Jak vybrat outdoorovou kameru?

16. 1. 2019 - Michal Maňák - Rádce
Obrázek řekne víc, než stránka textu. A video řekne víc, než půlka fotoalba. Na normální kameru ale musíte dávat pozor a její pokročilé funkce využijí spíše profesionálové. Proto jsou populární odolné outdoorové kamery. V čem se ale liší? Jakou vybrat?

Jak vybrat outdoorovou kameru?

V dobách zrodu akčních kamer byl výběr jednoduchý: jediným a automaticky nejlepším řešením byly kamery GoPro. Jak ale tato zařízení začala dospívat, rostla konkurence jako houby po dešti. Objevily se značky jako Lamax, RolleiNiceboy a do odolných videorekordérů se pustili i etablovaní výrobci jako Sony nebo Olympus. Nabídka je už tak velká, že byste mohli stát hodinu před vitrínkou a stejně nedokázali ukázat na konkrétní model. Tento návod by vám ale rozhodování mohl usnadnit.

Outdoorová kamera není jen o kvalitě videa

Jakkoli to zní zvláštně, berte radu z nadpisu spíše jak pravidlo. Funkcí akční kamery sice je pořizovat video, ale když zohledníte, kde ji budete používat, pochopíte sami. Příklad? Kameru budete vozit na helmě, takže velmi důležitá bude její hmotnost, jinak byste při každém otočení hlavy cítili nadbytečnou váhu na ní připevněnou. Při zimních sportech bude zase stěžejní ovladatelnost v rukavicích, kterou ani podpora mobilní aplikace nezachrání. Pokud plánujete natáčet hlavně sport, je komfort používání důležitější, než samotná kvalita natočeného materiálu.

Jestli plánujete natáčet hlavně sport, je důležitější komfort používání, než samotná kvalita natočeného materiálu. Otravnou kameru pravděpodobně necháte doma a nenatočíte nic.

Klasika, nebo unikátní tvar?

Sony AS50
Kameru Sony AS50 jsme testovali – její tvar je ideální
pro připevnění na stranu helmy.

Většina outdoorových kamer vychází z podoby původních kamer GoPro – tedy malého kvádříku, který má na největší straně objektiv a po stranách ovládací tlačítka. V takovém případě bývá vodotěsné pouzdro zvlášť, což má několik výhod: při poškození samotného krytu nemusíte kupovat celou kameru a v případě, že jí žádné nebezpečí nebude hrozit, ušetříte pár gramů váhy.

Velkou výhodou tohoto řešení je spousta příslušenství, které můžete používat najednou pro různé značky kamer, i když samotné pouzdro je vyráběné na míru konkrétnímu modelu.

Některé modely kamer jsou však odolné i bez snímatelného pouzdra. I tato varianta má své výhody, třeba integraci nabíjecího a datového konektoru USB přímo do těla kamery nebo zjednodušení výměny napájecího akumulátoru. A ani náhlá letní bouřka vás nedonutí přerušit filmování.

outdoorove_kamery

Některé modely kamer je možné použit i pod vodou, a to až do hloubky 10 metrů…

Jak je to s příslušenstvím?

outdoorove_prislusenstvi
Značka LAMAX prodává svoje akční kamery (ktoré sme aj otestovali) s extra bohatým příslušenstvím.

Samotná kamera bez různých montážních nástavců poslouží leda při rodinných oslavách. Jakmile ale budete potřebovat volné ruce, bez příslušenství se neobejdete.

Někteří výrobci s tím počítají a naplní balení hromadou spon a řemínků: jeden držák na řídítka, druhý na ruku, třetí na popruh, čtvrtý na helmu, pátý jako redukci na stativ, šestý na auto…

Jestli vám vybraná akční kamera nebude mít dostatečnou výbavu, můžete samozřejmě zakoupit také univerzální sadu příslušenství a svou outdoorovou kameru tak doplnit potřebnou pomůckou.

 

Člověk má pocit, že dobře nakoupil, protože krabička je velká a hrká v ní spousta darčků. Omyl!

 

Základem je držák na řídítka, respektive jakoukoliv tyč, ideálně s větším průměrem. Tu využijete na stěžeň surfu, rám kola i pádlo kajaku. Držák na helmu a hrudní pás si už mohou konkurovat, k natáčení je vhodnější montáž na přilbu, od hrudi je zase vidět, co děláte rukama a  záběry jsou dynamičtější. Je fakt, že v zábavném videu musíte střídat více typů záběrů, ale příslušenství dokupujte až tehdy, kdy vám základní sada přestane dostačovat.

outdoorova_kamera_riditka

Pohled z přilby je výhodnější, když natáčíte své okolí. Natáčení od hrudi je naopak názornější, pokud chcete zachytit, co právě děláte.

Full HD není zárukou kvality

Bitrate rozdíl
Vyšší bitrate znamená rozdíl mezi změtí kostiček
a ostrým obrazem.

Pokud najdete kameru, která se vám příjemně ovládá a není problém ji používat v cílových podmínkách, začněte se věnovat kvalitě videa. Základním ukazatelem je v takovém případě rozlišení a snímkovací frekvence. Rozlišení udává, z kolika pixelů se skládá obraz na výšku a šířku, snímkovací frekvence pak značí, kolik „fotografií“ se za jednu sekundu zaznamená.

Pokud to s natáčením myslíte vážně a chcete víc, než jen základní výbavu, počítejte jako minimální rozlišení Full HD (1920×1080 px) a snímkovací frekvenci 60 snímků za vteřinu – v případě natáčení zpomalených záběru (tzv. slow-motion) se hodí i 240 snímků za vteřinu.

I po slnění těchto dvou parametrů však ještě není vyhráno. Podstatným parametrem je bitrate, neboli datový tok. Ten značí, kolik dat je schopna kamera za sekundu zpracovat. Víc dat znamená více barev, přesnější kontury a ostřejší obraz. Zatímco statický záběr videa vysoký bitrate nevyžaduje, jakmile začnete drncat na lyžích, bude se měnit celý obraz a datový tok rapidně vzroste.

Pro výpočet minimálního použitelného bitrate existuje tento vzoreček:

rozlišení × počet snímků za sekundu × faktor pohybu × 0,07 / 1000 = cílový bitrate v Kb/s

Pokud máme např. rozlišení 1920×1080 pixelů, snímkovací frekvenci 60 FPS a faktor pohybu 2 (1 je pro minimum pohybu, 2 pro střední úroveň a 4 pro dynamickou akci), počítáme tento příklad:

1920 × 1080 × 60 × 2 × 0,07 / 1000 = 17 418 Kb/s

Což je to samé, co 2,1 MB/s. Stačí ale natáčet rychlý pohyb a rázem se doporučený bitrate vyšplhá na 4,3 MB/s. Pořád tato čísla berte jako minima, třeba GoPro HERO5 Black zvládá 7,5 MB/s a rozdíly jsou skutečně vidět.

Tom Scott vysvětluje, proč je padající sníh a konfety to nejhorší, co se může stát při natáčení.

Má mít outdoorová kamera vlastní displej? Všimněte si, že dlouho akční kamerky displeje neměly a jako místo něj používaly spárovaný smartphone. Postupně se trend uvolnil. Kdo preferuje dlouhou výdrž kamery před snadným ovládáním, displej oželí. LCD je příjemné mít, ale po fázi testování se bez něj obejdete.

Funkce, funkce, funkce

Outdoorové kamery zvládnou leccos. Méně je ale někdy více. Wi-Fi vám prodlouží vzdálenost mezi dálkovým ovládáním a kamerou i na desítky metrů, někdy ale může stačit Bluetooth, který je mnohem úspornější na spotřebu energie.

Mezi funkce lze zařadit i různé režimy natáčení. Slow-motion je velmi populární, jeho protikladem je zase time-lapse, neboli časosběrná videa. Oba módy se hodí, ale vyzkoušejte si, jestli podobných možností není příliš – v katalogu sice vypadá skvěle rozlišení 640×480 px při „luxusních“ 240 snímcích za vteřinu, ale v praxi zjistíte, že v tomto rozlišení je obraz nepoužitelný a v menu máte jen o jednu zbytečnou položku víc. Podobnou vábničkou je i vysoké rozlišení 4K – ovšem při 10 FPS, které na plynulý záznam pohybu rozhodně nestačí.

GoPro Red BullBez outdoorových akčních kamer byste se na takovéto záběry ani podívat nemohli...

Méně je někdy více

Stabilizace?!
Stabilizaci u fotoaparátů jsme se už věnovali.
Ale patří tyto technologie i do akčních kamer?
Elektronická stabilizace může záběry ustálit,
ale drncání přes kořeny bude pořád patrné.
Nemusí to však být na škodu, natáčíte přeci akci,
ne procházku po vyžehlené cestě. Plynulé
stabilizace docílíte až tzv. gimbalem, který scéně
dodá přehlednost, ale adrenalin z pohybu vyprchá.

Prakticky u každé funkce můžete zvažovat, zda ji využijete. Opět však platí, že sto lidí, rovná se sto chutí. Pokud vyjedete na výlet a cestou zpátky chcete ve vlaku rovnou sestříhat krátký edit, využijete kvalitní mobilní aplikaci, pokud naopak chcete sbírat profesionální záběry, budete se maximálně zaměřovat na kvalitu surového materiálu.

Mnoha kameramanům se rovněž vyplatilo začít s levnou kamerkou. Jako prvotní investice je její cena snesitelná a člověk si na ní prakticky osahá, jestli ho natáčení baví, které funkce využije, kde bude kameru nosit nebo jak ji bude ovládat. Koupě druhé, kvalitnější kamery, je pak sázkou na jistotu a vynaložených peněz nebudete litovat.

 

všechny outdoorové kamery

Autor článku

Michal Maňák

Když se někdo narodí v éře počítačů 386, není to ani tak určení data narození, jako spíš diagnóza. Jejími průvodními projevy je posedlost technologickými novinkami, dětská hravost a skepse vůči celosvětovým trendům. Co dělat, když si chcete všechny ty elektronické hračky vyzkoušet na vlastní kůži? Začněte o nich psát. A tak jsem začal a do dneška neskončil...

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů