×

Jak vybrat herní myš?

19.06.2020

Jaké parametry jsou důležité při výběru herní myši? Poradíme vám s designem a ergonomií i nejdůležitějšími technickými specifikacemi.

Razer Basilisk V2
Kvalitní herní myš je spolu s klávesnicí základem výbavy každého hráče. Na obrázku je skvělý model Razer Basilisk V2.

Konzolisté nedají dopustit na gamepady, ale hráči počítačových her jsou srostlí s klávesnicí a myší. Ergonomická, pohodlná, rychlá a spolehlivá myš vás dovede k vítězství snad v jakémkoli herním žánru. V dnešním článku vám proto poradíme, na co se zaměřit při výběru dokonalé myši pro hráče.


Obsah článku:

Design: Budete myš používat i pracovně?

Některé herní příslušenství může mít opravdu extravagantní design. Nejde přitom jen o funkčnost (viditelné množství extra tlačítek) – někteří hráči vyloženě chtějí, aby myš vypadala dravě, futuristicky, originálně, aby měla logo obdivovaného výrobce příslušenství, byla podsvícená

To je zcela legitimní, odvážný design ke hraní patří. Zároveň ale platí, co jsme si říkali už v článku Jak vybrat herní sluchátka? a co sem s laskavým svolením čtenáře částečně vykopírujeme: Herní příslušenství není určené výhradně pro hráče a výhradně na hraní her. Musíte tedy zohlednit, kde ho budete používat. Například bankéř by měl při komunikaci s klientem nějak vypadat, a výstřední myš s podsvíceným logem draka není ideální dresscode.


Rozhodně ale platí například to, že:

Herní myši jsou ergonomické, přesné
a citlivé, takže je oceníte nejen
při střílení virtuálních nepřátel,
ale také při precizní práci
například v grafických nebo jiných
specializovaných programech.
Herní klávesnice bývají mimořádně
odolné a pohodlně se na nich píše.
Také často nabízejí přídavná tlačítka,
která se hodí nejen na přiřazení
rychlých voleb ve hře, ale také
třeba makra v Excelu.
Herní headsety jsou díky vysoké
kvalitě zvuku i mimořádnému
pohodlí ideální na hlasovou
komunikaci s vašimi bližními
nebo na dlouhé sledování filmů
a seriálů, kdy nerušíte své okolí.

Logitech Gaming G502 Lightspeed Wireless

HyperX Alloy FPS RGB

HyperX Cloud Gaming pro PS4

Spousta „herních“ výrobců dělá i profesionální myši do kanceláře, jež se parametry vyrovnají těm herním, ale jsou decentnější a nabízejí spíše pracovní funkce.

Ergonomie a přehršel tlačítek

Každá myš by měla být ergonomická, to jsme neobjevili Ameriku. Je ale přece jen rozdíl, jestli pracujete například někde v terénu a myš používáte pár minut denně na odkliknutí několika oken… Nebo ji budete intenzivně svírat po dobu několika hodin v kuse, až se budete snažit porazit bosse v Dark Souls nebo se prohánět po starověkých lokacích v některém dílu série Assassin’s Creed.

U herní myši je proto naprosto zásadní, aby byla pro hráče dokonalé pohodlná. Osobním preferencím se meze nekladou, ale většinou bývají herní myši větší, aby na nich mohla spočinout celá dlaň. Co se hmotnosti týče, stojí za zmínku, že některé opravdu profi herní modely nabízejí vyjímatelná závaží, pomocí kterých přizpůsobí hráči hmotnost myši naprosto přesně svým spotřebám – to ale mluvíme o výjimečné výbavě u soutěžních modelů, ne o něčem, s čím bystě měli reálně počítat.

S čím naopak počítat můžete, jsou tlačítka navíc kromě pravého, levého a kolečka. Většina herních myší nabízí alespoň dvě dodatečná na straně palce (ale častěji i víc), případně další na horní straně nebo pod kolečkem. Představivosti se meze nekladou – například hráči MMORPG ocení speciální myši, jako je Razer Naga Trinity. Ta nabízí výměnný boční panel, na kterém můžete najít až 12 programovatelných tlačítek.

Razer Naga Trinity
Unikátní Razer Naga Trinity s výměnným bočním panelem.

Rozhodně ale musíme zmínit také využití při běžné práci. Přídavná tlačítka můžete zpravidla naprogramovat tak, aby měla jinou funkci ve hře a jinou ve Windows nebo vybraném programu. V závodní hře tak aktivujete dusík, ve střílečce přebijete zbraň… V prohlížeči můžete tlačítku přiřadit klávesovou zkratku a dokonale pohodlně přepínat mezi panely, v Excelu aktivovat makro… K myši se dvěma základními tlačítky se pak už nikdy nebudete chtít vrátit.

S tlačítky pak souvisí ještě jedno poslední varování ohledně ergonomie. Spousta herních myší je ergonomicky tvarovaná tak, aby padla do pravé ruky – a mluvíme nejen o rozmístění tlačítek, ale také o samotném tvaru myši. Pokud jste leváci, kteří myši používají v levé ruce, musíte to mít na paměti, a buď se přeučit, nebo vybrat oboustranný model – existují i univerzální myši pro leváky i praváky.

Razer Basilisk V2
Pohodlný úchop je naprosto zásadní – spousta hráčů drží myš i několik hodin denně v kuse.

Kolečko je velmi důležité

Několik samostatných odstavců vyhradíme kolečku, které je zásadní při hraní her i při práci. Špatné (ve smyslu „vám nevyhovující“) kolečko může úplně zkazit dojem z jinak skvělé myši.

Jedno z nejlepších řešení, které jsme za léta praxe viděli, nabízí u některých svých myší například Logitech. Jejich kolečka mají dva režimy, které neoficiálně označíme jako „krokový“ a „volný“.

V tom prvním posouváte kolečko po jednotlivých „zubech“, tedy cvak, cvak, cvak (akorát samozřejmě potichu). To je ve hrách ideální například při zoomování při pohledu skrz puškohled, při vybírání z nabídek předmětů apod. Při práci toto přesné ovládání oceníte kupříkladu při práci v tabulkách, kde se krásně posouváte po řádcích.

Hráči chtějí to nejlepší a rádi si za to připlatí.


Ve volném režimu kolečko nijak necvaká – můžete ho roztočit prstem a ono se víceméně volně točí, dokud se nezastaví běžným třením, setrvačností. Píšete diplomku nebo tisícistránkovou technickou dokumentaci? Na jedno roztočení se klidně posunete o 30 stránek, aniž byste si museli „uscrollovat“ prostředníček nebo stránky posouvat bočním posuvníkem. A ve hrách? Snad každý hráč RPG už někdy přejížděl přes nekonečné stovky nasbíraných předmětů v inventáři, od Aetheru po Zerikanský stříbrný meč. Se správnou myší vám stačí jedno „švihnutí“ prstem.

Tím rozhodně nechceme říct, že toto je jediné správné řešení; různí výrobci mají kolečka u svých myší vyřešena různě chytře. Každopádně na něj myslete i při výběru.

Drátová, nebo bezdrátová? Nemusíte si vybírat!

Jak už to tak bývá, obě varianty mají svoje výhody i nevýhody.

Drátové herní myši nevyžadují dobíjení – zapojíte je
a ony prostě a jednoduše fungují (nanejvýš musíte
doinstalovat ovládací software, ale to platí pro oba
typy), nikdy vás nenechají na holičkách během důležité
přestřelky. Také zpravidla nabízejí „nekompromisní“
odezvu (prodlevu mezi kliknutím na tlačítko a vykonáním
příkazu v počítači). I proto dříve bývaly drátové myši 
oblíbené u profesionálních hráčů. Nevýhodou je, že se
kabel může zadrhávat o jiná příslušenství, být příliš krátký
a jinak vás při použití obtěžovat. Je proto důležité
myslet na to, kudy ho po stole povedete.
Bezdrátové herní myši vám dávají naprostou volnost
v pohybu. Neřešíte dráty, obvykle jen do USB portu
zapojíte malý Bluetooth přijímač (některé myši se párují
i přímo, bez přijímače) a můžete ovládat kurzor,
respektive herní mechanismy na vzdálenost až 10 metrů.
Nevýhodou je nutnost pravidelné výměny
nebo dobíjení baterií uvnitř myši. Herní navíc
bývají výkonnější a rychlejší než kancelářské, takže také
mívají větší spotřebu a výměna nebo dobíjení
jsou častější. U nových modelů už není problém odezva,
jako tomu bylo dříve. Je srovnatelná s drátovými myšmi.


Naštěstí se opět potvrzuje, že hráči chtějí to nejlepší (a rádi si za to zaplatí), takže se výrobci často snaží a nabízejí geniální řešení: myš, která má odpojitelný kabel, takže funguje podle vašich preferenci drátově i bezdrátově. Nemusíte si vybírat – klidně můžete doma hrát (a zároveň nabíjet baterii) „na kabelu“ a pak si ráno myš odpojit a bezdrátově ji v práci či ve škole používat s malým USB přijímačem v notebooku.

Alternativně si můžete vypomoci chytrým příslušenstvím, jako jsou nabíjecí podložky pod myši. Jde o bezdrátové nabíječky standardu Qi, jaké můžete znát od mobilních telefonů. Jsou ideální například pro dobíjení myši a headsetu. Žádné vyjímání baterií nebo zapojování drátů – myš na podložku stačí položit. Příkladem uveďme například podložku Canyon QI

Logitech Gaming G604 Lightspeed Wireless
Vynikající bezdrátová herní myš Logitech Gaming G604 Lightspeed Wireless.

Jakou myš vybrat pro konkrétního hráče?

Je to jednoduché: Zeptejte se ho. Chápeme, že někdy chcete své bližní překvapit dárkem, ale v případě herního příslušenství doporučujeme konzultaci, protože i kdybyste si dali velmi vysoký finanční limit (řekněme čtyři tisíce korun, což je na myš opravdu dost), pročetli recenze a koupili objektivně luxusní model, mohli byste vybrat v uvozovkách „špatně“.

Někdo chce spoustu tlačítek, někdo zase malou myš s citlivým snímačem. Někdo ji chce používat i v kanceláři, jiný touží po výrazném designu… Například následující modely by nepochybně zvládly jakoukoli práci šéfa protokolu v Kanceláři prezidenta republiky, ale přece jen by na jeho stole mohly vypadat poněkud nepatřičně:

Trust GXT 138 X-RAY
Trust GXT 138 X-RAY
Connect IT Evogear Plus
Connect IT Evogear Plus

 

Zásadní může být i výběr značky. Nejde ani tak o to, že by těch opravdu dobrých bylo málo (z výrobců můžeme jmenovat Logitech, Razer, Asus, HyperX, Corsair, Mad-Catz, Trust, Niceboy…). Pokud už má hráč zbylé příslušenství od oblíbené značky, možná u ní bude chtít zůstat i při výběru „hlodavce“. Zaprvé nebude muset instalovat další ovládací software, zadruhé už dnes narazíte i na vychytávky – například u výše zmíněného ASUSu –, jako je synchronizovaná barva podsvícení u myši, klávesnice a headsetu. Pro někoho zbytečnost, ale kupříkladu pro YouTubera nebo jiného streamera to může být důležité.

Ze stejného důvodu také mohou hráči chtít pořídit rovnou celou sadu příslušenství (nejčastěji sadu klávesnice a myši, headsety se většinou prodávají samostatně).

Za zvážení stojí pak také osobní ozkoušení; ne možná přímo v praxi ve hře, ale aspoň úchop a dostupnost tlačítek, tedy ergonomii. I proto míváme spoustu myší vystavených v našich prodejnách.

Klávesnice s myší Marvo CM305
Někteří hráči preferují celý designově a funkčně sjednocený set, jako je tento od výrobce Marvo.

Důležité technické parametry

Výše už jsme zmínili odezvu, resp. dobu odezvy, která určuje, jak rychle počítač vykoná vaše příkazy zadané pomocí myši. Hodnota se udává v milisekundách (ms) a některé myši se dokážou dostat až na desetiny milisekund.

Velmi sledovaným ukazatelem u herních myší je hodnota (častěji spíše rozsah hodnot) DPI. „Dots per inch“ alias DPI je ukazatelem citlivosti myši. Pokud je vysoké, tak vám stačí jen mírně popojet myší po stole, abyste dostali kurzor na druhou stranu velké obrazovky. To využijete například v RPG nebo strategických hrách, kde se přesouváte z jednoho konce mapy na druhý. Nízké DPI naopak znamená přesnost – myš posunete o například 5 cm, ale kurzor (nebo například zaměřovač odstřelovací pušky) se posouvá jen mírně a vy ho máte pod dokonalou kontrolou. Správné herní myši umí měnit DPI za chodu pomocí vyhrazeného tlačítka. S citlivou myší běháte po mapě, pak na dálku odstřelíte nepřítele s nízkým DPI, a pak přepnete zpět a opět se vrhnete do rychlé akce…

Podložka pod myš Razer Firefly V2
Špičková podsvícená podložka pod myš Razer Firefly V2.

Důležitá je také použitá technologie snímače. U herních myší vedou optické snímače. Zatímco u kancelářských myší doporučujeme spíše laserové, protože bývají přesnější a zpravidla nabízejí vyšší DPI než levné optické senzory, u herních kousků se optiky bát nemusíte – naopak. Výrobci investují do speciálních, přesných a spolehlivých optických snímačů s vysokým rozlišením i přesností. Rozhodně tedy není náhoda, že i v naší nabídce převažuje počet optických herních myší nad laserovými v poměru asi 15 : 1. Každopádně vám tak jako tak doporučujeme použití již jednou zmíněné podložky pod myš.

Speciální funkce

Na co ještě brát ohled při výběru myši? Doporučujeme projít několik top modelů různých značek – třeba narazíte na unikátní funkci, která vás naprosto okouzlí (jako je například zmíněné synchronizované podsvícení Aura Sync u vybraných myší Asus).

Asus ROG Gladius II Origin
Asus ROG Gladius II Origin se synchronizovaným podsvícením Aura Sync a ovládacím softwarem ROG Armoury.

Nároční uživatelé by se také měli ujistit, že je k myši dostupný propracovaný a uživatelsky přívětivý ovladač, tedy software s možností nastavení parametrů, programování tlačítek apod. Některé herní myši dokonce mají přepínatelné profily s nastavením nebo vlastní vnitřní paměť, do které se jejich naprogramování uloží, takže ať už je připojíte k jakémukoli počítači, můžete používat příkazy, na které jste zvyklí.

Jedno je jisté: Nabídka je velká, a to napříč celým cenovým rozpětím, takže si bez problémů vyberou nenároční hráči i profesionálové.
 

Chci herní myš

Další aktuality

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Říjnové DATART novinky přichází s jediným cílem – zlepšit podzimní náladu. Do naší nabídky přibyly nejen novinky od Apple, potěšíme i příznivce outdoorových aktivit, milovníky chutné kávy a dobrého do...... Celý článek
Jak zapojit pračku a sušičku?

Jak zapojit pračku a sušičku?

Plánujete nákup nové pračky či sušičky a nejste si jistí, jak postupovat při jejich instalaci? Stačí se držet důležitých zásad, rad a pokynů uvedených v tomto článku a celý proces uvedení do provozu z...... Celý článek
Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Představování Samsung novinek nekončí a po smartphonech přichází na trh nová vlajková sluchátka druhé generace Galaxy Buds2 Pro, která slibují hlavně upgrade na 24bitový Hi-Fi audio zvuk a množství da...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Dejte zelenou udržitelnosti. Mobilní aplikace pro všechny, kterým není lhostejné životní prostředí

Dejte zelenou udržitelnosti. Mobilní aplikace pro všechny, kterým není lhostejné životní prostředí

Udržitelnost je v posledních letech tématem, které získává na pozornosti. Pokud vám toto téma není cizí, inspirujte se několika aplikacemi, které váš udržitelný životní styl podpoří. O čem se ...... Celý článek