×

Jak vybrat odšťavňovač?

17.06.2021

Domácí šťávy nabraly za poslední roky na opravdové popularitě. Jsou zdravé, osvěžující, nabudí energií a umožňují mít dokonalou kontrolu nad kvalitou odšťavňovaných surovin. A co víc – už žádný cukr, sladidla ani umělé konzervanty. Spolu s elektrickým odšťavňovačem jde dokonce i práce od ruky. Jak se v nabídce odšťavňovačů spolehlivě zorientovat? Poradíme vám, jak vybrat odšťavňovač, který připraví šťávy lahodné chuti a konzistence – přesně podle vašich představ.

Jak vybrat odšťavňovač

O čem se dočtete: 

Podívejte se i na našeho videorádce. 

V současné době již existují desítky různých modelů odšťavňovačů. Liší se v mnoha detailech, které více či méně ovlivňují spokojenost s používáním. Důležité je přihlížet na technologii odšťavňování, výkon, hlučnost, nároky na čištění a přirozeně také i na cenu. Jeden si výborně poradí s tvrdými druhy zeleniny, listy a měkkým ovocem, další vám ukáže, že jeho limitem jsou překvapivě sladké třešně a maliny. Stane se vaším favoritem odstředivý odšťavňovač nebo se už déle poohlížíte po šnekovém odšťavňovači? Máte zálusk na značku Concept, SAGE, Bosch, ETA, Philips či Tefal? Ještě předtím, než si představíme jejich základní charakteristiku, výhody a nevýhody, připravili jsme pro vás několik klíčových otázek.

Jak vybrat odšťavňovač

5 otázek, které vám pomohou rozhodnout se

 • Co chcete odšťavňovat? Ovoce, zeleninu nebo i listy?
   

Některé odšťavňovače jsou skvělé při získávání šťávy z tvrdých plodů a listů, nejen z citrusů. Mají vysokou výtěžnost, což znamená, že získáte větší množství šťávy z menšího množství čerstvých plodů a vaše domácí odšťavňování nebude předražené. Vertikální šnekový odšťavňovač je volbou číslo 1, která neklade žádná omezení. Pokud plánujete odšťavňovat především citrusy, jablka, hrušky a kořenovou zeleninu, prohlídněte si nabídku oblíbených odstředivých odšťavňovačů.

 • Kolik času na odšťavňování si můžete vyhradit?
   

Do ranního shonu a příprav dobře zapadne odstředivý odšťavňovač, který pracuje rychle, ačkoliv s menší výtěžností. Šťáva z něj je vhodná k okamžité konzumaci, protože je o něco více náchylnější k oxidaci. Závitový (jinak šnekový) odšťavňovač sice pracuje pomaleji, avšak výsledek okouzlí i náročné – jak z pohledu množství šťávy, tak i zachování živin.

Jak vybrat odšťavňovač

 • Je pro vás důležitá kvalita šťávy?
   

Při odstředivé technologii vzniká šťáva rychle a část z ní zůstává v dužině, která poputuje do odpadní nádoby. Šťáva je vodnatější, na povrchu napěněná, vhodná přímo na vypití. Šnekové odšťavňovače vytvářejí na chuť a živiny bohatší šťávu, kterou můžete popíjet průběžně během celého dne. Tato šťáva neoxiduje a déle si udržuje svou svěžest.

 • Jaké množství šťávy by měl odšťavňovač najednou připravit?
   

Při přípravě čerstvé šťávy pouze pro sebe si vystačíte s odšťavňovačem s menšími nádobami na šťávu a odpad. Výhodou je, že na lince pak i samotný přístroj zabere méně místa. V opačném případě, například při výrobě nápoje pro celou rodinu nebo kolegy, již sáhněte po odšťavňovači s většími kapacitami, abyste nemuseli přerušovat jeho chod.

 • Nebude vám vadit zdlouhavé čištění?
   

Některé odšťavňovače skončí po několika týdnech zpět v krabici, kde čekají na svůj návrat do kuchyně – a to navzdory velmi dobrým výsledkům odšťavňování. Předem počítejte s tím, že čištění odšťavňovače je povinná jízda. Některé modely jsou na údržbu jednodušší – rozložit, opláchnout a usušit. Na další už budete potřebovat kartáčky, abyste vyčistili všechny díly a méně dostupná zákoutí. Zaschlé nebo zkvašené zbytky totiž mohou pokazit chuť další šťávy.

Jak vybrat odšťavňovač

Rozdělení odšťavňovačů

Ve světě odšťavňovačů dokonalost na 100 % neexistuje. Jednou má odšťavňovač super výtěžnost, nízkou hlučnost, ale při jeho čištění ztrácíte trpělivost. Jindy se prodává za dostupnou cenu, dělá dobrou šťávu, z níž mají radost i děti, ale otravuje vás jeho hluk. Každá konstrukce a technologie má svá pro a proti. I od toho je náš poradce, abyste měli co nejlepší přehled a dostatek informací pohromadě na jednom místě.

Odstředivé odšťavňovače

Hlavní výhodou odstředivých odšťavňovačů je jejich rychlost. Vložené ovoce nebo zeleninu rychle rozsekají a použitím odstředivé síly pasírují přes síto. Patří sem nejoblíbenější a cenově nejdostupnější odšťavňovače. Obvykle jsou prvním krokem k seznamování se s domácími šťávami. Pokud zatím neumíte přesně odhadnout, zda budou mít takové čerstvé nápoje u vás doma úspěch, nemusíte hned investovat do drahého „šneku“.

Šnekový odšťavňovačCo byste měli vědět?

 • Odstředivé odšťavňovače jsou vhodné na zpracování většiny zeleniny a ovoce. Nedaří se jim s peckami, bobulemi a příliš měkkým ovocem, které rychle ucpávají sítko. Výtěžnost z listové zeleniny a bylinek je také nízká.
 • Šťáva z odstředivého odšťavňovače má vodnatější konzistenci, její povrch v nádobě může pokrývat pěna. Doporučujeme ji k okamžité konzumaci, protože podléhá rychlejší oxidaci. Hodí se proto do rodin s malými dětmi, které kolem odšťavňovače již nedočkavě postávají se skleničkou v ruce.
 • „Odstředivka“ je hlučnější. Myslete na to, pokud bydlíte v paneláku a vaši sousedé jsou „alergičtí“ na hluk.
 • Při čištění se nevyhnete rozložení spotřebiče na několik částí. Určitě je jich však méně, než je tomu u konkurenčních „šneků“. Navíc – opětovné sestavení je mnohem jednodušší. Vítaným bonusem může být možnost vložit nejvíce zašpiněné díly do myčky.
 • Vláknitá dužina v odpadní nádobě je mokřejší. Na jeden litr šťávy spotřebujete více ovoce/zeleniny než u šnekového odšťavňovače.
   

Jak vybrat odšťavňovač

Náš tip: Co s dužinou z odšťavňovače? Nemusí skončit v kompostu ani v bioodpadu. Má skvělé využití v kuchyni! Mrkvová dužina se hodí do koláčů, muffinů a zdravých sušenek, zelná dužina do vynikajících zeleninových placek, dužina z jablek zase do lívanců. Drť ze smíšené kořenové zeleniny můžete osmažit jako základ do polévek a omáček. Řepnou dužinu lze použít do salátů na barevné a chuťové zpestření.

Šnekové odšťavňovače

O šnekových odšťavňovačích jste už určitě slyšeli, ale možná jich znáte pod názvy hřídelové nebo závitové odšťavňovače. V jejich útrobách se ukrývá závit/hřídel, který se svým tvarem podobá ulitě šneka. Proces odšťavňování je sofistikovanější, pomalejší a zaměřený na vysokou kvalitu šťávy.

Závity spolehlivě drtí ovoce, zeleninu i listy a působením tlaku z nich vytlačí maximum šťávy. Nejlepší šnekové odšťavňovače mají výtěžnost minimálně o polovinu vyšší než odšťavňovače odstředivé! Přestože se tento typ odšťavňovačů považuje za dražší, při pravidelném používání ale velmi rychle oceníte nižší spotřebu surovin, a tedy ve výsledku i levnější domácí šťávy.

Šnekový odšťavňovač

Co byste měli vědět?

 • Šnekové odšťavňovače se dělí na horizontální a vertikální, v závislosti na umístění závitů. Tento rozdíl vidíte už na první pohled. Vertikální odšťavňovače jsou koncipovány na výšku. Poradí si se všemi surovinami, ale mají tendenci se rychleji zanášet, proto počítejte s častějším čištěním. Horizontální odšťavňovače jsou nižší, ale za to delší. Jejich achilovky jsou lesní plody a peckoviny. S ostatními druhy ovoce a zeleniny (bez ohledu na tvrdost) již problém nemají. S vhodným nástavcem si poradí s výrobou zmrzliny nebo ovocného sorbetu.
 • Šťáva ze šnekového odšťavňovače je intenzivní, bohatá na vitamíny a minerály. Vzniká pomaleji, nepokrývá ji pěna a ani nepodléhá rychlé oxidaci.
 • „Šneky“ jsou věrné svému názvu. Pracují tišeji, neruší přílišnou hlučností, ale za to si dávají načas a na kvalitní šťávu si počkáte o něco déle.
 • Neprodukují mokrou dužinu. Ze surovin se vždy snaží dostat maximum.
   

Kromě hřídelových odšťavňovačů jsou k dostání i tzv. dvouhřídelové odšťavňovače, které využívají technologii dvou proti sobě otáčejících se hřídelů (slimáků) v pomalých otáčkách. Ze všech zmíněných typů pracují nejpomaleji, ale odměnou je nejvyšší výtěžnost šťávy. Patří k cenově dražším přístrojům a jejich údržba je náročná.

Jak vybrat odšťavňovač

Kuchyňské roboty s funkcí odšťavňování

Jedním z trendů, které ovládly kuchyňské spotřebiče, je jejich multifunkčnost. Dokonce už i kuchyňský robot, který si plánujete koupit pro míchání, hnětení těsta a šlehání, má ve výbavě nástavce na mletí masa, máku, strouhání nebo funkci vážení surovin. Prémiové kuchyňské roboty ještě k tomu disponují navíc funkcí odšťavňování. Součástí výbavy je pak citrusovač, smoothie mixér či lis na ovoce, zeleniny a listy. Tyto nadstandardně vybavené roboty jsou připraveny tvrdě a houževnatě pracovat. Oceníte, že zastoupí mnoho dalších spotřebičů, ale připravte se na vyšší cenu a zároveň i více místa na uskladnění komplet výbavy.

Lisy na citrusy

Hlavní úkol už nemůže být z názvu jasnější! Klasický mechanický lis na citrusy bude v kuchyňské zásuvce i u vás doma. Pravdou však je, že dopracovat se k jednomu či dvěma sklenicím pomerančové šťávy občas trochu zabolí. Pokud si chcete šetřit zápěstí a vychutnat si svěží citrusové šťávy plné vitamínů pravidelně, pak nepřehlédněte ani elektrické lisy na citrusy. Nezabírají mnoho místa, jsou cenově dostupné a mají moderní design. Otáčející se lisovací kužel odšťavní překrojené citrusy rychle a bez vaší námahy. Tento šikovný elektrický přístroj může mít ve výbavě lisovací kužely různých velikostí, protiskluzové nožičky a funkci zpětného chodu, která z ovoce vytěží maximum.

Lis na citrusy

Při výkonu vycházejte z předpokládaného využití

Výkon odšťavňovače předurčuje jeho sílu a schopnost zpracovat i tvrdší plody. Čím vyšší výkon, tím silnější přístroj a zároveň vyšší spotřeba energie. Celkem jednoduchá matematika, že? U odšťavňovačů je však vzájemný „souboj“ překvapivě vyrovnaný.

Proč? Z hlediska terminologie potřebují vysokootáčkové odstředivky výrazně vyšší příkon (například 800 W). Vyšší spotřebu však kompenzují rychlou přípravou šťávy. Šnekové odšťavňovače sice pracují častokrát pouze se čtvrtinovým příkonem, ale za to jim příprava šťávy trvá déle a ve spotřebě energie se pak dotahují na odstředivé odšťavňovače.

Jak vybrat odšťavňovač podle výkonu?

 • Odstředivý odšťavňovač na občasné používání a zpracování měkčích surovin vystačí s příkonem do 700 W. Na odšťavňování tvrdších vláknitých plodů už vybírejte z nabídky odšťavňovačů od 800 W a více. Všímejte si také počtu rychlostí, standardem jsou 2–3 rychlostní stupně. Některé modely mají rychlostní regulaci rozdělenou i na více stupňů.
 • Závitové neboli šnekové odšťavňovače pracují s příkonem 150–250 W, přičemž ty s vyšším příkonem se považují za silnější.
   

Jak vybrat odšťavňovač

Sledujte důležité parametry a průměry

Jakou kapacitu by měla mít nádoba na šťávu a nádoba na odpad? Rozhodujte se především prakticky. Pokud potřebujete najednou připravit větší množství čerstvé šťávy, sáhněte po větších objemech (více než 1 l). Nemusíte pak přerušovat chod odšťavňovače a nádoby opakovaně vyprazdňovat. Při menším jednorázovém množství, například, pokud si děláte šťávu jen pro sebe, nekupujte zbytečně velký odšťavňovač (kapacita do 1 l). Z menšího, kompaktního modelu budete mít radost na první pohled.

Jaký je optimální průměr plnícího otvoru? Některé modely nabízejí průměr pouze 4 cm, do dalších pohodlně vložíte středně velké jablko (průměr cca 7,5 – 8,5 cm). Menší otvor znamená více přípravných prací, zejména krájení. Větší plnicí otvor obvykle souvisí s vyšším výkonem odšťavňovače, který dokáže spolehlivě posekat a podrtit i větší a tvrdé kusy.

Jak vybrat odšťavňovač

Materiál a životnost vs. cena

Kvalita odšťavňovačů se odráží v jejich ceně. Tím nechceme říct, že levnější model musí být i méně kvalitní. Ve velké míře totiž rozhoduje intenzita používání. Pokud ho budete používat často, pravděpodobně vypoví službu dříve než jeho dvojnásobně dražší kolega. U odstředivých odšťavňovačů je slabinou opotřebení ložisek, při podezřele levných šnekových zase lícování dílů a systém opětovného sestavení.

U obou typů přihlížejte na kvalitu a zpracování síta. Stejně tak se zajímejte o plastové části, které přicházejí do kontaktu s čerstvou šťávou a přírodními barvivy. Odšťavňovač, který se má hrdě vyjímat na kuchyňské lince, by neměl být už po několika měsících používání nepěkně zašlý.

Jak vybrat odšťavňovač

Bezpečnost při používání

 • Součástí kvalitního odšťavňovače je bezpečnostní pojistka, která zabraňuje chodu spotřebiče při jeho nesprávném nebo nedůkladném složení. Motor odšťavňovače se neuvede do chodu, dokud všechny prvky nezapadnou přesně na své místo.
 • Motor se také může automaticky vypnout při přetížení a v momentě, kdy dáte dolů horní kryt.
 • Kromě toho je standardní výbavou protiskluzová úprava základny, nejčastěji v podobě protiskluzových nožiček.
 • S pomocí Anti Drip mechanické záklopky uzavřete výpusť, abyste mohli šťávu z nádoby pohodlně rozlít do sklenic nebo pod výpusť podložit další sklenici. To vše bez jediné rozlité kapky.
 • Zpětný nebo reverzní chod je užitečný v situaci, kdy se suroviny v odšťavňovači zaseknou, vzpříčí a hrozí jeho přehřátí.

Příslušenství a funkce

Součástí balení mohou být různě hrubá sítka, pomůcky na čištění, plastové a nerezové nádoby na zachytávání šťávy. Zaujme také nástavec na výrobu krémové nebo i čisté ovocné zmrzliny – sorbetu, či dokonce nástavec na mletí masa, ořechů nebo výrobu nudlí. Je to však spíše nadstandardní výbava, která rozšiřuje základní využití odšťavňovače a budoucí uživatel by měl mít o ně zájem.

Jak vybrat odšťavňovač

Čištění odšťavňovače je nevyhnutelné

Čím lépe odšťavňovač odšťavňuje, tím se hůře čistí. Renomovaní výrobci se však snaží vyrábět konstrukce, které vás od dalšího používání neodradí. Snažte se očistit odšťavňovač bezprostředně po skončení činnosti. Dejte si záležet na precizním vyčištění sítka a všech částí, které přišly do kontaktu se šťávou a dužinou.

V balení naleznete speciální kartáček, který si poradí i s těmi nejmenšími detaily. Možná budete překvapeni, kde všude se dokážou zbytky surovin natlačit! Vždy myslete na to, že do příštího použití neodstraněné zbytky zkysnou a začnou se na nich rozmnožovat bakterie a plísně. Pokud je vaším cílem zdravá domácí šťáva z kvalitních surovin a ve výborné chuti, několik minut čištění vás jistě neodradí.

Jste o krůček k výrobě domácích šťáv a džusů blíže? V nabídce na Datart.cz najdete odstředivé a šnekové odšťavňovače od oblíbených výrobců.
 

Nový odšťavňovač


Související články:

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
Jak vybrat powerbanku?

Jak vybrat powerbanku?

Jen pěkná barva vám nezaručí rychle a dostatečně nabitý telefon. Při výběru powerbanky byste se měli soustředit hlavně na její kapacitu, rychlost a čas nabíjení. Z praktického hlediska je důležité i t...... Celý článek
Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Podívejte se s námi na nové nejlepší smartphony Samsung: Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Nabízejí až 200Mpx fotoaparát, špičkový výkon a design ohleduplný k přírodě. Mrkněte na ofic...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek