Jak vybrat klimatizaci? Nespleťte si ji s pouhým ochlazovačem

23.06.2021
V dnešním článku vám pomůžeme s výběrem klimatizace, ale také si důkladněji vysvětlíme, kdy a proč je dobré zvolit právě klimatizaci, a ne třeba jen ochlazovač vzduchu nebo ventilátor.
 

Electrolux EXP26U758CW

Mobilní klimatizace, jako je například Electrolux EXP26U758CW, může precizně ovládat teplotu v jakékoli správně velké místnosti.
 

Letní vedra jsou tu, a pokud si vyloženě nelibujete v tropických teplotách, budete nejspíš řešit, jak se přes den a v noci zchladit na příjemnější úroveň.

My se dnes nebudeme věnovat výběru ventilátoru ani takzvaného ochlazovače vzduchu. Místo toho se podíváme rovnou na nejúčinnější a nejpokročilejší způsob, jak ovládnout teplotu v místnosti – klimatizaci. V čem je jiná, lepší a horší, jaké jsou jejich druhy a na co si dát při výběru pozor?

Klimatizace je nejpokročilejší ochlazovací řešení. Instalace a provoz jsou dražší, ale výkon vyšší a nastavení teploty přesnější.

Mobilní klimatizace jako nejjednodušší řešení

Při výběru klimatizace se musíte rozhodnout, jaký základní druh zvolit – zda stacionární (pevně umístěnou), nebo mobilní.

Stacionární klimatizace se vyrábějí v nástěnném i stropním (kazetovém) provedení a vyžadují zpravidla vnitřní a venkovní jednotku, které samozřejmě musejí být propojené (pokud neumístíte klimatizace přímo do okna, jako to například dělají v USA). Na jednu venkovní jednotku může připadnout i více vnitřních – při tomto tzv. „multi-split“ řešení můžete například mít v každé místnosti jednu, což se ostatně využívá i v kancelářských budovách.

Výhody takového řešení jsou zřejmé, ale teoretické nevýhody také. Ne že byste si nemohli pevnou klimatizaci nainstalovat kdykoli a kamkoli, je to jen otázka peněz. Ideální je to ale ve chvíli, kdy stavíte nebo výrazně rekonstruujete dům či byt a máte prostor a příležitost na instalaci potřebné vzduchotechniky. Pokud víte, že ochlazování vzduchu chcete řešit, určitě můžeme stacionární klimatizace doporučit a s lehkou nadsázkou říct, že v hypotéce se už potřebné náklady ztratí.

Electrolux nástěnná klimatizace

Pokud máte příležitost a finanční prostředky, můžete zvolit stacionární (napevno umístěnou) klimatizaci.
 

Pokud zrovna nemůžete nebo nechcete dělat otvory do stěn a stropů, využijte praktickou mobilní klimatizaci. Je plnohodnotná, umí vše, co má – nejde o žádné polovičaté řešení. Podle potřeby ji můžete přesouvat mezi různými místnostmi. Sice zpravidla nejde o drobná zařízení (ilustračně si představte například rozměry 50 × 40 × 70 cm a hmotnost 30 kg, i když jednotlivé modely se od sebe samozřejmě výrazně liší), ale díky kolečkům byste neměli mít s přesuny problém.

Pak stačí vymyslet vývod vzduchu. Nemusíte mít nutně „okna dokořán“. Hadice vyvedete ven a vzniklou spáru utěsníte speciálním povlakem, jako je například tento od Electroluxu. Chlad ani teplo tak neunikají ven, a přitom nejde o nijak rušivé řešení. Někteří výrobci pak nabízejí vkusné vyměnitelné látkové potahy i na samotnou hadici, takže klimatizace rozhodně nemusí místnosti výrazně ubírat na kráse.

Při výběru zohledněte výkon, hlučnost, spotřebu a dostupnost dodatečných funkcí.

Jaké parametry sledovat? Klimatizace může i topit

Pokud jste se rozhodli, že jako metodu ochlazování zvolíte klimatizaci, a vybrali jste si mezi pevnou a mobilní verzí, musíte zvolit konkrétní model na základě parametrů klimatizovaného pokoje a svých vlastních potřeb.

Výkon: Klíčové jsou parametry místnosti

Do jak velké místnosti hodláte klimatizaci umístit? Výrobci zpravidla uvádějí doporučenou velikost, a to buď v metrech čtverečních (výška stropu dnes bývá relativně standardizovaná), nebo někdy také „objemově“, tedy v metrech krychlových.

Namátkou se můžeme podívat na model Electrolux EXP26U338HW. Ten si poradí s místnostmi o velikosti až 40 m², tedy například 5 × 8 m. Pokud máte doma jen menší pokoje, pak vám postačí nižší model, do větších místností je naopak vhodný vyšší model, který pokryje například až 50 m².

Jak ale ví každý, kdo už někdy někde bydlel, není pokoj jako pokoj. Při výběru se proto také zamyslete, kolik je v místnosti oken, na jakou světovou stranu je orientovaná apod. Ložnice s jedním oknem, natočená na sever, se nevyhřeje tolik jako velký obývák se dvěma prosklenými stěnami, do kterého svítí slunce málem celý den.

Jak vybrat klimatizaci

 

Hlučnost: Nenechte se rušit

V závislosti na umístění klimatizace může být zásadní i hlučnost. Pokud ji chcete mít zapnutou přes noc v ložnici a nepatříte k lidem, které mírné hučení ukolébá ke spánku, bedlivě sledujte úrovně v decibelech – existují pochopitelně tišší i hlučnější modely.

Zásadní je samozřejmě nabídka intenzit výkonu, která by měla být hodně rozptýlená (od úplného minima po maximum). Pokud by klimatizace běžela na plný výkon, může její hučení (bez nadsázky) připomínat jez.

Není to žádný problém, pokud si necháte vychladit místnost, než dorazíte domů, ale při práci ani sledování televize byste takový hluk neocenili.

Spotřeba: Provoz bude dlouhodobý

Určitě si ověřte spotřebu a energetickou třídu, do které klimatizace spadá. Níže budeme zmiňovat vyšší provozní náklady oproti méně účinným ochlazovačům, což vás nemělo nijak postrašit, ale rozhodně stojí roční náklady za alespoň orientační propočet.

Podobně jako u například ledniček se může stát, že vyšší model, který stojí o něco víc, si díky své úspornosti za rok nebo za dva cenový rozdíl zaplatí – existují modely klimatizací, jež se řadí do nejvyšších tříd energetické účinnosti.

Myslete totiž na to, že klimatizace může být zapnutá mnoho dní v roce po mnoho hodin.

U například rychlovarné konvice je krátkodobá vysoká spotřeba bezvýznamná, stejně jako můžete zanedbat jednu napuštěnou vanu v ročních nákladech na vodu. U takto dlouhodobě zapojeného spotřebiče ale na kilowatthodinách opravdu záleží.

Ovládání klimatizace přes chytrý telefon

Ovládání klimatizace přes chytrý telefon.

Klimatizace může umět víc, než jen chladit

Dále se musíte rozhodnout, jestli má klimatizace pouze chladit, nebo využijete i dodatečné funkce – nejčastěji nabízené jsou topení, odvlhčování či funkce čištění vzduchu. Ve vlhčích bytech a v místech, kde máte v zimě nedostatečné vytápění, je pak takový přístroj 3 v 1 k nezaplacení.

Navíc platí, že klimatizace jsou zpravidla kvalitní přístroje (čemuž koneckonců odpovídá vyšší pořizovací cena), takže výše uvedené funkce zvládají dobře, plnohodnotně – nejde o žádnou „znouzectnost“.

Funkce navíc, které se mohou hodit

Jak vybrat klimatizaci

Primární funkce klimatizace je samozřejmě ochlazování vzduchu. Spousta volitelných vychytávek a nastavení vám ale může zpříjemnit život. Preferujete tlačítka, nebo LCD displej (ukazatel), nebo snad dotykové ovládání? Oceníte speciální noční režim, časovač, odložený start? A jak důležité je pro vás kupříkladu ovládání přes chytrý telefon?

Doporučujeme, abyste se podívali na nejlépe vybavené modely a udělali si představu, „co je možné“. Na základě toho si pak můžete zpřesnit výběr.

Design je důležitější, než by se mohlo zdát

Klimatizaci sice nemusíte mít uprostřed místnosti, ale aby fungovala tak, jak má, nemůžete ji ani „vmáčknout“ za pohovku. Jinak řečeno, uvidíte na ni. Protože jde také zpravidla o rozměrnější přístroj, který jen tak nepřehlédnete, je design prostě a jednoduše důležitý.

Dobrá zpráva ovšem je, že klimatizace se dělají v různých stylových provedeních. Menší, větší, bílé, černé, designové… I když není vzhled absolutní priorita, budete ho moci bez obav a bez problémů zařadit do parametrů, které zohledníte při výběru.

Jak vybrat klimatizaci
Preferujete ovládání přímo na přístroji, nebo stylové dálkové ovládání? A co mobilní aplikaci?

Klima, nebo ochlazovač? Rozdíly jsou naprosto zásadní

V titulku článku jsme napsali „pouhý“ ochlazovač vzduchu. To nemá být urážka tohoto užitečného zařízení, od jehož pořízení nechceme odrazovat, nýbrž jen zdůraznění toho, že klimatizace funguje na úplně jiném principu a je technologicky pokročilejší.

Klimatizace používá k ochlazování „speciální“ chladivo – obvykle jsou kovové trubky naplněné plynem, který nijak nedoplňujete ani neudržujete, přístroj o něj pečuje sám. Ochlazovač žene vzduch přes vodu nebo kostky ledu, což znamená jak nutnost jejich doplňování, tak menší chladicí výkon.

Ochlazovače bývají levnější na pořízení i provoz, jejich značnou výhodou také bývá to, že neobsahují kompresor, bývají tedy tišší. Vzduch jimi sice musí proudit, takže mají zabudovaný ventilátor, ale nemusíte se bát nepříjemně intenzivního foukání, s jakým se musíte smířit u obyčejného ventilátoru.

Použít můžete „ochlazovač“ (teď už v uvozovkách) i v zimě. Když do něj místo studené vody nalejete odstátou, bude fungovat jen jako zvlhčovač.

S metodou ochlazování souvisí další významný rozdíl, a sice vliv na vlhkost vzduchu. Ochlazovač vzduch zvlhčuje a výborně se hodí do prostor s nižší relativní vlhkostí, kde by vás bez dodatečného zvlhčení mohly například svědit oči. Klimatizace naopak odvlhčuje.

Její použití je nutné ve vlhčím prostředí, kde by ochlazovač podmínky ještě zhoršil, a nižší vlhkost vzduchu má i výhody například v tom, že se v létě budete méně potit a u vlhčích staveb se sníží riziko, že se v nich rozšíří plíseň.

Klimatizace jsou sice zpravidla mírně dražší na pořízení i provoz, ale jsou výkonnější a jejich účinnost méně ovlivňují vlastnosti vzduchu, kde pracují (například výše zmíněná vlhkost). O chladivo pečují samy, nemusíte nic dolévat ani doplňovat

Ochlazovac_vzduchu_AEG

Ochlazovač vzduchu AEG LK 5689 

Co ale musíte vyřešit, je vývod teplého vzduchu. Mobilní klimatizace to řeší pomocí hadice, kterou upevníte nejspíše do okna; stacionární klimatizace obvykle využívají ventilaci protaženou stěnami či stropem.

Složitější instalaci ale vyvažují rozšířené možnosti použití. Hravě najdete modely, které kromě ochlazování nabízejí také funkci topení nebo odvlhčování vzduchu. Poslední velkou výhodou u klimatizací je pak možnost použití aktivních i pasivních filtrů, které například umí zbavit vzduch většiny bakterií, virů a alergenů. Klimatizace pak funguje zároveň jako čistička vzduchu.

Ochlazovače vzduchu Klimatizace
- Nižší výkon chlazení + Vyšší výkon chlazení
- Méně přesná kontrola teploty + Přesnější kontrola teploty
- Vyžadují časté doplňování vody/ledu + Prakticky bezúdržbový provoz
- Vyjma zvlhčování jde o jednoúčelové zařízení + Mohou mít funkce vytápění, čištění vzduchu
≈ Fungují často také jako zvlhčovač ≈ Fungují často také jako odvlhčovač
+ Nižší spotřeba i počáteční náklady - Vyšší pořizovací cena a dražší provoz
+ Zpravidla tišší (nemají kompresor) - Zpravidla hlučnější
+ Nepotřebují vývod teplého vzduchu - Nutný vývod vzduchu skrz hadici
+ Bývají skladnější a lehčí - Bývají těžší a objemnější

 

Další aktuality