×

Recenze: Sony WH-1000XM5 – nová vlajková sluchátka s nejlepším ANC na trhu?

03.06.2022

Několik posledních let si na poli sluchátek získávají čím dál větší pozornost produkty od společnosti Sony. Doteď na pomyslném trůnu kralovala vlajková sluchátka WH-1000XM4, která se po dvou letech konečně dočkala svého nástupce – WH-1000XM5. Jak se liší od svého předchůdce a co nového nabízí? Na to se dnes společně podíváme v dnešní recenzi.

Sluchátka Sony WH-1000XM5

Technické parametry:

Typ sluchátek: přes hlavu (cirkumaurální)
Mikrofon: ano
Typ připojení: Bluetooth 5.2, NFC
Frekvence: 4–40000 Hz
Velikost měniče: 30mm
Výdrž: 30 h s ANC, 38 bez ANC
Hmotnost: 250 g

O čem se dočtete:

 

Sony na poli sluchátek skutečně září. Tato japonská společnost uvedla na trh jedny z nejlepších sluchátek s potlačením hluku, a to jak v segmentu sluchátek do uší, tak sluchátek přes uši. Právě v tom druhém případě Sony zabodovalo v roce 2018 s modelem WH-1000XM3 a v roce 2020 na něj navázalo ještě lepšími WH-1000XM4. Mé očekávání, co po dvou letech přinese pátá generace náhlavních sluchátek WH-1000XM5, bylo skutečně velké.

Nový minimalistický design

Design letošní novinky opravdu překvapil. Zatímco rozdíl mezi WH-1000XM3 a WH-1000XM4 byl téměř nepostřehnutelný, WH-1000XM5 poznáte na první pohled. Společnost Sony poprvé po několika letech přepracovala celý design sluchátek. Sony WH-1000XM5 mají zcela novou odlehčenou konstrukci ve velmi čistém a elegantním provedení.

Sluchátka jsou vyrobena z lehkého recyklovaného plastu a váží 250 g. Mají matnou povrchovou úpravu a jsou velmi příjemná na dotek. Já je měla na testování ve stříbrné variantě, a překvapivě mi sluchátka vydržela bez otisků po celou dobu testování.

Sluchátka Sony WH-1000XM5

Užší hlavový most a větší náušníky

Velkou proměnou prošel hlavový most, který je nyní mnohem užší a vypolstrovaný paměťovou pěnou v celé své délce. Proměny se dočkal i vzhled mušlí, které jsou ve srovnání s modelem XM4 podstatně minimalističtější. Viditelná je také změna u uchycení náušníků k náhlavnímu mostu. Stejně jako u WH-1000XM4 jsou i v tomto případě náušníky otočné.

Zásluhou větších náušníků sluchátka pohodlně sedí i na větších uších. Díky této změně jsou WH-1000XM5 nejen pohodlnější, ale také lépe těsní. V důsledku toho tyto Sony sluchátka nepropouští hudbu ven (ani při 90 dB) a úspěšně pasivně blokují okolní zvuky. Prioritou zde zjevně bylo vytvořit co nejpohodlnější zážitek a jsem ráda, že se to Sony skutečně podařilo.

Paměťová pěna v náušníku je oproti předchozím generacím ještě o něco přizpůsobivější a měkčí na dotek a uši jsem tak měla po celou dobu jako v peřince. Sluchátka jsou neuvěřitelně pohodlná a na hlavě vám nebudou vadit ani po několika hodinách poslechu. Já je začínám na hlavě cítit zhruba po třech hodinách.

Nejpohodlnější ANC sluchátka přes hlavu, jaká jsem kdy vyzkoušela!

Jediná věc, která mě u nové konstrukce zamrzela, je absence skládací konstrukce. Místo toho, abyste sluchátka jednoduše složili a pohodlně přenášeli, nová WH-1000XM5 lze do pouzdra složit pouze naplocho. V důsledku toho ochranné pouzdro zabírá mnohem více místa, než pouzdro od WH-1000XM4.

Samozřejmě můžete pouzdro nechat doma (a tak jsem to vlastně po celou dobu testování dělala i já), ale musíte si pak dávat obzvláště velký pozor na to, co máte v tašce, abyste sluchátka nepoškrábali, nebo do nich omylem nic nevylili – sluchátka nemají žádný stupeň krytí. Jsou totiž vybavena venkovními mikrofony a ty by se těžko daly udělat voděodolné – respektive by pak tak dobře nesnímaly okolní zvuk. Sluchátka tedy nejsou zamýšlena pro aktivní pohyb venku nebo aby odolávala potu. Ale to nevadí, kvůli tomu si taková sluchátka stejně nekupujeme.

Sluchátka Sony WH-1000XM5 obsah balení

Pohodlné ovládání

Sony WH-1000XM5 mají stejné dotykové ovládání jako WH-1000XM4. Na levé mušli najdete tlačítko pro ovládání noise cancellingu, tlačítko pro zapnutí a 3,5mm jack. Na pravé mušli se nachází USB-C pro nabíjení a dotyková plocha pro ovládání pomocí gest. To vám určitě doporučuji si nastudovat, zabere vám to minutku a uživatelský komfort se tím nesmírně zvýší! 

Dvojím stiskem spustíte nebo pozastavíte přehrávání a přejetím doleva nebo doprava přehrávání. Přejetím nahoru nebo dolů nastavíte hlasitost. Jedno přejetí přitom znamená zvýšení/snížení hlasitosti o jeden stupeň. Přišla jsem ale na takovou vychytávku – pokud přejedete prstem po náušníku a chvíli ho tam podržíte, tak se úroveň hlasitosti bude posouvat o něco rychleji.

Sluchátka Sony WH-1000XM5 náušníky

Sluchátka navíc disponují skvělým režimem Rychlá pozornost. Tím vám umožní pouhým umístěním dlaně na vnější stranu sluchátka s někým konverzovat, aniž byste museli sluchátka sundávat.Hudba se totiž automaticky ztiší a aktivují se mikrofony pro snímání okolního hluku a vy tedy i dobře uslyšíte své okolí.

Sluchátka lze díky vícebodovému připojení připojit ke dvěma Bluetooth zařízením současně. Dosah Bluetooth je opravdu super, s telefonem na mém pracovním stole dojdu v pohodě až do naší kuchyňky (30+ metrů) a to mám v aplikaci nastavenou “Priority on Sound Quality”.

Sluchátka Sony WH-1000XM5

Špičkový Hi-Res zvuk a podpora LDAC

U sluchátek je samozřejmě nejdůležitější, jak dobře hrají, a sluchátka Sony WH-1000XM5 hrají vážně skvěle. Bez ohledu na žánr nebo interpreta reprodukují WH-1000XM5 bohatý a čistý zvuk. Model WH-1000XM5 dokáže krásně vykreslit jak vysoké tóny, tak průraznost nízkých basů. Zvuk je znatelně kultivovanější, vyváženější a s přehledem uslyšíte všechny spektra hudby.

Sony WH-1000XM5 mají 30mm vnitřní reproduktor s karbonovu membránou a frekvenční odezvou 4–40000 Hz. Sluchátka podporují zvuk ve vysokém rozlišení Hi-Res Audio, prostorový zvuk 360 Reality Audio a rovněž umožňují přenos dat ve formátu LDAC, AAC a SBC. 

LDAC

Co se týče kodeku LDAC (technologie, která umožňuje streamování zvuku ve vysokém rozlišení přes připojení Bluetooth rychlostí až 990 kb/s při 32 bitech/96 kHz), můžete si jej vychutnat pouze na telefonu se systémem Android. Pokud máte iPhone, používáte kodek AAC a, o výhody LDAC bohužel přijdete. Takže ano, pokud máte telefon se systémem Android, měli byste získat absolutně nejlepší možnou kvalitu zvuku. Zkusila jsem ale připojit sluchátka jak k iPhonu, tak k telefonu s Androidem, a žádný výrazný rozdíl jsem neslyšela.

Sluchátka Sony WH-1000XM5

Vyplatí se zapnout DSEE Extreme?

Kromě toho jsou WH-1000XM5 vybavena technologií DSEE Extreme, která „dopočítává” komprimovanou hudbu z jakéhokoliv zdroje na kvalitu zvuku blízkou vysokému rozlišení, a to i bezdrátově. Já osobně ale DSEE po většinu času měla vypnuté.

Z mé zkušenosti totiž zapnuté DSEE rychleji vybíjí baterii a obvykle mi ten výsledek za to úplně nestojí. Většina moderních skladeb to totiž nepotřebuje. DSEE se vám podle mě vyplatí mít zapnuté pouze v případě, pokud posloucháte např. MP3 s nižší kvalitou záznamu (např. 128 kbps).

Jak tedy hrají?

Samozřejmě, celkový dojem z toho, jak sluchátka hrají, bude hodně záležet na tom, jaký hudební žánr vlastně posloucháte. Stejně jako většina sluchátek, i tyto ve výchozím nastavení poměrně zesilují basy. Basy zní velmi hmatatelně, jsou plné síly a energie, takže je ze skladeb cítit větší průraznost. Pokud posloucháte převážně basové skladby (stejně jako já), budete pravděpodobně hodně nadšení. V opačném případě vám doporučuji basy o něco stáhnout v aplikaci Headphones Connect. 

O něco méně jsou zvýrazněné výšky. Střední pásmo je u těchto sluchátek poměrně plné, díky čemuž je zvuk o něco živější. Jak tedy hodnotím zvuk? Zatím nejlépe znějící sluchátka z řady WH!

Sluchátka Sony WH-1000XM5

Nejlepší ANC na trhu?

Sony tato sluchátka vybavilo 8 mikrofony pro ještě lepší aktivní potlačení hluku a nově dvěma procesory, které dokáží automaticky optimalizovat aktivní potlačení hluku a reagovat na okolí v reálném čase. V praxi to pak vypadá tak, že po nasazení sluchátek se zapnutým ANC okamžitě uslyšíte, že je noise cancelling aktivní. Po chvilce se však ANC ještě o něco zlepší a sluchátka potlačí i ty frekvence, které byly zpočátku slyšet.

Sluchátka jsem testovala převážně v našich kancelářích. WH-1000XM5 zde úspěšně zablokovala všechny běžné kancelářské ruchy, jako jsou hovory ostatních lidí či provoz kávovaru. Účinně si poradí i s hlukem v obchodě nebo na ulici.

Je pravda, že aby sluchátka hluk blokovala, musíte v nich mít puštěnou hudbu. Pouhé nošení sluchátka bez jakéhokoliv přehrávání vnější zvuky sice ztlumí, ale nezablokuje je úplně. To je ale standardní "problém" sluchátek s ANC, který s dnes dostupnou technologií nikdo nevyřeší.

Pokud vás zajímá, jak přesně ANC funguje a jaké jsou jeho výhody, přečtěte si náš článek Jak funguje aktivní potlačení hluku.

Až budete potřebovat být opět ve spojení s okolním světem, můžete ANC jednoduše vypnout a zapnout Ambientní režim pro propouštění okolních zvuků do sluchátek. Oproti minulé generaci zde určitě došlo ke zlepšení, v aplikaci si navíc můžete vybrat z až 20 nastavení, kolik toho mají sluchátka propouštět. 

Aplikace Sony Headphones Connect

Bezkonkurenční aplikace

Pokud chcete získat ze sluchátek úplné maximum, určitě vám doporučuji si stáhnout aplikaci Sony Headphones Connect.

Na první stránce aplikace najdete nastavení režimů poslechu na základě činnosti (sezení, chůze, běh, MHD) nebo polohy. Do aplikace si můžete uložit vámi často navštěvovaná místa. Já si zde nastavila kancelář a domov a pro každé místo určila, jestli se zde má zapnout ANC nebo ambientní režim (a případně jaký stupeň ambientního režimu).

Aplikace Sony Headphones Connect

V záložce Sound si kromě nastavení ANC/ambientního režimu můžete pohrát i s ekvalizérem, který nabízí celkem 8 přednastavených režimů. Je zde však také prostor pro dvě vlastní nastavení, takže pokud ekvalizéru rozumíte, máte zde prostor si s ním vyhrát.

Dále zde můžete nastavit 360 Reality Audio (v balení dostanete poukaz na free trial – 360 Reality Audio je totiž k dispozici pouze v případě, že máte předplacenou streamovací službu Deezer, Tidal, Amazon Music HD nebo nugs.net). Tato služba vám představí ještě lepší, prostorovější, vnímání hudby. Rozhodně doporučuji vyzkoušet.

Přečtěte si o 360 Reality Audio více v našem článku.

V záložce System pak můžete zvolit, zda chcete sluchátka připojit ke dvěma zařízením současně, nebo nastavit hlasového asistenta. Můžete si zde také vybrat, zda chcete, aby se sluchátka automaticky vypnula, když je nemáte na uších (rozhodně doporučuji nechat tuto funkci zapnutou), a zda chcete, aby s vámi sluchátka komunikovala a informovala vás například o nízkém stavu baterie. 

Kromě toho vám aplikace ukáže, jak hlasitě posloucháte hudbu a zda je tato úroveň hlasitosti bezpečná.

Aplikace Sony Headphones Connect

Bezproblémové hovory

Sluchátka jsou vybavena funkcemi HD Voice, Echo Cancellation a čtyřmi mikrofony pro snímání hlasu. Otestovala jsem tedy, jak se s novými Sony WH-1000XM5 volá. Osobně totiž nejsem moc fanoušek volání se sluchátky. Nové XM5 to ale změnila. 

Druhá strana mě slyšela naprosto zřetelně, stejně jako já druhou stranu, a to i při zapnutém hlasitém odposlechu. Sluchátka WH-1000XM5 velmi šikovně zvládají tlumit okolní zvuky včetně větru tak, že vás druhá strana slyší, jako byste byli v naprosto tiché místnosti. Skvělá práce!

Mimochodem, tato sluchátka jsou první z řady WH-1000XMx, která mají integrovanou technologii Precise Voice Pickup s umělou inteligencí, jež dokáže oddělit lidský hlas od okolních zvuků. Umělá inteligence má v sobě nahraných 500 milionů vzorků šumu, což sluchátkům umožňuje efektivněji oddělovat okolní hluk.

Sluchátka Sony WH-1000XM5

Nabíjení a výdrž baterie

Co se týče výdrže baterie, nová Sony sluchátka WH-1000XM5 nabízí 30 hodin s podporou ANC a 38 hodin bez ANC. Sluchátka se nabíjí standardně přes USB-C kabel, přičemž maximální doba nabíjení je 3 hodiny. 

Sluchátka jsou dále vybavena funkcí Quick charge, která zajistí 3 hodiny poslechu po 3 minutách nabíjení na USB PD nabíječce a 5 hodin poslechu po 10 minutách na klasické nabíječce. Ideální, pokud se potřebujete rychle vypravit z domu!

Stav baterie můžete sledovat v aplikaci Sony Headphones Connect, nebo po stisku tlačítka zapnutí. Pokud vám však bezdrátový provoz nevyhovuje, můžete sluchátka připojit přes 3,5mm (jack-jack) kabel.

Sluchátka Sony WH-1000XM5

Co nového WH-1000XM5 přináší?

Co nového nabízí Sony WH-1000XM5 ve srovnání se svým předchůdcem? Pátá generace oblíbených sluchátek přináší:

- zcela novou odlehčenou konstrukci

- větší a měkčí náušníky pro zvýšené pohodlí při nošení

- o 50 % lepší aktivní potlačení hluku

- 8 mikrofonů pro ANC a 4 mikrofony pro snímání hlasu

- účinnější potlačení vítru

- rychlejší nabíjení

Závěr

Nová WH-1000XM5 nabízí prvotřídní zvuk s celou řadou funkcí a technologií. WH-1000XM5 se navíc oproti jejich předchůdcům mohou pochlubit nejlepším aktivním potlačením hluku na trhu a 8 mikrofony pro ještě lepší ANC a hovory.

Sluchátka nabízí i skvělou výdrž baterie, která činí 30 hodin s podporou ANC a 38 hodin bez ANC, přičemž za pouhé 3 minuty je nabijete na 3 hodiny.

Dále musíme ocenit nový design sluchátek. Tou nejvýraznější změnou je jistě tenčí kulatý hlavový most a minimalističtější design mušlí. Sony se zaměřilo i na pohodlí vašich uší a vybavilo pátou generaci sluchátek z řady WH-1000X většími a měkčími náušníky.

Klady (+):  Zápory (-):
+ vyvážený a čistý zvuk - absence skládací konstrukce
+ skvělé aktivní potlačení hluku - velké pouzdro na přenášení
+ výrazně lepší kvalita hlasových hovorů  
+ intuitivní dotykové ovládání  
+ dobrá výdrž baterie a rychlé nabíjení  
+ maximální komfort díky nízké hmotnosti a zvětšenému prostoru v náušnících  
+ možnost propojit dvě zařízení najednou  

 

 

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat sluchátka?

Jak vybrat herní sluchátka?

Jak vybrat sluchátka na sport?

True wireless sluchátka: Bez drátů a bez kompromisů

Levná a kvalitní sluchátka? Sony se to povedlo

Další aktuality

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružství bez kompromisů

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružství bez kompromisů

Chcete zachytit zážitky v největší kvalitě? Vydejte se do akce s novou outdoorovou kamerou DJI Osmo Action 3 Adventure Combo, která se postará o záznam jedinečných okamžiků. Ať už jste milovníci adren...... Celý článek
Jak vybrat powerbanku?

Jak vybrat powerbanku?

Jen pěkná barva vám nezaručí rychle a dostatečně nabitý telefon. Při výběru powerbanky byste se měli soustředit hlavně na její kapacitu, rychlost a čas nabíjení. Z praktického hlediska je důležité i t...... Celý článek
Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Podívejte se s námi na nové nejlepší smartphony Samsung: Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Nabízejí až 200Mpx fotoaparát, špičkový výkon a design ohleduplný k přírodě. Mrkněte na ofic...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek