×

Vodotěsnost vs. voděodolnost! Jaký je mezi nimi rozdíl?

10.03.2022

Chcete si pořídit chytré hodinky nebo třeba outdoorovou kameru, ale trochu tápete v pojmech? Nevíte, kterou vlastnost vyhledávat, abyste se s hodinkami (kamerou, telefonem…) mohli i potápět? Nebo vám bude stačit přístroj, jež odolá potu a pár kapkám deště? Přečtěte si tento článek a udělejte si jasno v tom, jaký je rozdíl mezi voděodolností a vodotěsností!

Voděolnost-vodotěsnost

Vodotěsnost, nebo voděodolnost?

Při koupi chytrých hodinek, ale třeba i mobilních telefonů nebo outdoorových kamer pravděpodobně narazíte na vlastnosti, které označují, jak dobře snáší hodinky styk s vodou. Jedná se o voděodolnost a vodotěsnost, mezi nimiž je zásadní rozdíl. Voděodolnost představuje pouze základní schopnost, díky níž hodinky a spol. zvládnou krátkodobý kontakt s vodou. Oproti tomu vodotěsné produkty můžete vzít s sebou do sprchy i na potápěčský kurz. Obě vlastnosti mají navíc svá specifika.

Voděodolnost

Jak už bylo výše zmíněno, voděodolnost je vlastnost, která dovoluje zařízení vydržet na krátkou dobu působení vody či vlhkosti. Udává se ve tvaru IPXX – první X značí hodnotu rezistence proti vniknutí prachu a jiných těles, druhé X označuje odolnost vůči vodě. Zjednodušeně můžeme říci, že čím vyšší je číslo, tím vyšší je odolnost.

Voděolnost-vodotěsnost

Při výběru by vás ale měly zajímat následující hodnoty:

Stupeň

Typ ochrany proti vodě

IP65

ochrana proti tryskající vodě

IP66

ochrana proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)

IP67

ochrana proti ponoření do vody na 30 min. do hloubky 1 m

IP68

ochrana proti trvalému potopení do vody

Tento základní výčet stupňů v tabulce ale neznamená, že se jednotlivé certifikace posloupně sčítají. V praxi si to můžeme vysvětlit jednoduše. Ačkoliv lze třeba chytré hodinky s označením IP68 ponořit do vody, nemají ochranu proti tryskající ani intenzivně tryskající vodě. Pokud si tedy chcete koupit hodinky, které budete brát pouze do sprchy, certifikace IP68 vám nebude k ničemu platná.

Voděodolnost je zkrátka komplikovaná. To potvrzuje také fakt, že voděodolnost je testovaná v laboratořích s čistou vodou, jiné podmínky jsou tedy pro ni extrémní, dejte si pozor na namáčení v moři i klasické saunování.

Voděolnost-vodotěsnost

TIP: Při výběru hodinek si dejte pozor na označení water resistant, správně totiž znamená voděodolnost, tím pádem hodinky nejsou vhodné pro potápění a dlouhodobý kontakt s vodou.

Vodotěsnost

Vodotěsnost vypovídá o tom, do jaké výše jsou produkty schopny propouštět vodu. Vodotěsnost se značí jednotkami tlaku (ATM, bar) nebo v metrech (m). U této informace trochu zpomalíme, protože odolnost, která je uváděná v metrech, bývá pro mnoho uživatel matoucí. Pokud se např. s chytrými hodinkami pyšnícími se označením 30 M potopíte do 30m hloubky, hrozí, že přestanou fungovat. Jedná se totiž o statický tlak v dané hloubce za laboratorních podmínek.

Označení

Možnost potápění

Praktické využití

0 M / Water Resistant

NE

Odolné pouze vůči vzdušné vlhkosti, nesmí do kontaktu s vodou.

3 M /3 BAR / 3 ATM

NE

Povolen krátký kontakt s vodou – mytí rukou, jednorázové sprchování, déšť.

50 M / 5 BAR / 5 ATM

NE

Přečkají plavání a sprchování.

100 M / 10 BAR / 10 ATM

ANO

Zvládnou s vámi šnorchlování a vodní sporty na hladině.

200 M / 20 BAR/ 20 ATM

ANO

Připraveny na všechny vodní sporty včetně přístrojového potápění.

300 M / 30 BAR / 30 ATM a více

ANO

Přímo navržené pro profesionální potápění s dýchacím přístrojem.

Voděolnost-vodotěsnost

Stejně jako čísla voděodolnosti, je i vodotěsnost měřena v ideálních podmínkách, tedy při statickém laboratorním tlaku v čisté vodě. Pokud se tedy chystáte jít se s hodinkami potápět do slané vody, nespoléhejte stoprocentně na tabulkové hodnoty.
 

Voděolnost-vodotěsnost

Další aktuality

Jak na údržbu pračky LG

Jak na údržbu pračky LG

Svěřit své prádlo pračce LG je rozhodně dobrý nápad. Vypere ho šetrně a důkladně a navrch z něho odstraní až 99,9 % alergenů. Nicméně, aby pračka odváděla stoprocentní výkon co nejdéle, je potřeba se ...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco EA897B10 – Káva se silou Quattro Force

Recenze: Kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco EA897B10 – Káva se silou Quattro Force

Prosím, přijměte mé pozvání na kávu! Kávové speciality naservíruje kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco. Barista, který kávu připraví automaticky, podle vašich oblíbených chutí, a navíc respektuje i př...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek