×

Jak vybrat tiskárnu?

12.05.2021

Jak vybrat tiskárnu, která co nejlépe pokryje potřeby vaší domácnosti nebo kanceláře? Poradíme vám, jak se rychle zorientovat v možnostech, funkcích a výbavě tak, abyste při častém tisknutí dokumentů měli dobrý pocit z nízkých nákladů na provoz.

Jak vybrat tiskárnu

O čem se dočtete:

Tiskárna hp

Základní otázky při výběru tiskárny

Dříve, než se vrhnete na průzkum mezi stovkami různých tiskáren, ujasněte si, jaká jsou vaše očekávání a reálné využití funkcí tiskárny. Zřejmě ale už svou představu a rozpočet máte. Abyste však zohlednili vše podstatné, odpovězte si na následující otázky:

Jak často a kolik stránek budu tisknout?

Pokud potřebujete vytisknout pouze několik stran týdně, dobrou volbou budou cenově dostupné domácí inkoustové tiskárny. Disponují přiměřenou kvalitou i rychlostí tisku a občasný nákup dražšího cartridge jim odpustíte.

K jejich přednostem patří nenáročná instalace (stačí propojit s počítačem a do pár minut tisknete první stránky) a logicky navržené ovládání, s nímž si hravě poradí i děti, které potřebují vytisknout učební materiál.

Při častém tisku většího množství dokumentů (ale i skript) již doporučujeme kvalitní laserové tiskárny. Pracují rychle, kvalita tisku je vhodná na delší archivaci a provozní náklady jsou v porovnání s inkoustovými tiskárnami překvapivě nízké.

Tiskárna

Budu tisknout barevně nebo černobíle?

Schopnosti černobílé tiskárny oceníte všude tam, kde nepotřebujete barevné grafy, obrázky, mapy či barevné fotky – ať už v domácnosti nebo také v menší kanceláři. V opačném případě již uvažujte o barevné tiskárně, jejíž tiskové využití je přece jen větší. Při jejím výběru se zaměřte na rozlišení tisku, rychlost barevného tisku i cenu náhradních barevných náplní, abyste byli připraveni na to, na kolik vlastně vyjde provoz takové tiskárny.

Chci, aby tiskárna zvládla také kopírovat a skenovat?

Pokud ano, pak je jednoznačnou volbou multifunkční tiskárna. Dokáže tisknout (obvykle černobíle i barevně), skenovat do souboru a vytvářet kopie pro již existující dokumenty či obrázky. Cena zařízení 3v1 je sice ve srovnání s „klasickou“ tiskárnou o něco vyšší, ale vzhledem k technologickému pokroku a konkurenceschopnosti značek nejsou ceny multifunkčních tiskáren nijak přemrštěné. Místo dvou či tří přístrojů v blízkosti pracovního stolu tak máte jednoho elegána, který šetří místo a pracuje pro vás tak, jak právě potřebujete.

Tiskárna

Záleží mi na kvalitě a trvanlivosti tisku?

Dlouhodobě se vyšší kvalita černobílého tisku připisuje laserovým tiskárnám. O inkoustových tiskárnách se zase hovoří v souvislosti s vyšší kvalitou barevného tisku a fotek. Rozhodující není pouze technologie tisku, ale také kvalita náplní a rozlišení tisku (hustota tiskových bodů, výsledná ostrost obrazu, vykreslení do detailů). Chcete-li doma tisknout fotky na fotopapír v kvalitě jako z fotolabu (či dokonce ještě vyšší), potom nepřehlédněte nováčka v nabídce tiskáren – fototiskárny.

Potřebuji tisknout i na jiný formát než A4?

Vizitky, fotky, nálepky, letáky, tisk na papír různých formátů i gramáže. Toto vše již dokáže kvalitní tiskárna během krátké chvíle. Stačí pouze správně nastavit vstupní parametry a do zásobníku zasunout vhodný papír. V souvislosti s tím proto hledejte informaci o podporovaných formátech, například podporované formáty papíru A6, A5, A4 (větší tiskárny i A3 – maximální velikost tisku 297 × 420 mm), podporované formáty fotopapíru 10 × 15, 13 × 18, 9 × 13 cm.

Papír do tiskárny

Technologie tisku

Mezi nejrozšířenější patří v současnosti inkoustové laserové tiskárny (dobře hodnocené jsou značky HP, Canon, Epson, Brother). Obě technologie mají své nesporné výhody a přestože se zdálo, že laserové tiskárny získají před inkoustovými výrazný náskok, tiskárny s tankovým inkoustovým systémem jejich pozici znejistilo. Na jakém principu funguje inkoustová a laserová tiskána? Jaké jsou jehličkové tiskárny a tiskárny s termosublimační technologií?

Tiskárna CanonInkoustová tiskárna (cartridge, tank)

Součástí inkoustové tiskárny jsou zásobníky s inkoustovou náplní, nejčastěji černá nebo spektrum CMYK (azurová – Cyan, purpurová – Magenta, žlutá – Yellow, černá/klíčová – Key).

Po přenesení informací z počítače, notebooku nebo smartphonu do tiskárny se digitální data vizualizují a tisková hlava jejich řádek po řádku přenese na papír.

Cenově se řadí mezi dostupnější, a proto se staly nejprodávanějšími tiskárnami do domácností. Levnou značkovou inkoustovou tiskárnu koupíte již za necelých 1500 Kč.

Při občasném a nenáročném využití budete spokojeni i s náklady na provoz. Nicméně, pokud tisknete stovky až tisíce stran měsíčně, provoz inkoustové tiskárny vás při roční bilanci vyjde podstatně více, než koupě kvalitní laserové tiskárny s úsporným provozem. Ve prospěch inkoustových tiskáren hovoří také jejich všestrannost – nejoblíbenější jsou v provedení 3v1 (tisk, sken, kopírování), černobílý i kvalitní barevný tisk a perfektní konektivita (Wi-Fi, Bluetooth).

Tanková tiskárna

Náš tip: Inkoustové tiskárny nejsou drahé a poskytují dobrou kvalitu tisku. Pro každého, kdo chce ušetřit na nových cartridge a nestát se otrokem jejich časté výměny, doporučujeme inkoustové tiskárny s tankovým zásobníkem (tzv. Tankové tiskárny). Do výbavy dostaly velkokapacitní zásobníky, do kterých bezpečně a s důrazem na dokonalou čistotu doléváte náplně z lahviček. Jsou spolehlivé a podstatně méně zatěžují vaši peněženku i životní prostředí

Tiskarna hpLaserová tiskárna

Rychlou odpovědí na vyšší spotřebu technologie tisku se staly laserové tiskárny. Zatímco ještě donedávna patřily téměř výhradně do prostředí kanceláří, se zmenšujícími se rozměry a klesající cenou se staly vítaným řešením i do mnoha domácností. Nemluvě o tom, že laserové jsou nepřekonatelné i v rychlosti tisku. 

Nejlevnější laserové tiskárny koupíte už od 2000 Kč. Pokud je pro vás důležitá rychlost/ostrost tisku, tisk dokumentů nebo dlouhodobá archivace bez ohrožení kvality tisku, laserová tiskárna vás potěší úsporným chodem i při vysokém měsíčním vytížení.

Na jakém principu funguje? Pokusíme se to vysvětlit zcela laicky. Tiskárna si data dokumentu uloží v paměti a procesor tiskárny definuje obraz (řádky, okraje, zarovnání). Hlavní jednotka laserové tiskárny pak řídí laserový paprsek podle zpracovaných dat a přenáší obraz na vodivý válec se selenovou vrstvou. Na místa ozářená paprskem se pak zachytí prachové částice toneru, které se otisknou na papír a tepelně zafixují.

Toto vše se při tisku jednoho dokumentu stane během pár vteřin. Kvalitní laserové tiskárny vyprodukují za minutu 20 – 30 černobílých stran, přičemž na první výtisk (aktivaci technologie) potřebují sotva 6 sekund. Vydatnost jednoho toneru, v závislosti na značky a produktu, přitom může být až na 5 000 stran. Bonus navíc – prášek (na rozdíl od inkoustu) nezasychá, ani když tiskárnu déle nepoužíváte.

Toner do tiskárny

Pro zajímavost: Víte, jaký je rozdíl mezi cartridge a tonerem? Cartridge je kazeta/zásobník na inkoust v inkoustové tiskárně. Toner zase obsahuje barevný prášek a najdete ho v laserových tiskárnách.


Jehličková tiskárna

Z kanceláří je vytlačují univerzální laserové tiskárny, v domácnosti je jejich využití zase téměr nulové a buďme upřímní, i nudné. Nedokáží si totiž poradit s komplikovanou grafikou. Jehličkové tiskárny se dostaly na okraj zájmu, ale i přesto se vylepšené modely dobře prodávají. Svůj potenciál dokáží ukázat především při tisku účetních podkladů, inventárních seznamů, různých bloků a vstupenek. Výborně se tedy hodí pro tisk textu a jeho okamžitých kopií. K přednostem patří vysoká přesnost, spolehlivost, dlouhá životnost i minimální poruchovost.

Pracují na principu, který je podobný psacímu stroji. Čím má jehličková tiskárna více jehliček, tím je kvalita tisku rychlejší i lepší. Pokud se z popisu tiskárny dozvíte, že rychlost tisku je 680 znaků za sekundu, jednu standardní A4 s 1 800 znaky dokáže vytisknout za necelé 3 sekundy! Jehličkové tiskárny využívají tzv. nekonečný papír, jehož typickým znakem je oddělitelná perforace po bocích.

Jehličková tiskárna

Termosublimační tiskárna

Možná se zdá, že jde o nováčka z technologií. Termosublimační technologie tisku ale potřebovala pár let na „upgrade“, aby ukázala naplno svůj potenciál a vychytala řadu nedostatků. Pokud již i vy máte dost digitálních fotografií, které se ztrácejí ve složkách či cloudech a chcete v rukou zase jednou držet skutečné fotografie, z termosublimační tiskárny budete mít radost.

Součástí tiskárny je rolka tenké fólie, na níž jsou naneseny barviva (žlutá, purpurová a tyrkysová barva). Působením tepla se barvivo v pevném skupenství uvolní z fólie, změní na plynné skupenství (sublimace) a přejde do povrchové vrstvy fotopapíru, kde se usadí a opět změní na pevné skupenství.

Zázrak v praxi, že? Jeden bod může nabýt až neuvěřitelných 256 úrovní intenzity barvy v závislosti na použitém teplu. Po nanesení všech vrstev (včetně důležité ochranné vrstvy, která zvyšuje odolnost fotografie) vzniká obraz výjimečně realistický a se zachováním barev a detailů jako na digitálním snímku.

Fototiskárna

Funkce tiskáren

Seznámení s technologiemi tisku je za námi, pojďme se ještě blíže podívat na to, jaké funkce moderní tiskárny nabízejí a vybrat z nich ty, které vám práci s tiskárnou zpříjemní a při běžném používání zejména zjednoduší.

 • Barevný / Černobílý tisk: Základní funkce, kvůli které tiskárnu kupujete. Bez cartridge/tonerů na černobílý a barevný tisk se neobejdete, proto se stejně jako na cenu tiskárny dívejte i na cenu náhradních náplní.
 • Skener: Umožňuje naskenovat fyzické papírové dokumenty, obrázky a fotografie do digitální podoby v počítači a uložit v některém z podporovaných formátů. Skener můžete koupit samostatně nebo jde o praktickou výbavu multifunkční tiskárny.
 • Kopírování: Funkce, s jejíž pomocí vytvoříte další kopie papírových dokumentů během krátké chvíle. Nastavit se dá i počet kopií. Na ušetření času při kopírování většího množství dokumentů vyberte tiskárnu s funkcí ADF (automatický podavač dokumentů).
 • Automatický oboustranný tisk: Nebo i tzv. Duplex znamená, že tiskárna dokáže potlačit papír z obou stran bez vaší asistence (šetří čas, papír, energie). Klasický duplex funguje tak, že tiskárna nejdříve papír potlačí z jedné strany a následně si ho stáhne zpět. Při vnitřním duplexu se papír na opačnou stranu otočí ještě uvnitř tiskárny.
 • Bezokrajový tisk: Nebo i tisk bez okrajů. Funkce, kterou využijete nejen při tisku fotek, ale i grafů, tabulek, map, štítků a nálepek.
 • Podpora přímého tisku: Nemusíte zapnout počítač ani notebook, abyste si vytiskli dokument. USB nebo paměťovou kartu (vyměnitelné médium) vložíte přímo do tiskárny. Funkce je s rozšířením bezdrátových technologií na ústupu. Je totiž jednodušší odeslat dokumenty na tisk přes Wi-Fi nebo Bluetooth, tedy bez fyzického přiblížení k tiskárně.
 • Fax: Kdysi byl fax nezbytnou součástí každé kanceláře, dnes je i v některých multifunkčních laserových tiskárnách.
 • Tankový systém: Doplňování (tankování) větších inkoustových zásobníků.
 • Displej: Může být jednoduchý, kde vidíte základní informace o tisku nebo větší a dotykový, který umožňuje provést pokročilé nastavení. Dotykový displej se zabezpečuje PIN kódem.
 • Více zásobníků na papír: Praktická výbava, pokud potřebujete během tisku měnit formáty a chcete se vyhnout častému manuálnímu nastavování.
   

Jak vybrat tiskárnu

Zaměřte se na následující parametry:

 • Spotřeba: Jednou z nevýhod inkoustových tiskáren je jejich zvýšená spotřeba na údržbové cykly (v průměru 20 %). Jedním z řešení, jak omezit časté čištění tiskových hlav je ponechání tiskárny v pohotovostním režimu a přepnutí z automatického čištění na ruční.
 • Náklady na tisk: Bez zdlouhavých výpočtů a porovnávání – laserové tiskárny mají výrazně nižší náklady na tisk.
 • Rozlišení tisku: Označované i jako dpi (dot per inch). Jde o počet bodů, které dokáže tiskárna vytisknout na úsečku délky 1 palce (2,54 cm). Minimální rozlišení tisku 300 × 300 dpi, maximálně 1200 × 6000 dpi. Čím vyšší rozlišení, tím detailnější obraz.
 • Rychlost tisku černobíle/barevně: Je udávána jako počet stran za minutu v obou barevných režimech. Za průměr ČB tisku se považuje cca 15 – 17 stran/min., průměr rychlosti barevného tisku přibližně poloviční – 8 stran/min.
 • Podporované formáty tisku: Nejčastěji papír A4, A5, A6 (dražší tiskárny i formát A3), fotopapír s rozměry 10 × 15, 13 × 19, 9 × 13 cm.
   

Jak vybrat tiskárnu

Konektivita tiskáren

Vývoj tiskáren se neustále posouvá směrem k vyššímu komfortu uživatelů tak, aby bylo jejich ovládání přiměřeně jednoduché a intuitivní. Základním způsobem je zapojení tiskárny do sítě LAN, prostřednictvím ethernetového kabelu. Každé zařízení, které je zapojeno do vaší lokální internetové sítě pak dokáže odeslat příkazy k tisku do tiskárny.

Na většině tiskáren však (zřejmě z preventivních důvodů) najdete i USB port, díky kterému okamžitě propojíte počítač nebo notebook s tiskárnou nebo vložíte USB klíč, pokud má daný model podporu přímého tisku. Je jasné, že bezdrátové technologie nemohly obejít ani tiskárny, které již tvoří základní výbavu z řad elektroniky v mnoha domácnostech. Odeslat dokumenty a fotky na tisk z tabletu nebo smartphonu přes Wi-Fi nebo Bluetooth tak zvládnete levou zadní.

Jak vybrat tiskárnu

Náš TIP – Fototiskárny

Slyšeli jste už o tom, že fotky ze smartphonu nebo Instaxu můžete během několika sekund vytisknout jako fotografii ve velmi dobré kvalitě? Na závěr bychom vám rádi představili malé přenosné tiskárny. Téměř okamžitě dokáží zhmotnit vaše jedinečné momenty do památky, která jen tak brzy nevybledne. Například fototiskárna Canon Square QX10 zobrazuje až 16,7 miliónů barev a vytvoří fotografie s výdrží až 100 let!

Tento typ osobních tiskáren na fotografie pracuje s barevnou inkoustovou termosublimační technologií. Mají stylový design a výbornou přenosnost. Napájejí se přes USB kabel, některé mají dokonce ve výbavě i integrovanou baterii. Na propojení se smartphonem či tabletem využijete Wi-Fi nebo Bluetooth. Užijte si s fototiskárnou bezstarostný tisk kdekoliv potřebujete, dokonce i přímo na party s přáteli.
 

Jak vybrat tiskárnu


Související články:

Další aktuality

Velký průvodce Sony sluchátek

Velký průvodce Sony sluchátek

Sony sluchátka již dlouhodobě dobývají svět audia. Vybírat můžete z nejrůznějších typů sluchátek, od sluchátek přes hlavu, špuntů až po skutečně bezdrátová sluchátka, a to ve všech cenových kategoriíc...... Celý článek
Jak vybrat 3D tiskárnu?

Jak vybrat 3D tiskárnu?

3D tiskárnu si můžete pořídit domů i vy – nejenže je to možné, dokonce to ani není drahé. V dnešním článku vám obecně představíme 3D tisk a konkrétně poradíme s výběrem 3D tiskárny. O čem se do...... Celý článek
Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

ETA představila unikátní novinku. Kuchyňský robot ETA Gratus di Vetro, který vznikl ve spolupráci s předním českým designérem a sklářským umělcem Ronym Pleslem. Nás ale především zajímalo, jak mu to p...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Věděli jste, že káva je druhým nejpopulárnějším nápojem na světě? Není divu, její lahodnou chuť, bohatou pěnu, skvělé aroma či účinky si vychutnává nejeden z nás. Ta nejlepší zrnková káva ve vás každý...... Celý článek