×

Jak vybrat správnou teplotu světla do místnosti?

29.12.2022

Světlo nám pomáhá lépe se soustředit na práci, ovlivňuje naši náladu, ale dotváří i atmosféru v místnosti. Pokud byste chtěli kupovat světla, poradíme vám, jakou zvolit barvu osvětlení např. do obývacího pokoje, pracovny či dětského pokoje tak, abyste se v nich cítili co nejlépe a světla splnila svůj účel.

Jak vybrat správnou teplotu světla

O čem se dočtete?

Co je barva světla

Základní typy barvy světla

Jaký odstín zvolit

Barevné světlo

Slovník pojmů

 

Lampa, lustr, žárovky, LED pásky, inteligentní osvětlení, ale i to noční… Typů osvětlení dnes známe mnoho, ale ne vždy přesně víme, jakou teplotu by světlo v té a té místnosti mělo mít. Proto je důležité, abyste si ještě před koupí určili, do jaké místnosti a k jakému účelu budete svítidlo používat. A teď už přicházíme na řadu my, abychom vám to trošku „osvětlili“.

Co je barva světla

Barva světla nebo teplota chromatičnosti světla určuje teplotu/odstín bílého světla. Vyjadřuje se v kelvinech (K) a všeobecně platí, že čím nižší je hodnota Kelvinů, tím teplejší je barva.

Stupnice barev světla


Na základě toho rozlišujeme:

  • Teplou bílou: 1 800–3 000 K (žlutá až oranžová; připomínající barvu svíčky, oheň, západ nebo východ slunce), je vhodná pro odpočinek a relaxaci
  • Neutrální bílou: 3 500–6 000 K (podobná dennímu světlu), vhodná pro běžné činnosti, studium
  • Studenou bílou: 6 000–10 000 K (chladný odstín zabarvující se až do modra, ostré světlo připomínající blesk), je vhodný pro práci v kancelářích, dílnách, nemocnicích atd.

Co je barva světla

Všeobecně se do domácnosti doporučují spíše LED žárovky. Nejen kvůli tomu, že jsou úspornější, ale hlavně kvůli teplejší barvě světla, která vám doma vykouzlí pohodovou atmosféru. Návod, jak vybrat žárovku, najdete v tomto článku.

Jaká barva světla se hodí do…

Barvu osvětlení místností bychom měli zvolit přednostně podle účelu. Hledáte světlo pro relaxaci nebo práci? Bude to pokoj pouze na spaní, nebo v něm budete muset během dne měnit teplotu světla? Nejprve si budete muset odpovědět na všechny tyto otázky. Barva světla může změnit celkovou barvu interiéru, ale i vaši náladu.


Teplá bílá

Barevná teplota se pohybuje v rozmezí 1 800 – 3 000 K a člověk ji vnímá ve škále teplé žlutéoranžové barvy. Barva světla tohoto barevného spektra na nás působí relaxačně, zútulňuje prostor a uklidňuje nás, vyvolává v nás pocity tepla a pohody, cítíme se díky ní uvolněně, vzbuzuje v nás pozitivní emoce a umocňuje atraktivní vzhled např. i pokožky. Žárovky s teplým světlem patří k nejoblíbenějším a nejčastěji kupovaným.

Vhodné do místností: obývací pokoj, jídelna, ložnice a dětský pokoj

Jaká barva světla se hodí do obýváku

Neutrální bílá

Barevná teplota 3 500 – 6 000 K (nejvíc se podobá dennímu světlu) podporuje výkon a koncentraci a předměty příliš nezkresluje. Nejvhodnější je volit žárovky s denním světlem do místností, ve kterých se potřebujeme soustředit, vykonávat práci, byt aktivní. Vzhledem k tomu, že neutrální barva světla v podstatě nahrazuje denní světlo, pomáhá se cítit dobře i v zimních měsících nebo za špatného počasí, je taky nápomocná při depresi. V kancelářích se používá hlavně pro zdraví člověka a zachování biorytmu (často se mění: ráno teplo, večer spíše chladno).

Vhodné pro místnosti: pracovna, kuchyň, toaleta, koupelna, chodba, školní učebny, výlohy obchodů

Barva světla do pracovně

Studená bílá

Barevná teplota 6 000 – 10 000 K (chladný odstín zabarvující se až do modra připomínající světlo blesku) patří k těm méně příjemným díky své oslňující intenzitě. Nedá se jí však upřít aktivizační moment, který podporuje soustředění a zvyšuje produktivitu. V domácnosti mohou žárovky se studenou barvou sloužit i jako hlavní osvětlení, ale je potřeba použít například stínítko, abychom snížili intenzitu osvětlení.

Vhodné do místností: dílna, pivnice, průmysl – výrobní haly, operační sály, nemocniční prostory…

Světlo do dílny nebo pivnice

Barevné světlo

Nemusí být jednotvárné. Světlo je i o designu, a to není řeč jen o konstrukci, ale o samotné barvě světla. V nabídce svítidel dnes najdete mnoho barevných svítidel, která plní funkci „bytového doplňku“. Ozvláštnit si tak můžete jakýkoliv kout, předmět či zahradu nebo konkrétní chvíli, činnost. Je to jen na vás a vaší fantazii. S barevným světlem úzce souvisí taky například pojem RGB. Co je to?

RGB – R = red, G = green, B =blue (červená, zelená modrá), jde o barevné „trio“, jehož kombinací mohou vzniknout všechny ostatní, dokonce až miliony odstínů barev. Nejčastěji se s RGB osvětlením střetnete u herního příslušenství, jako třeba klávesnice, myš, ale i u TV a podobně.

Co je to barevné světlo

Se SMART osvětlením si můžete nastavit chytré světlo přesně podle vašich požadavků a nálady pomocí smartphonu a mobilní aplikace. Více pozitiv chytrého osvětlení Philips Hue se dočtete zde.

Základní pojmy

Lumen (lm) – je základní jednotkou světelného toku (svítivost).

Světelný tok – určuje, jak moc bude světlo svítit. Čím víc lumenů, tím intenzivnější světlo.

Lux (lx) – jednotka intenzity osvětlení. Jde o 1 lumen světelného toku dopadajícího na 1 m2.

Index podání barev (CRI = color rendering index, Ra) měří hodnotu barevného podání umělým světlem (umělé vs. reálné světlo) od 0 do 100, přičemž sto je hodnota přirozeného vnímání barev. Jde v podstatě o přesnost barevného vjemu, o to, jak lidské oko vnímá v určitém světle barvy. To je důvod, proč některé věci vidíte jinak „uvnitř“ třeba při teplém světle a jasně „venku“ na denním světle.

Funkce „stmívání“ – jde o funkci, kterou zvládnete využívat u chytrého osvětlení a slouží na regulaci intenzity osvětlení. Intenzita se reguluje buď pomocí klasického vypínače, nebo stmívače.

LED (Light-Emitting diode) – elektroluminiscenční dioda, která vydává světlo. Díky rychlejší proměně elektrické energie na světlo jsou úspornější a ve velkém nahrazují žárovky. Dnes v nabídkách najdeme různé LED osvětlení od LED pásků až po chytré barevné LED osvětlení.
 

Chci nové osvětlení

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
Jak vyčistit sklokeramickou varnou desku?

Jak vyčistit sklokeramickou varnou desku?

Jste fanoušky moderního bydlení? Pak jistě nedáte dopustit na sklokeramickou elektrickou nebo indukční desku. Je mimořádně účinná, úsporná, a navíc vypadá velmi elegantně. Klíčem k jejímu dlouhodobě p...... Celý článek
Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Sony SRS-XG300 je součástí nejnovější řady bezdrátových reproduktorů Sony X-Series. Může se pochlubit zvýšenou odolností, skvělou výdrží baterie a spoustou funkcí. Jak hraje a co dalšího tento reprodu...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek