×

Jak vybrat powerbanku?

17.03.2020

Poslední procenta baterie dokážou vyvést z míry každého. A tehdy si řeknete: „Ach, kéž bych si koupil/a tu powerbanku, která na mě tak koukala v obchodě!“ Pokud jste se ji doteď zdráhali koupit, zřejmě to bylo proto, že jste nevěděli, jak si vybrat. Jen pěkná barva vám nezaručí rychle a dostatečně nabitý telefon. Jak funguje powerbanka? Na co se při výběru soustředit? To vše se dozvíte v tomto článku.

jak_vybrat_powerbanku

Kritéria, která vám pomohou při výběru:

Podívejte se na našeho videorádce, kde vám prozradíme, jak vybrat powerbanku.

 

Co je powerbanka?

Na jednoduchou otázku máme jednoduchou odpověď. Je to externí baterie, záložní zdroj elektrické energie, který vám dobije jiné zařízení, pokud náhodou nemáte po ruce zásuvku. Skládá se z jednoho či více akumulátorů a slouží na nabíjení zařízení jako jsou telefony, tablety, fotoaparáty, chytré hodinky, navigace apod.

Při výběru powerbanky je třeba se soustředit na důležitá kritéria. Musíte vědět, na co powerbanku potřebujete. Půjdete na dlouhou túru, kde nebudete mít přístup k elektrické energii? Nebo si často zapomínáte nabíječku? Chcete mít výkonný záložní zdroj na dovolenou, festival, do práce, vlaku či letadla? Budete ji používat často nebo pouze občas? Chcete nabíjet více zařízení najednou? Musí být odolná? Bude vám příliš velká zavazet a naopak vás zaujala nejmenší powerbanka na trhu?

jak_vybrat_powerbanku


1. Kapacita powerbanky

Kapacita powerbank a mobilů je většinou uváděná při napětí 3,7 V, takže si je můžete pěkně porovnat. Aby mohla powerbanka nabít vaše zařízení, její kapacita musí být větší než kapacita zařízení, které s ní plánujete dobíjet.

Řídit se však při výběru powerbanky kapacitou uvedenou na obalu je trochu ošemetné, protože není úplně přesná. Při nabíjení (a vybíjení) zařízení nastávají určité ztráty z této kapacity.

jak_vybrat_powerbanku

Nebudeme vás zatěžovat vzorci na výpočet kapacity. Stačí si zapamatovat, že „skutečná“ kapacita baterie je téměř vždy o cca 30 či 40 % menší jak kapacita uvedená na obalu. Do úvahy je třeba brát účinnost napěťových měničů, která se obvykle pohybuje kolem 80-95 %, čímž při vybíjení powerbanky vzniká ztráta cca 5 až 20 %.

Jaké jsou kapacity powerbank?

  • do 5 000 mAh – tzv. powerbanka kapesní, ideální na občasné dobíjení v nouzových případech
  • 5 000 až 9 000 mAh – externí energie na delší pobyty na místech bez přístupu k elektrické energii
  • 9 000 až 15 000 mAh – vícenásobné dobíjení mobilů, foťáků či tabletů
  • 15 000 mAh a víc – dokáže dobít větší zařízení jako notebook (pokud se dá dobíjet přes USB port)


Čím větší je kapacita powerbanky, tím lepší. Pokud vám však powerbanka stačí na občasné nabíjení, netřeba to přehánět, protože powerbanka s vyšší kapacitou je i větší a těžší, a teda hůře přenositelná.

jak_vybrat_powerbanku

2. Rychlost nabíjení powerbankou

Rychlost nabíjení zařízení ovlivňuje výstupní proud z konektoru. Většinou je to zmiňovaný USB port. Výstupní proud nebo nabíjecí proud se udává v ampérech (A). Čím vyšší je výstupní proud, tím rychleji zařízení nabijete. Pokud tedy máte powerbanku s výstupním proudem 1 A, nabije vám mobil pomaleji než powerbanka s výstupním proudem 2 A. Výhodou nabíjení nižším proudem je fakt, že při něm dochází k menší ztrátě kapacity powerbanky.

Doba nabíjení telefonu souvisí s výstupním proudem a kapacitou baterie telefonu. Na příklad 1A výstupní proud dobije 3000mAh baterii zhruba za 3 hodiny.

jak_vybrat_powerbanku

Abyste vaše zařízení nabili rychleji, v průběhu nabíjení jej nechte vypnuté.


3. Jak dlouho se nabíjí powerbanka

Důležitá je také rychlost nabíjení powerbanky ze sítě. Ne všechny powerbanky vás informují o stavu jejich nabití, proto se u některých modelů budete muset spolehnout na svůj odhad. Doporučujeme vám pořídit si powerbanku s ukazatelem stavu baterie. Rychlost dobíjení powerbank záleží na vstupním proudu uváděném v ampérech. Také zde platí, že čím vyšší vstupní proud, tím rychleji bude powerbanka nabitá.

Pokud powerbanku napájíte z notebooku a ne ze sítě, bude to trvat o něco déle. Doporučujeme vám vybrat si powerbanku se vstupním proudem 1,5 A a více, hlavně pokud má velkou kapacitu. Nezapomínejte ani na výstupní proud nabíječky! Abyste ji nabili rychle (proud adekvátní výstupu 1,5 A), musí být minimálně rovný vstupnímu proudu powerbanky (musí to tedy být alespoň 1,5A nabíječka).

jak_vybrat_powerbanku

4. Rozměry powerbanky

Čím větší je kapacita, tím větší bude velikost. Pokud plánujete powerbanku využívat pouze občas, velká powerbanka by vám v kabelce či batohu zbytečně zavazela, takže si vystačíte i s menší.

Pokud však potřebujete energii na více dní v přírodě, zřejmě se vám vyplatí nosit powerbanku větších rozměrů. Vyrábí se v různých tvarech. Bude vám víc vyhovovat plochá powerbanka, kvádr, slim design, zaoblený kvádr či válcový tvar?

5. Typ konektoru powerbanky a počet USB portů

Většinu powerbank koupíte s jedním či více kabely na nabíjení samotné powerbanky či jiných zařízení. Powerbanka se obvykle dobíjí microUSB kabelem a na výstupu nejčastěji najdete USB-C konektor. Pokud vlastníte Apple, určitě si pořiďte powerbanku s konektorem Lightning.

Pokud potřebujete nabíjet více zařízení najednou, např. váš mobil a GoPro kameru, určitě sáhněte po powerbance s 2 či více USB výstupy. Často se setkáte s USB porty s rozdílnými výstupními proudy (např. 1× 1 A + 1× 2,1 A). 

jak_vybrat_powerbanku

6. Typ baterie powerbanky

Na trhu najdete powerbanky s Li-Ion bateriemi nebo Li-Pol bateriemi. Li-Ion baterie jsou kvalitní a cenově velmi výhodné. Jejich největší výhodou je, že se mohou nabíjet v kterékoliv fázi vybití. Pozor, nedoporučujeme je vybíjet úplně! Lehce je tak poškodíte nebo snížíte jejich celkovou kapacitu. Výhodou Li-Pol baterií pak je, že se nevybíjí samovolně, pokud je delší dobu nepoužíváte. Za tuto výhodu si však také připlatíte.

7. Funkce a výbava powerbanky

Powerbanky mají různé funkce či výbavu. Je na vás, které se vám budou hodit a které by pro vás naopak byly zbytečné.

My vám určitě doporučujeme sáhnout po powerbance s indikací nabití. To, kolikrát vám ještě powerbanka nabije zařízení nebo jaký je stav jeho nabití, se dozvíte buď díky LED diodě nebo displeji, který najdete spíš na dražších modelech, protože vám poskytne přesnější údaje.

jak_vybrat_powerbanku

Pokud nechcete přemýšlet nad tím, kde máte kabely, najdou se i powerbanky s bezdrátovým nabíjením. Jejich výhoda je vám asi jasná, ale pokud takovou powerbanku chcete, ujistěte se, že má funkci bezdrátového nabíjení sama sebe i druhého zařízení, takže certifikaci Qi.

Velmi populární jsou také powerbanky s rychlonabíjením. Vaše zařízení tak nabijete mnohem rychleji než s powerbankou bez rychlého nabíjení. Také zde platí, že rychlé nabíjení musí podporovat i nabíjení zařízení. Pokud tedy vlastníte smartphone s touto funkcí, investovat do powerbanky s rychlým nabíjením se určitě vyplatí.

Pokud plánujete delší pobyt v přírodě, stojí za to zvážit koupi powerbanky se svítilnou. Mohlo by se vám stát, že si zapomenete vzít baterku, a tehdy powerbanku, která vás zachrání ve tmě, určitě oceníte.

jak_vybrat_powerbanku
Těm, kteří se chystají na dlouhé výlety v přírodě bez přístupu k zásuvce, se vyplatí investovat do solární powerbanky. Před vaším dobrodružstvím ji plně nabijte, a potom již stačí pouze zavázat na batoh a nechat solární panely powerbanky průběžně dobíjet díky slunečnímu světlu (ne teplu!). Pozor, nabíjení je však velmi pomalé. Jako rezerva vám to ale určitě stačit bude a powerbanka zůstane „naživu“ dost dlouho.

Jistě se vám už stalo, že se vám vybilo více zařízení najednou. To se vám může stát i s powerbankou a například smart hodinkami, které si potřebujete nabít zároveň. Co teď? Teď by bylo vhodné mít powerbanku s funkcí paralelního nabíjení. Co to znamená? Že můžete najednou nabíjet powerbanku a z powerbanky také zmiňované chytré hodinky.

A jelikož je trh obrovský a konkurence ještě větší, někteří výrobci se snaží zaujmout speciálními funkcemi, jako například vestavěným reproduktorem a stojánkem. Což se může hodit také jako pěkný dárek méně náročnému uživateli, který funkci repráku v powerbance ocení.

jak_vybrat_powerbanku

Powerbanka pro iPhone

„Ale já mám iPhone!“ To je skvělé, takže jediné, co na spolehlivé dobití vašeho telefonu potřebujete, je powerbanka s napájecím konektorem Lightning. Apple má však svoje vlastní šikovné řešení, a to kryt na mobil – tzv. Smart Battery Case – se kterým si svůj iPhone klidně dobijete i bez powerbanky. Zda upřednostníte powerbanku nebo dobíjecí pouzdro, které vám mobil zároveň ochrání, je už na vás.

Powerbanka pro notebooky

A co pokud chcete záložní energii pro váš notebook? Nebojte, powerbanka dobije i ten! Váš notebook však musí umožňovat dobíjení přes USB port. V opačném případě vám stačí sehnat redukci, která bude kompatibilní s powerbankou i notebookem.

Notebook však potřebuje hodně energie, proto také powerbanka k dobití notebooku potřebuje velkou kapacitu. Bude tedy velká rozměry i hmotností. Na takové dobíjení kupujte ideálně powerbanku s 20 000mAh či 30 000mAh kapacitou. I zde však dejte pozor na to, aby powerbanka nebyla až příliš těžká nebo velká.

jak_vybrat_powerbanku

Startovací powerbanka

Ano, skutečně existují powerbanky, se kterými dokážete nastartovat auto, když se mu vybije baterka. Mají vyšší kapacitu a dostanete k nim i kabely pro nastartování baterie auta. Mít takovou powerbanku pro případ nouze je skvělé, ale je třeba myslet na to, že pokud powerbanku necháte jen tak „ležet“ v autě, může se časem vybít. Proto stav jejího nabití pravidelně kontrolujte, příp. ji dobíjejte. Na cestách vás pak už nezklame ani vaše auto.

Powerbanka na palubu letadla?

Pokud se chystáte na dovolenou a plánujete si vzít powerbanku, velký problém mít zřejmě nebudete. Powerbanka je v letadle většinou povolená, ale její kapacita nesmí být vyšší než 20 000 mAh a výdrž nesmí přesahovat 100 Wh – obě tyto informace musí být uvedeny na obalu. Tak či onak, každé letiště, země či letecká společnost mají svá vlastní pravidla, proto bude nejlepší se informovat ještě dříve, než s powerbankou na palubu letadla nasednete nebo si ji dáte do batohu. Jinak by vám mohla zůstat na letišti.

jak_vybrat_powerbanku

Powerbanka a počasí

Jestli se chystáte na dlouhou túru do přírody, kde bude vaše powerbanka vystavena různým vnějším vlivům, jistě se vám bude hodit outdoorová powerbanka. Na trhu najdete odolné powerbanky s různými stupni krytí IP, tak jako u jiných zařízení. Bývají odolné proti vodě, nárazům, prachu apod.

A co mrazivé počasí? Powerbanky přizpůsobené extrémnímu chladu se bohužel nevyrábí, takže vám doporučujeme si na mrazivý výlet přibalit outdoorovou powerbanku s vyšší kapacitou, aby vám zůstala nějaká energie, pokud vám ji zima začne vybíjet. Abyste ji udrželi nabitou co nejdéle, radši ji v ruksaku zabalte do oblečení a dejte co nejdále od chladu. Powerbance ale škodí také příliš velké teplo, rozhodně ji teda nenechávejte na horoucím slunci.

Tak vzhůru do nákupu! Vybavte se powerbankou, která vám bude vyhovovat, a která udrží vaše zařízení při životě i na delším výletě.
 

Chci koupit powerbanku


Související články: 

Další aktuality

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Říjnové DATART novinky přichází s jediným cílem – zlepšit podzimní náladu. Do naší nabídky přibyly nejen novinky od Apple, potěšíme i příznivce outdoorových aktivit, milovníky chutné kávy a dobrého do...... Celý článek
Jak odblokovat telefon?

Jak odblokovat telefon?

V dnešní době se mobilní telefony pyšní perfektním zabezpečením. Naneštěstí se řada z nás setkala se situací, kdy neoblomnost bezpečnostních funkcí nepřišla zrovna vhod – řeč je o nechtěném zablokován...... Celý článek
Recenze: Garmin Fénix 7X Solar Sapphire – Jednička na trhu? Jednoznačně ano!

Recenze: Garmin Fénix 7X Solar Sapphire – Jednička na trhu? Jednoznačně ano!

Zajímá vás, jak v našem testování obstály nadupané sportovní hodinky Garmin Fénix 7X Solar Sapphire, které představují špičku na trhu mezi sporttestery? Pojďte se na ně spolu s námi podívat! Te...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Dejte zelenou udržitelnosti. Mobilní aplikace pro všechny, kterým není lhostejné životní prostředí

Dejte zelenou udržitelnosti. Mobilní aplikace pro všechny, kterým není lhostejné životní prostředí

Udržitelnost je v posledních letech tématem, které získává na pozornosti. Pokud vám toto téma není cizí, inspirujte se několika aplikacemi, které váš udržitelný životní styl podpoří. O čem se ...... Celý článek