×

Jak vybrat herní klávesnici?

21.09.2021

Jaké parametry hrají roli při výběru herní klávesnice? Co má mít navíc, jaké spínače zvolit u mechanických kláves, je důležité podsvícení? Zodpovíme vám všechny tyto otázky a vysvětlíme si vše, co potřebujete vědět, abyste vybrali správně.

Razer Ornata Chroma
Po přečtení dnešního článku budete vědět, jak vybrat herní klávesnici.
 

V dnešním článku vám poradíme, jak vybrat klávesnici pro hráče videoher. Protože neexistuje jeden ideální model pro všechny, podíváme se na jednotlivé vlastnosti či parametry a vysvětlíme si zásadní rozdíly a požadavky, na jaké byste při výběru herní klávesnice mohli narazit.

Obsah článku:

  1. Design herní klávesnice
  2. Klávesy
  3. Rozložení hlavních kláves
  4. Ergonomie
  5. Mechanické klávesnice
  6. Podsvícení
  7. Výbava navíc
  8. Ovládací software
Tento článek jsme napsali na herní klávesnici. I proto bylo psaní rychlé, pohodlné a bez překlepů.

Design: Herní klávesnice slouží nejen na hraní

Existují herní klávesnice – a to klidně i drahé a výborně vybavené – které na první pohled nijak výrazně nevybočují z normálu. Jiné ale mohou vypadat opravdu extravagantně, ať už co se týče podsvícení, nebo tvaru, velikosti, množství tlačítek…

Vracíme se tedy k tomu, co jsme si už říkali v článcích Jak vybrat herní sluchátka a Jak vybrat herní myš. Výstřednost designu zohledněte, pokud byste si herní klávesnici pořídili na práci (což rozhodně není špatný nápad, naopak). Jestli jste naše výše uvedené články četli, tak zaprvé děkujeme, zadruhé se omlouváme, že si sem vykopírujeme následující větu a tabulku, která je v našem seriálu o herním příslušenství už stálicí. Zbytek textu už pochopitelně bude unikátní.

Herní příslušenství není určené výhradně pro hráče a výhradně na hraní her. Musíte zohlednit, kde ho budete používat. Například bankéř by měl při komunikaci s klientem nějak vypadat, a extravagantní klávesnice s blikajícím podsvícením a displejem se zobrazeným počtem zabitých nepřátel není ideální dresscode.
 

Rozhodně ale platí například to, že:

Herní myši jsou ergonomické, přesné
a citlivé, takže je oceníte nejen
při střílení virtuálních nepřátel,
ale také při precizní práci
například v grafických nebo jiných
specializovaných programech.

Logitech Gaming G502 Lightspeed Wireless

Herní klávesnice bývají mimořádně
odolné a pohodlně se na nich píše.
Také často nabízejí přídavná tlačítka,
která se hodí nejen na přiřazení
rychlých voleb ve hře, ale také
třeba makra v Excelu.

HyperX Alloy FPS RGB

Herní headsety jsou díky vysoké
kvalitě zvuku i mimořádnému
pohodlí ideální na hlasovou
komunikaci s vašimi bližními
nebo na dlouhé sledování filmů
a seriálů, kdy nerušíte své okolí.

HyperX Cloud Gaming pro PS4

U designu dále záleží na preferencích hráče nebo například na tom, jestli už má jiné příslušenství od konkrétní značky a chce klávesnici vizuálně sladit se zbytkem výbavy. Například ASUS nabízí zajímavou funkci Aura Sync, která synchronizuje podsvícení kompatibilních headsetů, myší a klávesnic. Ostatně máte možnost pořídit si celý herní set, který sestává buď z klávesnice a myši, nebo rovnou i headsetu.

Poslední, ale rozhodně zásadním parametrem, který souvisí s designem, je způsob připojení. Kromě klasických existují také bezdrátové klávesnice. Dříve mohl být s bezdrátovým připojením stejný problém jako u myši (vyšší prodleva apod.), ale vývoj šel od té doby dopředu a u herních bezdrátových klávesnic se nemusíte bát žádných kompromisů; řadí se mezi i ně naprosto špičkové, vrcholové modely od top značek, jako je Logitech.

Klávesy, klávesy, klávesy a dodatečná výbava

Není to pravidlem, ale herní klávesnice často mívají ve výbavě klávesy navíc. Ať už jde o celou řadu nahoře nad funkčními klávesami, přídavné šipky (např. šipka „doleva nahoru“), nebo o jiná tlačítka nad rámec tradičního rozložení, jde o velmi praktický doplněk.

Ve hře je využití jasné. Přes ovládací software klávese přiřadíte funkce, a to klidně v každé hře zvlášť. Přídavná klávesa „M1“ vedle levého CTRL tak může resetovat formuli na okruh v závodním simulátoru, přepnout na pistoli ve střílečce, použít lektvar v RPG… Cokoli potřebujete.

A také může v prohlížeči obnovit stránku, ve specializovaném grafickém programu použít filtr, ve Wordu změnit styl… Pokud věnujete přiřazení tlačítek pár desítek minut času a naučíte se je používat, může to opravdu výrazně zefektivnit nejen vaše hraní, ale také vaši práci.

Logitech Gaming G213 Prodigy​.

 Multimediální klávesy na klávesnici Logitech Gaming G213 Prodigy​.
 

Zmínku si také zaslouží herní klávesnice nejvyšší třídy, jež vám dávají absolutní kontrolu nad mapováním (přiřazením/naprogramováním) kláves. Konkrétně si můžete v ovládacím softwaru nastavit například to, že ve hře ABC bude klávesa „F“ fungovat jako CTRL. Zní to možná na první pohled trochu absurdně, ale je to mimořádně užitečné například ve hrách, kde nemůžete změnit přiřazení kláves v nastavení. Nevyhovuje vám, že se světla zapínají pomocí L? Namapujte klávesu „L“ třeba na „Caps Lock“; omezení hry tak snadno obejdete.

Speciální kategorií jsou pak „vypínací“ tlačítka. Abyste si v zápalu online souboje omylem nestiskli klávesu Windows, navrátili se nechtěně na plochu a nepřišli o vítězství, umožňují některé klávesnice aktivaci herního režimu, který tato funkční tlačítka vypne. Zdaleka nejde o funkci, kterou potřebuje každý hráč, ale pro milovníky battle royale her, kompetitivních stříleček a podobných herních žánrů může jít o velmi užitečnou funkci. Podobně se vám také může hodit tlačítko na vypnutí podsvícení, abyste nemuseli pokaždé přecházet do softwarového ovladače, apod.

Jinak můžete očekávat přítomnost multimediálních ovládacích tlačítek a dalších ovládacích prvků, které se běžně vyskytují také na ryze kancelářských klávesnicích. Povinná výbava to není, ale vzácná také ne.

Co už naopak vzácností je, jsou různé speciální displeje. Ty bývaly jednu dobu velkým hitem u těch nejlepších klávesnic, a mohly u kompatibilních her zobrazovat například zbývající náboje, skóre apod. Vzhledem k tomu, že podobná technika vyžaduje podporu ze strany vývojáře her, nejsou podobné vychytávky zdaleka standardní součástí výbavy, ale protože mají využití i ve Windows (např. zobrazují přehrávanou písničku), určitě nejsou na škodu.

Logitech G513
Špičková klávesnice Logitech G513 nabízí dodatečné funkce po stisknutí klávesy Fn.

Pozor na rozložení hlavních kláves

U kláves ještě zůstaneme, i když tentokrát u těch základních. Zásadním parametrem u každé klávesnice, i neherní, je totiž rozložení.

Určitě seženete spoustu herních klávesnic s klasickým českým rozložením, a to včetně českých popisků kláves. U herních klávesnic je nicméně běžné, že se celosvětově prodávají v jediném rozložení, nejčastěji americkém, nebo že existuje jen omezené množství variant a česká chybí.

Absence českých znaků není problém
Pokud si myslíte, že na „anglické“ klávesnici nedokážete
nic napsat, nemusíte mít obavy. Většina lidí – včetně
autora článku – má umístění kláves naučené, nepotřebuje
se dívat na „potisk“. Nedokážu z hlavy vyjmenovat, jak
jdou po sobě horní Ě, Š, Č, Ř, Ž, … Ale automaticky a bez
chyb je píšu, i když je na klávesnici nemám nijak označené.

Má to i logiku. Podsvícené klávesy většinou nejsou „potištěné“, nýbrž „průhledné“ – podsvícení jimi prosvítá zespodu. To je výrobně náročnější a dražší, tak se výrobci kláves neobtěžují dělat vzory pro každou jazykovou mutaci; hlavně když neví, kolik modelů nakonec prodají.

I když ale absence českých znaků nevadí, na jednu věc si dejte velký pozor: Existují dva základní druhy rozložení klávesnic. České často bývají typ „ISO“, tzn. mají levý SHIFT zkrácený o zpětné lomítko a vysoký, dvouřadý ENTER, s přehláskou po jeho levici. V zahraničí bývá běžnější typ „ANSI“ s velkým levým SHIFTem a jednořádkovým ENTERem, s přehláskou nahoře.

Srovnání fyzických rozložení klávesnic ANSI a ISO
Srovnání fyzických rozložení klávesnic ANSI a ISO. (Zdroj: Brilliantwiki2 pro Wikimedia Commons)
 

Netvrdíme, že je některé rozložení špatné, ale rozhodně tvrdíme, že pokud jste zvyklí na jedno, nemusí být přechod jednoduchý. „při každém pokusu o stisknutí shiftu pak můžete omylem stisknout lomítko a strávit hodinu opravováním překlepů.“ Platí to samozřejmě i naopak. A pokud se kupříkladu živíte tím, že píšete německy, a přehláska alias umlaut vám zmizí seshora doleva, bude psaní líbesbrífů najednou über těžké.

Rozložení rozhodně ověřte a zohledněte, jinak se možná budete dlouho přeučovat.

Požadavky na ergonomii

Obecně jsou sice nejběžnější „klasické rovné“ klávesnice, ale u kancelářských se můžete setkat s různými vlnami, rozpůleními a podobnými experimenty. Ze zdravotního a ergonomického hlediska jde o zajímavý směr, a klidně můžeme podobné klávesnice doporučit ke zvážení lidem, kteří na počítači píší celý den. Hráči ale mají specifické požadavky. Navíc často nemají ruce v základní poloze „deseti prsty“, ale například levou na tlačítkách WASD a pravou na šipkách, na numerické klávesnici, na myši… Netradiční rozložení by tedy mohlo být přinejmenším v některých žánrech her vyloženě na škodu.

Zvažte také, jaké – pokud vůbec nějaké – preferujete opěrky a podpěrky. Prvními máme na mysli oporu zápěstí, na kterou můžete teoreticky odložit spodní část dlaně. Jak široká je? Nebudete mít klávesnici moc daleko? Vejde se vám vůbec na stůl? Je možné odpěrku odepnout a používat klávesnici bez ní?

Podpěrkami myslíme různé typy stojánků, které klávesnice zvedají z povrchu stolu nebo naklánějí. Opět mějte na paměti, že některý úhel může být velmi vhodný (a zdravý) při mnohahodinovém psaní všemi deseti, ale mimořádně nevhodný, když půl hodiny držíte šipku dopředu jako herní plynový pedál a do toho levou rukou klikáte na dusík nebo týmové rádio.

HyperX Alloy Origins
HyperX Alloy Origins na to jde ideálně: Máte na výběr ze tří úrovní náklonu.

Mechanické klávesnice: Jaké spínače zvolit?

V první řadě se sluší uvést, že můžete hrát na čemkoli, nikoli výhradně na mechanické klávesnici se zdvihem. Spousta hráčů hraje na notebooku, hrát se dá na dotykové klávesnici…

U herních jsou ale přece jen nejobvyklejší membránové nebo mechanické, případně jejich kombinace. Membránové klávesy jsou levnější na výrobu. Kvalitní modely klávesnic samozřejmě používají kvalitní membránové spínače, takže tuto kategorii v žádném případě nemůžeme a nechceme smést ze stolu, ale jsou důvody (například nutnost domáčknout klávesu až dolů), proč spousta hráčů preferuje mechanické spínače.

O těch bychom upřímně mohli napsat celý odborný článek, ale spokojíme se s tím, že existují tři základní typy. Někteří výrobci pak (u některých modelů) používají vlastní řešení (např. HyperX; Logitech Romer-G;Razer Green/Orange/Yellow, …), jindy používají klávesnice spínače od specializovaných firem, jako jsou různé varianty Cherry MX, které můžete najít v různých modelech různých výrobců z celého světa.
 

Právě u Cherry MX si můžeme stručně ukázat ono trojité základní dělení:

Lineární spínače dostávají svému
jménu. Celou vzdálenost urazí klávesa
bez hmatové odezvy, tzn. stejnou
rychlostí při použití stejné síly. Stejným
způsobem se pak také vrátí. V případě
Cherry MX jde např. o spínače Red.
Taktilní spínače mají během stisknutí
různou úroveň odezvy. Musíte překonat
určitý odpor, a ve výsledku pak obvykle
rychleji dosáhnete spodní polohy. Spínač
Cherry MX s touto charakteristikou je
například model Brown.
Taktilní spínače s proklikem vydávají
charakteristické klávesové cvaknutí.
Zpravidla nejprve klávesa urazí kus cesty
bez odporu, následně vynaložíte větší
sílu a poté je pohyb opět volný. Typickým
příkladem jsou spínače Cherry MX Blue
Cherry MX Red Cherry MX Brown Cherry MX Blue

Zdroj obrázků: Cherry (www.cherrymx.de/en)
 

U spínačů se pak sledují následující parametry:

• Aktivační síla uváděná v centinewtonech nám říká, jakou silou musíte klávesy (spínač) zatížit, aby zaznamenal stisk.
• Aktivační vzdálenost udává, jak daleko se musí spínač pohnout, aby zaznamenal stisk.
• Výška / Celková vzdálenost udává celkové rozpětí stisku, tedy od výchozího stavu po kompletní stisknutí.
• Zvuk stisknutí, tedy jestli se ozve kliknutí, nebo je stisk klávesy tichý.
• Životnost nejčastěji dosahuje desítek milionů stisků.

Každý správný výrobce klávesnice by měl tyto parametry zveřejnit, aby hráči věděli, co mají od konkrétního spínače očekávat. Ve výsledku je každopádně jen a jen na vás, co preferujete. Zvažte, co přesně budete s klávesnicí dělat (jaké hry hrát, na jakou práci ji používat), a pokud máte příležitost, tak si různé druhy spínačů vyzkoušejte; například na našich prodejnách.

Mechanické klávesnice bez numerické části

V současnosti jsou mechanické klávesnice bez numerické části velmi oblíbené a není se čemu divit. Mechanické klávesnice jsou odolné, díky čemuž mají delší životnost, mají kratší dobu odezvy a nízkou aktivační hmotnost.

Verze bez numerické části vám navíc nabídne kompaktní rozměry klávesnice. Ty oceníte, pokud máte na stole málo místa nebo potřebujete víc prostoru pro pohyb myší. Díky nízké hmotnosti ji můžete jednoduše přenášet a užívat výhod mechanické klávesnice kdykoliv potřebujete.

Pro někoho je kompaktnost klávesnice natolik důležitá, že výrobci zašli ještě dál. Na trhu se tak můžete střetnout s klávesnicemi, kterým chybí nejen numerická část, ale i šipky a funkční klávesy.

Herní klávesnice bez numerické části

Podsvícení může být plně přizpůsobitelné

Všude vám dáváme na výběr a popisujeme výhody a nevýhody, ale u podsvícení jednoznačně říkáme, že jde o žádoucí výbavu. Ať už hrajete hororovou hru během temné noci, nebo na klávesnici píšete za jasného dne, jsou kvalitně podsvícené klávesy lépe vidět. Práce i hraní je přehlednější.

A přiznejme si, podsvícení je také stylové…

Razer Ornata Chroma
Kvalitní podsvícení zvyšuje přehlednost, ale nikdy neoslňuje ani neruší.


U podsvícení sledujte několik parametrů. Není úplně nutné, aby šlo zcela vypnout – jak jsme zmiňovali, některé klávesnice nejsou potištěné, ale podsvětlují tlačítka zespoda, takže by zhasnuté mohly být prakticky nečitelné. Určitě byste ale měli vybírat modely, u kterých se dá regulovat intenzita podsvícení.

Za standard se dá považovat možnost volby konkrétní barvy (obvykle z celého spektra RGB) nebo vybraných efektů (např. duha napříč celou klávesnicí). Nadstandardní je možnost volit barvu u každé klávesy samostatně, a to klidně i zvlášť ve chvíli, kdy je neaktivní, a zvlášť při/po kliknutí. V konkrétní hře si pak můžete například zvýraznit používané klávesy a ušetřit cenné milisekundy, které byste jinak strávili jejich hledáním.

Connect IT Neo
Nastavení různých barev podsvícení nabízí i cenově dostupná herní klávesnice Connect IT Neo.

Antighosting, N-Key Rollover a výbava navíc

Shrneme-li hlavní sledované parametry, jde o počet a rozložení kláves, typ (resp. druh a model) spínačů, a možnosti podsvícení.

Snad posledním údajem, na který ještě můžete v seznamu parametrů narazit, je antighosting, resp. N-Key Rollover. Tyto mírně odlišné (i když často zaměňované) pojmy zjednodušeně řečeno říkají, zda klávesnice umí rozpoznat více stisknutých kláves zároveň, a případně kolik (to právě určuje „N“, reálně tedy uvidíte například 10-Key Rollover).

Důležité je to nejen při rychlém psaní, ale hlavně právě ve hrách, kde například běžíte s hlavním hrdinou nebo držíte klávesu plynu v autě a do toho dalšími klávesami ovládáte jiné funkce. Dřív mívali hráči s tisknutím více kláves zároveň problém, dnes by se vám u pořádné herní klávesnice nic podobného stát nemělo.

V seznamu parametrů nebo v popisu produktu se pak také podívejte na jakoukoli „extra výbavu“, kterou klávesnice nabízí – možná zjistíte, že danou funkci oceníte. Relativně časté jsou například USB porty v zadní části klávesnice, jež umožní připojení flashdisku nebo nabíjení telefonu. Nic nutného, ale hodit se rozhodně mohou.

Razer Cynosa Lite
Razer Cynosa Lite je odolná proti polití vodou. I takovou vlastnost můžete hodně ocenit.

Ovládací software může umět zázraky

Software, přes který budete klávesnici nastavovat, asi nebude tím hlavním, co u vás rozhodne o koupi. Neměli byste ho ale podceňovat.

Někteří hráči si nastaví pár standardních funkcí jednorázově, ale profíci opravdu „mapují“ klávesy pro každou hru zvlášť, ladí podsvícení, ukládají si různé profily a makra nebo například sledují statistiky používání.Podívejte se, jaké vychytávky nabízí například ovládací software Logitech G HUB.
 

Software by měl umět pokud možno všechno (již jsme zmínili možnost nastavit jednotlivým klávesám specifické podsvícení nebo je kompletně přemapovat), ale také by měl být přehledný, intuitivní a spolehlivý. Mezi pokročilé funkce může patřit např. načtení seznamu her z vaší knihovny. Dobří výrobci věnují představení softwaru alespoň několik screenshotů a odstavců textu na svém webu, abyste si před koupí udělali představu.

***

Doufáme, že jsme vám výběr klávesnice alespoň trochu přiblížili a zpřehlednili. Nabídka je velká, vyberou si jak profesionální gameři, tak příležitostní hráči.
 

Herní klávesnice

Další aktuality

Velký průvodce Sony sluchátek

Velký průvodce Sony sluchátek

Sony sluchátka již dlouhodobě dobývají svět audia. Vybírat můžete z nejrůznějších typů sluchátek, od sluchátek přes hlavu, špuntů až po skutečně bezdrátová sluchátka, a to ve všech cenových kategoriíc...... Celý článek
Jak vybrat 3D tiskárnu?

Jak vybrat 3D tiskárnu?

3D tiskárnu si můžete pořídit domů i vy – nejenže je to možné, dokonce to ani není drahé. V dnešním článku vám obecně představíme 3D tisk a konkrétně poradíme s výběrem 3D tiskárny. O čem se do...... Celý článek
Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

ETA představila unikátní novinku. Kuchyňský robot ETA Gratus di Vetro, který vznikl ve spolupráci s předním českým designérem a sklářským umělcem Ronym Pleslem. Nás ale především zajímalo, jak mu to p...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Věděli jste, že káva je druhým nejpopulárnějším nápojem na světě? Není divu, její lahodnou chuť, bohatou pěnu, skvělé aroma či účinky si vychutnává nejeden z nás. Ta nejlepší zrnková káva ve vás každý...... Celý článek