŽ VYPNUTO VYSÍLAČE:
Praha - Žižkov
Praha - Cukrák
Votice - Mezivrata
Jihočeský
kraj
VYPÍNÁNÍ DVB-T: JIŽ VYPNUTO VYSÍLAČE:
České Budějovice - Kleť
Vimperk - Mařský vrch
Plzeňský
kraj
VYPÍNÁNÍ DVB-T: JIŽ VYPNUTO VYSÍLAČE:
Plzeň - Krašov
Sušice - Svatobor
Domažlice - Vraní vrch
Karlovarský
kraj
VYPÍNÁNÍ DVB-T: JIŽ VYPNUTO VYSÍLAČE:
Jáchymov - Klínovec
Cheb - Zelená hora
Ústecký
kraj
VYPÍNÁNÍ DVB-T: JIŽ VYPNUTO VYSÍLAČE:
Chomutov - Jedlák
Ústí nad Labem - Buková hora
Liberecký
kraj
VYPÍNÁNÍ DVB-T: JIŽ VYPNUTO VYSÍLAČE:
Liberec - Ještěd
Královéhradecký
kraj
VYPÍNÁNÍ DVB-T: JIŽ VYPNUTO VYSÍLAČE:
Trutnov - Černá hora
Pardubický
kraj
VYPÍNÁNÍ DVB-T: JIŽ VYPNUTO VYSÍLAČE:
Pardubice - Krásné
Kraj
Vysočina
VYPÍNÁNÍ DVB-T: JIŽ VYPNUTO VYSÍLAČE:
Jihlava - Javořice
Jihomoravský
kraj
VYPÍNÁNÍ DVB-T: JIŽ VYPNUTO VYSÍLAČE:
Brno - Kojál
Brno - Hády
Brno - Barvičova
Mikulov - Děvín
Olomoucký
kraj
VYPÍNÁNÍ DVB-T: JIŽ VYPNUTO VYSÍLAČE:
Jeseník - Praděd
Zlínský
kraj
VYPÍNÁNÍ DVB-T: JIŽ VYPNUTO VYSÍLAČE:
Valašské Klobouky - Ploštiny
Zlín - Tlustá hora
Moravskoslezský
kraj
VYPÍNÁNÍ DVB-T: JIŽ VYPNUTO VYSÍLAČE:
Frýdek-Místek - Lysá hora
Ostrava - Hladnov
Ostrava - Hošťálkovice

CO JSOU TO MULTIPLEXY?

Multiplexem označujeme balíček televizních a rádiových stanic, které jsou vysílány na jednom kanále. V současnosti existují čtyři celoplošné a několik regionálních multiplexů, které vysílají pozemní digitální signál DVB-T. V multiplexu 1 najdete programy veřejnoprávní České televize, ve „dvojce“ se nachází hlavní programy televizí Nova, Prima a Barrandov, třetí multiplex patří dalším programům Primy, Barrandova, pak také Óčku, Šlágru a dalším televizím a do posledního čtvrtého celoplošného multiplexu spadají programy Novy, skupiny Pohoda, Joj family a také regionální TV. Tyto multiplexy budou postupně vypnuty a nahrazeny novými, vysílajícími ve formátu DVB-T2. Nejdříve dojde k vypnutí regionálních sítí – do 30. 6. 2019. Mezi listopadem 2019 a lednem 2020 pak začne vypínání celoplošných multiplexů. Po jeho dokončení už naladíte pozemní digitální vysílání jen přístroji podporujícími DVB-T2 HEVC (H.265).

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 se dotkne více než poloviny českých domácností, které přijímají televizní signál na klasickou pokojovou nebo venkovní anténu, případně společnou televizní anténu (STA). Jednoduše řečeno těch diváků, kteří mají příjem televize zdarma, neplatí žádné poplatky poskytovateli placených televizních služeb (s výjimkou poplatku České televize, který je povinný pro všechny majitele televizních přijímačů).

Potřebujete televizi nebo set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). Při koupi ho poznáte podle kulaté zlaté samopleky s logem DVB-T2 ověřeno nebo logem připraveno na DVB-T2, která signalizuje, že přístroj byl pro příjem nového standardu vysílání úspěšně otestován.

Obraťte se na prodejce, kde bylo zařízení zakoupeno a kde ho lze reklamovat. Pokud jste v panelovém domě, nebo ve společenství, které přijímá signál přes Společnou televizní anténu (STA), pak je potřeba kontaktovat odborníky, kteří vám přeladí nebo vymění kanálové vložky v STA. Seznam firem najdete zde.

Můžete si koupit set top box s logem a samolepkou DVB-T2 ověřeno nebo logem připraveno na DVB-T2, který bude umět vysílání přijmout. Případně můžete pořídit nový televizor. Ceny set top boxů začínají na 550 Kč.

Každá televize musí mít vlastní přijímač/tuner pro DVB-T2. Pokud se starších televizí nechcete zbavovat, je nutné pro každou z nich opatřit samostatný set top box, případně koupit novou televizi s DVB-T2/HEVC tunerem.

K příjmu vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265) potřebujete správný přijímač. Je možné, že už teď takový přijímač doma máte. Ověřit si ho můžete přímo na stránkách Českých radiokomunikací (pro ověření klikněte tady), kde zadáte přesné výrobní označení vašeho přijímače. Následně zjistíte, zda je váš přijímač certifikovaný, tedy připraven přijímat nový standard DVB-T2.
V případě, že přijímač nebyl nalezen v seznamu certifikovaných zařízení, nemůžeme garantovat, že je připraven na příjem nového vysílacího standardu. Doporučujeme pořídit si přijímač, který je připraven k příjmu vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265), případně kontaktovat výrobce zařízení.
Jistotu, že už přijímáte nové vysílání DVB-T2, získáte také pomocí programů České televize. Pokud se vám za logem zobrazuje přídomek „HD“ a přijímáte signál pozemní cestou, jste za vodou a novou TV či set-top box kupovat nemusíte. Pokud ve vaší nabídce u programů ČT přídomek „HD“ nesvítí, pořízení nového přijímače se nevyhnete.

Jako první se v oblasti zejména středních Čech vypne vysílání České televize, a to na podzim 2019. Vypínání bude v jednotlivých regionech pokračovat do poloviny roku 2020. Kompletní harmonogram přechodu na DVB–T2.

Jde o změnu vynucenou vnějšími okolnostmi, na kterou provozovatelé televizního vysílání a vysílacích sítí neměli žádný vliv a musí se s ní vypořádat. Z jakého důvodu se tedy přechází na DVB-T2? Mobilní operátoři si vymohli uvolnění části vysílacího spektra, které nyní využívá televizní vysílání, pro vlastní služby mobilního internetového připojení. Řešením je přechod na spektrálně efektivnější sytém DVB-T2, který umožní zachovat rozsah a pokrytí TV signálem na dnešní úrovni.

Pokud nakupujete více než 10 ks televizorů na IČO, rádi se s vámi domluvíme na individuálních nákupních podmínkách. Obraťte se na nás přes e-mail: firemni.zakaznici@datart.cz

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů