Recenze: Sony ZV-E10 – novinka pro tvůrce video obsahu

11.10.2021

Sony koncem letošního července představilo zajímavou novinku pro tvůrce video obsahu – vlogovací kameru ZV-E10. Fotoaparát oslovuje nejen začínající vlogery, ale i pokročilejší uživatele, které potěší možností výměnných objektivů. Co nového tento model přináší? Na to jsme se zaměřili v dnešní recenzi.

ZV-E10

O čem se dočtete?

O Sony ZV-E10

Sony ZV-E10 je 24Mpx bezzrcadlovka s výměnnými objektivy formátu APS-C, určená primárně pro vlogery. Jedná se o druhý fotoaparát cílený na videotvůrce z dílny Sony.

Technické parametry:

Obrazový procesor: Bionz X

Obrazový snímač: CMOS (23,5 × 15,6 mm), 24,2 Mpx APS-C

Poměr snímače: 3 : 2

Displej: 3,0 " dotykový, otočný LCD displej

Typ hledáčku: bez hledáčku

Citlivost ISO: 50 až 51 200

Kompenzace expozice: ± 5 EV v krocích po ⅓ EV a ½ EV

Rychlost závěrky: 1/4000 až 30 s

Video: až 4K – 3840 × 2160 px

Typ baterie: Li-ion akumulátor

Další funkce: Bluetooth, Wi-Fi, micro HDMI, podpora živého streamování

Kompatibilita: objektivy s bajonetem E

Rozměry a hmotnost: 6,42 × 11,50 × 4,48 cm; 0,34 kg

Z hlediska specifikací se ZV-E10 v mnohém podobá modelu Sony A6100. Nalezneme zde stejný snímač, systém automatického zaostřování i možnosti natáčení videa. To, co jej odlišuje od svého předchůdce je vylepšená obrazová kvalita, možnost výměny objektivů s bajonetem E a vylepšená možnost rozostření pozadí. Nechybí ani speciálně uzpůsobené funkce pro vlogování.

Co je nového a klíčové funkce

Model ZV-E10 je primárně určený pro jednoduché a kvalitní pořizování nejrůznějších videozáznamů. Vaše vlogy a videa můžete natáčet v rozlišení 4K/24p bez ořezu. ZV-E10 je zajímavý i možností živého vysílání, nabíjením prostřednictvím připojení USB-C a schopností natáčení vertikálního videa.

Fotoaparát je dále vybaven systémem automatického zaostřování s detekcí obličeje a očí. Nalezneme zde i vestavěný směrový mikrofon, větrnou clonu, 3,5mm port pro sluchátka a mikrofon a plně otočný displej. Zařízení je možné doplnit i celou řadou externího příslušenství, jako je např. videosvětlo, blesk či mikrofon.

ZV-E10

Fotoaparát doporučujeme doplnit i gripem se stativem. My použili GP-VPT2BT (prodává se samostatně).

Obsah balení

Po otevření krabice v balení naleznete kromě samotného těla fotoaparátu (a případně objektivu) dobíjecí baterii NP-FW50, napájecí adaptér AC, praktický popruh přes rameno, kabel USB-C, ochranu proti větru a krytku.

ZV-E10

Tělo a manipulace

Na vrchní straně fotoaparátu je patice pro připojení externího videosvětlablesku nebo mikrofonu. Patice navíc podporuje i digitální zvuk, díky čemuž budou vybrané mikrofony Sony fungovat i bez nutnosti zapojení do 3,5mm konektoru.

Vedle patice se nachází vestavěný mikrofon, tlačítko vypnutí/zapnutí a tlačítko pro rychlé přepínání mezi režimem fotografování, videa a vysokorychlostního videa (režim S&Q). Fotoaparát má kromě samostatného tlačítka spouště také tlačítko záznamu videa.

Nový režim S&Q umožňuje natáčení zpomaleného a zrychleného záběru s rychlostí snímků od 1 sn./s do 20 sn./s (100sn./s) ve Full-HD kvalitě (50 Mb/s).

ZV-E10

U tlačítka spouště se nachází ovládání zoomu. Počítejte však s tím, že ten funguje pouze s příslušným objektivem. Dále zde najdeme programovatelné tlačítko C1 pro bokeh efekt, který simuluje hloubku ostrosti. Co se týče samotné funkce rozostřeného pozadí, byla jsem nadšená. Fotoaparát pozadí krásně rozostřil a výsledek působil vždy velmi přirozeně. Pokud by vám však toto nastavení nevyhovovalo, můžete tlačítku přiřadit jinou funkci.

Na zadní části fotoaparátu se nachází základní ovládací kolečko s rychlou volbou pro nastavení displeje, nastavení ISO, kompenzaci expozice a režimu pohonu. I zde platí, že tlačítka jsou plně programovatelná a můžete si tak přiřadit k jednotlivým tlačítkům vaše nejoblíbenější funkce. 

To platí i pro tlačítko Fn (funkce), po jehož stisknutí se vám zobrazí nabídka 12 funkcí; režim pohonu, režim ostření, oblast ostření, kompenzace expozice, ISO, nastavení představování produktu, SteadyShot, efekt hladké pleti, vyvážení bílé, kreativní styl, profil obrazu a režim snímání.

Tlačítko koše je pak v základním nastavení určeno pro rychlé nastavení funkce představení produktu, které využijete například u natáčení unboxingů či recenzí.

Veškerá tlačítka lze přizpůsobit zvlášť pro fotografování a zvlášť pro natáčení videa.

ZV-E10

První zcela polohovatelný displej u Sony APS-C bezzrcadlovky

Čím mě tento model ZV-E10 opravdu nadchnul, byl jeho plně kloubový 3" displej. Jedná se v podstatě o první zcela polohovatelný displej u Sony APS-C bezzrcadlovky. Všechny předchozí modely totiž měly pouze výklopný displej.

Displej má i částečné dotykové ovládání. To ovšem využijete pouze při pořizování fotografií, kdy klepnutím na obrazovku zaostříte na daný předmět. U procházení nastavení nebo výběru funkcí dotykové ovládání bohužel nefunguje. To je škoda zejména u natáčení vlogů, kdy máte displej otočený na vás. Pokud chcete během natáčení provést jakékoliv změny v nastavení, budete muset jít za foťák a změnit nastavení tlačítky.

Se samotným LCD displejem jsem však byla naprosto spokojena. Displej je dostatečně ostrý a jasný, pokud však plánujete používat ZV-E10 za slunečného počasí, jeho čitelnost se logicky o něco zhorší. Pro tuto příležitost je však fotoaparát vybaven režimem "Slunečno", který situaci většinou zachránil.

Za mě osobně je možná škoda, že fotoaparát není vybaven hledáčkem. Když si však uvědomíme, že fotoaparát je určený primárně na vlogování a většinu času jej budete mít otočený čelem k sobě, moc situací, kdy byste jej mohli využít, nenajdete.

Porty a baterie

Na boční straně fotoaparátu pod plastovými dvířky je umístěna většina portů. Nalezneme zde USB 2.0, který lze využít k streamování a nabíjení, micro-HDMI, 3,5mm port pro sluchátka a extra vstup pro mikrofon. Ten vám při zapojení nebude při natáčení nijak překážet. To se však bohužel nedá říct i o dalších kabelech, které po zapojení překáží kloubovému ovládání displeje. To může být problém například u streamování.

ZV-E10

Na spodní straně fotoaparátu naleznete baterii NP-FW50 a slot pro paměťovou kartu. Co se týče výdrže baterie, její kapacita byla pro mě osobně dostačující, pro celodenní natáčení v terénu si však raději přibalte ještě jednu náhradní. Výrobce zde udává, že na jedno nabití by měl fotoaparát zvládnout přibližně 125 minut nepřetržitého natáčení videa nebo 440 fotografií. Reálné číslo se však bude samozřejmě lišit podle toho, jak fotoaparát budete používat.

Co jsem pak obzvláště ocenila, bylo velmi pohodlné nabíjení. Na cesty jsem si sbalila pouze jeden USB-C kabel, se kterým jsem nabíjela i další zařízení. Za tento krok patří Sony velká pochvala.

ZV-E10

Počítejte s tím, že k fotoaparátu budete muset dokoupit i paměťovou kartu, která podporuje rychlost UHS-I. Do ZV-E10 lze vložit i UHS-II, ovšem bez žádného dalšího rychlostního přínosu.

Video v hlavní roli

Pojďme se nyní podívat na to, co nás zajímá nejvíce – samotnou kvalitu videa. ZV-E10 natáčí video v rozlišení 4K při 24p (bez ořezu) nebo 30p (s ořezem) rychlostí záznamu 100 Mb/s, přičemž video zaznamenává v 8bitové kvalitě. ZV-E10 také nabízí možnost vysokorychlostního snímání až do rozlišení 1080/120p. Fotoaparát podporuje i křivku S-Log3 pro gradaci barev a HLG pro přehrávání HDR. 

Samotná kvalita 4K videa je opravdu vynikající. Obzvláště mě pak oslovil skvělý systém automatického zaostřování i automatické upravování jasnosti podle prostředí. Potěšil mě i režim S&Q, který funguje naprosto spolehlivě. Jediným stisknutím tlačítka tak můžete natočit působivé video ve zpomaleném záběru, které nijak neztrácí na jeho kvalitě.

Při samotném natáčení videa jsem pak obzvláště ocenila jasnou kontrolku na přední straně a zřetelný červený rámeček na LCD displeji, který mě vždy spolehlivě informoval o tom, že zrovna probíhá natáčení. Pokud by vás však při natáčení kontrolka rušila, lze ji jednoduše vypnout.

Co mě zde však trochu zamrzelo, byla absence optické stabilizace. Budete si tak muset vystačit s elektronickou stabilizací.

Product showcase

Velkým lákadlem tohoto modelu jsou speciálně uzpůsobené funkce pro tvůrce video obsahu. Jednou z těchto funkcí je i product showcase, který zvláště oceníte, pokud často natáčíte různé videorecenze či unboxingy. Funkce product showcase funguje opravdu jednoduše. Funkci zapnete zmáčknutím jediného tlačítka a ZV-E10 se postará o zbytek. Kamera sama zaostří na objekty v blízkosti objektivu a to vždy rychle a naprosto spolehlivě. S touto zapnutou funkcí se mi ani jednou nestalo, že by fotoaparátu dělalo přeostření nějaký problém.

Streamování přes USB a mobilní připojení

ZV-E10 můžete využít i k streamování, což se ukázalo jako velmi praktická vychytávka. Ke streamování videa a zvuku stačí, abyste přešli do menu a vybrali možnost Streamování USB. Pak stačí fotoaparát jednoduše připojit přes USB-C k vašemu zařízení a zapnout vybranou platformu pro livestreaming. V závislosti na připojeném zařízení bude fotoaparát přenášet až 720p stream.

zv-e10

K nastavení živého vysílání můžete použít také aplikaci Imaging Edge od společnosti Sony (dostupná pro mobilní zařízení i desktop). V tom případě ale počítejte s o něco nižší kvalitou (576p).

Audio

Zvuk snímá vestavěný směrový mikrofon se třemi kapslemi, ke kterému lze připojit ochranu proti větru (součástí balení). ZV-E10 zachycuje krásně čistý zvuk a to i bez použití externího mikrofonu. Pokud se však rozhodnete externí mikrofon použít, určitě nebudete litovat. Fotoaparát nabízí kromě vstupu pro sluchátka pro sledování zvuku i 3,5mm vstup pro mikrofon a patici pro příslušenství, která podporuje digitální zvukové rozhraní.

ZV-E10

Kvalita fotografií

Přestože je fotoaparát Sony ZV-E10 určen především vlogerům, díky jeho 24Mpx snímači APS-C CMOS, který nalezneme i v modelech A6100, A6400 a A6600, je dobrou volbou i pro fotografování.

ZV-E10 zachycuje fotografie s přesnou reprodukcí barev a krásnou živostí. Výstupem jsou ostré fotografie s čistými detaily. K mírnému nárůstu šumu a snížení detailů dochází při citlivosti ISO 6 400, pomyslným stropem dobré kvality je pak ISO 12 800, kdy na fotografiích můžeme pozorovat větší zrnitost a nižší úroveň detailů. ISO však lze nastavit až do 51 200.

Fotografování je díky funkci automatického ostření s 425 body s fázovou detekcí opravdu jednoduché. Podařilo se mi tak zachytit objekty, u kterých je ostření jinak obtížné, především u focení pohybujících se objektů. Snímková frekvence pak dosahuje hodnoty 11 sn./s.

Pro koho je ZV-E10 určený?

Zůstává jediná otázka. Komu se vyplatí ZV-E10 pořídit? Řekla bych, že představuje ideální volbu pro ty, kteří chtějí proniknout do světa fotoaparátů s výměnnými objektivy.

Fotoaparát určitě ocení především videotvůrci, recenzenti a streameři. Jeho ovládání je poměrně jednoduché a intuitivní, díky čemuž může oslovit i širší veřejnost. Zajímavou volbou může být i pro rodiny, kde může zastat místo všestranného rodinného fotoaparátu.

Pokud si tedy chcete pořídit váš první fotoaparát s výměnným objektivem, ZV-E10 může být tou správnou volbou. Postupem času můžete ZV-E10 doplňovat dalšími objektivy a rozšiřovat tak možnosti nejen fotoaparátu, ale i vaše. Až jednou budete chtít upgradovat na vyšší model, stále může být tento fotoaparát vaším parťákem na cesty nebo streamování.

Vhodné pro: Ne tak dobré pro:
- Vlogování - Profesionální fotografy (těm doporučujeme spíše model A6100, nebo Alpha 7 III)
- Recenze produktů a produktové prezentace  
- Stramování obsahu  
- Videokonference  
- Všechny, kteří se primárně zaměřují na video obsah  

Závěr

ZV-E10 je první kamera, která je skutečně zaměřená na vlogery, streamery, youtubery a tvůrce obsahu. ZV-E10 nabízí skvělou kvalitu videa, plně kloubový displej, natáčí bez ořezu v rozlišení 4K/24p a má standardní 3,5mm vstup pro mikrofon a sluchátka. Nabízí také skvělé automatické zaostřování videa a speciální funkce pro vlogování. 

Osobně jsem byla potěšena především APS-C snímačem a možností výměnných objektivů. Dále jsem ocenila i možnost jednoduchého připojení k počítači pro různé online schůzky.

Největší nevýhodu tohoto fotoaparátu spatřuji především v jeho stabilizaci. Ta by vzhledem k tomu, že se jedná o fotoaparát určený pro vlogování, mohla být lepší.

Klady (+) Zápory (-)
+ Snímač APS-C a možnost výměny objektivů - Kamera má starý snímač z a6300 (2016)
+ USB typu C - Nemá IBIS ani hledáček
+ Product showcase mode - Nemá EVF a Picture Profile (PP-11)
+ Autofokus s detekcí obličeje a očí - Omezené funkce dotykového displeje
+ Zcela polohovatelný displej - Horší stabilizace obrazu
+ Vynikající kvalita obrazu - Zapojené kabely překáží kloubovému ovládání displeje
+ Možnost živého vysílání    
+ Vestavěný mikrofon s dobrou kvalitou zvuku  
+ 3,5mm konektory pro sluchátka a mikrofon  

 

Ukázky

 

Další aktuality