×

Jak vybrat sušičku ovoce?

26.01.2021

Sušičky potravin se stávají velmi častým a oblíbeným pomocníkem v domácnostech. Jsou užitečné nejen pro zdravé stravování, ale také pro prodloužení trvanlivosti potravin. Sušení potravin představuje nejlepší a nejzdravější způsob, jak uchovávat vitamíny bez konzervačních látek. Takovou šetrnou úpravou totiž nedochází ke ztrátě vitamínů, cenných živin a dalších prospěšných látek.

kuchyňské_sušičky

Sušička na ovoce je také nepostradatelným pomocníkem pro domácnosti orientující se na zdravé stravování, které se v poslední době těší velké oblibě. Můžete si tak připravit např. lahodné zeleninové chipsy úplně bez tuku. Majitelé zahrad navíc ocení další způsob, jak zpracovat domácí úrodu ovoce a zeleniny. Využití najde také v domácnostech všech nadšených houbařů.

Velkou výhodou sušiček potravin je nejen to, že v nich zpracujete prakticky všechno, co vám vyrostlo na zahrádce. Sušit lze také již zmíněné houby, bylinky, vyzkoušet můžete i sušení masa nebo rajčat. Moderní přístroje navíc umožňují sušit též těstoviny, nudle, vyrobit jogurt nebo müsli tyčinky, dokonce vám bude užitečná na kynutí těsta či přípravu kvásku.

kuchyňské_sušičky

Jak vybrat sušičku potravin

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru sušičky je počet sušicích plat. Pro příležitostné sušení vám bohatě postačí levnější sušička na ovoce s méně funkcemi. Pokud však máte zahradu a spoustu domácí úrody, bude se vám sušička potravin hodit celoročně. V tomto případě se vyplatí volit v řadách hranatých modelů a chtít kvalitnější provedení s praktickými vychytávkami, jako je třeba regulace teploty, časovač nebo přednastavené programy pro různé způsoby sušení.

Dobrá sušička na ovoce je navíc vybavena tepelnou pojistkou chránící proti přehřátí, takže ji můžete nechat pracovat i bez vaší přítomnosti. Taková sušička vám pak vydrží po dlouhá léta i při každodenní zátěži.

Jak velkou sušičku volit?

Všeobecně se traduje, že pro jednotlivce nebo menší rodinu vystačí sušička s maximálně šesti pláty, pokud však plánujete sušit často a ve velkém, oceníte sušičku mající kolem 10 plátů.

kuchyňské_sušičky

Kulatá, hranatá nebo INFRA?

Rozlišujeme tři typy kuchyňských sušiček:

Kulaté (také kruhové) sušičky potravin mají motor umístěn ve spodní části. Při sušení horký vzduch stoupá nahoru, což může vést k nerovnoměrné distribuci tepla. Dochází k tomu, že potraviny ve spodní části jsou rychleji vysušené, než je tomu v případě horních pater. Kvůli nerovnoměrnému proudění teplého vzduchu je potřeba čas od času sušicí plata prohodit. Vzhledem k tomu, že jsou jednotlivá plata naskládána na sobě, musíte je nejdříve všechny vytáhnout a poté vyměnit.

Výhodou kulatého modelu je zejména to, že ve většině případů lze jednotlivá síta dokoupit a libovolně přidávat. Jako nevýhodu bychom mohli označit hrozbu odkapávání šťávy a jejího zatečení do motorové jednotky. V tomto případě dbejte na přítomnost speciálního tácu, případně možnost dokoupení sušicích vložek vhodných právě pro šťavnatější potraviny.

kuchyňské_sušičky

U kulatých modelů lze přidávat nebo odjímat jednotlivá síta.


Hranatá (též policová) sušička na ovoce zajistí rovnoměrnou distribuci tepla. Topné těleso se nachází na boku, teplý vzduch tak má větší možnost horizontálně proudit ke všem potravinám. Tento způsob sušení je pohodlnější, není nutné jednotlivá plata přehazovat. Při sušení v hranaté sušičce dokonce nemusí být uvnitř všechna plata, takže můžete vložit dovnitř i větší kusy potravin. Nevýhodou zde může být to, že tento model neumožňuje doplňovat sušicí plata.

kuchyňské_sušičky

Posledním typem jsou INFRA sušičky. K sušení využívají INFRA záření, které se dá přirovnat ke slunečním paprskům, jen s výjimkou toho, že na potraviny nepůsobí nebezpečné UV záření. Výhodou INFRA sušiček na potraviny je rychlejší sušení a zachování více vitamínů, minerálů a vlákniny než u běžného sušení.  

Plast nebo nerez?

Kvalitní zpracování sušičky na ovoce je zárukou mnohaleté výdrže i při každodenním zatížení. U plastového provedení se mějte více na pozoru. Obecně lze říci, že plastové sušičky na ovoce bývají levnější, sušičky vyrobené z kovu (nerezu) naleznete především ve vyšších cenových kategoriích.

Rozdíly jsou také v jejich hmotnosti. Kruhové sušičky vynikají menší hmotností, u těch hranatých se může váha vzhledem k bytelnější konstrukci pohybovat od pěti kilogramů nahoru, což může trochu znesnadnit manipulaci s přístrojem.

kuchyňské_sušičky

Příslušenství

Sušička potravin je poměrně jednoduchý domácí spotřebič, ke kterému výrobce nenabízí žádné velké množství doplňků. Z čeho si lze vybrat, jsou další sušicí plata, kterými si sušicí plochu zvětšíte. Jak již bylo zmíněno, dokupovat plata je možné pouze u modelů, u kterých se motor nachází ve spodní části přístroje, což se týká zejména sušiček kulatého tvaru.

Při navyšování plat je potřeba vzít v úvahu také to, že vrstvení může znamenat i delší dobu sušení. To se tím pádem může stát zdlouhavým a neekonomickým. Dodržujte proto výrobcem doporučený počet plat. Dokoupit ve většině případů lze také podnosy s menšími oky, které jsou vhodné např. pro sušení bylinek.

kuchyňské_sušičky

Údržba

Velmi důležitá je také údržba sušičky na ovoce. Pravidelným čištěním prodloužíte nejen její životnost, ale předejdete i množení nežádoucích bakterií, takže tento krok rozhodně neopomíjejte. Po použití sušičku otřete navlhčeným hadříkem s jemným mycím prostředkem, stejně tak i jednotlivá sušicí plata.

Velkou výhodou u některých modelů je možnost vložit jednotlivá plata do myčky na nádobí. Základní desku s přístrojem čistěte pouze vlhkým hadříkem.  Údržbu provádějte na přístroji odpojeného z elektrické sítě a až poté, co úplně vychladne. Nezapomínejte také přístroj správně skladovat. Ideální jsou suché a čisté prostory, naprosto nevhodná jsou vlhká a prašná místa.

kuchyňské_sušičky

Jak sušička potravin funguje

Pro sušení je třeba zvolit správnou teplotu s ohledem na způsob distribuce vzduchu. Horizontální způsob sušení se hodí spíše pro sušení jednoho druhu potravin, vertikální sušení umožňuje dohromady sušit i několik druhů ovoce a zeleniny. Výrobci k sušičkám potravin přikládají i návody, ve kterých uvádí vhodné teploty pro sušení jednotlivých druhů potravin.

U základních nebo starších modelů je uživatelské rozhraní pro regulaci teploty řešeno pomocí otočného ovladače, kterým nastavíte teplotu vzduchu proudícího uvnitř sušičky. V poslední době je však běžnější způsob digitálního ovládání teploty, kdy se zvolená úroveň zobrazuje na malém displeji.

kuchyňské_sušičky

Některé modely jsou vybaveny časovačem, který zvukově upozorní na uběhnutou dobu sušení nebo rovnou dochází k vypnutí spotřebiče. Určitě oceníte také speciální programy pro sušení specifických druhů potravin, které mají správnou dobu a teplotu sušení již naprogramovanou. Důležitý je také výkon, který se u sušiček potravin pohybuje v rozmezí 200–700 W, což pro sušení v běžném rozsahu stačí. Profesionální přístroje se mohou pochlubit výkonem kolem 1 000 W.

Sušení masa v sušičce

Samostatná sušička na maso neexistuje, nicméně k tomu můžete využít vaši klasickou sušičku na potraviny. Pro sušení masa, známého ve světě jako „jerky“, oceníte především modely hranatých tvarů sušiček. Celý proces sušení masa v sušičce je relativně snadný, skvěle se na to hodí maso hovězí, zvěřinové nebo rybí.

Zvolte libové maso s co možná nejmenším množstvím tuku, protože čím vyšší je obsah tuku v mase, tím kratší je poté jeho trvanlivost po vysušení. Konkrétní tipy, jak maso v sušičce připravit, se dočtete v našem článku.

kuchyňské_sušičky

Sušičky výborně poslouží o pro sušení masa. Ideální volbou bývá maso hovězí, zvěřinové nebo rybí.

Jaká je hlučnost

Při výběru nového pomocníka sušičky na ovoce vás možná bude zajímat také to, jak hlučný bude. Pokud plánujete sušit i přes noc, určitě si zjistěte míru hlučnosti ještě před koupí. Ovšem příliš velké obavy, že by sušička na ovoce rušila noční klid vašeho domova, jsou zbytečné. Drtivá většina modelů při svém provozu dosahuje hlučnosti kolem 45 dB.

Pár rad a tipů

  • Sušte pouze čerstvé plody (bez známek hniloby), které si díky tomu uchovají více cenných živin.
  • Pokud nechcete, aby ovoce zhnědlo, namočte ho do vody s trochou citronové šťávy.
  • Dobré je také plody blanšírovat – krátce povařit ve vodě nebo v páře. Nezmění vzhled a uchovají si svou přirozenou chuť.
  • Ovoce a zeleninu zbavte všech nejedlých částí, pecek apod.
  • Krájejte na plátky o síle 0,5–1 cm.
  • K sušení bylinek používejte tác s malými mezerami. Během sušení totiž výrazně zmenší svůj objem a hrozí jejich propadnutí mezi pláty.
     

kuchyňské_sušičky

Správné skladování

Jako radu na závěr přidáváme tip, jak správně sušené potraviny uchovávat. Vložte je do uzavíratelných nádob nebo sáčků, což jim zajistí dlouhou trvanlivost, a umístěte je nejlépe do chladného a tmavého prostředí. Uchováváním ve vzduchotěsných nádobách zabráníte jejich navlhnutí, které by mohlo způsobit množení plísní a bakterií. Neskladujte však usušené potraviny déle než rok.

Tip na závěr

Chcete potěšit své příbuzné či blízké přátele milým, zdravým dárkem? Připravte jim dárkový balíček plný vitamínů. Směs domácího sušeného ovoce navrstvěte do pěkné sklenice, doplňte oříšky, ozdobte stužkou s vlastnoručním přáním a během chvilky máte připravený krásný jedlý dárek, který jistě ocení každý správný mlsoun.
 

Chci sušičku ovoce

Další aktuality

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Říjnové DATART novinky přichází s jediným cílem – zlepšit podzimní náladu. Do naší nabídky přibyly nejen novinky od Apple, potěšíme i příznivce outdoorových aktivit, milovníky chutné kávy a dobrého do...... Celý článek
Jak vybrat 3D tiskárnu?

Jak vybrat 3D tiskárnu?

3D tiskárnu si můžete pořídit domů i vy – nejenže je to možné, dokonce to ani není drahé. V dnešním článku vám obecně představíme 3D tisk a konkrétně poradíme s výběrem 3D tiskárny. O čem se do...... Celý článek
Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Představování Samsung novinek nekončí a po smartphonech přichází na trh nová vlajková sluchátka druhé generace Galaxy Buds2 Pro, která slibují hlavně upgrade na 24bitový Hi-Fi audio zvuk a množství da...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Věděli jste, že káva je druhým nejpopulárnějším nápojem na světě? Není divu, její lahodnou chuť, bohatou pěnu, skvělé aroma či účinky si vychutnává nejeden z nás. Ta nejlepší zrnková káva ve vás každý...... Celý článek