×

Jak vybrat smoothie mixér?

30.01.2021

Smoothie nápoje jsou zajímavým zpestřením zdravého životního stylu. Ovocné, zeleninové, ale i s ořechy či semínky se těší oblibě u malých i velkých. Poradíme vám, jak vybrat smoothie mixér, který bude vyhovovat vašim potřebám a nezklame ani při častém používání.

Jak vybrat smoothie mixér

Na co se při výběru smoothie mixéru zaměřit?

Smoothie mixéry se staly jedněmi z nejvyhledávanějších kuchyňských pomocníků. Dokáží zpracovat čerstvé suroviny nabité vitamíny a minerály do lahodně jemného nápoje, který může plnohodnotně nahradit snídani, svačinu, ale i večeři. Pokud si chcete koupit smoothie mixér, který bude zvládat všechny výzvy na jedničku, pro rychlou orientaci v bohaté nabídce se jistě budou hodit následující informace.

Co je smoothie?

Za smoothie se považuje nápoj, který obsahuje ovoce, zeleninu, bylinky, ořechy i olejnatá semínka. Není to džus, ovocná šťáva, ani mléčný koktejl. Základem je vytěžit z čerstvých surovin mixováním co nejvíc cenných živin bez jakékoliv tepelné úpravy. Úkolem dobrého smoothie mixéru je vytvořit jemnou konzistenci za krátký čas. Čím je smoothie krémovější a jemnější, o to víc živin z něho může lidské tělo získat.

Smoothie nápoje vyhledávají nadšenci zdravé a RAW stravy, sportovci i lidé s trávicími těžkostmi. Velké oblibě se také těší v rodinách s malými dětmi, kde se doporučovaných „5 kusů ovoce a zeleniny za den“ rychle přemění na přitažlivé „tekuté“ zpestření jídelníčku.

Jak vybrat smoothie mixér

Objevte výjimečnost smoothie nápojů a využijte sílu přírody ve svůj prospěch!

Smoothie mixér vs. ostatní konstrukce mixérů

V domácnostech je hned několik mixérů s rozličným využitím. Může jít o tyčové ponorné mixéry, stolní mixéry, ruční šlehače, ale i multifunkční kuchyňské roboty se širokým příslušenstvím. Mezi nimi vynikají smoothie mixéry především svojí schopností pracovat rychle. Víte o tom, že smoothie nápoj si můžete připravit i ponorným nebo stolním mixérem? Narazíte však na jisté limity a výsledek nemusí být úplně dokonalý.

Ponorný mixér si poradí spíše pouze s menším množstvím měkčích druhů ovoce nebo zeleniny (na 1 porci), které vložíte do vyšší úzké plastové nádoby. Stolní mixér je zase výkonnější a větší, proto se nevyplatí zašpinit celou nádobu pár kousky ovoce. Navíc uspořádání čepelí tohoto druhu mixéru nemusí zvládnout extrahovat živiny z tvrdých plodů tak, jak to dokáže kvalitní smoothie mixér.

Jak vybrat smoothie mixér

Dopřejte svému tělu barevnou dávku vitamínů  - s praktickým smoothie mixérem to jde hravě.


Smoothie mixér vyniká typickou praktičností po všech stránkách. Na rozdíl od ponorného mixéru můžete připravovat smoothie nebo kaši z měkkého ovoce pohodlně v uzavřené nádobě. A oproti stolnímu mixéru je jeho tělo kompaktnější (nezabírá moc místa na pracovní desce ani v kuchyňské skříňce) a váží průměrně 1–2 kg. Navíc můžete nádoby na smoothie skladovat s ostatními miskami a lahvemi.

Jak by měl vypadat nejlepší smoothie mixér pro vaši domácnost?

 

Při výběru smoothie mixéru postupujte především rozumně. Projděte si nabídku i recenze spotřebitelů a před samotnou koupí si zodpovězte následující otázky:

  • Máte v plánu mixovat převážně měkčí ovoce a zeleninu, nebo je pro vás důležité, aby smoothie mixér zvládl pokořit i tvrdší plody, ořechy a led?
  • Hledáte smoothie mixér pro 1-2 osoby, nebo bude sloužit více členům rodiny?
  • Vystačíte si s jednou či dvěma nádobami, nebo potřebujete víc láhví různých velikostí?
  • Chcete si připravovat smoothie každý den (např. v rámci nového dietního režimu, detoxu), nebo jde spíš o občasné používání?

Pak můžete přihlédnout i na design spotřebiče, výrobci nabízí mnoho barevných variant a estetických provedení.

Jak vybrat smoothie mixér

Tip: Záleží vám na tom, aby si ingredience zachovaly maximum svých živin, chuti i barevnosti? Potom hledejte vakuový smoothie mixér, který dokáže odsát vzduch a zabránit nežádoucí oxidaci.

Čím vyšší výkon, tím silnější smoothie mixér

Jedním z klíčových parametrů smoothie mixéru je jeho příkon, který ovlivňuje i samotný výkon spotřebiče. Platí přímá úměra – čím je výkon smoothie mixéru vyšší, tím spolehlivěji pracuje, zvládá mixovat tvrdší ingredience a je méně ohrožený přehříváním.

Smoothie mixéry s výkonem 300-500 W jsou vhodné pro méně náročné používání. Zvládnou připravit výborné nápoje z měkčích druhů ovoce a zeleniny s vyšším obsahem vody. S větším úsilím rozmixují i tvrdší dužiny a slupky, ale je třeba počítat s tím, že některé kousky zůstanou hrubší a budou nepříjemně vrzat mezi zuby.

Jak vybrat smoothie mixér

Smoothie mixér pracuje průměrně pár minut denně, proto se nemusíte obávat, že by se jeho používání výrazně promítlo do vyšších účtů za elektrickou energii.


Když zabloudíte mezi smoothie mixéry s výkonem 500-1 100 W, máte jistotu, že objevíte šikovného a houževnatého pomocníka, který pokoří i tvrdší ingredience – například zmrzlé ovoce do osvěžujícího nápoje v letních dnech. Kromě výkonu sledujte i celkovou odolnost mixéru a vybírejte nerezové provedení nebo kvalitnější plasty. Smoothie mixéry právě z této kategorie patří mezi ty nejoblíbenější.

Výkon vyšší než 1 100 W už patří ke smoothie mixérům, které si bez problémů poradí i s ořechy, semínky, slupkami či stopkami a mají i funkci drcení ledu. Pracují rychle a nevadí jim opakované zatížení.

Jakou roli hrají otáčky?

Počet otáček smoothie mixéru znamená rychlost, s jakou dokáže rozmixovat vložený obsah. Pokud chcete mít smoothie hladké konzistence připravené už za pár sekund, musíte hledat vysoký počet otáček.

Na dolní hranici je hodnota 10 000 otáček za minutu, což je pro hladké zpracování některých tvrdých surovin nedostatečná rychlost. Doporučujeme se zaměřit na modely s rychlostí okolo 20 000 otáček za minutu, které už pracují rychle a rozmixovaný nápoj je bez chybičky. Vítaným bonusem nejmodernějších smoothie mixérů je možnost si vybrat z několika rychlostí mixování.

Jak vybrat smoothie mixér

Do auta, tašky či na kolo? Nádoby na smoothie volte i dle svého životního stylu

Rozdíly mezi stolním a smoothie mixérem jsou někdy na pohled pouze v detailech. Smoothie mixér je v základu o něco menší, skladnější a ve výbavě má nejčastěji 2 nádoby (nebo láhve) s rozdílným objemem (např. 500 ml a 700 ml).

Příslušenství rodinných smoothie mixérů je bohatší (např. 4 láhve s vlastním uzavíráním), resp. se můžete rozhodnout pro model, kde se dají dokupovat náhradní láhve podle potřeby.

Jak vybrat smoothie mixér

Vždy starostlivě sledujte objem nádob, způsob uzavírání a jejich tvar. Dobrým výběrem se můžete trefit do vkusu všech členů rodiny – děti si vezmou smoothie do školy, dospělí zase do práce nebo na sportovní aktivity. Výrobci se v tomto přizpůsobili svým spotřebitelům a dnes už není problém sehnat láhve, které pasují i do stojanu na nápoje v autě.

Pokud chcete dělat extra dávku smoothie stejného složení pro celou rodinu, volte raději větší společnou nádobu – ušetříte čas při nakládání ingrediencí. V případě, že máte odlišné chutě a každý chce svůj vlastní nápoj, je výhodnější vybrat smoothie mixér s více menšími nádobkami.

Jak vybrat smoothie mixér

Jaký materiál smoothie mixéru volit

Materiál nádob je stejně důležitý jako jejich objem a tvar. Ve hře je totiž životnost nádoby a náchylnost na zabarvení od přírodních barviv. Sklo je krásné, jednoduché na údržbu a čistění, neobarví jej pigmenty, ale stačí jeden pád a nádoba poputuje do odpadu.

Plast vyniká odolností vůči poškrábání a prasknutí. Tento materiál proto převažuje u většiny smoothie mixérů, jenže u těch levnějších a méně kvalitních se nádoby na smoothie rychle zabarví. Sledujte především jejich zdravotní nezávadnost (označené jako BPA-free materiál). Doporučovaný je Tritan – kvalitní materiál, který vyniká tím, že nezachytává pachy a neovlivňuje chuť smoothie nápoje.

Jak vybrat smoothie mixér

Tělo z plastu nebo nerezu?

Materiál základny může být z plastu, nebo z nerezové oceli. Plastové tělo najdete spíše na výkonově slabších smoothie mixérech, kde se neočekává vysoké zatížení. Z nerezové oceli (často v kombinaci s černými plastovými prvky) se vyrábí dražší, stabilnější, a především výkonnější smoothie mixéry.

Ovládání smoothie mixéru

Nejčastěji se smoothie mixéry ovládají pomocí pulzního spínače. K tomu, aby se motor mixéru uvedl do chodu, je třeba tlačítko soustavně držet. V momentě, kdy tlačítko pustíte, mixér se vypne. Takové ovládání je výhodné především tehdy, když máte malé děti. Snížíte tak riziko, že se děti ve vaší nepřítomnosti dostanou k zapnutému mixéru.

Některé modely mají také přednastavené programy. Nemusíte držet pulzní spínač, mixér pracuje sám po určitou dobu. Obvykle mají na ovládacím panelu 2 základní programy – na měkké ovoce a na tvrdé ovoce + zeleninu

Jak vybrat smoothie mixér

Bezpečnostní prvky

Kvalitní smoothie mixér poznáte i podle pokročilých prvků, které chrání nejen uživatele, ale i samotný spotřebič. Důležitou součástí je bezpečnostní pojistka, která povolí spuštění mixéru pouze tehdy, když je nádoba přesně posazená na základně. Pokud tomu tak není, mixér není možné uvést do chodu. Nesmí chybět ani stabilizační protiskluzové nožičky.

V popisu některých modelů můžete natrefit i na maximální dobu provozu. Smoothie mixér sice dokáže podávat vysoký výkon, ale jeho chod je limitovaný. Po přesáhnutí této doby (zpravidla to může být minuta, v případě lepších mixérů i víc) se aktivuje tepelná pojistka, která elektromotor vypne, aby se zabránilo jeho zničení. Pak musíte chvíli počkat, než přístroj vychladne, dřív jak jej začnete znovu používat.

Jak vybrat smoothie mixér

Jaký očekávat uživatelský komfort?

Smoothie mixér představuje způsob, jak se rychle dostat ke zdravému pokrmu bez toho, abyste v kuchyni strávili čas navíc. Je třeba se připravit na to, že takový mixér není právě nejtišší spotřebič. Jeho hlučnost se pohybuje v intervalu od 60 do 90 dB, což už je na horní hranici možné přirovnat ke hluku cesty plné aut. Jednu či dvě minutky jistě zvládnete, hůř se to může vysvětlovat ráno sousedům.

Když je nádoba i čepele v přímém kontaktu s mixovanými surovinami, zajímat byste se měli také o čištění. Sekací nože se snažte umýt okamžitě. Nemusíte potom řešit úmorné drhnutí zaschlých zbytků potravin. Čištění nádob na smoothie je poměrně jednoduché – stačí mít doma kartáč na čištění láhví, nebo nádoby vložit do myčky nádobí, pokud to povoluje návod na používání.

Jak vybrat smoothie mixér

Náš tip: Jednoduchým a rychlým způsobem, jak mixér opláchnout, je nalít do něj čistou vodu a na chvíli jej zapnout. Silný proud vody se dostane i tam, kam vy s kartáčem nedosáhnete. A pokud zbytky nápoje ještě nejsou zaschnuté, po tomto propláchnutí vám už ani nezůstane moc dodatečného čištění.

 

Smoothie mixér


Související články:

Další aktuality

Luxusní kosmetické přístroje ETA Fenité. S těmito dárky u žen zabodujete

Luxusní kosmetické přístroje ETA Fenité. S těmito dárky u žen zabodujete

Díky nové kolekci ETA Fenité nezestárnete už ani o den! Kosmetické novinky ETA ukrývají pod elegantním a luxusním zevnějškem účinné a bezbolestné ošetření. Vaše pleť bude dokonalá. O čem se d...... Celý článek
Jak vybrat RAM?

Jak vybrat RAM?

Víte, k čemu je v počítači operační paměť alias RAM, jestli na ní záleží a jak vybrat tu pravou? V dnešním článku vám vše ohledně RAM vysvětlíme. Prozradíme vám: Co je RAM? Jaké jsou dr...... Celý článek
Recenze: Panasonic TX-65LZ2000E mění běžné sledování televize na sváteční záležitost

Recenze: Panasonic TX-65LZ2000E mění běžné sledování televize na sváteční záležitost

Do redakce nám připutoval televizor Panasonic TX-65LZ2000E. Na jeho recenzi jsem se těšil jako malý kluk a musím uznat, že mě nezklamal. Bezkonkurenční zvuk, úžasný obraz, skvělé vychytávky a technolo...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek