Jak vybrat sluchátka?

10.08.2020

Málokdo má v dnešní době čas na poslech hudby v klidu domova. Pro mnohé se naopak stalo ranním rituálem nasazení sluchátek a spuštění oblíbeného playlistu. Díky rozmanitému výběru sluchátek si hudbu nebo audioknihy můžeme pustit prakticky kdykoliv a kdekoliv – při sportu či na místech, kde by reproduktory jinak rušily. Jak ale vybrat ta pravá sluchátka?

AirPodsV posledních letech se prosadila tzv. true wireless sluchátka. Jejich rozmachu hodně pomohly „AirPody“

Nabídka sluchátek je dnes skutečně pestrá – jak mezi nimi zvolit ta pravá? Existuje spousta konstrukcí a každá má své výhody i nevýhody. Musíte volit mezi drátovými a bezdrátovými modely, přičemž se objevují i extrémně populární nová řešení, jako jsou true wireless sluchátka. Některá sluchátka mají vlastnosti výhodné pro sportovce (například odolnost proti potu), jiná stojí desetitisíce, protože uspokojí citlivé uši těch nejnáročnějších audiofilů.

Představíme vám základní typy sluchátek a jejich parametry, abyste věděli, jaká pro vás budou ta pravá. Vezmeme si to postupně a logicky: Nejdřív probereme základní konstrukční typy, poté se zaměříme na téma drát vs. bezdrát, následně se na sluchátka podíváme podle jejich určení a na závěr si ještě probereme hlavní technické parametry.

Obsah článku:

Zkuste si někdy pustit oblíbenou písničku do opravdu kvalitních sluchátek. Užijete si dosud neslyšené tóny, detaily i barvu.

 

Jaké jsou nejpoužívanější konstrukce?

Začněme tím, co poznáte na první pohled – konstrukcí. Většina uživatelů vybírá ze základních typů, tedy sluchátek do ucha (intraaurálních, a konkrétně tedy peckových či špuntových), na ucho (supraaurálních) a okolo ucha (circumaurálních).


Pecky
Pecková sluchátka se vkládají do zvukovodu. Bývají velmi levná – obecně se dá předpokládat, že když v obchodě najdete ta nejlevnější sluchátka vůbec, půjde o pecky. To ale bohužel zákonitě vyvažuje horší zvuková kvalita. Své využití ale rozhodně mají. V zájmu většího komfortu a důslednějšího upevnění v uchu se občas jejich plast obaluje molitanem.
 Sluchátka do ucha (intraaurální, „in-ear“, „špunty“)
Špunty, jak ostatně naznačuje jejich název, se zasouvají hlouběji do zvukovodu, velmi dobře proto tlumí okolní zvuky. Z hlediska kvality zvuku jsou v nich zastoupeny všechny třídy, někomu však
mohou být nepohodlná – koneckonců jejich princip spočívá v tom, že ucho „zašpuntují“. Jsou skvělým řešením, pokud se chystáte vydat cestou nižší ceny a zároveň dostatečné kvality zvuku.
 Sluchátka na ucho (supraaurální)
Tento typ leží na ušním boltci, ale okolo něj se hlavy nedotýká (nepřekrývá celé ucho). Tato sluchátka bývají zpravidla poměrně lehká. Opět najdete modely všech tříd, od nižší kvality reprodukce zvuku po výborné modely. Nevýhodou může být horší tlumení okolních ruchů a zároveň fakt, že i vy sami můžete okolí rušit tím, že uslyší, co posloucháte. Pozornost také věnujte designu – například legendární Koss Porta Pro se dají složit, takže jsou v tašce nebo kabelce krásně kompaktní, ale některé levnější modely tuto možnost nenabízejí.
 Sluchátka okolo ucha (circumaurální)
Tato sluchátka obklopují celý ušní boltec. Hodí se na domácí použití, protože mívají dobrý zvuk a jsou pohodlná i při dlouhodobém nošení. Při domácím nebo kancelářském použití (circumaurální bývají například hráčské headsety) také odpadá jejich teoretická nevýhoda, a sice velikost a neskladnost. U počítačového stolu nebo na stolku vedle Hi-Fi sestavy rozhodně překážet nebudou.

Za zmínku samozřejmě stojí, že na trhu najdete i typy, které zmíněné konstrukce kombinují. Na některých peckách proto můžete najít i sponu, kterou se upevní k boltci, jindy se můžete setkat se sluchátky do ucha s hlavovým mostem vedeným přes týl hlavy. Zajímavou alternativou jsou i sluchátka na ucho bez hlavového mostu, která se klipsem zachytí za ucho.

Otevřená, nebo uzavřená?

Domů jsou vhodnější uzavřené modely,
abyste nerušili ostatní členy domácnosti.

Při procházení nabídky sluchátek mnoho výrobců uvádí, zda jsou sluchátka otevřená, uzavřená nebo polootevřená (respektive polouzavřená). Víceméně tento údaj informuje o konstrukci náušníků.

Uzavřená sluchátka je mají náušníky zhotovené z materiálů, které nepustí zvuk ven, hudbu tedy uslyšíte jen se sluchátky na uších.

Naopak otevřená sluchátka podporují přirozené šíření zvuku všemi směry. Kvalitativně se z nich dočkáte lepšího koncertu, jen ho pravděpodobně uslyší i vaše okolí.

Zmíněná sluchátka s polouzavřenou konstrukcí představují kompromis mezi výše uvedenými variantami z hlediska výhod i nevýhod.

Uzavřená konstrukce Otevřená konstrukce 
+ Sama o sobě tlumí okolní ruchy + Nejvěrnější reprodukce zvuku
+ Nepropouští zvuk ven - Méně tlumí okolní zvuky
- Zvuk z principu nemůže být dokonale reprodukovaný - Propouští zvuk ven (můžete rušit okolí)                  

Drát, nebo bezdrát? Hitem jsou dnes True wireless modely

Zatímco ještě před pár lety prakticky žádný velký výběr neexistoval, dnes najdete kvalitní sluchátka i v bezdrátové podobě. Při výběru byste měli zohlednit i uživatelský komfort. Bezdrátová sluchátka je třeba nabíjet, ta drátová si vystačí s energií mobilu nebo MP3 přehrávače. Bluetooth sluchátka navíc nemůžete tak snadno odložit, třeba když na vás někdo mluví, drátová klasika s 3,5mm jackem (ojediněle s 6,3mm jackem určeným většinou pro studiové použití) zůstane viset na krku a nehrozí, že ji upustíte na zem. Protiváhu těmto výhodám zase tvoří fakt, že u Bluetooth headsetu neexistuje kabel, který byste mohli zlomit.

Zvažte komfortní provedení true wireless

Jednoznačným trendem posledních let jsou tzv. true wireless sluchátka, o kterých jsme pro vás napsali samostatný článek. Od těchto sluchátek nejenže nevede drát do telefonu, ale nejsou nijak spojena ani mezi sebou – proto se jim říká „opravdu bezdrátová“. Zpravidla mají peckovou nebo špuntovou konstrukci a jejich nedílnou součástí je nabíjecí pouzdro, které jim pravidelně dodává energii (sama vydrží hrát několik hodin, pouzdro je dobije kupříkladu čtyřikrát a poté musíte dobít samotné pouzdro). Navíc mívají true wireless sluchátka pokročilé funkce, které eliminují některé z problémů zmíněných v předešlém odstavci: například často nabízejí dotykové ovládání, takže pokud chcete s někým mluvit, jen na ně přiložíte prst a hudba se dočasně ztlumí.

Samsung Galaxy Buds+
Apple má true wireless sluchátka AirPods, Samsung zase Galaxy Buds (na obrázku model Galaxy Buds+).

U bezdrátu dejte pozor na kodeky

Při bezdrátovém přenosu zvuku jsou důležité kodeky, které se starají o převod signálu (kódují ho a dekódují, respektive komprimují a dekomprimují – proto ko-dek).

V současné době můžeme doporučit aptX HD, LDAC nebo AAC.

AptX HD na rozdíl od „obyčejného“ aptX podporuje HD audio s vyšší kvalitou, než jakou nabízí CD. Licenci vlastní Qualcomm, takže tento kodek nabízejí lepší modely mobilních telefonů s jeho procesory (standardní aptX je běžné u většiny smartphonů Android), což je dobré vědět, protože pokud chcete zvuk kódovaný pomocí aptX, musí ho podporovat jak zdroj signálu (např. právě mobil), tak sluchátka.

LDAC je kvalitní kodek s podporou vysokých přenosových rychlostí, za kterým stojí společnost Sony. Původně byl dostupný jen na zařízeních této značky, ale opět platí, že dnes ho můžete najít i na lepších modelech jiných výrobců.

AAC je kodek využívaný zařízeními od společnosti Apple (ale také stojí například za kompresí audia na internetu, například u YouTube videí). Kvalita už není tak nekompromisní jako u výše uvedených kodeků.

Ještě můžeme zmínit základní kodek SBC. Ten je většinou „nutnou součástí“ Bluetooth, takže s jeho podporou můžete počítat, ale není důvod, abyste ji cíleně vyhledávali. Kvalitativně velmi podobné kodeku LDAC jsou LLAC a LDHC od HWA Alliance/Savitech, ale nejsou moc rozšířené, tak je zmiňujeme spíše proto, aby vás v parametrech nepřekvapily. Podobně si někdy vlastní kodeky vytvářejí výrobci, například Samsung a jeho HD/UHQ-BT kodek.

Bowers & Wilkins PX7
Bezdrát bez kompromisů: Luxusní sluchátka Bowers & Wilkins PX7 podporují mj. kodek aptX HD.
 

Už neplatí, že by bezdrátová sluchátka nehrála tak kvalitně jako drátová; jen si musíte ohlídat parametry.

Sluchátka pro každou příležitost

Teď, když jsme si objasnili všechny hlavní konstrukční rozdíly, se konečně můžeme na sluchátka podívat podle jejich určení. Jiné preference má běžec, který potřebuje slyšet své okolí, a po něčem jiném touží milovník klasické hudby, jenž chce večer relaxovat u dokonalého zvuku orchestru a neváhá za tento zážitek pořádně zaplatit.

Hráči si potrpí na pohodlí. A mikrofon, přes který můžou domlouvat se spoluhráči taktiku.

Sportovní sluchátka

Hudba dokáže motivovat, udávat tempo, nebo naopak pomůže překonat dlouhé a nudné vyjížďky za zlepšením kondice. Aktivní pohyb však kvalitě hudební produkce příliš nesvědčí. Každý sport má svá úskalí: Cyklisté si často stěžují na hučení proudícího vzduchu, pro skejťáky je důležité, aby ani při otočkách neodlétla sluchátka z hlavy.

Na sport se ve většině případů hodí špuntová nebo pecková sluchátka. Poměrně dobře tlumí okolní hluk, což je jasná výhoda, ale je také třeba počítat s tím, že byste vždy měli povědomí o svém okolí. Bezpečnost by měla mít vždy přednost, abyste například slyšeli blížící se automobil. Každopádně si hlavně zkontrolujte, jestli vám sluchátka pevně drží v uších, abyste je při prudších pohybech hlavy nechytali kdesi za krkem.

Mimochodem, specifickou sortou posluchačů jsou plavci. Ano, i ve vodě můžete poslouchat, pořádně si ale vyzkoušejte, jak vodotěsná sluchátka odolají odporu vody.

Délku kabelu vybírejte i podle místa, kde budete přehrávač nosit. K pouzdru na rukáv stačí i méně než standardních 120 cm.

Sluchátka na doma

Rozdíly v kvalitě zvuku opravdu uslyšíte
U spousty produktů, a to nejen technických, jsou rozdíly
ve kvalitě drobné, případně potřebujete spoustu informací
nebo tréninku, abyste je rozeznali a ocenili. Zvuk je jiný.
Pokud rozumně kvalitní hudební soubor (klidně „obyčejnou“
MP3) pustíte na levných sluchátkách a poté na sluchátkách
kvalitnějších, uslyšíte rozdíl okamžitě a výrazně. Zvuk
bude čistší, mnohem detailnější a bohatší, realističtější.
I stará známá písnička může při prvních poslechu na po-
řádných sluchátkách znít úplně jinak – jednoznačně lépe.

Tato sluchátka jsou určená k dlouhodobému poslechu. Hodí se na poslech hudby, kdy nechcete nikoho rušit, využití ale najdou i u televize nebo počítače. U sluchátek pro domácí poslech se zaměřte na pohodlí. Velké zastoupení v této kategorii mají sluchátka kolem uší, která nesvírají přímo uši, ale hlavu kolem nich. Proto nebudou nepříjemná ani při celovečerním filmu – pokud tedy vsadíte na správný materiál. Doporučujeme umělou kůži, velur či textil. Hlavní je, aby byl materiál odolný, sál pot a tlumil zvuk. 

Domácí sluchátka navíc mají často vysokou kvalitu podání zvuku – dočkáte se tak šťavnatých basů, ostrých výšek i plných středů. Ale pozor, nenechte se nachytat na často vyzdvihované „silné basy“. Hudba totiž vyžaduje všechny polohy tónů, a spoustě žánrů přebasovaná reprodukce naopak škodí…

Sluchátka Sennheiser Momentum Wireless M2

Sluchátka na cesty / Bezdrátová sluchátka

Sluchátka na cestování najdou své využití každou chvíli. Hodí se při dlouhých cestách autobusem, cestu do práce i na občasný poslech mezi tím. Určitě by vás napadlo, že by taková sluchátka měla dobře tlumit ruchy z okolí. Zároveň však od nich budete vyžadovat odolnost a skladnost.

Každopádně někdo řeší poslech při cestování skládacími sluchátky na ucho, někdo sáhne po špuntech. V obou případech – tedy pokud vybíráte drátový model – byste měli věnovat pozornost koncovce. Právě u sluchátek na cesty platí dvojnásob, že by měl 3,5mm jack mít koncovku ve tvaru písmene L, která zabrání zlomení kabelu. Ze stejné logiky si prověřte i odolnost zapojení kabelu do špuntů, resp. kvalitu samotného kabelu, který by mohl v ideálním případě být například opletený, nebo aspoň plochý, aby se nezamotával.

Nebo zvolte bezdrátový model, kterým jsme se věnovali výše.

Koss PORTA PRO

DJ sluchátka

Specifickou kategorií jsou DJ sluchátka. Nejsou samozřejmě určená výhradně pro „dýdžeje“ v tom smyslu, že by jejich použití jinde nebylo vhodné – jde spíše o to, že nabízejí praktické vychytávky, pro které mají využití právě DJs. Často jde o otočnou nebo sklopnou mušli a odpojitelný kabel. DJ také potřebuje slyšet, co přehrává, a to v náležité kvalitě, takže jde zpravidla o dražší uzavřená sluchátka, jež lépe tlumí hluk.

Hi-Fi a Hi-Res sluchátka

Audiofilové nám snad odpustí, když umístíme Hi-Fi sluchátka a Hi-Res sluchátka do jedné kategorie, přestože jde technicky vzato o různé certifikace. Jak desítky let používané „High Fidelity“ (Hi-Fi), tak modernější „High Resolution“ (Hi-Res) je označení pro audiopříslušenství, které zvládá přehrát zvuk ve vysoké kvalitě; tedy detailní, bohatý, čistý. I mezi modely v těchto kategoriích jsou samozřejmě zásadní rozdíly, ale už samotné označení svědčí o tom, že sluchátka jsou technicky vyspělejší než obyčejná, levná.

Denon Music Maniac AH-MM400
S kvalitními sluchátky vyzní hudba úplně jinak.

Dětská sluchátka

Někteří výrobci nabízejí i sluchátka přímo pro děti. Ta se zpravidla vyznačují výraznými barevnými provedeními, ale dobrá zpráva je, že i mezi „dětskými“ modely najdete sluchátka, která mají dobré parametry zvuku. Pokud si vaše ratolest vyloženě nepotrpí na křiklavém designu, doporučujeme koupit prostě nejlepší sluchátka za danou cenu, a to plošně, ne nutně z dětské kategorie. Děti slyší stejně dobře, resp. ještě lépe než dospělí, takže kvalitní reprodukci ocení.

Herní sluchátka

Herní příslušenství v dané produktové kategorii vždy vyčnívá. Pokud sháníte herní model, odkážeme vás rovnou na samostatný článek Jak vybrat herní sluchátka. Stručně ale můžeme říct, že herní modely jsou nejčastěji „velká“ sluchátka okolo uší, zpravidla doplněná o mikrofon (takže jde o headset). Hráči si obecně potrpí na kvalitu, takže můžete očekávat výbornou reprodukci audia. Důraz také bývá kladený na technologie, které nejsou ryze „hudební“, jako je prostorovost zvuku. To nicméně neznamená, že herní headsety nejsou univerzální – parádně poslouží klidně i při poslechu hudby.

Jak vybrat herní sluchátka?
Kvalitní herní sluchátka vám ve hře můžou dodat konkurenční výhodu.

Další parametry a funkce, které mají vliv na kvalitu zvuku

Frekvenční rozsah se uvádí v Hz a logicky udává, jaké frekvence zvuku zvládnou sluchátka reprodukovat. Tento údaj je nutné brát s rezervou, protože mj. záleží na tom, jestli je zvuk ve všech rovnoměrně hlasitý (což často nebývá). Pochopitelně však platí, že čím větší rozsah, tím lépe. Příklad časté hodnoty je 20 Hz – 20 kHz (tj. 20 000 Hz).

Citlivost se uvádí v dB a určuje, jak citlivě sluchátka přijímají signál ze zdroje. Čím vyšší číslo, tím hlasitěji budou schopné hrát při menší spotřebě energie. Jde tedy o údaj, který je relevantní například při poslechu z mobilního telefonu, kterému nechcete příliš vybíjet baterii.

Impedance se uvádí v Ohmech, protože jde o odpor sluchátkových měničů. Když to zjednodušíme, platí, že nižší impedance znamená vyšší možnou hlasitost, ale při nižší kvalitě zvuku. Obvyklé hodnoty činí například 30–65 Ohmů.

Aktivní potlačení okolního ruchu (Active Noise Control, ANC) je chytrý systém, který redukuje hluky z okolí tím, že (aktivně) vytváří zvuk o frekvenci, která je vyruší. Zjednodušeně si představte rovnici, kde nějaké kladné číslo představuje hluk, a systém ANC „vytvoří“ záporné číslo, které hluk (téměř) vynuluje. Sluchátka s ANC jsou ideální do města, prostředků veřejné dopravy a na další hlučná místa. Lepší modely často nabízejí možnost tuto funkci vypnout, a to buď úplně, nebo částečně, abyste měli nějaké povědomí o svém okolí (např. o přijíždějících autech, když běháte podél silnice).

Sony WH-1000XM3B
S aktivním potlačením hluku, jaký nabízejí například Sony WH-1000XM3B, si vychutnáte hudbu i na ulici, v kavárně, v MHD…

Osobní zkušenost je nade vše

U sluchátek (jako u všeho, co nosíme přímo na těle) platí, že nejpodstatnější je osobní test. Spoustu indicií zjistíte z ceny, frekvenčního rozsahu, typu konstrukce nebo citlivosti, ale nejpřínosnější je poslech na vlastní uši. Optimální je proto vyzkoušet i dražší sluchátka, která sice možná nekoupíte, ale poslouží pro srovnání, jak kvalitně může hudba znít.

Připravte si na vyzkoušení několik hudebních vzorků skladeb, které rádi posloucháte. Nemusí se jednat přímo o bezztrátové soubory FLAC, pokud stejně přehráváte jen formát MP3. Podstatné je, abyste vybrali skladby, jež znáte, a u kterých víte, jak mají znít (nebo jak chcete, aby zněly). Ty pak srovnávejte. Od věci není ani vyzkoušet více přehrávačů. Divili byste se, ale i mezi nimi najdete velké rozdíly.
 

Jak vybrat sluchatka

Další aktuality