Jak vybrat outdoorovou kameru?

23. 2. 2021 - Michal Maňák - Rádce
Obrázek řekne víc, než stránka textu. A video řekne víc, než půlka fotoalba. Na normální kameru ale musíte dávat pozor a její pokročilé funkce využijí spíše profesionálové. Proto jsou populární outdoorové kamery. V čem se ale liší? Jakou vybrat?

Jak vybrat outdoorovou kameru

O čem se dočtete:

V čase zrodu akčních kamer byl výběr jednoduchý: jediným a automaticky nejlepším řešením byly kamery GoPro. Jak ale tato zařízení začala dospívat, rostla konkurence jako houby po dešti. Nabídka je už tak velká, že byste mohli rozhodovat i hodiny a ani tak byste nedokázali ukázat na konkrétní model. Tento návod by vám ale rozhodování mohl výrazně usnadnit.

Outdoorová kamera není jen o kvalitě videa

Funkcí akční kamery je sice natáčet video, ale v případě outdoorové kamery je ještě důležitější komfort používání. Určitě je dobré si všímat jestli je outdoorová kamera vodotěsná i bez pouzdra, jak kvalitně je vyřešený záznam zvuku, jak účinná je stabilizace. Pro začátečníka může být rozhodující i množství příslušenství v balení. 

Jestli plánujete natáčet hlavně sport, je důležitější komfort používání, než samotná kvalita natočeného materiálu.
Otravnou kameru pravděpodobně necháte doma a nenatočíte nic.

Klasika, nebo unikátní tvar?

Sony AS50
Kamera s objektivem na užší strane umístněná na boku přilby.

Většina outdoorových kamer vychází z podoby původních kamer GoPro – tedy malého kvádříku, který má na největší straně objektiv a po stranách ovládací tlačítka.

V takovém případě bývá vodotěsné pouzdro zvlášť, což má několik výhod.

Například při poškození samotného krytu nemusíte kupovat celou kameru a v případě, že jí žádné nebezpečí nebude hrozit, ušetříte pár gramů váhy.

Velkou výhodou tohoto řešení je spousta příslušenství, které můžete používat najednou pro různé značky kamer.

I když samotné pouzdro je vyráběné na míru konkrétnímu modelu.

Některé modely kamer jsou však odolné i bez snímatelného pouzdra. I tato varianta má své výhody, třeba integraci nabíjecího a datového konektoru USB přímo do těla kamery nebo zjednodušení výměny napájecího akumulátoru. A ani náhlá letní bouřka vás nedonutí přerušit filmování.

Druhou variantou je kamera s objektivem na užší straně.  Sice na ni nenapasujete tolik univerzálního příslušenství, ale stále máte možnost dokoupit si příslušenství přímo od výrobce. Jejich výhodou je, že ji můžete umístit i na bok přilby, což se vám může hodit při sportech jako cyklistika nebo lyžování.

Umístění a velikost tlačítek bude zajímat hlavně uživatele, kteří plánují natáčet zimní sporty, protože spolu s tím jde ruku v ruce také ovladatelnost kamery v rukavicích, nemluvě o modelech,  které mají dotykový displej.

outdoorove_kamery

Některé modely kamer je možné použit i pod vodou, a to až do hloubky 50 metrů.

Jak je to s příslušenstvím?

outdoorove_prislusenstvi

Samotná kamera bez různých montážních nástavců poslouží leda při rodinných oslavách.

Jakmile ale budete potřebovat volné ruce, bez příslušenství se neobejdete.

Někteří výrobci s tím počítají a naplní balení hromadou spon a řemínků: jeden držák na řídítka, druhý na ruku, třetí na popruh, čtvrtý na helmu, pátý jako redukci na stativ, šestý na auto…

Jestli vám vybraná akční kamera nebude mít dostatečnou výbavu, můžete samozřejmě zakoupit také univerzální sadu příslušenství a svou outdoorovou kameru tak doplnit potřebnou pomůckou.

Základem je držák na řídítka, respektive jakoukoliv tyč, ideálně s větším průměrem. Tu využijete na stěžeň surfu, rám kola i pádlo kajaku. Držák na helmu a hrudní pás si už mohou konkurovat, k natáčení je vhodnější montáž na přilbu, od hrudi je zase vidět, co děláte rukama a  záběry jsou dynamičtější. Je fakt, že v zábavném videu musíte střídat více typů záběrů, ale příslušenství dokupujte až tehdy, kdy vám základní sada přestane dostačovat.

outdoorova_kamera_riditka

Pohled z přilby je výhodnější, když natáčíte své okolí. Natáčení od hrudi je naopak názornější,
pokud chcete zachytit, co právě děláte.

Full HD není zárukou kvality

Bitrate rozdíl
Vyšší bitrate znamená rozdíl mezi změtí kostiček
a ostrým obrazem.

Pokud najdete kameru, která se vám příjemně ovládá a není problém ji používat v cílových podmínkách, začněte se věnovat kvalitě videa.

Základním ukazatelem je v takovém případě rozlišení a snímkovací frekvence.

Rozlišení udává, z kolika pixelů se skládá obraz na výšku a šířku, snímkovací frekvence pak značí, kolik „fotografií“ se za jednu sekundu zaznamená.

Pokud to s natáčením myslíte vážně a chcete víc, než jen základní výbavu, počítejte jako minimální rozlišení Full HD (1920×1080 px).

Minimání snímkovací frekvenci počítejte 60 snímků za vteřinu – v případě natáčení zpomalených záběru (tzv. slow-motion) se hodí i 240 snímků za vteřinu.

I po slnění těchto dvou parametrů však ještě není vyhráno.

Podstatným parametrem je bitrate, neboli datový tok. Ten značí, kolik dat je schopna kamera za sekundu zpracovat. Víc dat znamená více barev, přesnější kontury a ostřejší obraz. Zatímco statický záběr videa vysoký bitrate nevyžaduje, jakmile začnete drncat na lyžích, bude se měnit celý obraz a datový tok rapidně vzroste.

Pro výpočet minimálního použitelného bitrate existuje tento vzoreček:

rozlišení × počet snímků za sekundu × faktor pohybu × 0,07 / 1000 = cílový bitrate v Kb/s


Pokud máme např. rozlišení 1920×1080 pixelů, snímkovací frekvenci 60 FPS a faktor pohybu 2 (1 je pro minimum pohybu, 2 pro střední úroveň a 4 pro dynamickou akci), počítáme tento příklad:

1920 × 1080 × 60 × 2 × 0,07 / 1000 = 17 418 Kb/s


Což je to samé, co 2,1 MB/s. Stačí ale natáčet rychlý pohyb a rázem se doporučený bitrate vyšplhá na 4,3 MB/s. Pořád tato čísla berte jako minima, třeba GoPro HERO9 Black zvládá 100 MB/s (nejvyšší hodnota, při nejnižší je to 45 MB/s) a rozdíly jsou rozhodně vidět.

Tom Scott vysvětluje, proč je padající sníh a konfety to nejhorší, co se může stát při natáčení.

Stabilizace

Stabilizaci fotoaparátů jsme se už věnovali. Ale patří tyto technologie i do akčních kamer? V této kategorii rozlišujeme dva základní typy stabilizace, a to optickou a elektronickou (tzv. digitální stabilizaci). Velmi zjednodušeně řečeno funguje optická stabilizace na principu pohyblivých senzorů, které vyrovnávají pohyb kamery. Změna se děje v reálném čase, a tak nedochází ke znehodnocení obrazu. Naopak její nevýhoda spočívá ve vyšší spotřebě energie.

Avšak tato technologie je drahá, a proto se od ní postupně upouští (na trhu však ještě pořád najdete modely s optickou stabilizací). Elektronická stabilizace ustálí záběry díky převodu optického signálu na digitální. Následně se snímek zdeformuje na malé kousky a ty se porovnávají s předcházejícími snímky. Tak systém zjistí, zda došlo k pohybu a udělá výřez z vyššího rozlišení a vyplní jej do požadovaného obrazu (to byla donedávna největší nevýhoda tohoto typu stabilizace – při nahrávaní ve 4K nebylo vyšší rozlišení a obraz se znehodnocoval).

Nevýhodou je, že elektronická stabilizace nepracuje úplně správně při nedostatku světla, naopak její velkou výhodou je, že nezatěžuje bateriifyzicky nezabírá v kameře žádné místo. Oba typy stabilizace dokážou vyrovnat obraz na velmi dobré úrovni, ale natřásání přes kořeny bude stále viditelné. Nemusí to však být na škodu, pokud natáčíte akci. 

Jak vybrat outdoorovou kameru

Plynulé stabilizace docílíte až mechanickým stabilizátorem, tzv. gimbalem, který scéně dodá přehlednost,
ale adrenalin z pohybu vyprchá.

Funkce, funkce, funkce

Outdoorové kamery zvládnou leccos. Mezi nejdůležitější funkce, které se vám při natáčení budou hodit, je možnost spárování s telefonem. Kromě toho, že vám to u mnohých modelů odemkne funkce, ke kterým se přes kameru nedostanete, můžete touto funkcí úplně nahradit displej kamery (a v tom případě i zvolit kompaktnější kameru).

Akční kamery dlouho neměly displej a namísto něj používaly spárovaný smartphone. Postupně se trend uvolnil a dnes už na trhu najdete kamery nejen s obyčejným, ale dokonce dotykovým displejem. Jestli opravdu displej na kameře potřebujete, záleží na vašich preferencích. Ve výsledku displej nabízí jednodušší ovládání a můžete si natáčené materiály prohlížet v reálném čase, ale výrazně se to podepíše na výdrži baterie.

Wi-FiBluetooth vám prodlouží vzdálenost mezi dálkovým ovládáním a kamerou, ale oboje má své výhody i nevýhody. Zatímco Wi-Fi vám umožňuje odejít od kamery i na několik desítek metrů, Bluetooth je úspornější a baterie vám na jedno nabití vydrží déle.

Jak vybrat outdoorovou kameru

Další přidané funkce jsou ale na vašem osobním zvážení, protože platí, že méně je někdy více. V malé kameře se nevyplatí mít něco, co zbytečně vybíjí baterii, když to nevyužíváte.

Různé režimy natáčení pro vás mají význam, když chcete svá videa ozvláštnit. Mezi nejznámější patří Slow-motion a jeho protiklad time-lapse. Slow-motion, neboli zpomalený záběr, vám ve videu pomůže zachytit momenty, které vyráží dech, které byste volným okem ani nepostřehli, zároveň vašemu videu přidá na atraktivitě. Time-lapse je časosběrné video, které využijete například při tvoření nějakého díla, a několikahodinový proces můžete zrychlit do pár minut.

Oba režimy se hodí, ale vyzkoušejte si, zda podobných možností není příliš – v katalogu sice vypadá rozlišení 640 × 480 px při „luxusních“ 240 snímcích za sekundu skvěle, ale v praxi zjistíte, že v tomto rozlišení je obraz nepoužitelný a v menu máte zbytečnou položku navíc. Podobně lákavé je i vysoké rozlišení 4K – avšak při 10 FPS, které na plynulý záznam pohybu rozhodně nestačí.

GoPro Red Bull

Bez outdoorových akčních kamer byste se na takovéto záběry ani podívat nemohli.

Prakticky u každé funkce můžete zvažovat, zda ji využijete. Opět však platí, že sto lidí, rovná se sto chutí. Pokud vyjedete na výlet a cestou zpátky chcete ve vlaku rovnou sestříhat krátký edit, využijete kvalitní mobilní aplikaci, pokud naopak chcete sbírat profesionální záběry, budete se maximálně zaměřovat na kvalitu surového materiálu.

Mnoha kameramanům se rovněž vyplatilo začít s levnou kamerkou. Jako prvotní investice je její cena snesitelná a člověk si na ní prakticky osahá, jestli ho natáčení baví, které funkce využije, kde bude kameru nosit nebo jak ji bude ovládat. Koupě druhé, kvalitnější kamery, je pak sázkou na jistotu a vynaložených peněz nebudete litovat.

 

všechny outdoorové kamery

Autor článku

Michal Maňák

Když se někdo narodí v éře počítačů 386, není to ani tak určení data narození, jako spíš diagnóza. Jejími průvodními projevy je posedlost technologickými novinkami, dětská hravost a skepse vůči celosvětovým trendům. Co dělat, když si chcete všechny ty elektronické hračky vyzkoušet na vlastní kůži? Začněte o nich psát. A tak jsem začal a do dneška neskončil...

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů