×

Jak vyčistit žehličku?

20.09.2022

Žehlička je neocenitelný pomocník. Pravidelné čištění žehličky vám zajistí, aby vám dlouho a dobře sloužila. Žehlení tak bude rychlejší, jednodušší a navíc nehrozí, že si nečistotami poškodíte oblíbené kousky ze svého šatníku. V následujícím článku vám poradíme, jak zbavit žehličku připálenin, nánosů vodního kamene a čemu se vyplatí věnovat pozornost.

Jak vyčistit žehličku

O čem se dočtete:

Tipy, jak vyčistit žehličku od spáleniny

Častým problémem, se kterým se setkala snad každá hospodyňka, jsou připáleniny na žehlicí ploše. Máte-li novější model žehličky s nepřilnavým povrchem, tak vás pravděpodobně nebudou trápit příliš často. V opačném případě ale stačí malá chvilka nepozornosti či chybně zvolená teplota a na žehličce vám zůstane kousek potisku nebo dokonce látku spálíte.

Pokud se vám podaří kousek látky na žehličku připálit, je nutné ji z povrchu odstranit co nejdříve a nepokračovat v práci, aby při žehlení nezanechala stopu na oblečení. Rozhodně na plochu nepoužívejte agresivní čisticí prostředky a vyvarujte se všeho, co by žehlicí plochu mohlo poškrábat.

Místo toho se řiďte pokyny výrobce a použijte speciální čisticí přípravky k tomu určené, např. speciální sprej na žehlicí plochyčisticí tyčinku, nebo vyzkoušejte běžně dostupné domácí prostředky.

Sprej na čištění žehličky

Rozhodně na plochu nepoužívejte agresivní čistící prostředky a vyvarujte se všeho, co by mohlo žehlicí plochu poškrábat.

Čím vyčistit žehličku? Nepodceňujte domácí prostředky

Rychlý a levný prostředek, který funguje, je zubní pasta. S její pomocí odstraníte z žehlicí plochy menší připáleniny. Na studenou plochu nebo na hadřík naneste trochu pasty a krouživými pohyby je odstraňte. Poté opatrně omyjte vodou a můžete se znova pustit do žehlení.

Na odolnější spáleniny vyzkoušejte univerzálního pomocníka při úklidu v domácnosti ocet. Hadřík namočte v octu a přejíždějte jím po horké žehlicí ploše nebo ho rovnou rozpálenou žehličkou vyžehlete. Dávejte přitom pozor, aby se ocet nedostal do napařovacích otvorů.

Čím vyčistit žehličku

Skvěle funguje také sůl, ovšem to si nechte až jako poslední možnost. Tento způsob čištění je vhodný spíše na starší typy žehliček, z důvodu možného rizika poškrábání žehlicí plochy. Sůl zabalte do hadříku a opatrně jím přejíždějte po připáleninách nebo po jemně mleté soli opatrně nahřátou žehličkou přejíždějte. Následně žehličku otřete o hadřík a nehezké kousky se oddrolí. I zde dávejte pozor, aby se krystalky soli nedostaly do napařovacích otvorů.

čištění žehličky

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene?

Napařovací žehličku může potrápit také vodní kámen. Ten brání volnému průniku páry přes napařovací otvory a také může docházet k jeho nežádoucímu uvolňování při žehlení, což má za následek zašpinění vypraného prádla. Jak často je potřeba žehličku odvápnit, záleží zejména na stupni tvrdosti vody. Čím víc máte tvrdší vodu, tím rychleji se nečistoty v žehličce usazují. Pravidelným odstraňováním vodního kamene pomáháte udržovat nejvyšší výkon napařování a prodlužujete životnost žehličky.

čištění žehličky

Moderní typy žehliček jsou vybaveny odvápňovacími systémy (AntiCalc, Calc-Clean apod.), které vás zbaví starostí s odvápněním a sami bezpečně odstraní všechny usazeniny včetně vodního kamene.

Pokud vaše žehlička takovou funkci nemá, poradíme vám, jak žehličku odvápnit. Opět si vezměte na pomoc ocet, smíchejte ho s vodou v poměru 1:1 a takto připravený roztok nalijte do nádržky na vodu. Nechte pár minut napařovat a poté několikrát nádržku propláchněte čistou vodou, zbavíte se tak octového zápachu. Případně použijte speciální odvápňovací prostředek.

Pokud máte dojem, že jsou zanesené napařovací otvory, zkuste je jemně vyčistit tyčinkami do uší. Vyhýbejte se ostrým předmětům, které by mohly povrch žehlicí plochy nevratně poškodit. Vodní kámen můžete z žehlicí plochy zkusit také „odmočit“. Položte žehličku do vhodné nádoby (použijte např. lavor) a nalijte do ní tolik octa, aby byla žehlicí plocha ponořena. Dbejte, aby ocet působil pouze na žehlicí ploše, a aby nenatekl dovnitř. Nechte působit hodinu, dle potřeby můžete nechat i přes noc.

Jak odvápniť žehličku

Jak prodloužit životnost vaší žehličky?

Chcete-li se vyhnout odstraňování připálenin a vodního kamene, věnujte pozornost pár základním pravidlům:

  • Různé druhy tkanin žehlete pouze na doporučenou teplotu, řešení je také pořídit si žehličku s nepřilnavým povrchem.
  • S vodním kamenem si snáze poradíte, budete-li po každém žehlení vodu z nádržky vylévat.
  • Místo kohoutkové vody používejte vodu destilovanou. Ta je zbavená nečistot a většiny minerálů.
  • Žehličku skladujte postavenou ve vertikální poloze.
     

Chci novou žehličku


Související články:

Další aktuality

Unikátní designérský šperk. To je ETA Gratus di Vetro

Unikátní designérský šperk. To je ETA Gratus di Vetro

Značka ETA posouvá hranice! Představuje unikátní sběratelský kousek, který dodá vaší kuchyni šmrnc – kuchyňský robot ETA Gratus di Vetro. Když se propojí špičkový design a ten nejkvalitnější če...... Celý článek
LG vás naučí správně číst prací štítky

LG vás naučí správně číst prací štítky

Prát oblečení vlastně není velká věda, stačí si pozorně nastudovat příslušný štítek a podle toho s oblíbeným kouskem nakládat. Nicméně každý z nás občas potřebuje poradit, co který symbol na štítku zn...... Celý článek
Seznamte se se zbrusu novým odlehčeným vivo X80 Lite 5G

Seznamte se se zbrusu novým odlehčeným vivo X80 Lite 5G

21. září 2022 byl společností vivo odhalen nový model ze střední třídy s názvem vivo X80 Lite 5G. Kromě působivých barev, 90Hz OLED obrazovky a většího výkonu nabízí smartphone také 64Mpx fotoaparát n...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Buďte ve spojení s rodinou a přáteli. Odhalte naše tipy na ty nejlepší komunikační aplikace

Buďte ve spojení s rodinou a přáteli. Odhalte naše tipy na ty nejlepší komunikační aplikace

Chcete pohodlně komunikovat se svou rodinou, přáteli nebo třeba kolegy v práci? Inspirujte se hned několika aplikacemi, pomocí kterých budete moct odesílat textové i hlasové zprávy, fotografie nebo tř...... Celý článek