×

Jak vybrat topidlo?

23.10.2022

Hledáte způsob, jak vylepšit teplotní komfort v pokoji, koupelně, dílně či na chatě? Pak si nenechte ujít našeho poradce „Jak vybrat topidlo“, ve kterém se detailně podíváme na jednotlivé typy topení a povíme si více o jejich výhodách i nevýhodách.

Jak vybrat topidlo

O čem se dočtete:

Kritéria

Elektrické přímotopy

Další alternativy

Čemu věnovat pozornost?

Podle jakých kritérií vybrat topidlo?

S příchodem podzimních dní a chladných nocí teplota v interiéru postupně klesá. A jelikož všichni chceme mít doma příjemné teplo, právě v tomto období (a také během celé zimy) přirozeně narůstá poptávka po topidlech různého typu. Nabídka je ovšem natolik rozmanitá, že výběr nemusí být vůbec jednoduchý. Abyste byli se svým rozhodnutím spokojeni, je důležité si zodpovědět několik zásadních otázek.


Účel topidla

Jedná se o doplňkový zdroj tepla v chladnější části interiéru, nebo má topidlo posloužit jako hlavní zdroj tepla a očekává se od něj vyšší topný výkon? Účel a frekvence používání mají totiž zásadní vliv na celkové provedení, výkon a velikost topidla. Čím intenzivnější používání, tím by měly být možnosti teplotní regulace na vyšší úrovni. A chybět nesmí ani pokročilé bezpečnostní prvky.

Jak vybrat topidlo

Druh energie

Jaký druh energie preferujete? Nebo – k jakému druhu energie máte lepší dostupnost? Převážná část topidel využívá elektrickou energii, ale najdou se i plynová topidla a topidla na biopalivo. Zapojení do elektrické zásuvky je pohodlné a velmi jednoduché. Topidlo je tak během okamžiku uvedeno do provozu a produkuje teplo. U plynových topidel (na zemní plyn, propan-butan) je třeba zrealizovat napojení na plyn a zároveň myslet na vyřešení odvodu spalin nebo na dobré odvětrávání prostoru.


Velikost vytápěného prostoru

Kde budete topné zařízení používat? Mezi topidly jsou velké rozdíly z hlediska výkonu, s čímž zcela přirozeně souvisí jejich topná schopnost. Od malého závěsného topidla do koupelny tedy nelze očekávat, že dokáže stejně dobře vyhřát i prostorný obývací pokoj, nebo velkou chodbu. Proto hledejte informace o tom, do jakého prostoru je topné zařízení vhodné – uvedena bývá například plocha v metrech čtverečních nebo doporučený objem místnosti. Z tohoto důvodu je lepší pořídit si topidlo s naddimenzovaným výkonem s teplotní regulací v několika stupních. Prakticky a podle potřeby ho pak dokážete využít ve více místnostech.


Umístění

Máte v úmyslu topidlo přemísťovat z místa na místo nebo hledáte pevné, závěsné řešení? Chcete topidlo do bytu, na balkon, terasu či do garáže? Před nákupem topidla je důležité zvážit, kolik místa dokážete pro topidlo vyhradit. Nezapomeňte také zohlednit přítomnost malých dětí či domácích zvířat. Velmi populární jsou přenosná topidla a topidla vybavená kolečky, se kterými si vytvoříte teplo vždy tam, kde potřebujete. Pokud jde o trvalejší umístění, oceníte možnost bezpečné instalace na zeď, kde nehrozí riziko převrhnutí.

Jak vybrat topidlo

Elektrická topidla – základní typy, výhody a nevýhody

Elektrická topidla tvoří podstatně větší část nabídky a vládne mezi nimi zajímavá rozmanitost. Některé jsou vhodné pouze pro menší prostory, další se spolehlivě postarají o teplo i ve středně velkých místnostech. Zásadní rozdíly jsou také z pohledu distribuce a akumulace tepla, designu či nároků na spotřebu.
 

Pro celou kategorii elektrických topidel se však najde několik společných výhod:

  1. Elektrická topidla vytvářejí teplo prakticky okamžitě po uvedení do provozu.
  2. Jednoduše se ovládají.
  3. Nabízejí možnost regulace teploty.
  4. Nejsou náročná na sestavení ani instalaci.
  5. Mnohá elektrická topidla jsou snadno přenosná.
  6. Jsou vhodná do trvale obydlených interiérů i rekreačních objektů.
  7. Disponují ochranou proti přehřátí.

Jak vybrat topidlo

A jaké jsou nevýhody elektrických topidel? Je zřejmé, že v jejich blízkosti musí být elektrická zásuvka. Na svůj chod spotřebovávají elektrickou energii, což znamená, že se jejich používání promítne do účtů za elektřinu.

Mezi elektrická topidla patří především: elektrické radiátory (olejové), konvektory, termoventilátory, topné panely, infrazářiče a elektrické krby. Jak z tolika možností vybrat to nejlepší elektrické topení? Nenechte si ujít následující přehled.


Elektrické radiátory

Elektrické radiátory jsou vhodné pro místa, kde nemáte hlavní zdroj tepla a nechcete řešit komplikovanou rekonstrukci. Radiátory tohoto typu jsou plněny topným olejem, který má velmi dobré akumulační schopnosti. To znamená, že pokud se nahřejí, dokáží ze sebe šířit teplo ještě nějakou dobu po vypnutí. Hodí se proto i k vytápění středně velkých místností.

Jak vybrat topidlo

Jak vybrat radiátor tohoto typu? Zaměřte se především na počet žeber. Čím více žeber, tím vyšší výkon. S uvedením do provozu a nastavením nejsou žádné komplikace – na výběr máte standardně několik úrovní ohřevu, k dispozici bývá časovač a dálkové ovládání. Nejprodávanější radiátory mají navíc ve výbavě transportní kolečka pro snadný přesun mezi místnostmi.


Konvektory

Konvektory pracují tak, že spodní stranou nasávají studený vzduch, který se přechodem okamžitě zahřívá a na výstupu již vychází teplý. Mezi uživateli jde o oblíbené a cenově dostupnější řešení pro občasné vytápění. Konvektory okamžitě zahřívají vzduch a poskytují přímé teplo. Pracují tiše, snadno se s nimi manipuluje a lze je nastavit podle aktuálních potřeb. Obvykle se jedná o modely s vlastním stojanem, některé umožňují i připevnění na zeď. Jejich štíhlá konstrukce a decentní design nejsou rušivé ani v moderních interiérech. Nevýhodou je ale víření vzduchu při ohřevu, což znamená, že nemusí být vhodným řešením pro domácnosti s alergiky a astmatiky.

Jak vybrat topidlo

Najde se mezi konvektory nízkoenergetický přímotop? Podívejte se na naši nabídku konvektorů s příkonem do 700 W.

Termoventilátory

Termoventilátory (jinak horkovzdušné ventilátory) zahřívají topným tělesem studený vzduch, který přes ně prochází. Ve srovnání s jinými druhy jsou jejich rozměry překvapivě kompaktní a lze je jednou rukou snadno přenášet z místa na místo. Vhodné jsou především pro lokální přitápění v menších místnostech. Lákadlem bývá jejich nízká cena. Oblíbené jsou modely s otáčením do stran a funkcí klasického ventilátoru (studený vzduch). Nevýhodou je nízká akumulační schopnost a víření prašných částic.

Kromě modelů s využitím v interiéru jsou na trhu také průmyslové termoventilátory, které jsou zkonstruovány s důrazem na vyšší odolnost – a tedy na použití v dílně, garáži či při práci na stavbě. S funkcí fénu dobře poslouží i pro vysušování.

Jak vybrat topidlo

Topné panely

Elektrické topení do bytu může vypadat mimořádně elegantně. Důkazem toho jsou přímotopy nazývané topné panely, které fungují na principu sálavého tepla. To znamená, že nejprve ohřejí okolní předměty, které pak následně zvyšují teplotu vzduchu. Jejich design je ultratenký a minimalistický. Po montáži na stěnu některé topné panely doslova splynou s prostředím a nezainteresovaná osoba až po přiblížení k panelu zjistí, že má co do činění s topným zařízením.

Předností mají opravdu hodně. Vytváří příjemné pocitové teplo, pracují potichu, nevíří prach, nevysušují vzduch a disponují bezpečným provozem s moderními technologiemi pro ovládání (dotykový displej, dálkové ovládání a ovládání přes aplikaci v telefonu).

Infrazářiče

Sálavý princip je základem i v případě infrazářičů. Pomocí infračerveného záření přenášejí teplo přímo na předměty a lidi. Teprve od předmětů a nábytku se sekundárně zahřívá vzduch. Posadíte-li se před zapnutý infrazářič, už za pár vteřin nabydete příjemného pocitu tepla, jako by na vás dopadaly hřejivé paprsky slunce. Právě z tohoto důvodu se infrazářiče využívají v situacích, kdy se chcete rychle zahřát – po sprše, návratu z lyžování či z dlouhé zimní procházky.

Jak vybrat topidlo

Kromě modelů do interiéru jsou velmi populární infrazářiče do exteriéru s posílenou konstrukční odolností. Zpříjemňují podzimní posezení na terase či balkoně. Ani při práci ve studené dílně už nemusíte trpět zkřehlými prsty. Infrazářiče je také vidět v provozech, kde se často otevírají dveře. Přestože dovnitř stále vstupuje studený vzduch, tepelné záření ohřívá přímo objekty a lidi.


Elektrické krby

Toužíte po pohledu do plápolajícího ohně, ale skutečný krb u vás doma nepřichází v úvahu? Elektrické krby osloví lidi s estetickým cítěním, kteří si chtějí užít hřejivé teplo domova – a to bez stavebních úprav, nepořádku ze dřeva, popela či rizika popálení. Tato elektrická zařízení svým designem imitují skutečné krby. Jsou schopny vytvářet vizuální efekt plamene (bez ohřevu), ale také disponují funkcí ohřevu, aby vytvořily plnohodnotnou útulnou domácí atmosféru.

Jak vybrat topidlo

Instalace elektrického krbu není náročná. Volně stojící model stačí položit na podlahu a zapojit do elektrické zásuvky. Nástěnný model vyžaduje jednoduchou montáž podle návodu.

Další alternativy – plynová topidla a plynová kamna

Plynová topidla jsou vhodná nejen pro příležitostné, ale i trvalé vytápění. Jedná se o topná tělesa s napojením na zemní plyn, s možností provozu na propan-butanové lahve nebo kombinaci obou těchto možností. Základem je kvalitní provedení – od hořáků, přes výměník tepla až po vnější konstrukci. Plynová topidla s instalací v interiéru budou vyžadovat zapojení na odtahové potrubí – přes zeď nebo do komína.

Plynová kamna a dílenská plynová topidla fungují na propan-butanové lahve. Umísťují se na podlahu a v prostoru by mělo být zajištěno adekvátní odvětrávání. Jejich výhodou je možnost přenosu z jednoho místa na druhé, a tak dokážou vytvořit teplo kdekoliv potřebujete.

Jak vybrat topidlo

Jak se při výběru topidla „nepopálit“?

Ceny za energie každým rokem rostou a levné topení se tak stává snem každého z nás. Chce to správný výběr hlavních, ale také doplňkových zdrojů tepla, aby vás po sezóně nepřekvapily nečekané nedoplatky. Čemu věnovat pozornost? O budoucím komfortu z používání a vaší celkové spokojenosti rozhodují zejména: výkon topidla, spotřeba, hlučnost, ovládání, přenosnost a bezpečnostní prvky.


Topný výkon a spotřeba

Zvýšení teploty ve větší místnosti vyžaduje výkonnější topidlo, což poměrně často znamená vyšší nároky na spotřebu energií. Pokud potřebujete stabilní teplo s nižšími náklady, volte topidlo, které v sobě dokáže teplo akumulovat a nevychladne bezprostředně po vypnutí. Pro získání okamžitého tepla zase volte topidlo s rychlým nástupem ohřevu.

Jak vybrat topidlo

Způsob ovládání a regulace teploty

Moderní topidlo disponuje regulací teploty rozdělenou do několika úrovní. Pokud má ve výbavě i časovač, můžete si doplňkové vytápění nastavit tak, aby se uvedlo do provozu například hodinu před vaším příchodem z práce. S pomocí termostatu a časovače tak budete mít pod kontrolou chod topidla a lépe ustřihnete provozní náklady.


Hlučnost provozu

Je vítáno, pokud má topidlo do ložnice maximálně tichý, nerušivý chod, navíc bez víření prachu. Nehodí se sem proto topidla s ventilátorem.


Nároky na manipulaci a instalaci

Přenosné topidlo na stojanu/nožičkách/kolečkách využijete podle potřeby v různých místnostech. Některé modely váží sotva pár kilogramů, jiné mohou mít i více než 20 kg a manipulace s nimi je už o něco náročnější. Součástí topidel s instalací na zeď by měl být montážní návod a montážní sada.

Jak vybrat topidlo

Bezpečnostní prvky

Je důležité, aby byl chod topných zařízení bezpečný a pod kontrolou. Nikdo ovšem neočekává, že se budete jedním očkem stále dívat na topidlo. Právě z tohoto důvodu jsou součástí kvalitních topidel bezpečnostní prvky – především funkce automatického vypnutí při přehřátí, ochrana před převrhnutím, ochrana před zamrznutím zařízení (Anti-Freeze) či posílená ochrana před vlhkostí.

 

chci nové topidlo

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
10 rad, jak vybrat průmyslový vysavač

10 rad, jak vybrat průmyslový vysavač

Čeká vás rekonstrukce domu nebo se jen chystáte k velkému úklidu vaší dílny či garáže? Tak či onak, kvalitní průmyslový vysavač by ve vaší výbavě neměl chybět. Poradí si s nánosy prachu, stavebního od...... Celý článek
Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Sony SRS-XG300 je součástí nejnovější řady bezdrátových reproduktorů Sony X-Series. Může se pochlubit zvýšenou odolností, skvělou výdrží baterie a spoustou funkcí. Jak hraje a co dalšího tento reprodu...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek