×

Surfujte rychle s Wi-Fi 6 (ax). Nabízí ji i router TP-Link Archer AX10

19.03.2020
Co je Wi-Fi 6? Má smysl kupovat nový router? Fungují na připojení v novém standardu IEEE 802.11ax i stará zařízení? Na vše vám odpovíme v dnešním článku. Představíme si také router TP-Link Archer AX10, který Wi-Fi 6 podporuje.

Wi-Fi 6 pro rychlejší internet

Pokud nejste zrovna IT nadšenci, tak vás možná úplně míjejí zprávy o nově vyvíjených a nasazovaných verzích a standardech „různých počítačových technologií“. Občas se ale objeví novinka, které by měl věnovat pozornost každý, kdo si pořizuje nebo kdo používá nová chytrá elektronická zařízení. Jednou takovou je Wi-Fi 6, což je nová verze bezdrátových sítí Wi-Fi.

V dnešním článku si zodpovíme hlavní otázky. O co jde, v čem je „šestka“ lepší, jestli na verzi opravdu záleží (ano), jestli se máte bát, že vaše stará zařízení přestanou chytat internet (ne)… Představíme si také router TP-Link Archer AX10, který už nový standard podporuje a může vám nový druh připojení zajistit v domácnosti či kanceláři.

A nebojte, nebudeme zbytečně techničtí.

Zatím je Wi-Fi 6 nová technologie, ale velmi brzo bude běžnou součástí výbavy moderní elektroniky.

Wi-Fi, Bluetooth, USB… aneb Když na verzi záleží

Není úplně reálné, aby se každý člověk vyznal například v modelech procesorů… Je ale pár „verzí a standardů“, jež byste určitě při výběru elektroniky měli zohledňovat. Nové modely televizorů, mobilů, nebo třeba zmíněných procesorů přicházejí na trh klidně i víckrát do roka, ale spousta základních (a zásadních) technologií zůstává stejná dlouhé roky.

O „standard“ jde ve chvíli, kdy onu technologii používají běžně různí výrobci (klidně i různých zařízení). I proto je vývoj pomalejší. Tím znatelnější a důležitější je pak ale příchod nové verze.

Wi-Fi, internet
Pokud máte moderní router i moderní laptop/telefon, můžete si užít stejně vysoké rychlosti jako při připojení kabelem.

Nový standard: Hlavní výhodou je rychlost a stabilita

Wi-Fi jako „standard bezdrátových síťových technologií“ jsme vám stručně představovali v článku Jak vybrat router. Není nutné zabíhat do technických detailů ani historie. Důležité je jen to, že „Wi-Fi 6“ je marketingové označení, formální název standardu tvoří IEEE 802.11 a písmeno značící verzi. Zatímco stará IEEE 802.11g (Wi-Fi 3) podporovala rychlosti do 54 Mb/s, dnešní Wi-Fi 4 (802.11n) a v současnosti nejpoužívanější Wi-Fi 5 (802.11ac) umožňovaly přenos o rychlosti až 600, resp. 6 933 Mb/s.
 

Wi-Fi 3 přišla na trh v roce 2003, Wi-Fi 4 v roce 2009 a Wi-Fi 5 v roce 2014 – standardy se tedy opravdu nemění ze dne na den.


Nejnovější Wi-Fi 6 se začala reálně objevovat v roce 2019 a má označení IEEE 802.11ax. Než se pustíme do hlubších rozborů, můžeme stručně říct, že není nezbytně nutné kupovat zařízení s touto specifikací, ale rozhodně jde o žádoucí parametr, takže pokud máte na výběr, připravte se na další roky a Wi-Fi 6 dejte při výběru přednost.

V čem je hlavní výhoda?

Wi-Fi 6 má vyšší maximální rychlosti (teoreticky až 9 607,8 Mb/s). To je důležité například proto, že jsme zvyklí streamovat bezdrátově obsah do čím dál více zařízení a zároveň v čím dál větší kvalitě (tedy datově náročnější). Například můžou rodiče na televizoru koukat na film z Netflixu ve 4K rozlišení a jejich ratolesti streamovat na neherním notebooku náročnou videohru třeba ze serverů Microsoftu nebo Googlu.

Wi-Fi, internet
Chytrých zařízení máte v domácnosti čím dál víc – připojení (tedy router) si s nimi musí umět poradit.
 

Navýšení (teoretických) rychlostí o 37 % ale není hlavní lákadlo. To spočívá v lepším řízení připojení ve chvíli, kdy síť využívá vícero zařízení. Technologii můžete znát pod označením MU-MIMO a v současné době umožňuje optimalizované streamování do čtyř zařízení. Wi-Fi 6 umožňuje konfiguraci až 8×8, tedy osm streamů do osmi zařízení.

Přichází také nová technologie, a sice OFDMA. Zatímco MU-MIMO vytváří separátní streamy, OFDMA umí rozdělit jeden komunikační blok tak, aby obsloužil více zařízení zároveň. To využijete například v místech, kde se sejde obrovské množství „méně náročných“ zařízení najednou – v hotelech, na konferencích, v obchodních domech, na koncertech… Bezdrátové připojení bude při využití Wi-Fi 6 s OFDMA mnohem stabilnější. Díky Wi-Fi 6 můžete pripojit více zařízení, aniž byste během práce a surfování pocítili jakékoliv omezení.

Máte v plné restauraci s Wi-Fi problém byť jen stáhnout e-maily? Wi-Fi 6 by to mohla vyřešit.

Zpětná kompatibilita bez problémů

Jak jsme už předeslali na začátku, nemusíte se bát, že by vaše současná zařízení přestala s příchodem nové Wi-Fi fungovat. Wi-Fi 6 je totiž stejně jako předchozí verze zpětně kompatibilní. Váš starší telefon samozřejmě nebude moci využívat technologie, které nemá, a rychlosti, na něž jeho vestavěný modem nedosáhne, ale k síti se připojí zcela standardně. Pro bezchybné fungování zpětné kompatibility je důležiité, abyste všechna zařízení podporující  Wi-Fi 6 měli připojené samostatně do jedné sítě, aby mohly naplno komunikovat pomocí protokolu Wi-Fi 6. Ostatní zařízení se standardy AC a nižšími pak můžete mít připojené do další sítě.

I po nákupu nového routeru tedy budete moci klasicky připojit své smartphony, televizory, laptopy, chytré žárovky i další přístroje, stejně jako doteď.

Wi-Fi, internet
Rozhodně se nemusíte bát, že byste kvůli novému standardu Wi-Fi museli vyměňovat stará zařízení za nová.

Součást výbavy nové elektroniky

Nové standardy mají nejen dlouhý vývojový cyklus, ale také pomalu nastupují na trh. S Wi-Fi 6 jsme vás chtěli seznámit, protože bude (omlouváme se za češtinářsky nevhodné vyjádření) „čím dál aktuálnější“. Zatím ale byla novinka dostupná jen u vyšších modelů routerů, smartphonů, laptopů apod., do dostupnějších tříd teprve začíná pronikat.

Z mobilních telefonů tak Wi-Fi 6 nabízí například rodina smartphonů Galaxy S20 a starší Note10 a S10, u Applu pak iPhone 11 a 11 Pro (a samozřejmě počítáme s podporou také u očekávaných iPhonů 12).

Samsung Galaxy S20
Nejnovější modely Galaxy S20 od Samsung patří ke smartphonům, které podporují Wi-Fi 6.
 

U notebooků a stolních počítačů musíte hledat modely s nejnovějšími procesory (resp. základními deskami). Samozřejmě také můžete dokoupit různé externí/interní síťové karty a funkcionalitu si jednoduše „dodat“ ke staršímu hardwaru.

Pozornější nebo zkušenější čtenáři si ale možná všimli, že jsme zatím zmínili jen koncová zařízení, jež k síti připojujete, a vynechali elektroniku, které síť vytváří a řídí. Mluvíme samozřejmě o routerech. Wi-Fi 6 bylo nejdřív dostupné jen u nejlepších (a nejdražších) routerů na trhu, ale nyní už ho najdete i ve výbavě levnějších modelů. Jedním z nich je TP-Link Archer AX10, který si představíme detailněji.

TP-Link Archer AX10: Dostupná Wi-Fi 6

Archer AX10 je cenově dostupný router od osvědčeného výrobce TP-Link, který je na trhu stálicí. Hlavním lákadlem a důvodem, proč mu věnujeme prostor právě v tomto článku, je samozřejmě podpora Wi-Fi 6 včetně OFDMA a MU-MIMO.

Router je dvoupásmový a nabízí kombinovanou rychlost až 1,5 Gb/s; konkrétně 1 201 Mb/s v pásmu 5 GHz a 300 Mb/s v pásmu 2,4 GHz. Síť Wi-Fi tak nabídne rychlost srovnatelnou s kabelovým připojením – o tom jsme si před lety mohli nanejvýš nechat zdát. Samozřejmě ale máte k dispozici i čtyři ethernetové porty, a to také gigabitové.

Už jsme říkali, k čemu jsou vysoké rychlosti a technologie řízení internetového provozu, ale neuškodí zopakovat, že hlavní výhodou je možnost využívat datově náročná připojení na více zařízeních současně. 4K streamování na televizi (přijímání), hraní hry a vysílání živého záznamu na internet (vysílání), HD videohovor (přenos v obou směrech), … a do toho samozřejmě můžou být připojené k internetu vaše domácí spotřebiče, chytré vybavení apod. Pokud máte rychlý zdroj internetu, poradí si router s rozdělením bezdrátového signálu tak, aby všechna zařízení pracovala optimálně.

TP-Link Archer AX10

TP-Link Archer AX10
Pomáhají mu také dodatečné chytré technologie. Jednou z nich je beamforming. Archer AX10 je osazený čtyřmi výkonnými anténami a umí signál směrovat přímo k zařízení, které ho právě potřebuje. O hladký chod se pak stará tříjádrový procesor s frekvencí 1,5 GHz. Ten minimalizuje zpoždění v síti (latenci), abyste si užili bleskurychlou odezvu.

I další funkce řadí Archer AX10 mezi moderní routery. Nastavení je snadné a intuitivní a můžete k němu kromě webového rozhraní využít také přehlednou mobilní aplikaci Tether. Router dokonce podporuje hlasové ovládání, a to přes virtuální asistentku Amazon Alexa. Můžete ovládat i pokročilejší funkce, jako je QoS (Quality of Service, Kvalita služeb – nastavení priority po konkrétní připojené zařízení). K dispozici pak máte také VPN nebo rodičovskou kontrolu.

TP-Link Archer AX10

***

Doufáme, že jsme vám standard Wi-Fi 6 představili srozumitelně. Až budete vybírat nový router, telefon, notebook a další zařízení, která pracují s Wi-Fi, je podpora „IEEE 802.11ax“ jedním z parametrů, které byste měli brát v potaz.

Wi-Fi 6 router TP-Link Archer AX10

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze Honoru 70 5G je pro mě trochu nostalgická, protože ještě před pár lety byla moje první recenze vůbec právě recenze na mobil této značky – Honor 20. Tehdy jsem z něj byla upřímně unešená. Zauja...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek