Jak vybrat klimatizaci? Nespleťte si ji s pouhým ochlazovačem

17. 6. 2019 - Zdeněk Císař - Rádce
V dnešním článku vám pomůžeme s výběrem klimatizace, ale také si důkladněji vysvětlíme, kdy a proč je dobré zvolit právě klimatizaci, a ne třeba jen ochlazovač vzduchu nebo ventilátor.

Electrolux EXP26U758CW
Mobilní klimatizace, jako je například Electrolux EXP26U758CW, může precizně ovládat teplotu v jakékoli správně velké místnosti.
 

Na jaře je počasí opravdu trochu aprílové – i při přípravě tohoto článku se nám tu vystřídaly ranní mrazíky i odpoledních 20 a více stupňů. Letní vedra se ale neúnavně blíží, a pokud si vyloženě nelibujete v tropických teplotách, budete nejspíš řešit, jak se přes den a v noci zchladit na příjemnější úroveň.

My se dnes nebudeme věnovat výběru ventilátoru ani takzvaného ochlazovače vzduchu, jen si na nich ukážeme rozdíly v různých metodách ochlazování. Místo toho se podíváme rovnou na nejúčinnější a nejpokročilejší způsob, jak ovládnout teplotu v místnosti – klimatizaci. V čem je jiná, lepší a horší, jaké jsou jejich druhy a na co si dát při výběru pozor?

Ventilace je nejpokročilejší ochlazovací řešení. Instalace a provoz jsou dražší, ale výkon vyšší a nastavení teploty přesnější.

Ventilátor je jen základ

Tristar VE-5999Sloupový ventilátor Tristar VE-5999

Když vybíráte například mobilní telefon, můžete se probírat značkami a modely, ale k samotnému zařízení de facto nemáte alternativu – s pevnou linkou u pasu se nikam nedostanete. U chlazení je to jiné. Když je vám horko, chcete začít problém řešit a začnete hledat přístroj, který vám pomůže, máte zpravidla na výběr mezi ventilátorem, ochlazovačem vzduchu a klimatizací.

Ventilátory jsou samostatnou kapitolou. Na výběr máte mezi klasickými „vrtulovými“, a to drobnými stolními i většími stojanovými, ale existují také sloupové (věžové) ventilátory, jež zpravidla nabízejí vyšší výkon a také obvykle trochu pokročilejší funkce.

Cena začíná na několika stokorunách a ani věžové ventilátory nejsou nijak drahé. V principu jde koneckonců o nepříliš komplikovaná zařízení, která prostě a jednoduše víří vzduch, čímž ho trochu ochlazují a vás osvěží. V závislosti na výkonu také můžou pomoci s relativně rovnoměrnou výměnou vzduchu v místnosti, takže pokud se všichni kolegové v kanceláři na jeho použití shodnou, může ventilátor v létě výrazně zmenšit utrpení z vyhřáté kanceláře.

Podstatné ale je, že ventilátor využívá jen fyziku (a biologii). Ovzduší rozvíří, vás příjemně ofoukne, ale reálně ventilátory vzduch nijak „technologicky“ neochlazují, takže jejich výkon je samozřejmě omezený.  Pokud chcete nebo potřebujete nějaké pořádnější řešení, budete potřebovat větší a sofistikovanější přístroj.

AEG DVL 5666
Alternativou, která se ale v domácím prostředí příliš nevidí, je stropní ventilátor – například AEG DVL 5666.

Klima, nebo ochlazovač? Rozdíly jsou naprosto zásadní

V titulku článku jsme napsali „pouhý“ ochlazovač vzduchu. To nemá být urážka tohoto užitečného zařízení, od jehož pořízení nechceme odrazovat, nýbrž jen zdůraznění toho, že klimatizace funguje na úplně jiném principu a je technologicky pokročilejší.

Klimatizace používá k ochlazování „speciální“ chladivo – obvykle jsou kovové trubky naplněné plynem, který nijak nedoplňujete ani neudržujete, přístroj o něj pečuje sám. Ochlazovač žene vzduch přes vodu nebo kostky ledu, což znamená jak nutnost jejich doplňování, tak menší chladicí výkon.

Ochlazovac_vzduchu_AEGOchlazovač vzduchu
AEG LK 5689 

S metodou ochlazování souvisí další významný rozdíl, a sice vliv na vlhkost vzduchu. Ochlazovač vzduch zvlhčuje a výborně se hodí do prostor s nižší relativní vlhkostí, kde by vás bez dodatečného zvlhčení mohly například svědit oči. Klimatizace naopak odvlhčuje. Její použití je nutné ve vlhčím prostředí, kde by ochlazovač podmínky ještě zhoršil, a nižší vlhkost vzduchu má i výhody například v tom, že se v létě budete méně potit a u vlhčích staveb se sníží riziko, že se v nich rozšíří plíseň.

Ochlazovače bývají levnější na pořízení i provoz, jejich značnou výhodou také bývá to, že neobsahují kompresor, bývají tedy tišší. Vzduch jimi sice musí proudit, takže mají zabudovaný ventilátor, ale nemusíte se bát nepříjemně intenzivního foukání, s jakým se musíte smířit u obyčejného ventilátoru. Použít můžete „ochlazovač“ (teď už v uvozovkách) i v zimě. Když do něj místo studené vody nalejete odstátou, bude fungovat jen jako zvlhčovač.

Klimatizace jsou sice zpravidla mírně dražší na pořízení i provoz, ale jsou výkonnější a jejich účinnost méně ovlivňují vlastnosti vzduchu, kde pracují (například výše zmíněná vlhkost). O chladivo pečují samy, nemusíte nic dolévat ani doplňovat. Co ale musíte vyřešit, je vývod teplého vzduchu. Mobilní klimatizace to řeší pomocí hadice, kterou upevníte nejspíše do okna; stacionární klimatizace obvykle využívají ventilaci protaženou stěnami či stropem.

Složitější instalaci ale vyvažují rozšířené možnosti použití. Hravě najdete modely, které kromě ochlazování nabízejí také funkci topení nebo odvlhčování vzduchu.

Poslední velkou výhodou u klimatizací je pak možnost použití aktivních i pasivních filtrů, které například umí zbavit vzduch většiny bakterií, virů a alergenů. Klimatizace pak funguje zároveň jako čistička vzduchu.

Ochlazovače vzduchu Klimatizace
- Nižší výkon chlazení + Vyšší výkon chlazení
- Méně přesná kontrola teploty + Přesnější kontrola teploty
- Vyžadují časté doplňování vody/ledu + Prakticky bezúdržbový provoz
- Vyjma zvlhčování jde o jednoúčelové zařízení + Mohou mít funkce vytápění, čištění vzduchu
≈ Fungují často také jako zvlhčovač ≈ Fungují často také jako odvlhčovač
+ Nižší spotřeba i počáteční náklady - Vyšší pořizovací cena a dražší provoz
+ Zpravidla tišší (nemají kompresor) - Zpravidla hlučnější
+ Nepotřebují vývod teplého vzduchu - Nutný vývod vzduchu skrz hadici
+ Bývají skladnější a lehčí - Bývají těžší a objemnější

Mobilní klimatizace jako nejjednodušší řešení

Pokud jste se z výše zmíněných důvodů rozhodli pro klimatizaci, musíte se rozhodnout, jaký základní druh zvolit – stacionární (pevně umístěnou), nebo mobilní.

Stacionární klimatizace se vyrábějí v nástěnném i stropním (kazetovém) provedení a vyžadují zpravidla vnitřní a venkovní jednotku, které samozřejmě musejí být propojené (pokud neumístíte klimatizace přímo do okna, jako to například dělají v USA). Na jednu venkovní jednotku může připadnout i více vnitřních – při tomto tzv. „multi-split“ řešení můžete například mít v každé místnosti jednu, což se ostatně využívá i v kancelářských budovách.

Výhody takového řešení jsou zřejmé, ale teoretické nevýhody také. Ne že byste si nemohli pevnou klimatizaci nainstalovat kdykoli a kamkoli, je to jen otázka peněz. Ideální je to ale ve chvíli, kdy stavíte nebo výrazně rekonstruujete dům či byt a máte prostor a příležitost na instalaci potřebné vzduchotechniky. Pokud víte, že ochlazování vzduchu chcete řešit, určitě můžeme stacionární klimatizace doporučit a s lehkou nadsázkou říct, že v hypotéce se už potřebné náklady ztratí.

Electrolux nástěnná klimatizace
Pokud máte příležitost a finanční prostředky, můžete zvolit stacionární (napevno umístěnou) klimatizaci.
 

Pokud zrovna nemůžete nebo nechcete dělat otvory do stěn a stropů, využijte praktickou mobilní klimatizaci. Má všechny vlastnosti, které jsme popisovali výše, nejde o žádné polovičaté řešení. Podle potřeby ji můžete přesouvat mezi různými místnostmi. Sice zpravidla nejde o drobná zařízení (ilustračně si představte například rozměry 50 × 40 × 70 cm a hmotnost 30 kg, i když jednotlivé modely se od sebe samozřejmě výrazně liší), ale díky kolečkům byste neměli mít s přesuny problém.

Pak stačí vymyslet vývod vzduchu. Nemusíte mít nutně „okna dokořán“. Hadice vyvedete ven a vzniklou spáru utěsníte speciálním povlakem, jako je například tento od Electroluxu. Chlad ani teplo tak neunikají ven, a přitom nejde o nijak rušivé řešení. Někteří výrobci pak nabízejí vkusné vyměnitelné látkové potahy i na samotnou hadici, takže klimatizace rozhodně nemusí místnosti výrazně ubírat na kráse.

Při výběru zohledněte výkon, hlučnost, spotřebu a dostupnost dodatečných funkcí.

Jaké parametry sledovat? Klimatizace může i topit

Na závěr zbývá to nejjednodušší, ale vlastně skoro to nejdůležitější. Pokud jste se rozhodli, že jako metodu ochlazování zvolíte klimatizaci, a vybrali jste si mezi pevnou a mobilní verzí, musíte zvolit konkrétní model na základě parametrů klimatizovaného pokoje a svých vlastních potřeb.

Ovládání klimatizace přes chytrý telefon
Ovládání klimatizace přes chytrý telefon.

Do jak velké místnosti hodláte klimatizaci umístit? Výrobci zpravidla uvádějí doporučenou velikost, a to buď v metrech čtverečních (výška stropu dnes bývá relativně standardizovaná), nebo někdy také „objemově“, tedy v metrech krychlových.

Namátkou se můžeme podívat na model Electrolux EXP26U338HW. Ten si poradí s místnostmi o velikosti až 40 m², tedy například 5 × 8 m. Pokud máte doma jen menší pokoje, pak vám postačí nižší model, do větších místností je naopak vhodný vyšší model, který pokryje například až 50 m².

Dále se musíte rozhodnout, jestli má klimatizace pouze chladit, nebo využijete i dodatečné funkce – nejčastěji nabízené jsou topení, odvlhčování či funkce čištění vzduchu. Ve vlhčích bytech a v místech, kde máte v zimě nedostatečné vytápění, je pak takový přístroj 3 v 1 k nezaplacení. A jak důležité je pro vás kupříkladu ovládání přes chytrý telefon?

V závislosti na umístění klimatizace může být zásadní i hlučnost. Pokud ji chcete mít zapnutou přes noc v ložnici a nepatříte k lidem, které mírné hučení ukolébá ke spánku, bedlivě sledujte úrovně v decibelech – existují pochopitelně tišší i hlučnější modely.

A nakonec si samozřejmě ověřte spotřebu a energetickou třídu, do které klimatizace spadá. V článku jsme zmínili vyšší provozní náklady oproti méně účinným ochlazovačům, což vás nemělo nijak postrašit, ale rozhodně stojí roční náklady za alespoň orientační propočet. Podobně jako u například ledniček se může stát, že vyšší model, který stojí o něco víc, si díky své úspornosti za rok nebo za dva cenový rozdíl zaplatí.

Všechny klimatizace

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů