×

Recenze: Garmin Fénix 7X Solar Sapphire – Jednička na trhu? Jednoznačně ano!

05.10.2022

Zajímá vás, jak v našem testování obstály nadupané sportovní hodinky Garmin Fénix 7X Solar Sapphire, které představují špičku na trhu mezi sporttestery? Pojďte se na ně spolu s námi podívat!

Garmin Fénix 7X PRO

Technické parametry:

Displej: transreflektivní MIP 1,4“ s rozlišením 280 × 280 px
Ovládání: tlačítkové/dotykové
Výdrž: v režimu chytrých hodinek až 28 dní / 37 dní se solárním dobíjením,
v úsporném režimu až 90 dní / 1+ rok se solárním dobíjením, se zapnutou 
GPS 89 hodin / 122 hodin se solárním dobíjením, všechny satelitní systémy
až 63 hodin / 77 hodin se solárním dobíjením
(solární dobíjení předpokládá celodenní nošení se 3 hodinami venku při intenzitě 
světla 50 000 luxů)
Paměť: 32 GB
Funkce: budík, čas, stopky, krokoměr, měření rychlosti,
měření tepové frekvence, měření vzdálenosti, spánek,
vibrace, výpočet spálených kalorií, test kondice, odhad VO2 max, 
Real-time Stamina, topografické mapy, navigace, PacePro, ClimbPro
Technologie: Bluetooth®, ANT+, Wi-Fi
GPS, Glonass, GALILEO, Multi-band GPS,
optický senzor tepu, barometr, kompas, gyroskop, akcelerometr,
teploměr, pulzní oxymetr
Vodotěsnost: 100 m (10 ATM)
Podporované OS: Android, iOS
Čeština: ano

O čem se dočtete:

Zpracování

Výdrž

Ovládání

Navigace

Konektivita

Hudba

Mapy

Svítilna

Bezpečnostní funkce

Garmin Pay

Snímače

Outdoorové funkce

Sportovní aktivity

Analýza výkonu

Závěr

Kvalita a odolnost pro všechny vaše rozmary

Americká společnost Garmin, která již od roku 1989 pracovala na vývoji GPS navigačních systémů, již dlouhá léta přináší na trh také sporttestery a meřicí zařízení, která se vyznačují kvalitním a odolným zpracováním, dokonalou funkčností a přesností. Sportovní hodinky Fénix 7X Solar Sapphire pak představují vrchol toho, co můžete od sporttesteru očekávat.

Garmin Fénix 7X PRO

Fénixy jsou vůči vrtochům počasí odolné, a to dokonce na americké armádní úrovni.

To, že se opravdu jedná o leadera na trhu, dokazují Fénix 7X Solar Sapphire už svým kvalitním a odolným zpracováním. Jak název napovídá, jejich 1,4“ transreflektivní displej je krytý safírovým solárním sklíčkem umožňujícím dobíjení akumulátoru pomocí slunečních paprsků. Displej je pak zasazen do titanové lunety s DLC úpravou, což je úprava, která využívá vlastnosti diamantů na jakémkoli povrchu, a díky tomu přináší několikanásobně prodlouženou životnost.

51mm tělo hodinek je vyrobeno z tvrzeného polymeru a okolo zápěstí jej utáhnete pomocí silikonového řemínku s uchycením QuickFit s rozměrem 26 mm. Díky tomu je možné jednoduše a rychle vyměnit řemínek za jiný podle požadovaných preferencí. 

Garmin Fénix 7X PRO

Snímač srdečního tepu Garmin Elevate™ je opět mírně vyvýšený.

Garmin nechal jejich zvýšenou rezistenci otestovat v souladu s americkými vojenskými normami pro odolnost vůči teplotám, nárazům a pro voděodolnost. Fénixy s přehledem obstály. Odolnost a kvalita zpracování však nejdou nijak na úkor pohodlnosti nošení, protože i přes tyto vlastnosti a jejich rozměry si hodinky zachovaly poměrně nízkou hmotnost (89 g se silikonovým řemínkem, samotné hodinky 61 g). 

Oproti předchozí verzi Fénixů byl změněn senzor snímající srdeční tep Garmin Elevate™, je však opět mírně vystouplý nad spodní stranu hodinek, proto citlivějším jedincům může způsobit otlaky na zápěstí. Já si ale po chvíli zvykla a nošení bylo pro mě i tak komfortní, protože pro správné zaznamenání srdečního tepu nemusí být hodinky úplně utažené. 

Garmin Fénix 7X PRO


Jediné, s čím jsem trochu bojovala, byl velký rozměr hodinek na mé ruce, asi bych si pro sebe zvolila spíše menší model. A také se mi ženským pohledem nelíbilo, že jsou na sklíčku hodinek velmi vidět otisky a šmouhy. Ale vzhledem k tomu, že se nejedná o nějaký módní doplněk, ale o pěkně nadupaný outdoorový sporttester, jsem jim to ráda a velmi rychle odpustila.

Extrémně dlouhá výdrž i díky slunečním paprskům

Garmin slibuje výdrž až 28 dní v režimu chytrých hodinek, z čehož činí poměr solárního dobíjení až 9 dní. V režimu GPS záznamu je to pak až 89 hodin, z čehož je až 33 hodin podíl solárního dobíjení. V úsporném režimu a za využití solárního dobíjení pak Garmin uvádí více než roční výdrž. Po vybalení hodinek jsem je dobila na 100 %, za 11 dní testování s alespoň jednou měřenou aktivitou denně, dvouhodinovým během s navigací, využíváním svítilny, nočním během s blikajícím světlem, posloucháním hudby apod. se jejich výdrž zastavila na 24 %, což by mělo stačit na dalších 7 dní v režimu chytrých hodinek. 

Oproti předchozí verzi byl zvětšen solární proužek, který jejich dobíjení ze slunečních paprsků umožňuje. Proto se dá směle tvrdit, že solární dobíjení akumulátoru již není jen doplňkovou funkcí, ale je to něco, co na výdrži opravdu poznáte, a stejně jako já, nebudete muset neustále kontrolovat zbývající kondici baterie a hledat nabíjecí kabel. Případně se vám nestane, že před vyběhnutím zjistíte, že nemáte nabito. Je to velmi pohodlné a rychle si na to zvyknete.

Garmin Fénix 7X PRO

Nově zvětšený solární proužek napomáhá mnohem delší výdrži.

Řekněte to dotykem…

Garmin Fénix 7X Solar Sapphire přichází s plnohodnotným duálním ovládáním, kdy lze hodinky ovládat klasicky tlačítky nebo dotykově. Tuto možnost lze jednoduše aktivovat i deaktivovat pomocí zkratky – současným podržením tlačítek START + DOWN.

Musím říct, že oproti konkurenci i levnějším Garmin modelům mají Fénix 7X dokonalou odezvu dotyku, okamžitou a spolehlivou. Pro mě bylo mnohem pohodlnější ovládat hodinky pomocí dotykového ovládání, kde téměř nebyl patrný rozdíl mezi ovládáním telefonu nebo například tabletu a ovládáním hodinek. 

Garmin Fénix 7X Solar Sapphire

Při potřebě zadání textu se na displeji otevře posuvná dotykem ovladatelná klávesnice, díky které je psaní textu velmi jednoduché a intuitivní. Pomocí jednotlivých polí na ciferníku (např. nadmořská výška, tep, datum, VO2Max) lze zobrazit různé informace – stačí podržet na zvoleném poli prst a rozbalí se přehled konkrétní funkce a zaznamenaná data.

 

Garmin Fénix 7 vs. Garmin Epix (gen 2) 

Garmin letos připravil svým zákazníkům oříšek. Vedle legendární řady Fénix přichází na trh i druhá generace hodinek Epix. Její výbava se od Fénixů takřka neliší, hlavní rozdíl je tak v displeji. Epixy nabízejí krásný a zářivý AMOLED displej, čímž svým majitelům dopřejí opravdu nádhernou podívanou. Jenže AMOLED displej = vyšší spotřeba a tedy i výrazně kratší výdrž. Měli jsem možnost obě řady hodinek testovat současně. Pro jaké bychom se rozhodli?

Co se týče naměřených údajů a nejrůznějších metrik, Fénix a Epix se od sebe skutečně neliší. Podívaná na displej je krásná, díky vysoké svítivosti jsem neměl s AMOLEDEM problém ani na ostrém slunci. Jenže daň v podobě nižší výdrže byla krutá. Když jsem po šesti dnech musel dát Epixy do nabíječky, zatímco Fénixy mi hlásily ještě cca dva týdny výdrže, miska vah se přiklonila jednoznačně na stranu legendy. 

Jenže když jsem následně vypnul funkci Always-on, takže displej Epixů se mi rozžínal jen při natočení hodinek k obličeji, názor jsem začal lehce měnit. Výdrž se totiž ze šesti dnů protáhla k cca 14 (při započítání přibližně 3 aktivit za týden) a to už je zajímavější hodnota. Navíc rozsvěcování displeje funguje velmi dobře, jen vzácně se stávalo, že bych k sobě natočil displej a ten se nerozsvítil.

Ani po třech týdnech testování jsem tak nakonec nedospěl k jednoznačnému závěru. Pokud se řadíte mezi profíky či nadšence, kteří každý den vyrážejí za sportem nebo tráví dlouhé hodiny v terénu, jsou Fénixy jistějších volbou. Pokud ale netrávíte aktivitami desítky hodin týdně, lákal by vás opravdu líbivý displej a dokážete se smířit s častějším nabíjením, můžou pro vás být Epixy druhé generace skvělou alternativou.

Garmin Fénix 7X PRO

Pokud jste však i přesto zarytí zastánci tlačítkového ovládání, lze dotyk jednoduše vypnout a hodinky plnohodnotně ovládat jen pomocí 5 tlačítek. Tlačítkové ovládání lze také jednoduše v případě potřeby zamknout během měřené aktivity (kromě plavání), i když Fénix 7X Solar Sapphire mají tlačítka zpracována tak, aby bylo zabráněno jejich nechtěnému spuštění. Tlačítkové ovládání také umožňuje nastavit si zkratky pro jednodušší a rychlejší ovládání. To, co je podle mě velmi uživatelsky přívětivé, je to, že chování i aktivitu displeje je možné si nastavit pro každou měřenou aktivitu zvlášť podle vašich preferencí a zvyklostí.

Garmin Fénix 7X PRO

Fénix 7X mají dokonalou odezvu dotyku.

Fénix 7X Solar Sapphire vás najdou všude a bez čekání

Garmin Fénix 7X Solar Sapphire využívají moderní navigační systémy GPS, GLONASS a Galileo k zaznamenání tréninkových aktivit na mapě a poskytují navigaci i v náročnějším terénu. Jako jedny z mála na trhu mají i špičkový multi-bandový GPS čipset, což je unikátní satelitní přijímač, který dosahuje výrazně vyšší přesnosti než běžné jednofrekvenční GPS přijímače. Rozdíl je možné poznat zejména v místech, kde signály satelitů nejsou stabilní nebo těžce pronikají. Jeho pomocí je možné zaznamenat přesně téměř každý váš krok

Garmin Fénix 7X PRO

Díky multi-bandu poskytují Fénixy také velmi přesné informace o vašem aktuálním tempu s rychlou odezvou při jeho změně. Zapnutí multi-bandu má vyšší energetické nároky na baterii hodinek, takže se při jeho využití vybíjejí rychleji. Není však třeba zoufat, i běžná jednofrekvenční GPS je u Garminu na špičkové úrovni a přináší rychlou odezvu a přesná data.

Měření pomocí GPS během mého testování bylo opravdu spolehlivé. Odezva na signál prakticky okamžitá, takže odpadalo někdy zdlouhavé čekání a mohla jsem ihned zahájit svůj trénink.

Garmin Fénix 7X PRO

Z dalších měřicích senzorů najdete ve Fénixech samozřejmě výškoměr, tříosý kompas, barometr pro sledování změn počasí, akcelerometr, teploměr a pulzní oxymetr.

Připojte se

K párování a synchronizaci dat s chytrým telefonem jsou dostupné aplikace, které můžete stáhnout jak pro operační systém Android, tak pro iOS. Aplikace Garmin Connect™ vám usnadní nastavení hodinek, můžete si personalizovat váš osobní profil, můžete zde najít své přátele a soutěžit spolu v jednotlivých výzvách, které Garmin nabízí apod. Najdete zde taky svůj přehled zaznamenávaných metrik i podrobné záznamy o měřených aktivitách. 

Garmin Fénix 7X PRO

Fénix 7X Solar Sapphire vám poskytují samozřejmě i funkci chytrých oznámení, kdy můžete sledovat příchozí volání, e-maily, SMS a další notifikace z připojeného telefonu, který funguje na operačním systému Android i iOS. Oproti levnějším modelům fungují chytrá oznámení spolu s operačním systémem iOS opravdu spolehlivě a okamžitě a nestalo se, že by měla oznámení výpadek či bylo nutné hodinky znovu synchronizovat, aby se v hodinkách objevila.

Garmin Fénix 7X PRO

Pomocí chytrých oznámení budete stále v obraze.

Aplikace Connect IQ™ Store umožňuje stáhnutí ciferníků, widgetů, dalších funkcí a aplikací. Lze pomoci ní také přizpůsobit podrobná nastavení pro jednotlivé sportovní aktivity.

Co se týká propojitelnosti, poskytují Garmin Fénix 7X Solar Sapphire nejenom Bluetooth, ale i připojení pomocí ANT+ a Wi-Fi, a to dokonce tak, že připojení Bluetooth a ANT+ je možné využívat bez problému současně.

Garmin Fénix 7X PRO

Je libo trochu hudby? 

Sedmičkové Fénixy nově přinášejí také možnost poslechu hudby přímo z hodinek. Buď je možné pomocí počítače a webového rozhraní Garmin Express stáhnout vlastní hudbu například ve formátu .mp3, nebo hodinky připojit k Wi-Fi síti a využívat jedné z placených verzí platforem Spotify, Deezer nebo Amazon music. 

Já jsem se připojila přes Spotify. K přehrávání hudby bylo nutné na Wi-Fi signálu stáhnout jednotlivé playlisty do paměti hodinek (výrobce udává paměť pro až 2 000 skladeb), což malou chvíli trvalo, ale poté již stačilo připojit bezdrátová sluchátka a dát se do poslechu oblíbené hudby. Hlasitost a přepínání skladeb je možné ovládat přímo z hodinek.

Garmin Fénix 7X PRO

Abyste se neztratili…

Garmin Fénix 7X Solar Sapphire přicházejí již ve své základní výbavě s obsaženými topografickými mapami celého světa. Další mapy je možné do hodinek instalovat po připojení k Wi-Fi. Mapy jsem využila během testování při navigaci u běhu v terénu. Práce s nimi je velmi jednoduchá a intuitivní. Pomocí dotykového ovládání si lze mapu jednoduše přiblížit a prozkoumávat okolí. 

Ovládání navigace je k dispozici u zvolené aktivity, kdy je možné vyhledat si místo v okolí podle zvolených parametrů, nastavit si například, zda chcete zobrazovat vzdálenost do dalšího orientačního bodu, či rovnou do cíle apod. Hodinky vás pak upozorňují pípnutím a haptickou odezvou. Během testování fungovala navigace více než spolehlivě, po tom, co se mi podařilo seběhnout z trasy, ji hodinky ihned přepočítaly a spolehlivě mě dovedly do požadovaného cíle.

Garmin Fénix 7X PRO

Dovedou vás spolehlivě do cíle, ať už je kdekoliv.

Dalšími mapami, které jsou ve Fénixech k dispozici, jsou mapy golfových hřišť a lyžařské mapy SKIVIEW™. Barevné mapy courseview vám zobrazí více než 42 000 golfových hřišť z celého světa. Předinstalované lyžařské mapy pak poskytují informace o sjezdovkách více jak 2 000 lyžařských středisek.

Fénix 7X Solar Sapphire posvítí na cestu

Garmin Fénix 7X Solar Sapphire mají ve své výbavě vestavěnou LED svítilnu. Svítilna je umístěna v pouzdře hodinek mezi lunetou a uchycením řemínku. Má vysokou svítivost a dlouhou výdrž. Je možné na ní nastavit barvu, intenzitu světla a režim svícení. Svítilnu jsem často využívala ve večerních hodinách, když jsem si potřebovala posvítit na cestu po setmění, najít něco v noci nebo potmě zasunout klíč do zámku. Zapnutí svítilny je velmi jednoduché, stačí dvakrát kliknout na tlačítko LIGHT. Jas bílého světla je možné regulovat nebo zvolit světlo červené.

Garmin Fénix 7X PRO

Ani potmě už se neztratíte.

Při nočním běhu jsem si nastavila režim blikání, které při pohybu paží dopředu blikne bílým světlem, při pohybu dozadu světlem červeným. Z počátku si musí běžec zvyknout na trochu jiný pohyb rukou, který musí vykonat, ale poté se může spolehnout na to, že bude vidět nejenom zepředu, ale i zezadu, což je pro bezpečnost po tmě nebo i v sychravém podzimním počasí důležité. 

Vybrat se dá z více režimů blikání, ať už je to kadence, rychlé blikání (interval je možné nastavit), maják, pulzy, nebo běžné blikání. Je jen na vás, které vám bude vyhovovat nejvíc. Při nastavování jednotlivých měřených aktivit lze také zapnout její automatické spuštění během měřené aktivity po setmění, což jsem si nastavila u běhu a opravdu to fungovalo.

Garmin Fénix 7X PRO

Ochrání váš život

Další z bezpečnostních funkcí, které možná znáte z jiných modelů hodinek Garmin, je detekce nehody, kdy hodinky pomocí senzorů zaznamenají případný pád, rozezní se alarm a odešlou SMS upozornění na zvolený kontakt spolu se souřadnicemi vaší aktuální polohy. Pokud byl váš pád bez následků, je možné pomocí stisknutí tlačítka alarm vypnout a odeslat SMS informaci o tom, že není třeba pomoc posílat. Ze zkušenosti s jinými modely hodinek Garmin vím, že je tato funkce opravdu spolehlivá, SMS upozornění o nehodě přijde bez prodlení.

Mezi další bezpečnostní funkce, které Fénix 7X Solar Sapphire nabízí, jsou například funkce asistence, livetrack a group livetrack, pomocí které může vámi zvolený kontakt v aplikaci Garmin Connect™ sledovat váš pohyb při měřené aktivitě v reálném čase na mapě.

Garmin Fénix 7X PRO

Garmin Pay

Jednou z mých oblíbených funkcí hodinek Garmin je funkce bezkontaktního placení pomocí služby Garmin Pay, do které za pomoci svého internetového bankovnictví nahrajete svoji platební kartu a můžete platit bezkontaktně, kdekoliv budete potřebovat. Platba probíhá pomocí zadání vámi zvoleného kódu na hodinkách. Při více platbách v krátké době za sebou není nutné zadávat pokaždé kód. Takže se budete moci zastavit nakoupit potřebné drobnosti i během vašich sportovních aktivit a nebudete muset cinkat drobnými po kapsách. Garmin Pay funguje vždy bez komplikací, svižně, s rychlou odezvou a jeho ovládání je jednoduché a pohodlné.

Garmin Fénix 7X PRO

Při platbách pomocí Garmin Pay nepotřebujete mít u sebe mobilní telefon.

Jak se vám daří?

Hodinky nepřetržitě sledují vaše životní funkce, aby lépe mohly určit potřebnou dobu regenerace a doporučit ideální pohybovou aktivitu uzpůsobenou vaší aktuální kondici. 

Srdeční tep je snímán pomocí optického snímače na zadní straně hodinek. Měří a zaznamenává data během celého dne i noci. Naměřená data byla velmi přesná a srovnatelná s daty naměřenými pomocí hrudního pásu, jen na změnu intenzity reagovaly s mírným zpožděním. Pomocí měření srdečního tepu vyhodnocují hodinky také například zatížení organismu. Snímač zaznamenává i variabilitu srdečního tepu, mimo jiné pro výpočet hladiny stresu.

Garmin Fénix 7X PRO

Pulzní oxymetr vyhodnotí, jak snadno vaše tělo vstřebává kyslík, což je důležité, pokud chcete znát kvalitu vašeho spánku či možnosti aklimatizace a je hodnotou nezbytnou i v případě, že byste se necítili ve své kůži a chtěli tomu přizpůsobit vaše pohybové aktivity. Při měření pulzním oxymetrem je nutné být úplně v klidu, mít paži ve vodorovné poloze, ideálně opřenou, aby bylo zabráněno nechtěnému pohybu, a mít hodinky pevněji utažené na zápěstí.

Garmin Fénix 7X PRO

Fénixy poznají, jak vám je, a nabídnou tomu přiměřené aktivity.

Garmin Fénix 7X Solar Sapphire vyhodnocují také délku a kvalitu vašeho spánku. Poskytnou vám ucelený přehled čítající jednotlivé fáze spánku (lehký, hluboký, REM), jejich délku a vliv na dobití organismu Body Battery™, což je funkce počítající rovnováhu mezi odpočinkem či regenerací a výdejem energie. Tato funkce mimo kvalitu spánku využívá i data z měření srdečního tepu, zatížení organismu a další. Jeho hodnota je vyjádřena pomocí hodnoty od 0 do 100.

Garmin Fénix 7X PRO

Nabídnou vám ucelený přehled o vašem spánku.

Hodinky se také soustředí na vaši dechovou frekvenci a pokud vyhodnotí, že jste ve stresu, doporučí vám jednoduchá dechová cvičení, která vás pomohou zklidnit. Během testování se mi stávalo poměrně často, že vyhodnotily, že jsem ve stresu, a dechové cvičení mi nabízely. Tato cvičení jsou krátká a mají pozitivní efekt.

Garmin Fénix 7X PRO

Jak dlouho je třeba regenerovat?

Pomocí regeneračního asistenta uvidíte po každém tréninku, ale i jindy např. při podržení dotyku na příslušném poli datové obrazovky, jak dlouho je třeba regenerovat před zahájením další sportovní aktivity. Regenerační asistent zohledňuje nejenom intenzitu vašich tréninků, ale například i stres, denní aktivity nebo spánek. Po dobu mého testování její výpočet většinou odpovídal mému skutečnému fyzickému stavu. V reálném čase se pak přepočítával v závislosti například na zařazení krátkého spánku či jiné odpočinkové aktivity.

Garmin Fénix 7X PRO

Garmin do Fénixu 7X zabudoval již také přípravu pro měření EKG, jedná se ovšem o funkci, jejíž plnohodnotné využívání závisí na dlouhodobějším procesu certifikace.

Spolehlivý parťák do terénu

Fénix 7X Solar Sapphire se stanou vaším dokonalým sparing partnerem zejména pro outdoorové aktivity. Nejenom, že nabízejí funkce pro ultra závody, poskytují také informace a funkce, které se vám budou v terénu vážně hodit. Mimo výše uvedenou detekci nehod, LED svítilnu a spolehlivou mapovou navigaci vám mohou poskytovat také informace o předpovědi počasí, blížící se době východu či západu slunce, o intenzitě slunečního záření nebo poskytovat výstrahy před bouřkami.

Bouřková výstraha se během testování zobrazila jednou, nicméně se žádná bouřka nakonec nedostavila. Funkce upozornění na blížící se západ slunce odpovídala skutečnosti a předpověď počasí byla vždy také spolehlivá.

Garmin Fénix 7X PRO

Funkce, díky nimž budou aktivity v terénu jednodušší.

Jaký sport si vyberete?

Garmin Fénix 7X Solar Sapphire nabízí velké množství dostupných sportovních profilů, ať už se jedná například o turistiku, lezení na stěně, plavání v bazénu i otevřené vodě, horská kola, lyžování, běžky, veslování, surfování, seskoky padákem nebo například tenis. Co se týká běžeckých módů, je možné si zvolit klasický běh, běh na oválu, běh na pásu, halový běh, trailový běh, virtuální běh a ultra běh.

Garmin Fénix 7X PRO

Je to jen na vás, kterou možnost zvolíte…

Pomocí hodinek nebo přes aplikaci je možné přizpůsobit podrobná nastavení pro jednotlivé aktivity zvlášť, ať už se jedná například o využití jednotlivých satelitů, konfigurace upozornění na okruh, zvukové výzvy, dotykové ovládání, nebo například použití LED svítilny.

Tréninkové funkce

Pomocí aplikace je možné si nastavit tréninkové plány pro běh na 5 km, na 10 km a tréninkový plán pro půlmaraton. Pro cyklistiku se nabízí tréninkové plány na závody v časovém rozmezí od 6 do 30 týdnů.

Garmin Fénix 7X PRO

ClimbPro 

Tato funkce vám pomůže lépe si rozložit lépe vaše síly pro nadcházející stoupání na trase. Umožní vám zobrazit si detaily stoupání, včetně sklonu, vzdálenosti a nadmořské výšky, a to nejen před zahájením aktivity, ale i v reálném čase.

PacePro 

Pomocí funkce PacePro je možné si naplánovat závodní strategii, abyste dosáhli zvoleného cíle závodu zadáním podrobností o trase a vašich cílech. Garmin je vyhodnotí a doporučí vám potřebné tempo pro váš závod.

Garmin Fénix 7X PRO

S funkcí ClimbPro vás žádný kopec nepřekvapí.

Strava Live segmenty 

Pokud využíváte placenou verzi aplikace Strava, je možné si nastavit, aby vás hodinky během běhu nebo cyklistiky upozornily na to, že se blížíte k oblíbenému segmentu, a v jeho průběhu vás informovaly o úspěšnosti jeho zdolávání.

Real-time Stamina

S funkcí Real-time Stamina je možné sledovat a regulovat námahu během měřeného výkonu a předejít tak přetížení na začátku aktivity. Tato funkce je dostupná pro běh a jízdu na kole. Jednoduše si ji nastavíte jako jedno z polí datové obrazovky, kde uvidíte buď kolik km, času, nebo procent zbývá vašemu tělu, aby běželo nebo jelo stejným tempem a se stejnou tepovou frekvencí jako v daném okamžiku. 

Garmin Fénix 7X PRO

Se Staminou start nepřepálíte.

Pro přesnější výpočet je lepší zaběhnout si zátěžový test, který je v hodinkách dostupný a díky němuž se stanoví vaše výkonnostní pásma. Já tento test neběžela, protože i mimo testování využívám sporttester od Garminu a všechna data se mi propsala po spárování i do Fénixů. Funkci jsem si přidala na datovou obrazovku běhu a musím říct, že mě překvapilo, že odhady poměrně přesně odpovídaly mé aktuální kondici a fyzickému stavu.

Garmin Fénix 7X PRO

Jaká je vaše kondice?

Fénix 7X Solar Sapphire vám poskytnou přehled metrik vašich výkonů, což jsou odhadované hodnoty, díky nimž můžete lépe pochopit fungování vašeho těla při měřených aktivitách a přizpůsobit jim vaše tréninkové aktivity. Jedná se například o odhad hodnoty VO2 Max, která podává informace o maximálním množství kyslíku, který můžete spotřebovat za minutu na kilogram tělesné hmotnosti při maximálním výkonu. Dalšími jsou třeba předpokládané závodní časy, zhodnocení výkonu, funkční limitní hodnota výkonu, výše uvedená Stamina a pak také test zátěže VST a laktátový práh, ke kterým je třeba použití hrudního snímače tepu.

Garmin Fénix 7X PRO

Závěr

Fénix 7X Solar Sapphire nabízí mnohem více funkcí a vychytávek, než je možné v této recenzi uvést. Podle mě jsou nejhlavnějšími benefity zejména nové dotykové ovládání s výbornou odezvou, integrované topografické mapy a navigace, pokročilé bezpečnostní funkce, funkce pro outdoorové nadšence, vyhodnocování spánku a doporučení tréninků. Oproti předchozí řadě mají i lepší výdrž na nabití, a to díky výkonnějšímu solárnímu nabíjení, a přesnější zaznamenávání aktivit díky multibandovému GPS čipsetu. 

Během testování nedošlo k žádným zásekům, nebylo nutné je restartovat, ani znovu párovat, jak to bývá někdy u konkurenčních či levnějších modelů. Jejich zpracování je už od prvního pohledu odolné, přesto bylo jejich nošení pohodlné. Doporučila bych je zejména těm sportovcům, kteří to myslí se svým tréninkem vážně a nezaleknou se ani extrémních aktivit a pohybu v terénu. Tam teprve totiž ocení všechny jejich funkce a zjistí, že je na ně stoprocentní spoleh. Jednoduše řečeno – šlapou jako hodinky!

Garmin Fénix 7X PRO

Klady Zápory
+     kvalitní a velmi odolné zpracování v souladu s americkými armádními normami -    snímač srdečního tepu je mírně vystouplý
+    opravdu dlouhá výdrž baterie podpořená funkčním solárním dobíjením -    vyšší nároky na baterii při využití multi-band chipsetu
+     dotykové ovládání s rychlou a spolehlivou odezvou -    větší rozměr hodinek
+     topografické mapy a navigace v základní výbavě  
+     funkce pro outdoorové nadšence  
+     analýza spánku, regenerační asistent  
+     denní doporučení aktivit, možnost plánování tréninků  
+     Real-time Stamina  
+     LED svítilna  
+     pokročilé bezpečnostní funkce  

 

Garmin Fénix 7X PRO

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze Honoru 70 5G je pro mě trochu nostalgická, protože ještě před pár lety byla moje první recenze vůbec právě recenze na mobil této značky – Honor 20. Tehdy jsem z něj byla upřímně unešená. Zauja...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek