Jak vybrat žehličku?

7. 2. 2019 - Lucie Ševců - Rádce
Žehlení nepatří mezi ty oblíbené a vyhledávané domácí práce, nicméně čas od času se tomu nevyhne nikdo z nás. Abychom si tuto činnost pokud možno co nejvíce usnadnili, je třeba mít kvalitní vybavení, se kterým to půjde snadno a bez problémů. Proto je dobré si na pomoc přizvat žehličku, která prádlo krásně změkčí, odstraní bakterie a vyhladí nerovnosti. Ale jakou?

jak_vybrat_zehlicku

Žehlení s párou nebo bez páry?

Na trhu naleznete nepřeberné množství žehliček, ale my si je rozdělíme do tří základních kategorií v závislosti od použití páry: žehličky suché, napařovací nebo v poslední době tolik oblíbené parní generátory. Sami se rozhodněte, jakému typu dáte přednost, se kterým modelem se vám bude nejlépe manipulovat, a díky kterému se budete na žehlení dokonce i těšit. Připravili jsme pro vás souhrn toho nejdůležitějšího, co vám při výběru nového pomocníka pomůže.

sucha_zehlicka_2 naparovaci_zehlicka parni_generator_2

Žehlička na suché žehlení

Napařovací žehlička

Parní generátor

 
Nenechte se odradit už jen pomyšlením na žehlení, ulehčete si tuto činnost s kvalitními pomocníky.

Žehličky na suché žehlení

eta_sucha_zehlicka

Princip suchých žehliček je založen na jednoduchosti, přednost mu dají zejména milovníci dřívější techniky. Tento nejstarší model je vhodný zejména pro ty, co vezmou žehličku do ruky jednou do měsíce. Žehlicí plocha není vybavena otvory na páru, ostatně od toho je patrné, proč se jedná o suché žehlení.  

Žehlení probíhá tak, že rozpálenou žehlicí plochou prádlo vyrovnáte. Regulaci teploty si sami řídíte termostatem, pro lepší výsledky je velmi vhodné prádlo před žehlením pokropit. Tento model žehličky má minimální nároky na obsluhu, vzhledem k absenci nádobky na vodu má také nízkou hmotnost. Ovšem rozdíl žehlení bez páry může být znatelný. Výhodou těchto typů žehliček jsou nízké pořizovací náklady.


Shrnutí:

Klady (+): Zápory (-):
+ Minimální nároky na obsluhu - Méně kvalitní žehlení bez páry
+ Nízká hmotnost  
+ Nízké pořizovací náklady  

 

Že je žehlička na suché žehlení přežitek? Ještě stále umí žehlit rychle a efektivně.

Napařovací žehličky

naparovaci_zehlicka

Napařovací žehličky patří k nejčastějším typům, které se v domácnostech vyskytují. Oproti suchým žehličkám jsou vybaveny napařovacími otvory rozmístěnými na žehlicí ploše, ze kterých v případě potřeby vychází pára. Prádlo se za pomocí tlaku a páry zvlhčí a žehlení probíhá snáze.

V porovnání s parními generátory poskytují napařovací žehličky větší komfort z hlediska manipulace, jsou pohotovější a kdykoliv po ruce. Pokud potřebujete přežehlit košili nebo blůzu před odchodem do práce, bude žehlení rychlejší a bez přípravy. Vzhledem ke svým rozměrům mají také menší nároky na skladování. Na druhou stranu s ní ale budete žehlit prádlo déle a při žehlení většího množství se nevyhnete častějšímu doplňování vody. Nádobka na vodu totiž není příliš velká.

Shrnutí:

Klady (+): Zápory (-):
+ Kvalitní žehlení s párou - Malá nádobka na vodu
+ Lehká manipulace  
+ Menší nároky na skladování  
 
Jeden z nejpoužívanějších typů žehliček, který zabezpečí časově úspornější a kvalitnější žehlení.

Parní generátory


Žehlení parním generátorem představuje revoluci v žehlení. Pokud vyměníte běžnou žehličku za tohoto pomocníka, buďte si jisti, že na žehlení změníte názor. Tento vysoce výkonný žehlící systém pracuje s velkým množstvím páry. A čím více té páry je, tím je samotné žehlení snadnější. V porovnání s předchozími zmíněnými modely se pára dostane hluboko dovnitř vláken, což napomáhá dosáhnout dokonalých výsledků za krátký čas. Vyzkoušejte žehlení, které bude mnohem jednodušší a méně namáhavé.

Pro nejrychlejší a nejdokonalejší výsledky

parni_generator

Parní generátor dokáže vytvořit až 6x více páry oproti běžným žehličkám, celý proces se tak zkrátí až o polovinu doby. Jedním tahem zvládne vyžehlit různé druhy materiálů, problém pro něho nepředstavuje přechod z žehlení hedvábné halenky na džíny. Uživatelský komfort slibuje také nízká hmotnost žehličky, se kterou vás ani po hodinovém žehlení nebude bolet ruka.

Odpadá nutnost nastavovat vhodnou teplotu

Všechny oděvy vyžehlíte za pomocí jediné optimální teploty, která je kombinovaná s výkonnou párou. V praxi to znamená, že vůbec nenastavujete teplotu. Teplota žehlicí plochy je navíc tak nízká, že nedojde ke zničení látek, pokud byste na nich nechali žehličku ležet.

Parní generátor je tvořen dvěma částmi - samotnou žehličkou a nádobou, ve kterém se generuje pára. Tato nádržka je velkého objemu, proto dokáže vytvářet dostatečné množství páry po delší dobu, než je tomu u klasických napařovacích žehliček.

Určitou nevýhodou parního generátoru může být jeho velikost, která je spojena s většími nároky na skladování. Ovšem vyplatí se najít místo, kde je možné ho uchovávat a kde se vám s ním bude pohodlně manipulovat.

Shrnutí:

Klady (+): Zápory (-):
+ K dispozici velké množství páry - Větší prostor pro skladování
+ Optimální teplota pro všechny typy látek - Vyšší pořizovací cena
+ Nízká hmotnost  

 

Vyzkoušejte žehlení s parním generátorem, které bude o mnoho jednodušší a méně náročné.

Napařovač oděvů

naparovac_odevu

Velkým pomocníkem v boji za dokonale vyžehlené prádlo je bezesporu také napařovač oděvů. S jeho pomocí docílíte skvělého vzhledu oblečení rychle a bez námahy.

Ruční napařovač oděvů vyniká kompaktními rozměry, skladností a lehkou hmotností. Umožní vyhladit záhyby na oděvech přímo na ramínku, navíc ho využijete i v domácnosti např. pro oživení závěsů či záclon. Je to skvělý pomocník na cesty. Horká pára během krátké chvíle vyžehlí pomačkané oblečení, dodá mu svěží vzhled, eliminuje zápach a odstraní bakterie.

Na trhu naleznete také naparovač oděvů se stojanem, který je vhodný pro větší množství prádla. Jeho výhodou je rychlé a efektivní žehlení i více vrstev najednou. Některé modely jsou vylepšené o žehlicí prkno, které zajistí oporu při žehlení. Je prostorově náročnější a je třeba počítat také s vyšší cenou.

Shrnutí:

Klady (+): Zápory (-):
+ Rychlé a efektivní žehlení (ruční) - Slabší výstup páry
+ Možnost vyžehlit velké množství oblečení (stojanový) - Prostorově náročnější (stojanový)

 

Pomocník, kterého můžete využít nejen doma, ale i na cestách.

parni_generator
Co je ještě důležité při výběru zohlednit?

1. Žehlící plocha
Důležitou součástí u parního generátoru je žehlicí plocha. S kvalitní žehlicí plochou dosáhnete toho, že žehlička bude po látce jemně klouzat. Mezi často používané a odolné materiály patří např. keramika, safír nebo smalt, méně odolný je potom nerez nebo hliník. U těch je potřeba dávat pozor, abyste plochu nepoškrábali o knoflík nebo kovový zip. Většina výrobců nabízí produkty s vlastními patentovanými povrchy, jejichž přesné složení neodtajňují.
Velkou roli zde hrají také otvory pro přívod páry. Konkrétně to, jak jsou rozdělené. Aby se pára do tkanin dostala rovnoměrně, neměly by parní otvory chybět ve špičce, na bocích i uprostřed žehlicí plochy.
2. Parní výkon
Pod pojmem parní výkon si můžete představit množství konstantně produkované páry. To má významný vliv na řadu věcí, jako je rychlost žehlení, možnost žehlit prádlo přeložené ve více vrstvách nebo efektivitu vertikálního napařování. Udává se v g/min a jeho hodnota by neměla být nižší než 100 g/min.
3. Parní ráz
Parní ráz představuje jednorázové vypuštění většího množství páry. Uplatníte ho zejména při žehlení nepoddajných záhybů. Jeho hodnoty začínají na 130 g/min.
4. Tlak páry
Parní generátory pracují s párou, která je pod velkým tlakem. Proto je tlak páry velmi důležitý parametr, který by se neměl opomíjet. Čím vyšší je tlak páry, tím rychleji a snadněji se dostane dovnitř tkanin. Hodnota se pohybuje v rozmezí 4 - 8 barů. Za dostatečně výkonnou žehličku se považuje model s tlakem již od 6,5 bar.
5. Inteligentní technologie a funkce
Pořádná a kvalitní žehlička by měla mít také komfortní funkce navíc. Jednou takovou funkcí, kterou určitě oceníte, je automatické vypnutí. Dochází k němu po delší době nepoužívání. Praktický Lock systém bezpečně uchytí žehličku k základně, takže ji snadno přenesete z místa na místo. S úsporným Eco nastavením ušetříte až o 20 % energie. Vyžehlit oděv na ramínku umožňuje vertikální napařování. Tuto možnost oceníte zejména při žehlení šatů, košil, halenek, ale také záclon nebo závěsů. Pozornost věnujte také délce kabelu, abyste se vyhnuli nepříjemnostem při manipulaci nebo dostatečně objemné nádržce na vodu.
6. Odvápňování
Aby vám žehlička vydržela co nejdéle, je nutné provádět pravidelné čištění. Největším nepřítelem je vodní kámen, proto jsou parní generátory vybaveny sběračem vodního kamene. Nasbírané nánosy se poté jednoduše odstraní a žehlička se nezanese nečistotami. Funkce, které zabraňují usazování vodních nečistot, jsou nazývány Calc-Clean nebo AntiCalc.
7. Příkon
V dnešní době má většina parních generátorů dostatečně vysoký příkon, který celý proces žehlení usnadňuje. Jeho spodní hranice by se neměla dostat pod 1300 W.

Jaké příslušenství vám nesmí chybět?

Žehlicí deska

zehlici_deska

K dokonalým výsledkům žehlení nestačí jen správný žehlicí přístroj. Velmi důležitý je také výběr žehlicího prkna. Při jeho výběru je nutné dbát na to, aby žehlicí plocha byla dostatečně velká, aby bylo prkno výškově nastavitelné a maximálně stabilní, a pokud žehlíte s parním systémem, měl by být potah prkna paropropustný.

Pokud by jím pára nemohla dostatečně procházet, žehlené prádlo by vlhlo, což by celý proces znepříjemňovalo. Někdo možná také ocení přítomnost odkladače na žehličku nebo zabudovanou prodlužovačku v žehlicím prkně, která umožňuje v letních měsících žehlit venku nebo tam, kde zrovna potřebujete.  
 

odstranovac_zmolku

Odžmolkovač

Vzhled oblečení můžete obnovit také odžmolkovačem. Pokud máte oblíbené kusy oblečení, na kterých se po častém praní a nošení objevily žmolky a vy se s nimi přesto nechcete rozloučit, použijte odstraňovač žmolků. Kvalitní ostří zbaví látku žmolků a vaše oděvy zanechá bez nedokonalostí. Použití je vhodné na všechny typy tkanin. Zvolit můžete model poháněný bateriemi, s integrovaným akumulátorem nebo napájený ze sítě.

 

Závěr

Základem rychle a dokonale vyžehleného prádla je nákup správné a kvalitní žehličky, proto jejímu výběru věnujte čas. Krásný design, který vás zaujme na první pohled, není to nejdůležitější. Především je třeba zohlednit, jaké množství prádla žehlíte a hlavně jak často, a na základě toho poté vybrat z různých druhů žehliček ten vhodný model, který bude vaší domácnosti vyhovovat.
 

Chci novou žehličkou

Autor článku

Vyhledat v článcích

Články a recenze

Letní speciál zpracovávání potravin: Jak si usnadnit zavařování se značkou ETA

Letní speciál zpracovávání potravin: Jak si usnadnit zavařování se značkou ETA

- Produkty

17. 6.Léto, plodné období, kdy na zahrádce vše dozrává a hraje barvami. Je dobré myslet dopředu a připravit se na nadcházející...Celý článek

LG zná tajemství déle čerstvých potravin

LG zná tajemství déle čerstvých potravin

- Rádce

16. 6.I po několika dnech skladování si můžete vychutnat čerstvé potraviny. Ptáte se, jak je to možné? Zásluhu na tom mají technologie...Celý článek

Televizory Philips OLED zaujmou úchvatným obrazem a realistickým zvukem

Televizory Philips OLED zaujmou úchvatným obrazem a realistickým zvukem

- Produkty

16. 6.Televizory Philips OLED mají rozhodně co nabídnout. Poskytují nejrealističtější obraz, ohromující zvuk a kromě toho i další funkce...Celý článek

Jak vybrat odšťavňovač?

Jak vybrat odšťavňovač?

- Rádce

14. 6.Domácí šťávy nabraly za poslední roky na nevídané popularitě. Jsou zdravé, osvěžující, nabudí energií a umožňují mít dokonalou...Celý článek

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů