Budoucnost hraní – cloud gaming

19.04.2021

Cloud gaming je zatím neprobádaný způsob, jak si zahrát AAA tituly i na průměrném počítači či dokonce smartphonu. Už tu s námi nějaký ten pátek je a mluví se o něm čím dál tím víc. Co ale cloud gaming znamená? Jak vlastně funguje? A bude tento způsob hraní vhodný právě pro vás?

Cloud Gaming

O čem se dočtete?

Cloud gaming – co to vlastně je?

Cloud gaming, též označovaný jako „gaming-as-a-service“, teda „hraní jako služba“, je inovativní způsob hraní videoher. Za měsíční poplatek získáte přístup k celé knihovně herních titulů, které si můžete zahrát kdekoliv, kdykoliv a na jakémkoliv zařízení. Trochu to připomíná staré dobré online hry, které je možné hrát přímo v internetovém prohlížeči (ano, ještě stále existují).

Na popularitě získal především minulý rok. Jednak proto, že technologie pokročily natolik, aby byly hry v cloudu skutečně hratelné, ale také proto, že díky pandemii začalo hrát hry mnohem více lidí. Zároveň se zkomplikovala produkce grafických karet a též přísun nových herních konzolí na trh.

Cloud Gaming

Hry se ukládají a spouštějí na dálku na vyhrazeném hardwaru poskytovatele, proto k nim má uživatel přístup z jakéhokoliv zařízení bez ztráty postupu.


Za hlavní myšlenkou cloud gamingu stojí rychlý pokrok herního odvětví. Každým rokem vývojáři vypouští do světa nové herní pecky. Kladou tím neustále vyšší nároky na grafiku a hardware zařízení, na kterém si chcete zahrát.

Cena za opravdu kvalitní počítač se může vyšplhat i na víc než 25 000 Kč a i při zakoupení konzole se stále pohybujete v tisících korun. U streamovaného hraní vám naopak postačí průměrně výkonný počítač, hrát můžete dokonce i na televizi, tabletu či telefonu.

Cloud Gaming

Cloudové herní platformy dokonce nabízí i AAA tituly. Ty tak nebyly nikdy dostupnější.

Jak cloud gaming funguje a co k němu potřebujete?

Princip fungování cloud gamingu spočívá v tom, že nehrajete fyzicky na svém zařízení, ale na vzdálených herních serverech. Jedná se o velmi výkonné počítače, na kterých se hra spustí a do vašeho zařízení se streamuje video a audio. A naopak vaše akce na klávesnici, myši či gamepadu se odesílají přes síť zpět na cloudový server poskytovatele. De facto hrajete hru na počítači, který od vás může být ve skutečnosti stovky kilometrů.

Navzdory této ztrátě však streamování her dokáže poskytnout dostatečnou kvalitu pro příjemný herní zážitek. Komprese sama o sobě je většinou ztrátový proces, a proto video, které dostanete, nebude na takové úrovni, jako kdybyste hráli na výkonném počítači u vás doma.

To přirozeně vytváří obrovský datový tok (platí pravidlo, že čím jste od serveru dál, tím je datový tok větší). Aby byl přenos jednodušší, nastává tzv. komprese dat.

A co je komprese obrazu?
Jednoduše řečeno je to stlačení dat. Pokud máte fotografii velikosti 9 MB, po zkomprimování bude mít jen 4 MB. Známe kompresi bezztrátovou, kdy se data jen stlačí, ale zachovají se všechna. Častěji se však využívá komprese ztrátová, kdy se zmenšuje objem dat vymazáváním a zhoršením kvality (tento způsob se používá i na streamování her).

Cloud Gaming

Potenciál cloud gamingu potvrzuje také fakt, že do něj investují velikáni jako Microsoft, Google či Amazon.


Z toho nám vychází, že aby byl zážitek z hraní co nejlepší, potřebujete opravdu spolehlivou infrastrukturu. Začíná to výkonnými servery a špičkovým grafickým hardwarem na straně provozovatele, který dokáže přijímat, zpracovat, zkomprimovat a znovu odeslat data v průběhu milisekund, a končí stabilním a rychlým internetovým připojením, které tento přenos zvládne, na straně uživatele.

Cloud Gaming
Největší výhody:

  • Poměr cena/výkon – nemusíte investovat do drahých hardwarových vylepšení ani konzolí. Váš počítač se za malý poplatek změní na herní médium.
  • Nemusíte hru instalovat a nezabírá místo na vašem disku a nemáte potíže s aktualizacemi, protože už je fyzicky nainstalovaná na herním serveru, jen kliknete na tlačítko „Play“ a můžete hrát téměř okamžitě.
  • Hru spustíte na jakémkoliv zařízení (telefon, tablet či televize), stačí vám připojení k internetu. Navíc můžete hrát kdekoliv, například cestou do školy.
  • Šetříte baterii a vaše zařízení se nepřehřívá – streamování her zatěžuje počítač minimálně, protože veškerou tvrdou práci „odedřou“ výkonné herní servery.
  • DRM (Správa digitálních dat) – potěší především tvůrce her, jelikož se hraje na zabezpečených serverech. Není možné nainstalovat nelegálně staženou hru. DRM zabezpečuje používání obsahu v souladu s autorskými právy, resp. s licenčními podmínkami.

Cloud Gaming


Na druhé straně má online hraní i své nevýhody

Ve skutečnosti není problémem vysoce výkonný hardware, takový existuje a poskytovatelé cloudových služeb využívají jen ten nejlepší. Na spuštění hry vám postačí téměř jakékoliv zařízení s displejem a možností Wi-Fi, ale k tomu, aby se hra vůbec dala hrát, potřebujete opravdu stabilní a rychlé připojení.

Každý pokles rychlosti znamená citelnou latenci – ta udává, jak dlouho hře trvá, než na vaši akci zareaguje. Abyste mohli vůbec pomyslet na akční střílečku či závody, musíte mít minimálně 5GHz připojení Wi-Fi, a i to může být nedostačující. Většina poskytovatelů služeb se tento problém částečně snaží vyřešit tak, že pro zachování plynulosti hry „obětují“ kvalitu obrazu, takže vám obraz streamují v nižším rozlišení.

Cloud Gaming

Ale ani s výborným připojením si pravděpodobně nezahrajete ve vyšším rozlišení než Full HD, poskytovatelé cloudových herních služeb jej zatím neposkytují. Někteří sice nabízí i 4K jako například Stadia od Googlu, ale jen na vybrané tituly.

Pokud žijete dál od města a váš internet nemá dobré pokrytí, pravděpodobně cloudové hraní nebude nic pro vás. Čím slabší připojení, tím víc se snižuje kvalita přenosu a rozlišení, hra má citelnou odezvu a navíc je v nízké kvalitě. A když jsme u toho připojení, asi jste se už zamysleli nad tím, že bez Wi-Fi si cloudové hry nezahrajete.

***

Dovolte nám představit největší hráče na trhu s velmi ambiciózními projekty.

Google Stadia

V roce 2019 přišel Google s velmi ambiciózním plánem – umožnit svým uživatelům hrát ve 4K HDR a 60 fps. Teoreticky svůj příslib splnili, ale v praxi na takový výkon potřebujete sílu přenosu dat až 35 Mb/s. Naštěstí vám na komfortní hraní postačí i 10 Mb/s, což Google také oficiálně doporučuje.

Momentálně jde o nejdostupnější cloudovou herní službu na území Česka a Slovenska. Na připojení k serveru vám postačí váš Google účet. Navíc má velkou výhodu proti konkurentům díky vlastnímu prohlížeči Google Chrome. A protože Google své služby rád propojuje, není žádným překvapením, že Stadia je spojená i s YouTube.

Zahrát si můžete na telefonech, tabletech počítačích a stačit vám bude myš klávesnice. Můžete využít také herní ovladač, podporovány jsou téměř všechny. Oficiální seznam podporovaných zařízení a gamepadů najdete na stránkách Google Stadia.

Cloud Gaming

Cloud Gaming

Na hraní na PC vám vystačí Chrome, pokud budete chtít využít smartphone, budete si muset nainstalovat aplikaci z Google Play. Google nabízí také možnost zahrát si na TV, ale potřebujete k tomu multimediální centrum Google Chromecast Ultra a oficiální Stadia ovladač, které jsou na našem trhu špatně dostupné.

Po zaplacení předplatného Stadia Pro získáte přístup do knihovny s více než 300 hrami a možnost zahrát si ve 4K HDR a s prostorovým zvukem 5.1 (pokud to váš internet utáhne). Každý měsíc přibývají nové tituly, které jsou buď zdarma, nebo si je můžete koupit se slevou přímo v obchodě Google Stadia.

Cena: 259 Kč/měsíc (v době psaní článku dokonce Google Stadia nabízí vyzkoušení Stadia Pro na měsíc zdarma)

Oficiální ovladač Stadia se připojuje přímo na server Google, čímž výrazně zrychluje odezvu hry.

Nvidia GeForce Now

Oficiálně byla služba spuštěná v únoru 2020, ale ve skutečnosti pracuje společnost Nvidia na vývoji technologií a cloudového hraní už 7 let. Také GeForce Now má oproti konkurenci výhodu, protože Nvidia je výrobcem grafických karet. Nejen že její služba vyžaduje nižší investici, ale dokáže zabezpečit i propracovaný grafický hardware.

Zatímco Stadia je nejdostupnější cloudovou službou, Nvidia GeForce Now je nepochybně tou nejlepší, a to díky tomu, že nabízí nejplynulejší chod her. Minulý rok dokonce zdvojnásobila svá datová centra a společnost plánuje další rozšiřování. Už nyní pokryje celý severoamerický kontinentvětšinu Evropy.

Nvidia GeForce Now

Na rozdíl od Google Stadia, Amazon Luna nebo xCloud, nemá Nvidia vlastní obchod s hrami. Místo toho zprostředkovává tituly, které si hráč musí zakoupit v některém z obchodů. Největšími partnery Nvidie jsou Uplay, Epic Games či Steam. Ačkoliv si stále nezahrajete úplně všechny hry, služba podporuje přes 800 titulů, a to už je opravdu bohatá nabídka. Jejich úplný seznam najdete na stránkách Nvidia GeForce Now.

Zároveň se pyšní ještě dalším titulem – je to platformově nejrozšířenější služba na trhu. Můžete si ji zahrát na televizi (prostřednictvím Nvidia SHIELD), na zařízeních s operačním systémem Android (smartphony, tablety) a pro uživatele Apple má dokonce samostatnou aplikaci. Kromě toho přes prohlížeč Google Chrome společnost garantuje služby na operačních systémech macOS, Windows a neoficiálně potvrdila kompatibilitu s Linuxem. V beta verzi je dostupná i na prohlížeči Safari.

Cloud Gaming

Nejnovější verze přinesla kromě oprav bugů také mnohá vylepšení. Pro ulehčení přístupu k oblíbeným hrám zavedla zkratky a záložky, kterými si můžete hry označovat. Kromě klávesnice a myši podporuje množství herních ovladačů včetně těch nejnovějších jako DualSense od Sony (podpora pro macOS, Windows aplikaci a Google Chrome) nebo gamepad pro Xbox Series X (podpora pro macOS a Windows aplikaci). Oba můžete připojit přes Bluetooth, nebo USB-C.

Pokud budete mít členství zdarma, budete mít jen standardní přístup. To znamená, že si budete muset počkat v řadě, dokud se neuvolní server, průměrně 5–15 minut. Kromě toho budete mít jen hodinu nerušeného hraní, pak vás služba znovu vrátí do čekací řady. Příležitostným hráčům to může stačit, ale placené členství PRIORITY má své výhody. Při čekání na hru máte přednost, čas nepřerušeného hraní je až 6 hodin a jako bonus získáte zapnutou funkci Ray Tracing.

Cena: 269 Kč/měsíc nebo 2 690 Kč/rok

xCloud od Microsoftu

Služba xCloud nefunguje samostatně, ale je součástí Xbox Game Pass Ultimate. To znamená, že pokud ji chcete využívat, musíte mít na svém zařízení Xbox Game Pass aktivní. Nabízí více než 150 her včetně Xbox exkluzivit jako Forza Horizon 4, dále série Gears, kompletní série Halo Wars, Resident Evil 7, Zaklínač 3: Divoký Hon a jiné.

Samozřejmě podporuje všechny herní ovládače pro Xbox, ale také DualShock 4 a hraní pomocí klávesnice a myši. Služba xCloud zatím poskytuje maximální rozlišení Full HD, protože původně byla určená pro telefony tablety s Androidem, takže toto řešení bylo dostačující. Pro plynulé hraní v dobré kvalitě doporučuje provozovatel služby minimálně 5GHz Wi-Fi nebo 4G LTE mobilní síť.

Microsoft xCloud

O službě xCloud od Microsoftu jsme se podrobněji rozepsali v samostatném článku
Streamovací služba xCloud nebo Forza i v MHD?


Microsoft už pracuje i na webové verzi, která je zatím v testování a fungovat by měla na Google ChromeMicrosoft Edge. Z větší části se podobá mobilní aplikaci a v režimu full screen potřebujete ovládač. Plánované spuštění je na jaře 2021 a tento krok by mohl zpřístupnit xCloud i pro uživatele Apple.

Cena: 339 Kč/měsíc (xCloud je možné využívat jen jako součást Xbox Game Pass Ultimate)

Amazon Luna

Cloudový počin od Amazon Luna zatím není v Evropě dostupný, ale i tak si zaslouží místo v našem seznamu. Ve světě online gamingu je nejmladší a už nyní nabízí herní zážitek v rozlišení Full HD při 60 fps. Na ostřílenější protihráče jako Google Stadia se ještě nechytá, ale i tak jde o úctyhodný výkon. Do budoucna slibuje hraní i v rozlišení 4K pro vybrané tituly.

Luna je dostupná na počítačích s Windows, Macích, iPhonech, iPadech a vybraných telefonech s operačním systémem Android. Amazon vyvinul svůj vlastní herní gamepad, ale hrát můžete i s jinými ovladači například s DualShock 4 nebo s ovladačem pro Xbox. Hraní pomocí klávesnice myši je samozřejmostí. Co se týká náročnosti na připojení, Amazon doporučuje minimálně 5GHz Wi-Fi a rychlost připojení 10 Mb/s.

Cloud Gaming

Herní služba od Amazonu je samozřejmě propojená s Twitchem, protože mají stejného vlastníka. Kromě toho má v zásobě více než 500 her a při zaplacení speciálního členství Ubisoft+ získáte přístup i k titulům tohoto francouzského výrobce a distributora. Nebo si můžete zaplatit členství Luna+, díky kterému můžete hrát na dvou zařízeních ve stejný čas, případně můžete mít obě členství.

Cena: Luna+ 5,99 $/měsíc
  Ubisoft+ 14,99 $/měsíc

***

Na závěr vyvstává otázka – má tento způsob hraní skutečný potenciál?
 

Jak už víme, existují dostatečně silné, výkonné a rychlé servery, které jsou schopné rychle a efektivně zpracovat to množství dat v průběhu milisekund. Skutečnou achillovou patou pro cloud gaming jsou momentálně poskytovatelé internetových služeb, kteří zatím nejsou připravení na přenos velkého objemu dat na takovou vzdálenost, a navíc přichází skutečně zátěžová zkouška v podobě next-gen her.

Technologie však jdou neustále dopředu a to, co se nám dnes může zdát neuvěřitelné, za pár let skutečně může být standardem. Cloud gaming sice nikdy nebude tak plynulý jako hraní na moderním herním počítači, rozhodně má však benefity, kterými může v budoucnosti fyzickému hraní konkurovat. Právě rozšiřování internetového pokrytí a nástup 5G sítí pomůžou odstranit nedostatky streamovaných herních služeb.

Už dnes si cloud gaming našel své příznivce. Jedná se hlavně o uživatele, kteří nechtějí investovat mnoho peněz do hardwaru. Mohou to být například jen příležitostní hráči, kteří se spokojí s nižší kvalitou obrazu, a naopak víc ocení možnost zahrát si kdekoliv například přes telefon.
 

Cloud Gaming

Další aktuality