×

Jak vybrat žárovku?

03.02.2020
Výběr správného osvětlení není pouze o typu svítidla, ale také o dalších parametrech. Na trhu je velké množství světelných zdrojů, ať se bavíme o LED osvětlení, halogenových či vakuových žárovkách, kompaktních zářivkách, nebo metal-halogenidových výbojkách. Jak si tedy vybrat správný typ osvětlení? 

Jak vybrat žárovku

Tím, jak z trhu zmizely klasické žárovky, mění se i pohled zákazníků na to, jakým způsobem osvětlit interiér a exteriér. Dříve byla situace jednoduchá. Běžně jste si mohli koupit žárovku buď s velkým (E27) nebo s malým závitem (E14) a přitom si vybírat z různých příkonů. Od pár jednotek wattů, po silné 100W žárovky. Dnes se světelné zdroje liší nejen svým příkonem, ale také světelným tokem, který se udává v lumenech (lm). Důležitý je rovněž index podání barev (Ra), který určuje, jak vnímáme osvětlené předměty a jak tyto předměty vypadají ve skutečnosti.

Víte, jakou potřebujete patici?

První, co musíte vědět, je druh patice, do které budete světelný zdroj vsazovat. Různé zdroje totiž disponují různými paticemi.

 

► GU5.3 a GU10Zarovky_patice_GU

Pokud sháníte světlo například do podhledů, využijete nejčastěji bodová světla. Ta používají většinou patici GU10, případně GU5.3. Označení se odvíjí od rozestupu kolíků v milimetrech. V obou případech se jedná o světla na první pohled velmi podobná, ale GU10 využívá běžného síťového napětí 230 V AC, kdežto GU5.3 pracuje na napětí 12 ~ 24 V AC/DC. 

 

► E14 a E27zarovky-klasicky-zavit

Nejčastěji se využívají šroubovací závity: menší E14 a větší E27. Do menšího závitu se vsazují malé žárovky, někdy označované jako miňonky a používá se často u lampiček, menších svítidel či nástěnných lamp. Větší závit se používá pro výkonnější žárovky, například do lustrů, pro nepřímé osvětlení pomocí stojacích lamp a podobně. 

 

► G4, G6.35, G9 a G13

zarovky_s_patici_GPatice G5 je využívána pro trubicová světelná tělesa, většinou zářivky T5. G13 se využívá u starších a silnějších zářivek T8. Zářivkové patice využívají napětí 230 V AC. Pro malé LED bodová osvětlení se hojně využívá patice G4. Ta se vyznačuje svojí malou velikostí. Využívá napětí 12 ~ 24 V AC/DC.

Chci LED, halogen, úspornou nebo klasickou žárovku?

► Klasické žárovky

Prodej a dovoz klasických žárovek je na území EU nyní zcela zakázán. Přesto lze klasické žárovky stále zakoupit. Jak je to možné? Označují se jako tepelné zdroje, tepelné články, případně žárovky pro průmyslové osvětlení. Tímto výrobci obcházejí nařízení EU č. 244/2009. Žárovky mají obrovský příkon pro vygenerování použitelného světla – zhruba 90 procent příkonu se promění v nepotřebné teplo a pouze 10 procent ve světlo.

Na druhou stranu bodují příjemným teplým světlem vhodným do obývacích prostor, schopností stmívání a v neposlední řadě okamžitým náběhem na sto procent svítivosti. Velkou výhodou klasické žárovky je špičkové barevné podání. Životnost klasické wolframové žárovky se pohybuje maximálně kolem 1 000 hodin.

klasicke_zarovky

► Halogenové žárovky

Ty mají zhruba o 30 procent menší příkon oproti běžným žárovkám, přitom si zachovávají podobný styl vyzářeného světla. Mají okamžitý náběh a lze je také stmívat. Nevýhodu je vysoké zahřívání, které může dosáhnout i 250 °C. Halogenové žárovky se tak používají na dobře větraných místech a jsou také většinou kryté, aby se o ně nemohl nikdo spálit. Mají též vyšší životnost, dle výrobců by měly vydržet až 2 000 hodin. Stejně jako klasické žárovky mají i ty halogenové špičkové barevné podání světla

Halogenove_zarovky

►  LED žárovky

Moderní LED žárovka se vyznačuje nízkou spotřebou elektrické energie. Většinou je o více jak 80 procent úspornější oproti klasické žárovce. Tento typ osvětlení se vyznačuje minimálním tepelným zářením a extrémně dlouhou životností, která se pohybuje kolem 25 000 hodin.

LED_zarovkyStejně jako klasické žárovky, mají LED žárovky okamžitý náběh na sto procent svého výkonu, účinnost se pak zlepšuje mezigeneračně od nejslabších DIP diod přes SMD po COB. Stačí nepodlehnout prosté matematice, že víc diod v jedné žárovce víc svítí.

Běžné typy LED žárovek mají nicméně horší barevné podání (80 – 90 Ra), pokud si ale zakoupíte špičkové modely, můžete se dostat až na 95 Ra. Díky svým vlastnostem a úspoře za elektrickou energii se vyšší náklady na pořízení LED osvětlení rozhodně vrátí zpět. 

V čem se tedy liší LED žárovky? 

Hlavní rozdíly jsou v čipu, chlazení a elektronice. Čip je to, co v žárovce svítí, jeho typ určuje účinnost, životnost a kvalitu podání barev. Mezi starší typy čipu patří vysokosvítivé LED, poté SMD 5050 a novější je třeba SMD 5630 nebo SMD 3014. U chlazení je to tak, že čím lepší odvod tepla, tím delší je životnost žárovky, proto je důležité, aby tělo žárovky bylo vyrobeno z materiálu, který dokáže odvádět vytvořené teplo ze svícení co nejefektivněji. Ideální vlastnosti má například hliník, horší je porcelán a plast.  

Vadí časté rozsvícení a zhasínání žárovek?
- U běžných a halogenových žárovek dojde při každém rozsvícení k proudovému a tepelnému rázu vlákna, jenž zkracuje životnost žárovky. Jedná se pouze o nepatrné snížení životnosti.
- Moderním LED žárovkám opakované zapínání a vypínání vůbec nevadí. 
- U úsporných žárovek ovlivňuje časté rozsvěcování a zhasínání negativně jejich životnost. Ta se tímto velmi snižuje.

► Kompaktní zářivky

Často nesprávně označované jako úsporné zářivky, pracují na stejném principu jako zářivka. Tvarem a paticí jsou ale vytvořeny s účelem nahradit běžné žárovky. Oproti klasickým žárovkám ušetří až 80 procent energie při stejné intenzitě osvětlení. Vyznačují se dlouhou životností, která může dosáhnout až 10 000 hodin, naopak nepotěší pomalejším náběhem na plný výkon. Nehodí se tedy do místnosti, kde se často rozsvěcuje na kratší dobu. Barevné podání je horší než u klasické či halogenové žárovky a pohybuje se mezi hodnotami 80 – 90 Ra.

Kompaktni_zarivky

Jak osvětlit kuchyň, obývák nebo pracovnu?

Barva světla, neboli teplota chromatičnosti, se udává v Kelvinech (K) a je to další důležitý parametr. Samotná teplota světla má poměrně velký dopad na náš organismus, výběr tedy není radno podcenit. Obecně můžeme doporučit do obývacích pokojů, dětských pokojíků, či ložnic používat teplé zdroje světla. Ty se vyznačují lehce nažloutlým odstínem. Tento typ osvětlení v našem organismu podporuje tvorbu melatoninu, který v nás vyvolává pohodu a podporuje klidový režim těla. Teplá bílá barva světla se pohybuje v rozmezí zhruba 2 700 K ~ 3 400 Kelvinů. 

Do prostoru, jako je koupelna, doporučujeme volit osvětlení s teplotou neutrální bílé, tj. kolem 5 000 K. Vytváří totiž čistý a moderní pocit. Na místech, kde se potřebujete soustředit, typicky pracovna, se naopak hodí světlo studené. Stimuluje myšlení a udrží nás více svěží, protože podporuje uvolňování serotoninu, za což může převládající modrá složka barevného spektra ve světle. Tato látka je zodpovědná za nastartování aktivity.

Studené světlo je tedy nevhodné používat před spaním a v místnostech, kde usínáme. Pro někoho může být překvapivé, že stejná modrá složka se uvolňuje z LCD monitorů. Pokud tedy pracujete dlouho do noci u počítače, může vám světlo z monitoru narušit následné klidné usínání. Studená bílá barva světla se pohybuje v rozmezí zhruba 5 800 K ~ 6 500 Kelvinů. Pokaždé by však všechny žárovky ve svítidle měly mít stejnou teplotu.

Samotná teplota světla má poměrně velký vliv na náš organismus. Výběr proto nepodceňujte!

 

Hodnota CRI

Druhým a důležitým parametrem je hodnota CRI (Color Rating Index), která určuje věrnost barevného podání světelného zdroje, tak jak ho vnímá lidské oko. Většinou se označuje jako Ra s číselným vyjádřením. Tato hodnota se měří na stupnici od 100 do 0, přičemž při hodnotě 100 máme ideální světelný zdroj s přirozeným podáním barev, vidíme tedy barvy takové, jaké doopravdy jsou. Naopak při hodnotě 0 nejsme schopni rozeznat žádnou barvu. 

Pokud má vybraný světelný zdroj nízkou hodnotu CRI (Ra), dostavuje se rychleji únava nejenom očí, ale také nesprávné vnímání vzdálenosti, horší prostorová orientace a zkreslené vnímání barev. Většina LED osvětlení má CRI (Ra) index vyšší než 80.

Pokud ale potřebujete osvětlení do míst, kde je barva důležitá, snažte se zakoupit sice dražší světelné zdroje, ale s lepším barevným podáním. V domácnosti je takové typické místo kuchyně.

Pokud budete mít osvětlení s nízkým CRI (Ra) indexem, potraviny mohou získat jinou barvu, než v reálu mají.

 

Červené jablko tak může působit nahnědlým dojmem a například pizza může vypadat zkaženě. Přesné podání barev je také velmi důležité v galeriích, v restauracích, muzeích a dalších prostorech, kde na vnímání barevnosti předmětů velmi záleží.

Světelný výkon jednotlivých typů žárovek

Výkon světelného zdroje se dnes udává v takzvaných lumenech (lm). Jedná se o světelný tok energie, kterou vyzáří zdroj světla za 1 sekundu. Dříve, u klasických žárovek, jsme porovnávali, jak moc budou svítit podle jejich příkonu ve wattech. To dnes nejde, jelikož různé zdroje světla mají při stejném příkonu různou svítivost. 

Typ žárovky Klasická vláknová žárovka Halogenová žárovka Úsporná žárovka LED žárovka
Příkon 60 W 50 W 14 W 8 W
Světelný tok 710 lm 710 lm 710 lm 710 lm


Výměnou žárovky vyděláte víc než v bance

Výměnou žárovky vyděláte víc než v bance

Ano, opravdu výměnou běžné žárovky za LEDku získáte větší zhodnocení (v podobě úspory) než v té nejlepší bance. Ukážeme vám to na modelovém příkladu. Počítejme se standardní domácností, která má v průměru 10 žárovek, každá o výkonu 60 W. Všechny tyto žárovky nahradíme vysoce úsporným typem světla, tedy LED žárovkou, u které máte navíc možnost vybrat si z několika teplot barvy a více si tak přizpůsobit interiér podle vašich představ a dosáhnout lepšího pocitu. Dále řekněme, že svítíme v průměru 5 hodin denně se všemi žárovkami. 

  Klasická žárovka LED žárovka
Počet žárovek 10 ks 10 ks
Cena za 1 ks 18 Kč 179 Kč
Příkon žárovky 60 W 8 W
Světelný tok 710 lm 710 lm
Celkový příkon 10 ks 600 W 80 W
Průměrná doba svícení 5 hod. 5 hod.
Roční spotřeba energie 1 095 kWh 146 kWh
Celkové náklady na pořízení  5 469 Kč (5 289 Kč elektřina/rok + 180 Kč žárovky) 2 495 Kč (705 Kč elektřina/rok + 1 790 Kč LED žárovky)
 
ROČNÍ ÚSPORA ELEKTŘINY 4 584 Kč
NÁVRATNOST INVESTICE (KOUPĚ LED ŽÁROVEK) 5 měsíců a 4 dny

 

Kalkulovali jsme s aktuální průměrnou cenou 4,83 Kč za 1 kWh. A jelikož je běžná životnost LED žárovek 25 000 hodin, vydrží vám více jak 13 let. Za tu dobu budete každý rok šetřit 4 584 Kč za náklady na elektřinu, které byste vynaložili svícením obyčejných žárovek. A to dělá roční zhodnocení 550 %! Za 13 let používáním LED žárovek uspoříte téměř 60 000 Kč, které můžete využít na cokoliv budete chtít. Třeba na výměnu všech spotřebičů v kuchyni nebo super velkou televizi. 

LED_zarovky

Od 19. 3. 2021 vstupují v platnost nové energetické štítky. O jaké konkrétní změny se jedná, se dočtete v našem článku.

Závěr

Výběr správného světelného zdroje se odvíjí nejenom od patice, do které bude vsazen, ale také od místa, kde jej budeme používat, a od požadavku na míru intenzity samotného svitu. Na trhu je nepřeberné množství žárovek a dalších světelných zdrojů. Vybírejte tedy uvážlivě. Vše ohledně svícení jsme pro vás na našem webu přehledně roztřídili, aby pro vás byl výběr co nejjednodušší. Pokud si přesto nebudete jistí, můžete se zastavit ve kterékoli naší prodejně, kde vám rádi a ochotně poradíme. 
 

Nová žárovka

Další aktuality

Šlehejte a mixujte #Like A Bosch

Šlehejte a mixujte #Like A Bosch

Vánoční svátky jsou za rohem a určitě se vám už sbíhají sliny na všechny ty dobroty, které si doma připravíte pro pohoštění těch nejbližších. Malé domácí spotřebiče od značky Bosch pomůžou s rychlou p...... Celý článek
Jak vybrat RAM?

Jak vybrat RAM?

Víte, k čemu je v počítači operační paměť alias RAM, jestli na ní záleží a jak vybrat tu pravou? V dnešním článku vám vše ohledně RAM vysvětlíme. Prozradíme vám: Co je RAM? Jaké jsou dr...... Celý článek
Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Co se tyčí mezi běžnými úklidovými pomocníky? Trendem uklizení jsou tyčové vysavače, které dokážou zpříjemnit celý proces uklízení. Jednoduché uskladňování, snadná manipulace a precizní výkon – to jso...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek